Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
kisgoncol
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.10.01. 21:01

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: kisgoncol » 2009.12.08. 22:03

András írta:
cslaci írta:Új fejlemény lámpa ügyben!
Tegnap ment le a helyi TV-ben a riport a közvilágításról. "A környéken összesen 35 lámpaoszlopot cserél ki az önkormányzat 4,5 millió forintból." Íme a bűnösök:
Kép Kép


Jé, nálunk Kaposváron szintén a közparkban, pontosan ugyanezek az üveggömb-lámpák vannak, vakító sárga fénnyel!!!


Sziasztok!
A debreceni gömblámpák ügyében írtam Pajna Zoltán alpolgármesternek, aki Gábor Zsobor Városüzemeltetési Osztályvezetőnek továbbította a levlelet, választ még nem kaptam. A miskolci gömblámpák ügyében Tuza Ferenc írt levelet az ottani polgármesteri hivatalnak, illetve az egészről tájékoztattam és segítséget kértem a Világítástechnikai Táraság elnökétől, Nagy Jánostól. Ha lesz fejlemény, majd írok.
Üdv: Gyarmathy István
Kelemen
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 09:54

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Kelemen » 2009.12.13. 08:34

Az OTÉK 54. § (2) bekezdése szerint:
2) Az építményt és részeit, továbbá a köz- és díszvilágítást, a fényreklámot és hirdető berendezést úgy kell elhelyezni, kialakítani, hogy a fényhatás
a) az építmények, és a helyiségek rendeltetésszerű használatát ne akadályozza,
b) a környezet rendeltetésszerű használatát (pl. tükrözéssel) ne zavarja, a közlekedés biztonságát ne veszélyeztesse.
KTM rendelet 9.§. 5) bekezdése előírja:
5) Az építési engedély nélkül végezhető építési, illetőleg a bontási engedély nélkül végezhető bontási munkát is csak a településrendezési tervek, a helyi építési szabályzat, továbbá az általános érvényű kötelező építésügyi és más hatósági (védőterületi, biztonsági, közegészségügyi, tűzvédelmi, környezetvédelmi, műemléki és természetvédelmi, az egészséges és biztonságos munkavégzésre történő stb.) előírások megtartásával szabad végezni). E rendelkezések megsértése esetén a szabálytalanul végzett építési munkák jogkövetkezményeit kell alkalmazni.

Ezek az idejét múlt szörnyek mindent és mindenkit zavarnak. Az a baj. hogy az önkormányzatok nem ismerik, vagy nem akarják ismerni az ezzel kapcsolatos rendeleteket. A tapasztalatom az, hogy nagy ívben elkerülik a problémát, mert akkor dolgozni kellene vele. Nekem is bíróságra kellett mennem, pedig egy levéllel el lehetett volna intézni, hogy a szomszéd lakópark ne világítson be a negyedik emeleti lakásom összes ablakán. A Világítástechnikai Társaság semmilyen segítséget nem adott, hivatkozva arra, hogy nincs törvény a fényszennyezés ellen, pedig van egy pár, akit érdekel annak elküldöm. Csillagfényes égboltot kívánok minden sorstársnak!
cslaci
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.12. 19:03

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: cslaci » 2009.12.14. 12:36

Hétvégén találkoztam a környék önkormányzati képviselőjével, aki rákérdezett a lámpákra, mondván "most már biztonságosabb a környék"
Megkérdeztem, miért nem lehet legalább a lámpák felső buráját átlátszatlan anyagúra cserélni. A válasz az volt, hogy ilyen erdős övezetben pont ez a jó, mert szórja a fényt!!! Egyébként is csak 70 wattot fogyaszt. Ha meg bevilágít a szobába akkor szereltessek fel reluxát, vagy vegyek sötétítőt, úgyis mindjárt itt a karácsony! Más utcában is heves volt a tiltakozás, de megszokták a lakók pár hónap után!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.15. 15:09

Tipikus eset, látszik, hogy az illetőt észérvekkel már úgysem lehetne meggyőzni. Nem fogná fel, hogy egy lefelé tükröző felület a hasznos területen növelné a megvilágítást, felfelé meg nemcsak zavaró, de pocsékolás is.
OFF, de teljesen hasonló az említett lámpatestekhez: számos olyan mindenféle tervező bútort, széket, fotelt (rém)álmodik meg, akinek fogalma sincs az anatómiáról, sőt lefogadnám, a barátnője hátát sem simította végig...
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.02.01. 14:39

