Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.20. 13:35

Szia!

Az égbolton természetesen szögmértéket használunk a távolságok mérésére. Szögfokban adjuk meg két objektum távolságát, illetve szögpercben, másodpercben egy galaxis, köd látszó méretét, egy kettős csillag tagjainak távolságát. Ezért használja a Stellárium is ezt a módszert.

A csillagképek általában fizikailag nem összetartozó csillagokból állnak, csak a Földről nézve egy irányban látszanak és az emberi képzelet kötötte őket alakokhoz. Ha egyes csillagok fizikai paraméterei érdekelnek, ajánlom a SIMBAD honlap használatát. Ez egy csillagászati adatbázis. Itt megtalálod az egyes csillagok parallaxis szögét is, amiből akár CSE-ben is kiszámíthatod a Földtől való távolságát.

Ha a csillagképek érdekelnek szerezd be Lajos Bácsi könyvét, sok érdekességet megtudhatsz a csillagképek történelmi eredetéről. Bartha Lajos: Csillagképek története és látnivalója (Geobook, 2010) A kiadója Vízi Péter, aki szintén e fórum tagja.
De érdekes lehet még számodra Kulin György A távcső Világa (csak antikváriumban szerezhető be, minden amatőr bibliája, szerintem), vagy Marik Miklós Csillagászat című könyve (egyetemi tankönyv, szerintem ez is csak antikvár már). Néhány fejezetét túlhaladta már a tudomány, de a nagy része ma is megállja a helyét. Alapnak jók.

Zs.
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.03.20. 18:21

Köszöntöm, és köszönöm a gyors válaszát.
Igen, azt tudom, hogy a csillagképek hogy helyezkednek el az égbolton, ismerem már mindegyiket. Épp ezért is szeretném ugy megalkotni a csillagképeket, ahogy még esetleg senki más. 3d.-ben hogy minden irányból meg lehessen nézni, mint a kémia-i atomkötést, molekulák szerkezetét látni néha. Tudom, hogy nagyon nagy távolságok vannak csillagképeken belül is, több fényévnyi, de fejembe vettem, hogy szeretném látni több pozicíóból is a a csillagképek- csillagjait, elhelyezkedését.
Köszönöm a könyveket, beszerzem ha tudom, SAJNOS a SiMBAD progi angol nyelven van, sajnálatomra.
artmooney
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.20. 17:48

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: artmooney » 2016.03.24. 20:14

Szia!

Ebben a témában (3D csillagképek) már láttam előadásokat Kása Jánostól:

https://www.youtube.com/watch?v=1p0PtzoHWH0

https://www.youtube.com/watch?v=QxbE95I37zc

http://3dastronomical.com/

Üdv.: Péter
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.04.06. 18:59

Tisztelt fórumozó tagok, csillagászat kedvelők.
Köszöntök mindenkit. Szereték segítséget kérni. Mégpedig abban, hogy keresek olyan 3d szoftvert, magyar nyelven ha lehet, amelyekben a csillagképeket 3d-ben meg tudnám szerkeszteni, ugy , hogy ha elforgatom bármilyen irányban, akkor lássam akár alulról, felülről, hátulról. Ugyanis nagyon szeretném 3d-ben elkészíteni a 89 csillagkép e változatait.
T: Hubay János ( apollo13 ). MCSE tag,
janoshubay1@gmail.com
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.04.07. 08:23

apollo13 írta:Tisztelt fórumozó tagok, csillagászat kedvelők.
Köszöntök mindenkit. Szereték segítséget kérni. Mégpedig abban, hogy keresek olyan 3d szoftvert, magyar nyelven ha lehet, amelyekben a csillagképeket 3d-ben meg tudnám szerkeszteni, ugy , hogy ha elforgatom bármilyen irányban, akkor lássam akár alulról, felülről, hátulról. Ugyanis nagyon szeretném 3d-ben elkészíteni a 89 csillagkép e változatait.
T: Hubay János ( apollo13 ). MCSE tag,
janoshubay1@gmail.com



Kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz.
Mi elkészítettük a saját változatunkat VRML-ben.
Az eredmény itt megtekinthető:
http://3dastronomical.com/

Sok sikert a fejlesztéshez!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.05.29. 14:15

sziasztok.
egyetlen egy gondom van a Stellarium-l, mégpedig az, hogy a csillagképeket összekötő, vonalak, alig látszanak.
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2016.05.29. 19:56

