Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2009.11.16. 09:35

Engem az erkélyemmel szemben álló evangélikus templom világítása boldogít. Ahogy azt kell, alulról felfele, reflektorokkal gyilkolják az eget. Már többször gondoltam rá, hogy felajánlom nekik az egyházi 1%-omat, ha nem kapcsolják be, miközben csendben azt is megsúgom, hogy egy rakás pénzt megspórolnának a villanyszámlán is.
Guest

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.11.17. 07:08

magyarimiki írta:Engem az erkélyemmel szemben álló evangélikus templom világítása boldogít. Ahogy azt kell, alulról felfele, reflektorokkal gyilkolják az eget. Már többször gondoltam rá, hogy felajánlom nekik az egyházi 1%-omat, ha nem kapcsolják be, miközben csendben azt is megsúgom, hogy egy rakás pénzt megspórolnának a villanyszámlán is.


nálunk is hasonló a helyzet, még szerencse, hogy én messze lakom a templomtól. azért van ebben valami kis irónia, hogy a diszkók és a templomok mintha ugyanúgy toboroznák a népet. :) sőt, nálunk a faluban van egy kis park is, egyetlen paddal (még soha senkit nem láttam ott ücsörögni), amit egész éjjel megvilágít egy legalább 1000 wattos reflektor. hasznos.. és közben sír a falu, hogy nincs pénz... hát úgy látszik van az, de csak pocsékolásra.
cslaci
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.12. 19:03

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: cslaci » 2009.11.17. 15:15

Új fejlemény lámpa ügyben!
Tegnap ment le a helyi TV-ben a riport a közvilágításról. "A környéken összesen 35 lámpaoszlopot cserél ki az önkormányzat 4,5 millió forintból." Íme a bűnösök:
Kép Kép
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: András » 2009.11.18. 15:27

cslaci írta:Új fejlemény lámpa ügyben!
Tegnap ment le a helyi TV-ben a riport a közvilágításról. "A környéken összesen 35 lámpaoszlopot cserél ki az önkormányzat 4,5 millió forintból." Íme a bűnösök:
Kép Kép


Jé, nálunk Kaposváron szintén a közparkban, pontosan ugyanezek az üveggömb-lámpák vannak, vakító sárga fénnyel!!!
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.18. 15:59

Emlékszem kiskoromban sötétedéskor azt játszottuk, hogy erősen megrúgtuk a lámpaoszlopokat, és azok néhány percre kialudtak. Most ez majdnem teljesen off volt, de azért jól esett leírni. :mrgreen:
magyarimiki
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.17. 21:38

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: magyarimiki » 2009.11.18. 16:19

Nagy örömmel olvastam, hogy mostantól az Erzsébet-híd díszvilágítására is sikerült kiszorítani 200 milliót...
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.18. 20:01

magyarimiki írta:Nagy örömmel olvastam, hogy mostantól az Erzsébet-híd díszvilágítására is sikerült kiszorítani 200 milliót...


Hát igen. Ez tényleg NAGYON fontos. Talán még a költségvetésbe is beleírták.

Snt
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.11.22. 19:24

Nanu!

Nyáron örülhettem, mert 3-4 villanyoszlop nem világított éjszaka (habár az oszlop amúgy sem világít MÉG), mert elromlott, vagy kidőlt, viszont most vége a jó világnak. A szokásos sárga (nem tudom milyen gázzal töltött) lámpák helyett !KÉK! színűt tettek be, amik szerintem fényesebbek is, és most már nem csak Minket zavar, hanem azt is aki egyszerűen este sétál az utcán, mivel számomra ismeretlen okok miatt a kék szín este meg tudja bolondítani az ember szemét... :(
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Guest

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Guest » 2009.11.22. 20:39

.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2011.01.07. 13:19-kor.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: BZd » 2009.11.22. 23:07

Zoli írta:Nanu!

...A szokásos sárga (nem tudom milyen gázzal töltött) lámpák helyett !KÉK! színűt tettek be, amik szerintem fényesebbek is


A sárga az a nagynyomású nátriumlámpa lesz. Azért olyan népszerű, mert a hatásfoka nagyon jó (~100-150 lm/W, ez olyan 20% körüli hatásfok...), cserébe viszont a színvisszaadási indexe eléggé rossz. Nála csak a kisnyomású nátriumlámpa gazdaságosabb, de az majdnem monokromatikus sugárzást bocsájt ki, kb. úgy lehet a fényénél színeket megkülönböztetni, mint egy észlelőlámpa fényénél. Itthon emiatt talán egyáltalán nem is használják a közvilágításban.
A kék színű érdekesen hangzik, a fénycsövek és kompakt fénycsövek (melyek kisnyomású higanygőzlámpák) is terjedőben vannak az utcákon, mert egyre jobb a hatásfokuk és a csövön alkalmazott fényportól függően színhőmérsékletük tág határok közt "állítható" és színvisszaadási indexük is egész tűrhető.

Mindettől függetlenül neked egy csúzlira és egy marék csapágygolyóra lesz szükséged, de a városi villanyoszlopok nagy részén van egy kis ajtócska is - ami érintésvédelmi okokból rendszerint nyitva van - mögötte a kicsavarásra váró biztosítékokkal :twisted: :twisted: (természetesen én a magam részéről elhatárolódom mindennemű erőszakos és önkényes megoldástól :-) )
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”