Oldal: 1 / 2

Videometeorozás

Elküldve: 2009.09.20. 22:17
Szerző: igaza
A videós észlelési módszer is egyre inkább teret nyer a hazai meteorosok körében. Ebben a topicban megbeszélhetjük a műszeres és szoftveres hátteret, valamint bemutathatjuk a legújabb eredményeket.

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.09.20. 22:41
Szerző: Ksl
Helló,

igaza írta:A videos észlelési módszer is egyre inkább teret nyer a hazai meteorosok körében. Ebben a topicban megbeszélhetjük a műszeres és szoftveres hátteret, valamint bemutathatjuk a legújabb eredményeket.


Egyből a lecsóba csapnék egy direkt kérdéssel: tegyük fel, hogy ki szeretnék építeni egy all-sky videós meteoros észlelőállomást, ami minden éjjel rögzíti az eseményeket, kiválogatja a meteorjelenségeket, követi az eseményeket minimális beavatkozással. Mi ennek a teljes költségvonzata, melyik komponens mibe kerül (komponensenként több opcióval adott esetben)? Mit lehet ma kapni "off the shelf" kiadásban a piacon, mit érdemes ügyes kezűekkel építtetni?

Ksl

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.09.20. 23:14
Szerző: igaza
Szia,
kipróbált hardver elemek léteznek, én egy bevált receptet követtem: Watec 902H kamera + Computar 3,8mm f0.8 obejktív +Matrox kártya + Metrec szoftver+ régi PC. Költségek, ebben a sorrendben: 80 + 80 + 30 + 0 +30 ~ 210 eFt. Ez így nagyjából kapható, de: saját kezűleg kell építeni a vízálló dobozt megfelelő fényzárral(további kb. 20eFt). És ez így nem all sky! Kb 80-100 fok vízszintes látómező érhető el vele. Képerősítő nincs benne, ezzel elmarad az ezzel járó macera és költségek, így "csak" +3 a hmg meteorra! (Ld. Tepi és jómagam eddigi eredményeit)
Léteznek működő rendszereket nagyobb látószögű objektívekkel (minden más változatlan), pl. Fujinon 1.4mm f1.4, de természetesen a hmg rosszabb lesz....Adott esetben annyival rosszabb, hogy már csak tűzgömböket fog detektálni. (Példa: http://www.cloudbait.com/projects/allskycamera.html)
Hajlok arra, hogy meg kell elégedni a kisebb látómezővel és még mindig olcsóbb lesz akár két rendszert egymás mellé tenni eltolt látómezőkkel.

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.09.21. 01:14
Szerző: Ksl
igaza írta:kipróbált hardver elemek léteznek, én egy bevált receptet követtem: Watec 902H kamera + Computar 3,8mm f0.8 obejktív +Matrox kártya + Metrec szoftver+ régi PC. Költségek, ebben a sorrendben: 80 + 80 + 30 + 0 +30 ~ 210 eFt. Ez így nagyjából kapható, de: saját kezűleg kell építeni a vízálló dobozt megfelelő fényzárral(további kb. 20eFt). És ez így nem all sky! Kb 80-100 fok vízszintes látómező érhető el vele. Képerősítő nincs benne, ezzel elmarad az ezzel járó macera és költségek, így "csak" +3 a hmg meteorra! (Ld. Tepi és jómagam eddigi eredményeit)


Oké, köszi szépen. Vannak egyébként már téli tapasztalataid is múlt évből? Jegesedés és hatásainak csökkentése?

Ksl

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.09.21. 08:26
Szerző: igaza
Ksl írta:Oké, köszi szépen. Vannak egyébként már téli tapasztalataid is múlt évből? Jegesedés és hatásainak csökkentése?

