Napórák készítése

Napórák tervezésével, kivitelezésével, beszerzésével, beállításával, használatával kapcsolatos kérdések, tippek, tanácsok
istván84
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.10.06. 07:31

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: istván84 » 2013.11.27. 06:29

Üdvözletem!
A kérdésemet nembiztos,hogy jó helyen teszem fel,nem a készítéssel kapcsolatos.A sorozat gyártású hordozható napórák,mennyire használhatóak,vagy csak dísznek jók?A réz tengerészeti,és összecsukható fa napórákra gondolok.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.27. 09:33

A
Re: hordozható napórák.
Az un. "zsebnapórk" (összecsukható, kis iránytűs doboznapórák), preciz kivitellel kb. 5-6 percre pontosan mutatják az időt. A hasonló méretű gyűrű és felfüggeszthető napórák még ennyire sem pontosak. A nagyobb méretű asztali napórák, pontos betájolás és vízszintezés mellett 2-3 percre pontosak, az un. napgyűrűk, amelyeknek átmérője 10-12 cm, ideális esetben hasonlóan pontosak.az általam kipróbált hordozható napóráknál 3 pewrcnél jobb leolvasást nem tudtam elérni.
Ma csak asztali dísznek, esetleg egy kis "műszaki nosztalgiára" jók. De nagyon hasznosak lehetnek pl. csillagászati alapfogalmak magyarázatánál, oktatásban. Emellett az eredeti régi darabok iparművészeti értéküek lehetnek.
A hordozható napórákról: Bartha L.: Hordozható napórák - Leíró katalógus. Bp. 1995. (Nehezen hozzáférhető, nagy közkönyvtárakban elérhető.) B.Q.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára astrohist 2013.11.27. 18:16-kor.
istván84
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.10.06. 07:31

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: istván84 » 2013.11.27. 16:47

Köszönöm!
Lehet,hogy veszek egyet érdekelnek a régi műszerek,még meglátom.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.11.27. 18:14

Vigyázz a vásárlásnál. Ha nem eredeti (18-19. sz-i) példány, lehet, hogy kínai műtárgy másolat, és azok nagyon gyatrák. Ha műtárgy másolat, akkor német vagy angol, esetleg cseh múzeumi másolatot érdemes venni. BQ.
istván84
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.10.06. 07:31

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: istván84 » 2013.11.28. 06:28

Arra a réz tengerészeti másolatra gondoltam amit a tavcsőcentrumban is árulnak.A nagyobb változat több bolt kínálatában is szerepel.Nemtudom az kínai-e nem írták sehol.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.02.02. 20:57

Dolgozok ket fabol keszult naporan,egy azimutalis,a masik ekvatorialis.
A harmadik eszkoz egy Peuerbach fele Quadratum Geometricum.


Ket keszulesben napora es egy ''Quadratum Geometricum''.JPG


2010-ben keszitetem ket kvadranst es felkeszen van egy tengeresz asztrolabium.
El keszitetem hoza az alidadat.

DSC00339.JPG


A kvadranson, egyzes nelkul , le lehet olvasni a szogoket 20 ivperc pontosagal.

A tengeresz asztrolabiumal majd...meg latom :)

DSC00343.JPG


Ket masik okori vagy kozep kori felkesz eszkozeim koze tartozik egy hordozhato Gnomon es egy o-kori egiptomi Merkhet.A merkhet egyik resze ,u.n. ''bay'',latszik az elso fenkepen fent.

Tud valaki egy forumrol vagy egy internetes csoportrol ahol ilyen eszkozokel foglalkoznak ?

Elore koszonom,udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.02. 23:10

Mircea kérdése, régi műszerek modelljeivel kapcsolatban:

Tud valaki egy forumrol vagy egy internetes csoportrol ahol ilyen eszkozokel foglalkoznak ?

Elore koszonom,udv,Mircea

Mircea Pteancu (Mircea)

Hát Magyarországon nem nagyon tudok. Én készítettem egy-két modellt (angol, német és cseh félkész lapok alapjáán) az egyetemi hallgatóimnak bemutatásra. Szombathelyen Mátisz Attila ny. tanár maga tervez és készít régi műszer modelleket, a korabeli leírások nyomán. )torkvetumot is!) Megkeresem számodra az e-mailjét.

Szép ügyesek a készülékeid. Milyen gyártmány alapján készítetted?

Üdvözlettel: Lajos
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.02.06. 22:47

Lajos

Elore koszonom a szives segitsegedet,amikor meg talalod a cimmet kerlek kuld el.
En mesze vagyok olyan bonyolult muszerektol mint a torkvetum,nincsenek hoza a szerszamok ,sem az ugyeseg.De egyszeru eszkozokel probalkozok.

Eleg sokat olvasgatok a temaban.Nem probalok egy bizonyos muszer modeljet kesziteni,csak be tartom az alap tulajdonsagokat.
Ami nagyon erdekel az amit angolul ''reenactment''-nek neveznek,vagyis a valos vilagban,a valodi eggen hasznalni a regi fele muszereket,kozvetlenul elni a mult csillagaszok tapasztalatokat.
Szamomra ez oriasi elmeny,egyik valtozata az Ido Gepnek.

Csatolok egy masik tervemet,most kb 30 eve kezdtem,egy aluminium vizszintes napora.
Csak a gnomon hianyzik.
Mar nem emlekszem miert nem fejeztem be.(Vajon csak azert mert lusta vagyok? :o )

Aluminium azimutalis napora.JPG


Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.09.23. 21:50

Tuloztam amikor lustasagomrol beszeltem...
Kilenc holnappal az elozo hozzaszolastol sikerult a viszintes naporara az orakat romai szamokkal fel irni... :oops:
Nem sok de tobb mint semmi.
Nem tolthetem fel a kepeket mert tul nagyok.
Kerem szeppen,tud valaki ajanlani egy szoftvert kisebre atdolgozni a kepeket ?


Koszonom,Mircea
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Napórák készítése

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.09.23. 22:40

Mircea írta:Tuloztam amikor lustasagomrol beszeltem...
Kilenc holnappal az elozo hozzaszolastol sikerult a viszintes naporara az orakat romai szamokkal fel irni... :oops:
Nem sok de tobb mint semmi.
Nem tolthetem fel a kepeket mert tul nagyok.
Kerem szeppen,tud valaki ajanlani egy szoftvert kisebre atdolgozni a kepeket ?


Koszonom,Mircea



Helló Mircea!

Képek átméretezésére ez a legjobb: http://www.xnview.com/en/xnview/
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Napórák”