F4, "Jelölések", "Csillagképek", "Thickness of lines" = 1-ről növeld meg, pl. 3-ra.
apollo13
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2016.03.20. 12:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: apollo13 » 2016.06.01. 21:30

misibácsi. köszönöm itt is a gyors válaszát, de lehet, hogy egy kicsit értetlen vagyok, vagy rosszul kérdeztem.
Tudom, hogy egyes csillagok milyen messze vannak a Földtől, csak a maketthoz amit szeretnék elkésziteni nem tudom, hogy egyes csillagképekben, a csillagok, melyeket a Stelláriumban kék vonallal kötnek össsze, azok milyen messze vannak egymástól. Az Almaak 354,90 fényév, az Alpheratz 97,01 fényévnyire van. Nade! és engem ez izgat, hogy pl: ez a két csillag milyen messze van egymástól, mert a Stelláriumban a szögmérő csak fokokban irja ki a távolságokat. Nekem ez kevés, pontosabban nem tudom értelmezni.Minden csillagkép csillagjainak a távolságát tudom, de a csillagképeken belül a távolságokat nem, egymáshoz viszonyitva. ( pedig 5-sre érettségiztem matekből. :)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.06.01. 22:13

apollo13 írta:... csak a maketthoz amit szeretnék elkésziteni nem tudom, hogy egyes csillagképekben, a csillagok, melyeket a Stelláriumban kék vonallal kötnek össsze, azok milyen messze vannak egymástól. ...


Ha 3D-s makettet akarsz csinálni, akkor erre nem feltétlenül van szükséged. Ha térhatásúan ábrázolsz két csillagot, akkor azoknak a vizuális pozíciója a lényeg, nem az egymástól való távolsága.
Lásd a kérdéses csillagokat a mellékelt példákon:

3D-Andromeda.jpg

Andromeda.jpg


A felső kép a csillagok egyéb paramétereit (pl. fényesség) is figyelembe veszi, a második csak egy sematikus ábra a térbeli helyzetükről.

apollo13 írta:... Nade! és engem ez izgat, hogy pl: ez a két csillag milyen messze van egymástól, mert a Stelláriumban a szögmérő csak fokokban irja ki a távolságokat. Nekem ez kevés, pontosabban nem tudom értelmezni.Minden csillagkép csillagjainak a távolságát tudom, de a csillagképeken belül a távolságokat nem, egymáshoz viszonyitva. ( pedig 5-sre érettségiztem matekből. :)


Pedig ez egyszerű trigonometria. Két oldalhosszból és egy szögből a harmadik oldal, vagyis a két csillag távolsága meghatározható. A két oldal a Földtől való távolság, a szög pedig kiszámítható a galaktikus szögekből.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.06.02. 19:41

Szerintem polár-koordináta rendszerről van szó, ahol az "x" és "y" irányokat fokokkal mérik, a "z" adatát pedig fényévekben. Az origó jelenleg a Föld középpontja, ha onnan nézzük. Ha nem, azaz például egy másik tetszőleges csillagról, akkor transzformálni kell minden egyes megjelenített égitest koordinátáit a másik rendszerbe. Ha mondjuk az origót folyamatosan változtatjuk, azaz haladunk a csillagtérben, akkor megfelelő számítógéppel szimulálható a térbeli csillagközi utazás. Közben a csillagok saját mozgását is figyelembe kellene venni az eltelt időnek megfelelően! No ez lenne az igazi számítógépes feladat!

Persze a csillagokat látható méretűre kellene "változtatni", hogy megfelelően élvezhető legyen az ábra, mert a mostani grafikákon bizony csak sejthető mert egy csillag csak 1-2 pixel méretű! A képernyőmön sajnos semmi nem látható ezekből a mostani ábrákból, pedig szívesen megnéztem volna, de sajnos minden fekete.

Mivel lehet nagyítani a térbeli csillagpöttyöket? Legalább 3 szoros, de inkább 5 szörös meretűre? Hogy lehet a fényességet konvertálni átméreőre, hogy a fényesebb csillag nagyobb legyen? Ugyan ez vonatkozik a videó képre is, mert ott sajnos tényleg semmi nem látható a bemutatott térhatású ábrákból, és ez eléggé bosszantó.
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”