Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.05. 18:08

Szia!

slaci írta:Paraméterei: Helios D=80 F=400. Van hozzá egy KE 10mm-es Wide ANgle és egy KE 25mm Wide Angle optika (ezek a feliratok az optikákon), valamint egy 2x Barlow optika.
Kérdés, hogy mit érdemes/lehet ezzel az eszközzel megfigyelni, és hogyan is kezdjen hozzá az ember?


Csillagászati szóhasználatban akkor ez egy 80/400-as távcső. Lencsés, vagy tükrös? És milyen állvány van hozzá? Fel tudsz rakni egy-két képet róla?

Ha lencsés 80/400, akkor lehet, hogy nem is olyan rossz, és nagyon sok égi objektum megfigyelésére alkalmas lehet.

Ha tükrös, akkor felmerül a gyanú, hogy gömbtükrös (nagyon előítéletes vagyok az áruházi távcsövekkel), ami erősen korlátozza a használhatóságát; pl. bolygókra, Holdra alkalmatlan az ilyen optika.

A két Kellner-okulárral 16-szoros és 40-szeres (400/25, 400/10) nagyítást lehet elérni vele. Ezeket érdemes lehet lecserélni valami olcsó Plössl oklikra, ha a távcső maga tényleg használható. Hatalmas minőségi ugrást jelentene képminőségben.

Kezdetnek megpróbálhatod megnézni vele a Jupitert a következő derültkor. Kora este, a keleti égen a legfényesebb pötty az. Sokkal fényesebb, mint bármelyik másik csillag, és szabad szemmel is látszik, hogy narancsos színe van. Először a 25 mm-essel próbáld beállítani a látómező közepére, aztán nézd meg a 10 mm-essel. :)
16x-ossal már korong alakúnak kell látszania a bolygónak, és balra-jobba, közel a koronghoz már látszódnia kell a négy holdjának, nagyobb nagyítással már legalább egy felhősávnak is látszódnia kellene a lapult korongon.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.05. 18:48

slaci írta:Kérdés, hogy mit érdemes/lehet ezzel az eszközzel megfigyelni, és hogyan is kezdjen hozzá az ember?


Mivel Bp. közelében laksz, ezért érdemes lehet ellátogatni a Polaris Csillagvizsgálóba, akár a távcsővel együtt. Élőben sokkal könnyebb az alapvető dolgokat megmutatni, és elmagyarázni, szívesen segítenek ebben.

Ugyanitt be lehet szerezni egy pár száz forintos planiszférát, amivel remekül megtanulhatóak a csillagképek. Emellett a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. kiváló könyv ajánlható az elinduláshoz, valamint az Amatőrcsillagászok kézikönyve, komoly érdeklődés esetén. Ezek és sok más hasznos könyv, atlasz szintén megtalálhatóak a Polarisban, meg lehet őket nézni közelről.

Van a Makszutov, és a BTC oldalán (Kezdőknek (infooldal) link) egy-egy jó kis gyorstalpaló a csillagászati eszközökről, megfigyelhető objektumokról. A következő derültig ezeket is lehet olvasgatni. :)
slaci
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.10.05. 09:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: slaci » 2010.10.06. 11:33

csakb írta:Szia!

slaci írta:Paraméterei: Helios D=80 F=400. Van hozzá egy KE 10mm-es Wide ANgle és egy KE 25mm Wide Angle optika (ezek a feliratok az optikákon), valamint egy 2x Barlow optika.
Kérdés, hogy mit érdemes/lehet ezzel az eszközzel megfigyelni, és hogyan is kezdjen hozzá az ember?


Csillagászati szóhasználatban akkor ez egy 80/400-as távcső. Lencsés, vagy tükrös? És milyen állvány van hozzá? Fel tudsz rakni egy-két képet róla?

A két Kellner-okulárral 16-szoros és 40-szeres (400/25, 400/10) nagyítást lehet elérni vele. Ezeket érdemes lehet lecserélni valami olcsó Plössl oklikra, ha a távcső maga tényleg használható. Hatalmas minőségi ugrást jelentene képminőségben.