Ma láttam (hallottam) egy ismeretterjesztő műsorban, hogy 1994-ben egy Dél-kaliforniát sötétbe borító földrengés után Los Angelesben rengetegen hívták fel az ottani obszervatóriumot, mert furcsa fényeket láttak az égen ezerszámra és tudni akarták hogy mik azok.
Igen! Az éjszakai égbolt csillagai voltak azok! :shock:
Azért ez már megdöbbentő.
90/900 refraktor
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.02.01. 16:28

varromj
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.02.15. 17:19

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: varromj » 2010.02.15. 18:51

Huh, sziasztok, itt vagyok... végre sikerült regisztrálni egy másik gépen...
Köszönöm, hogy megemlítettetek!
Kíváncsi vagyok, megy-e a hozzászólás erről a gépről...

Szóval, emlékszem, más levlistákon illett bemutatkozni...
Varró Mihály János vagyok, környezet-epidemiológus, ált. orvosit végeztem,
azután meg közeg.-járványtant;
próbálkozom, hogy a fxn egészséghatásaival foglalkozzam...
Itt dolgozom az OKI-ban (Orsz. Környezeteü. Int.),
és elkövettem eddig egy-két írást a fxn-honlapon (fenyszennyezes.csillagaszat.hu)
meg előadásokon is beszéltem a fxn-ről (a szűkebb szakmaiakon is).
Az OKI jelenlegi honlapján (10/2/15, okiwww.oki.antsz.hu) a
"környezetü. infók", "új! fxn eü. hatásai" alatt van egy-két régebbi link.
Remélem, hamarosan készen lesz az új OKI-honlap.
Egyébként idén leszek 45, nős vagyok, van egy 11 éves fiunk
(igazi VIP, merthogy Varró István Péter, hallelujah!).

Mást nem tudok, egyelőre.
Nagyon jó, friss hírek vannak a fxn-honlapon, érdemes megnézni!
(Nagyon jó, hogy a honlapon naponta frissülnek az mcse-hírek,
már kezdem érteni a szupernóvákat meg a többit, nagyon tetszik!)

Üdvözlettel:

Mihály
varromj
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.02.15. 17:19

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: varromj » 2010.02.23. 08:46

Sziasztok!

Bocsánatot kérek, hogy a múltkor sokat fecsegtem magamról, bemutatkozás címén |-| ,
csak a bemutatkozás után jött elém, hogy azért van a profil,
hogyha bárkit is érdekel a másik, ott olvashat az illetőről |-| ... Bocsánatot kérek, még egyszer!
Többet nem fog előfordulni, hogy bemutatkozom =|-D !

Most csak egy dologra van érkezésem (a rengetegből, ami a fxn-t illeti):
elsősorban Zoltánhoz lenne a kérdés, a csillagvizsgálós/csillagnéző/fényszennyezéses túrával kapcsolatban
(http://hirek.csillagaszat.hu/programaja ... -tura.html):
meddig fog tartani, előreláthatólag?
Ha minden összejön részünkről(!), feleségem és 11 éves fiam is jönne...

Várom a választ!

Áldjon az ÚR Benneteket!

Üdvözlettel és szeretettel:

Mihály
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.03.05. 15:26

Nanu!

A fényszennyezés felméréssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Tavaly leadtam innen, az észlelőhelyemről a mérést (Szécsény - 3m), ezért idén másfelé fogok kalandozni, de egy kis problémám akadt. Habár a térképekkel, és az összehasonlító adatokkal nincs gond, de furcsa módon én legtöbbször tökéletesen a 3 magnitúdós Orion térképet látom az égen, viszont a zenitben olyan 4-4,5 magnitúdós. Ebben az esetben az elszomorító adatokat adjam le (amit a szabály szerint kellene), vagy a reálisat. A szabályos mellett azért állok, mert legtöbben azt használják, és így kapunk egy fantasztikus összehasonlítást, viszont az nem tükrözi az igazi helyzetet. Tapasztalatom szerint az amatőr csillagászok egy része a reálisat adja le (nem az Orion szerintit), a laikusok, iskolák pedig az Orionosat. Nem lehetne jövőre a Capella, és környéke alapján meghatározni ezt?
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.03.05. 15:39

Valószínűleg pont azért van Orion, mert azt mindenki ismeri.

Egyébként jó ötlet. Különben meg, ezer más dolog is befolyásolja ezt. Nehéz reálisnak maradni.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”