Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
slaci
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.10.05. 09:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: slaci » 2010.10.15. 11:11

ferenc lovró írta:a barlow-t használtad is, miközben keresgéltél?


Most megfogtál. Általában nem "szoktam :)", hiszen úgy nehezebb megtalálni bármit is. Úgy gondolom, hogy elsőre a legkisebb nagyítással behoztam a csillagot, amihez közel van, majd kezdtem keresni. De lehet, hogy ekkorra már bent volt a barlow. Vagy már előtte is?? Sajnos már nem emlékszem.

Mindenesetre tegnap ismét foglalkoztam a kérdéssel. Mivel nem volt sok időm, először 20 óra tájban próbáltam keresni, de ekkor annyira rosszak voltak a körülmények, hogy még a csillagképet is alig találtam meg, mert csak pár csillagot lehetett látni. Aztán amikor 23 óra tájban hazaértem, akkor már tisztább volt a kép. Szabad szemmel azért ekkor sem láttam, de az íjászathoz hasznát 10x25-ös kis binokulárral már rá tudtam nézni és valóban láttam benne halványan az androméda ködöt. Amikor lesz megint időm és tiszta ég, ennek fényében megnézem újra a "nagy" távcsővel is.

Üdv
Slaci
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.15. 14:36

igazából arra gondoltam, hogy ne használd, örülj, hogy van egy ilyen kis nagyításod. :)
nincs aláírás
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.10.15. 14:37

Hello!

Tegnap olyan 21:15 körül megnéztem a Jupitert és úgy nagyából alatta volt valami elnyúlt ködszerű, mi lehetett az? Korábban is néztem a hónapban és akkor is ott volt.
76/900 Skywatcher Newton
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.15. 14:56

Szia!

Áron írta:Tegnap olyan 21:15 körül megnéztem a Jupitert és úgy nagyából alatta volt valami elnyúlt ködszerű, mi lehetett az? Korábban is néztem a hónapban és akkor is ott volt.


Ez az "alatta" mit jelent? Mekkora távolságban a Jupitertől? Milyen irányban? Ugyanabban a látómezőben? Lehet, hogy valami reflexió az okulárban, vagy a távcsőben valahol. Jelenleg a legközelebbi ködös objektum egy 15 magnis PGC galaxis DNy-ra, de azt nem hiszem, hogy láthattad.

Van egy halványabb csillagokból álló csoport is K-re, 20'-en belül. Az is lehet, hogy azoknak a csillagoknak a Jupiter ragyogásában összeolvadó fényét láttad ködösnek, ha van vagy fél fokos a látómeződ. Ez gyakran előfordul.
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.10.15. 16:49

Az okulár egy reversed-kellner 20 mm-es 1,3 fokos látómezőt ad. A köd kb.10x akkora volt hosszúságra mint a Jupiter, szélessége kicsit vékonyabb mint a Jupiter. Nem hiszem hogy reflexió mert csak a Jupiternél láttam ilyet. A köd egybefüggő csíkszerű volt. Az irányt sajnos nem tudom megmondani, 0,2 fokra lehetett a Jupitertől. És általában csak hétköznap láttam (budapest belvárosában,emeletes házban I.emeleten) így eléggé spontán észlelések voltak, sajnos nem tudom megtenni hogy kimenjek ezért jobb híján az ablakból néztem, lehet hogy kicsit koszos az ablak de ezt sem tartom valószínűnek mert mikor például Holdat néztem akkor ilyet nem láttam.
76/900 Skywatcher Newton
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.10.15. 20:22

Akarmilyen spontán is az észlelés, azért az ablakot illik kinyitni. Minyimum.
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.10.16. 09:40

Azért nem nyitottam ki mert akkor még nyugtalanabb lett volna az amúgy sem mindig nyugodt kép.
76/900 Skywatcher Newton
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.10.16. 10:57

Áron írta:Azért nem nyitottam ki mert akkor még nyugtalanabb lett volna az amúgy sem mindig nyugodt kép.

Ablakon keresztüli megfigyeléskor legalább 2 (vastag) üvegfelületed van, 4 töréssel a fényútban. Ráadásul nagy valószínűséggel nem merőlegesen néztél át rajta. Én azon csodálkozom valamit egyáltalán láttál ... Szerintem biztos reflexió volt az a "köd". Ha kis távcsöved van, érdemes kitelepülni egy közeli parkba, messze többet látni onnan mint ablaküvegen keresztül.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.10.16. 12:00

A köd reflexió lehetett, a Holdnál azért nem veszed észre, mert az agyad érzékeli, hogy azok reflexiók, mert marha fényesek. Egy időben sajnos én is észleltem így telente, mert nem volt más lehetőségem.
A csillagoknál nem látod, mert azok elég halványak. A Jupiter elég fényes, hogy lásd a reflexióját, de nem elég fényes, hogy azt betudd az ablak "hibájának". Ha teheted, tényleg próbáld meg a szabad ég alól, még hidegben is. Sokkal jobb élmény.

Snt
Áron
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.07.11. 19:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Áron » 2010.10.16. 17:20

Valószínűleg akkor az ablak lesz mert augusztusban Balatonalmádiban is néztem szabad ég alatt a Jupitert és ilyet nem láttam. Kösz a válaszokat.
76/900 Skywatcher Newton
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”