Kezdetnek megpróbálhatod megnézni vele a Jupitert a következő derültkor. Kora este, a keleti égen a legfényesebb pötty az. Sokkal fényesebb, mint bármelyik másik csillag, és szabad szemmel is látszik, hogy narancsos színe van. Először a 25 mm-essel próbáld beállítani a látómező közepére, aztán nézd meg a 10 mm-essel. :)
16x-ossal már korong alakúnak kell látszania a bolygónak, és balra-jobba, közel a koronghoz már látszódnia kell a négy holdjának, nagyobb nagyítással már legalább egy felhősávnak is látszódnia kellene a lapult korongon.


Lencsés a távcső. Nem nagyáruházból való. A Ráday utcában van/volt egy hegyi sport bolt, annak kiegészítéseként működik/dött egy távcső bolt. A srác(eladó) aki anno ezt adta állítólag amatőr-csillagász volt. Az állványt nem tudom megmondani milyen. Pár képet a távcsőről és az állványról feltettem a képeim közé.

Milyen paraméterű Plössl oklit vegyek? Ugyanilyet, csak a típust váltsam, vagy más paraméterekkel?

Igen, a Jupitert sikerült megnéznem az elmúlt héten (ez is adta a lelkesedést:-) A 4 hold is nagyon szépen látszott, sőt egy felhősáv is látható volt egyik alkalommal, de az nem mindig.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.06. 15:19

Hallo Slaci! Ha 8 cm-es objektíved van, jó a leképezéssel (a Jupiterről írt szövegből űgy látom jó), és jó okulárod, akkor vidáman felmehetsz 100-szoros nagyításig. Ajánlanám, hogy szerezz be egy Barlow-fókusznyujtót, 2x-es nyűjtásra. Esetleg (anyagi okokból) induláshoz egy rövid fókuszú Plössl, és egy kétszerező.
A Jupiter fősávja bíztató, majd próbáld meg, hogy fent és lent a pólussapkákat is látod-e. A felbontáshoz azért ajánlanám a kettőscsillagokat, pl. a gamma Arietis, gamma Andromedae, éta Casssiopeiae ezzel a távcsúvel már nagyon szépen bomlik. Nem beszélve az epszilon Lyrae-ről és a béta Caygniről, meg ha észak felé láthatsz, az alacsonyan járó Mízarról. Jó okulárral az epszilon Lyrae két tagja külön külön is kettősnek kell látszódnia (igaz, hogy nagyon jó levegőnél!).
Sikeres nézegetést: Lajos
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.10.06. 16:25

" A Ráday utcában van/volt egy hegyi sport bolt, annak kiegészítéseként működik/dött egy távcső bolt. A srác(eladó) aki anno ezt adta állítólag amatőr-csillagász volt."

A Babcsány Gabi most is amatőrcsillagász! :D
slaci
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.10.05. 09:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: slaci » 2010.10.06. 17:22

astrohist írta:Hallo Slaci! Ha 8 cm-es objektíved van, jó a leképezéssel (a Jupiterről írt szövegből űgy látom jó), és jó okulárod, akkor vidáman felmehetsz 100-szoros nagyításig. Ajánlanám, hogy szerezz be egy Barlow-fókusznyujtót, 2x-es nyűjtásra. Esetleg (anyagi okokból) induláshoz egy rövid fókuszú Plössl, és egy kétszerező.
A Jupiter fősávja bíztató, majd próbáld meg, hogy fent és lent a pólussapkákat is látod-e. A felbontáshoz azért ajánlanám a kettőscsillagokat, pl. a gamma Arietis, gamma Andromedae, éta Casssiopeiae ezzel a távcsúvel már nagyon szépen bomlik. Nem beszélve az epszilon Lyrae-ről és a béta Caygniről, meg ha észak felé láthatsz, az alacsonyan járó Mízarról. Jó okulárral az epszilon Lyrae két tagja külön külön is kettősnek kell látszódnia (igaz, hogy nagyon jó levegőnél!).
Sikeres nézegetést: Lajos


Hello!

A Barlow fókusznyújtó az szerintem van, legalábbis van egy elem melyre Barlow 2x van írva. :-) A rövid fókuszú Plössl az mekkora legyen? És a kétszerező az mi?