Ksl


Igazán kemény téli tapasztalat még nincsen, két enyhe telet üzemelt a mostani rendszer és az előzménye összesen. A doboz sok tekintetben Csongrádi Zoli-féle teljes égbolotos kamera utángyártása (köszönet érte: Meteor, 2007), azaz az ő jó tapasztalatait is ideérthetjük. A a doboz belső fűtésével, kb 10 fok különbség beállításával úgy tűnik télen is működik, leolvad a jég és a hó. Szerintem nagy előny, hogy ez egy zárt doboz, azaz nincs benne külön hűtőventillátor és hozzávaló nyílás, így a bent lévő pára leköthető szilikagéllel. A külső pára meg nem csapódik ki, ha a párapont fölé visszük a kitekintőablak hőmérsékletét. Maga a kamera is termel egy kis hőt, de külön fűtőellenállások gondoskodnak a szabályozott fűtésről.
Üdv, Anti

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.09.21. 13:36
Szerző: gephaz
igaza írta:A videós észlelési módszer is egyre inkább teret nyer a hazai meteorosok körében. Ebben a topicban megbeszélhetjük a műszeres és szoftveres hátteret, valamint bemutathatjuk a legújabb eredményeket.

Sziasztok!
Anti kérésére a téma egy külön alfórumot kapott, ezt a topikot is áthelyezem az alfórumba.
Laci

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.10.09. 23:15
Szerző: igaza
Fényes tűzgömb ma hajnalban:

Ritkán szokás a Hold felé fordulva meteorozni, pedig néha megérné. Az alábbi fényes tűzgömböt ma 01:09:35 UT-kor rögzette a Hódmezővásárhelyi kamera. A jelenség 2,1 sec.-ig tartott, a MetRec program sporadikusnak és -3,5 magnitudósnak értékelte (ez csak erősen közelítő érték).

Összegzett bmp kép:
http://www.galileowebcast.hu/meteordata ... 010935.BMP

GIF animáció (5 MB, meg kell várni egy ciklust, amíg letölti, utána valós sebességű)
http://www.galileowebcast.hu/meteordata ... 0935ut.gif

Üdv, Anti

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.11.11. 01:38
Szerző: Tepi
Nyakunkon a Leonidák! Gyanítom, hogy a maximum éjszakáin a nálam lévő mobil videómeteoros rendszert a "felhők fölé" kell vinni, azaz magunkkal, ki a sötétbe, fel a hegyekbe, esetleg el az Adriára. A problémát az jelenti, hogy a rendszert teljesítményfelvétele jelenleg olyan 140-160 W - kisebb fogyasztású számítógépet egyelőre nem sikerült beüzemelnünk. Ez az áramfelvétel pedig annyit tesz, hogy autóakkumulátorról alig 1-2 órát tud menni. Az áthidaló megoldás egy kisebb kölcsön generátor lehetne, a kérdésem: tudna-e valaki ezügyben segíteni?

Tepi

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.11.11. 14:39
Szerző: nyozo
Tepi írta: a rendszert teljesítményfelvétele jelenleg olyan 140-160 W - kisebb fogyasztású számítógépet egyelőre nem sikerült beüzemelnünk.

Ugyan nem erre kérdeztél rá de mennyi a rendszer disk-igénye egy ilyen egész éjszakás méréssorozat esetén?

Re: Videometeorozás

Elküldve: 2009.11.12. 12:08
Szerző: igaza
nyozo írta:Ugyan nem erre kérdeztél rá de mennyi a rendszer disk-igénye egy ilyen egész éjszakás méréssorozat esetén?


Szia, K. 2-3 MB meteoronként, ha az alap felbontást használjuk (110kb / frame). Ez kb 250x350 pixel (szigorúan detektálás és kimérés céljából). Szép képekhez érdemes kihasználni a kamera teljes felbontását, ami 4x ekkora, azaz 4x akkora tárhelyet is igényel. Az alap változatban jó hónapokban 15-25 meteort detektál éjszakánként, 30-40 MB adatot eredményezve.
A Perseidák környékén azért becsúszott néhány 100MB fölötti éjszaka.

Anti