Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.08.24. 18:17

sziasztok. én is a Stellariumot használom elég rég óta, és szerintem tökéletes, arra amira használható. DE! van egy kacifántos kérdésem!!!! A szögmérő!!!!!!!! Mégpedig az, hogy a szögmérő csak fokokban és stb,-n adja meg pl. két csillag távolságát, de én azért azt szeretném tudni, hogy az mennyi is esetleg CsE-ben, fényévben, km.-ben?Pl. az Andromeda két szomszédos csillaga milyen távolságra van egymástól, de nem fokokban.Csak azért szeretném ezeket tudni, mert a csillagképeket egy kézzelfogható, forgatható makettben szeretném megalkotni, és ehhez a térbeli távolságok kellenének, hogy arányaiban meg tudjam csinálni. Vagy van valami átváltási rendszer a fokok, és a km. közt? Tisztelettel apollo13
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.08.26. 11:27

Szia,
egy csillagtérkép program ezt nem fogja tudni. Ahhoz tudni kell a távolságot is, azután ki kell számolni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzZoli 2016.08.26. 12:48-kor.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.08.26. 12:16

apollo13 írta:sziasztok. én is a Stellariumot használom elég rég óta, és szerintem tökéletes, arra amira használható. DE! van egy kacifántos kérdésem!!!! A szögmérő!!!!!!!! Mégpedig az, hogy a szögmérő csak fokokban és stb,-n adja meg pl. két csillag távolságát, de én azért azt szeretném tudni, hogy az mennyi is esetleg CsE-ben, fényévben, km.-ben?Pl. az Andromeda két szomszédos csillaga milyen távolságra van egymástól, de nem fokokban.Csak azért szeretném ezeket tudni, mert a csillagképeket egy kézzelfogható, forgatható makettben szeretném megalkotni, és ehhez a térbeli távolságok kellenének, hogy arányaiban meg tudjam csinálni. Vagy van valami átváltási rendszer a fokok, és a km. közt? Tisztelettel apollo13


Ezt át kell gondolnod. A csillagászati programok az éggömbre képzik le a csillagok pozícióját egy gömbi kordináta rendszerben (pl ekvatoriális). Ezt képzeld úgy, hogy egy egységsugarú gömbön vannak a csillagok vetületei.
Ha xyz koordinátákat akarsz belőlük kapni, szükséged van további adatokra. A gömbi kordináták megadják a csillag pozícióját, de a helyét nem. Ezt a tőlünk mért távolsága adja meg. Ezt az adatot amúgy megadja a Stellarium.
Innen már egyszerű szögfügvényekkel számolhatók a kívánt xyz koordináták.
De igazából felesleges, mert, ha modellt építesz, akkor, szerintem, a gömbi kordinátákkal is pont ugyanannyi boldogulni, mint a derékszögűkkel.
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.08.30. 08:40

Köszönöm a válaszát. Az igaz, hogy most még mindig nem vagyok képben ezzel, de szeretném azt megkérdezni, lehet hogy csacsiságot kérdezek, de létezik-e olyan számítás, vagy táblázat, ahol a fokoknak más értelmezése van, pontosabban, hogy 12 fok, az mennyi km,-ben vagy bármi más távolsági mutatóval egyenértékű. Pl: az Andromeda két szomszédos csillag közti távolságot a Stelárium az fokokban irja ki. OKés, de CsE,-ben, v. fényévben is meg lehet ezt tudni? Elnézést az esetleges értetlenségemért. Tisztelettel: apollo13-hubai jános
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: mpt » 2016.08.30. 10:02

Nincs ilyen direkt atszamitas. De a helyzet nem annyira bonyolult, lasd az abrat. Vastaggal a Fold, vekonyabb vonalakkal a ket csillag.

alfa = a Stellariumban kapott szogtavolsag
t1 = elso csillag tavolsaga
t2 = masodik csillag tavolsaga
tk = keresett tavolsag

tehat a lepesek
(1) y2 = t1 x sin(alfa)
(2) x1 = t1 x cos(alfa)
ertelemszeruen (3) x2 = t2 - x1
vegul Pithagorasz-tetellel: (4) tk = negyzetgyok(y2^2 + x2^2)

--mpt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.09.01. 09:23

létezik-e olyan számítás, vagy táblázat, ahol a fokoknak más értelmezése van, pontosabban, hogy 12 fok, az mennyi km,-ben

Akkor létezne ilyen egyszerű átszámítás, ha midig ugyanarra a távolságra számolnál. A mpt által rajzolt ábra szerint már különböző távolságokra is lehet számolni.
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.09.01. 16:51

Köszönöm szépen mindenkinek a gyors választ. Átrágtam magam rajta, és irány a matematika frissítése agyilag.
Én legalábbis úgy gondolom, hogy két csillag távolságára azért lenne szükségem a modellben, hogyha elfordítjuk a makettot, akkor viszonylag lehessen érzékelni, hogy hol helyezkednek el végül is a csillagok egymáshoz viszonyítva. 2d helyett 3d-ben. Érdekes lenne látni, hogy mennyire más az amit látunk minden nap fent a csillagos égbolton, mint 3d-ben, ide-oda forgatva a makettot. Egyenlőre az Andromeda csillagkép makettjét készítem el. Bízom magamban :D
Tisztelettel mindenki felé: Hubay János,- apollo13
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.11.16. 12:29

Köszöntöm a fórumozókat.
Azon vagyok felháborodva, hogy bármilyen, a csillagászattal foglalkozó oldalakon, bizonyos adatok, merőben eltérnek egymástól. Pl: bolygók távolsága, pályahossza, átmérője, összetétele, pálya adatok, keringési időm, a 95% mindenhol más- és más adatok vannak. MIért nem lehet egységesen bármit is közzé tenni, miért jó az, ha totál más adatokat mutatnak. Miért nincs egy egységes központi oldal, ahol az adatok megvannak, és mindenki onnan venné az adatait le, amire szüksége van. kb: 5-10 helyen megnézek egy bizonyos adatot, mindegyiken, más és- más adat van. Ez kiborító, nekem.
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2016.12.26. 16:23

Megjelent a Stellarium újabb verziója (0.15), letölthető innen:

http://www.stellarium.org/hu/

A problémákat, fordítási pontatlanságokat jelezhetitek itt, a fórumon.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Tom » 2017.03.17. 10:37

Van egy kis problémám a program működésével.
Win 7 alatt futtatom a 15.1-es verziót.
Alapból nincsennek bekapcsolva a csillagok, nem tudom miért, pedig a régi verzióknál be voltak, ha bekapcsolom őket nagyítás után a program elszáll.
Lehet ezzel kezdeni valamit?
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”