Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2010.09.24. 19:57

Áron írta:Én tegnap a holdtól jobbra és egy kicsit lefelé láttam. Mint egy sárga fényes csillag.

Akkor azt már hetek óta látom, csak nem tudtam hogy az. Jó nagy :)

Gyula: Sajnos a stela nem fut a masinámon, mert halvány gyenge hozzá a vga. szegénynek fél órás reakció ideje van.:)
Amúgy köszönöm a válaszokat. Neki szegezem a tubust míg be nem burul az ég:)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.24. 20:01

JUPITER. Könnyű megtalálni: kora este már délkeleten látszik, nála fényesebb objektum nincs is arra (-2,4 magnitudó), ha távcsövel nézed, alatta igen közel egy halvány kis csillag (7,5 mg), méglejebb pedig egy fényes "csillag" az Uránusz! Éjfélkor delelnek. Gyorsan nézd meg, míg az idő el nem romlik, BQ.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.09.24. 20:38

Én pont most néztem meg a Jupitert, de kicsit felhős az idő itt és nem sokat látni belőle.
Azt hiszem az Uránuszt néztem, de én kicsit a Jupiter felett és balra láttam.
Azt hittem látom majd a holdjait, de nem csak egy halvány kék "csillagot" láttam!
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.24. 21:01

Az Uránusz lesz az, a Jupiter közelében nincs ilyen fényes csillag. Színt láttál rajta? Mi hétfőn néztük a Polarisból, szép kis korong volt.
Melyik bolygó hiányzik még a gyűjteményedből? ;)
Lajos bácsi a távcsőben látható képet írta, azért volt ott "alatta".
Sajnos a holdak mindegyike kb 14,5 magnitudónál halványabb, úgyhogy talán 25cm lenne legalábbis ideális hozzájuk. Azt nem tudom, látszólag milyen messze távolodhatnak el a korongtól, de lehet, hogy az is gond, ha nem mennek túl messze (6 magnitudós korong közvetlen közelében 14+ magnitudós pötty...)

--mpt
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2010.09.24. 21:22

Meg van :)!
Itt szép az idő, csak sajna jelenleg 66- nagyításom van. így nem sok minden látszik.egy kis teli fényes korong. Marad a hold, az elég szép még ezzel az okival is. A mély ég meg felejtős erős a hold fénye
:(
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.24. 21:40

[quote="mpt"]Az Uránusz lesz az, a Jupiter közelében nincs ilyen fényes csillag. Színt láttál rajta? Mi hétfőn néztük a Polarisból, szép kis korong volt.
A fordítós okulárral számoltam, mert Ti többnyire azzal észleltek. Valójában "fölötte", vagyis a Jupitertől északra van, kicsit kelet felé. A holdacskái ott vannak szorosan mellette, én még semilyen távcsővel sem láttam ezeket. Nagyon szép ma a Juőiter, a sávokon sok sötét csomó van, a zónákban néhány világosabb agy felhő-folt. Ha nem leszek fáradt, éjfél körül mégegyszer megnézem, mennyit fordult ott a világ (mármiont a Jupiter világa).
kardio1
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.07.25. 22:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: kardio1 » 2010.09.27. 22:51

Sziasztok!
Azt szeretném megtudni, hogy a webes csillagászati programok (jelesül a Cartes du Ciel) térképei egyenes állású, vagy fordított, a távcsőben látható képet adnak-e? A térképen az Uránusz jobbra fent van a Jupiterhez képest. Egy SW Newtonom van (150/1200) egy 6x30-as keresővel. Nem tudom, a távcsőben a kelet-nyugati irány is felcserélődik? Tehát ha a térkép egyenes állású, az Uránuszt a Jupitertől lefelé és jobbra, vagy lefelé és balra találom?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.27. 23:47

Általában minden általános csillagtérkép északi tájolású (É van fent, K van balra). Ha bizonytalan vagy a térkép tájolásában, akkor meg kell nézni a koordináta beosztást (vagy hálót), az égi Egyenlítőtől északra a deklinációt jelző számok észak felé növekednek (egyenlitő 0°, Pólus 90°), a rektaszcenziós skála kelet felé (balra) nő. Ettől csak a speciális tárképek (pl. a változó térképek) térnek el. Az okulárban látottkép kelet-nyugati irányát egyszerűen megállapíthatod, ha hagyod, hogy a beállított csillag szép lassan végig menjen a látómezőn. Amerre kimegy, arra van nyugat! Az internetes térképeken többnyire van lehetőség a kép oldalainak felcserélésére a monitoron!. BQ
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.09.28. 09:43

Egyenes állású. úgy ábrázolja, ahogy szabad szemmel látod az eget. Nézd az égtáj jelzéseket is:
2010-09-28_094005.CdC.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
slaci
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.10.05. 09:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: slaci » 2010.10.05. 17:22

Sziasztok!

Új tag vagyok a listán és az egész távcsöves megfigyelés témában is. Az érdeklődésem már régóta fennáll, de eddig nem sokat léptem ezügyben. Most előkerült otthon egy korábban (6-7 éve) kapott távcső (igazából a lányom kapta a nagyszülőktől) és arra gondoltam, ha már itt van, és engem érdekel is a téma, akkor használni kéne. Paraméterei: Helios D=80 F=400. Van hozzá egy KE 10mm-es Wide ANgle és egy KE 25mm Wide Angle optika (ezek a feliratok az optikákon), valamint egy 2x Barlow optika.
Kérdés, hogy mit érdemes/lehet ezzel az eszközzel megfigyelni, és hogyan is kezdjen hozzá az ember?

Üdvözlettel
Slaci
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”