Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.11.02. 11:20

Egy újságíró ismerősöm cikket ír a fényszennyezésről a Környezetvédelem c. folyóiratba. Most küldte át nekem a cikket átnézésre. Van egy kérdés, amire viszont nem tudok fejből válaszolni, de Ti talán igen.

"Az első nemzetközi sötét égbolt parkot az Egyesült Államokban, Utah államban hozták létre, s máig XXX sötét égbolt park létesült."

Szóval mennyi is?

Előre is köszi a választ!

(Laci, esetleg létre lehetne hozni a Fényszennyezés kategóriát is a fórumban...)
kollath_z
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.29. 10:56

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: kollath_z » 2009.11.02. 22:05

fidusz írta:E
"Az első nemzetközi sötét égbolt parkot az Egyesült Államokban, Utah államban hozták létre, s máig XXX sötét égbolt park létesült."
Szóval mennyi is?


Jelenleg 3 sötét égbolt park létezik, 2 sötét égbolt közösség és 1 sötét égbolt rezervátum. Remélhetőleg 2 héten belül a lista 2 európai parkkal bővül - az egyik a Zselic, a másik egy skót park.

üdv: Zoli
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.11.06. 22:00

fidusz írta:(Laci, esetleg létre lehetne hozni a Fényszennyezés kategóriát is a fórumban...)


Lőn, létre is hoztam egy külön kis fórumot a témának. Remélem, lesz annyi téma, hogy érdemes lesz fenntartani a külön fórumkategóriát.
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.11.08. 11:10

Kép
Tegnapelőtt este készült... Jól látható a ködben, hogy az eget világítják ezerrel. A felfelé vetülő fénycsóvák vajon a képen látható épületek szempontjából mennyire lehetnek fontosak? Ha egy hívő fejével gondolkodnék, akkor sem tetszene, ez a fényár még a templomtorony felett leskelődő Úristent is elvakítaná, így az képtelen lenne lenézni a híveire...
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.08. 11:47

Elszomorító. :(
Nálunk is van pár ilyen sajna.
90/900 refraktor
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.09. 10:33

Gyulán kb. 2 éve volt nagyszabású átszabás. Az eredmény design szempontjából annyira jó lett, hogy majd minden lakos meg van vele elégedve (legalábbis azon vélemények alapján, amelyeket a lakosoktól hallottam, régen én is gyulai voltam).
Amikor megláttam a kész várost, (nem viccelek) könnyek szöktek a szemembe, és nem a gyönyörtől.
Kép Ez csak egy tér, de az egész turistaövezet így néz ki, ami egy híres fürdőváros esetében a város alapterületének szerintem kb. a 40%-át teszi ki. 36000 fős városról van szó.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.09. 13:58

Pape írta:Elszomorító. :(
Nálunk is van pár ilyen sajna.


Szegeden a Dómról már be se mernék tenni képet. Ott ugyanaz, mint Mónika fotóján, csak sokkal durvábban.

snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.09. 14:00

Kirami írta:Gyulán kb. 2 éve volt nagyszabású átszabás. Az eredmény design szempontjából annyira jó lett, hogy majd minden lakos meg van vele elégedve (legalábbis azon vélemények alapján, amelyeket a lakosoktól hallottam, régen én is gyulai voltam).
Amikor megláttam a kész várost, (nem viccelek) könnyek szöktek a szemembe, és nem a gyönyörtől.
Kép Ez csak egy tér, de az egész turistaövezet így néz ki, ami egy híres fürdőváros esetében a város alapterületének szerintem kb. a 40%-át teszi ki. 36000 fős városról van szó.


Á, ez még nem is vészes, Szegeden 2000-ben szereltek fel hasonló turistacsalogató gömblámpákat, de sajnos két hibát is elkövettek:
1. A lámpák túl fényesek
2. 2 m magasan vannak
Így elvakítanak mindenkit, alig lehet látni a nagy fényárban.

És a Dóm csak azután jött.

Snt
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.11.10. 11:22

Zolinak köszönöm a gyors válasz! Továbbítottam is az újságíró csajnak.

Egyébként tegnap a konferencián Varró Mihály előadása közben megemlítette, hogy látta, hogy Fényszennyezés téma is indult itt a fórumon, csak nem tudott regisztrálni :O Lehet, hogy segíteni kellene.

Úgy néz ki, a szerdai Magyar Nemzet környezetvédelmi rovatában lesz egy írás a tegnapi konferenciáról. Most hívott az egyik újságíró, hogy segítsek értelmezni az egyik előadáson elhangzottakat... :)
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Környezetvédelem

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.11.10. 11:39

Most kaptam a választ, hogy a Környezetvédelem c. lap szerdán jön ki a nyomdából, viszont lesz a cikknek folytatása köv. számban, ami december elején jelenik meg.
Ha megvan a tegnap állásfoglalás módosított szövege, tegyétek valahol közzé, mert abból is idéznének. Köszi!
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”