Slaci
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.06. 17:32

slaci írta:Lencsés a távcső. Nem nagyáruházból való. A Ráday utcában van/volt egy hegyi sport bolt, annak kiegészítéseként működik/dött egy távcső bolt. A srác(eladó) aki anno ezt adta állítólag amatőr-csillagász volt. Az állványt nem tudom megmondani milyen. Pár képet a távcsőről és az állványról feltettem a képeim közé.


Ez egy jó kis 80/400-asnak néz ki, valami EQ-1-szerű mechanikán. Nagyon jó kis felszerelés!


slaci írta:Milyen paraméterű Plössl oklit vegyek? Ugyanilyet, csak a típust váltsam, vagy más paraméterekkel?


Az okulárokon fully coated felirat szerepel, ez alapján lehet, hogy nem is annyira használhatatlanok. :)
A Plössl-ök talán nagyobb látómezőt adnának, de nem biztos.
Én kezdetnek valami rövidebb fókuszú oklit ajánlanék, és esetleg valamit 25 és 10 mm közé. Pl. egy 12,5 mm-es Plössl 32x-es nagyítást és másfél fokos látómezőt adna. Nagy kiterjedésű mélyeg-objektumokhoz, fényesebb üstökösökhöz (pl. most a 103P-hez) ideális.
Egy 7,5 mm-es pedig pedig 53x-os nagyítást és 1 fok LM-t adna. Ezzel már elkezdenek bomlani a nagyobb gömbhalmazok, és a háttér is sokat sötétedik, javul a kontraszt.
Ennél rövidebbet Plössl-ből nem vennék, mert nagyon kicsi lesz a pupillatávolság.

A meglévő Barlow-val ugye tudod duplázni a nagyításokat, de gyanítom, hogy a színi hiba is sokkal nagyobb ezzel, mint egy rövid fókuszú oklival. Nagy nagyításokhoz én a Planetary okulárokat tudom ajánlani, mert egységesen 16 mm a pupillatávolságuk, nem kell az embernek a szemét belefolyatni egy tűhegy méretű nyílásba.
Sajnos a Planetary-k kétszer annyiba kerülnek, mint egy Plössl, de nagyon megérik a pénzüket.

Summázva én mondjuk egy 12,5-ös és egy 7,5-ös Plösslt vennék, valamint egy 4 mm-es Planetary-t. Persze ez így összesen azért elég nagy kiadás lenne (29000 Ft).
Apránként megvéve talán a 7,5 -> 12,5 -> 4 mm lehetne a terv.

De ez tényleg csak ötlet, magamból kiindulva.


slaci írta:Igen, a Jupitert sikerült megnéznem az elmúlt héten (ez is adta a lelkesedést:-) A 4 hold is nagyon szépen látszott, sőt egy felhősáv is látható volt egyik alkalommal, de az nem mindig.


Na, ez nagyon jó, tényleg biztató kezdet! :)

Mennyire ismered a csillagképeket?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.06. 17:48

A "kétszerező" alatt 2x-es fókusznyujtót értettem. De ezekszerintbaz már van is neked. Egyébként az előző tanácsokat én isosztom. És én is megkérdem, mennyire ismered a csillagképeket? Ez fontos, hogy mennél több érdekességeket találj meg az égen. A távcsöved mérete már sok érdekes-szép látványt nyujt!
Sikeres nézegetést: BQ.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.10.06. 18:11

Én annak idején úgy tanultam meg az eget, hogy a remek mátrixnyomtatónkkal kinyomtattam 5 térképet a kora esti égboltról az adott hónap közepére. A négy égtájról egyet-egyet, és a zenitről.

Vannak egész jó, ingyenes planetárium-programok, amik komolyabb észlelői munkához is hasznosak. Itt a legtöbben a Sky Charts-ot (Cartes du Ciel) favorizálják, külön topikja is van a fórumok között. Szintén jól használható a HNSky.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.10.07. 22:57

Üdv mindenkinek!
Milyen megoldások léteznek a párásodás ellen?Mert a mai észlelésem egy káosz volt ilyen téren, kb 5 perc alatt olyan párás volt a távcső hogy vagy semmit vagy jobb esetben sok sok üstököst láttam, a binokulárról már nem is beszélve(sejtem itt a lélegzésem is befolyásolta a dolgot).Szóval télen csak homályosan lehet látni az eget vagy van megoldás?
Előre is köszi,
Bence
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”