Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.09. 11:38

Szia!

Sanci írta:Észrevettem egy zavaró dolgot, miszerint a 2005 YU55 kisbolygó távolsága nem egyezik meg a valós távolsággal. A valóságban közelebb haladt el mellettünk, mint ahogyan azt a program mutatja.


Kérdés az, hogy a "tőlünk" milyen földrajzi pozíciót jelent. Ilyen közeli objektumnál a távolság nyilván erősen függ a megfigyelés földrajzi koordinátáitól is. Magyarországi helyről nézve a YU55 távolsága teljesen más, mint mondjuk egy amerikai helyszínt beállítva.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.11.14. 14:39

Még nagyon sok a hiba az új, immár javított változatban is. Íme egy kép, hullámvonalas koordinátákkal...
A hullámos eltolódás a csillagok helyzetére is vonatkozik, tehát a megjelenítés programrésze is hibás.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2011.11.17. 17:55

Talán az új Stellarium a tér-idő görbületét is mutatja. ;)
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.12.29. 11:16

Sziasztok!

Volna egy olyan kérdésem, hogy a Stellarium-ban, a Pleione csillagatlaszban és "A Csillagos Égbolt" falitérképen lévő csillagképek csillagai miért vannak különböző módon összekötve? Ezt most vettem észre és nem értem a dolgot. Ezek szerint nincs hivatalosan elfogadott sablonja annak, hogy az egyes csillagképek csillagait melyik csillagokkal kell összekötni? A Bika, az Ikrek és a Rák csillagképeket hasonlítottam össze eddig. A többit még nem is néztem. Nem egy eget rengető dolog, de egy kicsit zavaró.


Üdv, Sanyi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.12.29. 12:56

Csillagképek összekötő vonalai. Nem, azt, hogy egy konstelláción belül hogyan kötik össze a csillagokat, arra nincsen kötelező hivatalos előírás. Amikor Delporte 1928-ban kidolgozta a Nemzetközi Csillagászati Únio által 1930-ban jóváhagyott csillagkép-beosztást, az IAU hallgatólagos jóváhagyásával arra törekedett, hogy lehetőleg egyszerű geometriai alakokat: háromszögeket, négyszögeket, egyenes vagy kissé ívelt, tehát könnyen azonosítható összekötő vonalakat alkalmazzon. Ez a rendszer kb. az 1950-70-es évekig eléggé változatlan volt, bár különböző ismeretterjesztő könyvek némileg néha eltértek. (Ez a rendszer jól látható Wodetzky József: Tájékozódás a csillagos égen c. térképén (1936). Később az amerikai amatőr-népszerűsítők azt akarták elérni, hogy az összekötő vonalak valahogyan az oda képzelt alak "vázát" vagy körvonalait adják. Ezzel sikerült elérni, hogy a csillagképek alakzatai egyre áttekinthetetlenebbek, zavarosabbak legyenek. Össze-vissza, egységes rendszer nélkül húzták a vonalakat. Egyszóval ez egy rossz, elhibázott gyakorlat.
Egy másik, egészen rossz, elhibázott - és a nemzetközi szabványtól eltérő! - gyakorlat, amit sajnos nálunk is követnek, az hogy az egyes csillagokat nem a nemzetközileg elfogadott, használt görög kisbetűs, ill sorszámozásos módon, hanem a "saját egyéni nevén" jelölik. Ez is amerikai őrület, mert ahol már a kézirást sem tanítják, alighanem hatalmas szellemi megerőltetést jelent a görög kisbetűk használata. Ez a rendszer azért rossz, és kerülendő, mert:
1. Ezek az állítólagos "arab nevek" nem arabok, hanem azt tükrözik, hogy a valódi arab neveket hogyan torzították el az európai térképrajzolók, tehát értelmetlen betü zagyvalékok.
2. Kb. 300 csillagnak van ilyen mesterséges arab neve: ki tudja ezeket emlékezetben tartani? Ha pl. valaki azt mondja, hogy megnézte az "Alsham" nevű csillagot, hát fogalmam sincs, melyikről van szó. De ha az alfa Sagittae-t említi, rögtön tudom melyik csillagképben van, és gyorsan meg is találom a térképen. Arról nem is beszéve, hogy több, különböző csillagnak van azonos vagy hasonló ilyen neve.
3. Csillagtérképeken kényelmetlen, mert nagy területet foglal el a sok betűs szöveg.
4. A szakirodalomban nem elfogadott.
Kb. 15-20 csillag van, amelyiknél inkább csak hagyományból a saját név használatos: Algol, Betelgeuse, Deneb, stb. Ezek egy része azért használatos, mert egy speciális csillag-típus névadója (Algol, Mira, de már itt sem mondjuk pl. hogy Sheliak-típus, hanem béta Lyrae). Nagyobbára azért maradtak használatba, mert a 18. sz-i angol tengerészek a navigációban használt egy-két tucat csillag nevét valóban könnyebben megjegyezték.
A planetárium programokban valóban tele rakják ilyen nevekkel, az általam használtnál szerencsére át lehet kapcsolni a görög kisbetükre és katalógus sorszámra.
Boldog, derült egű Új Évet! Lajos
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.12.29. 15:19

A Csillagos égbolt c. falitérképen a hagyományos, a Bartha Lajos által is említett, 1970-es évekig általánosan használt és így klasszikusnak nevezhető csillagkép-alakzatokat ábrázoltam (a Bartha: Csillagképek c. könyvben és a Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvben is így tüntettem fel a csillagképeket). Az IAU is ezeket közli saját közleményeiben, így ez jogosan nevezhető hagyományosnak, szemben napjaink amerikai eredetű, egyénieskedő ábrázolásaival, amik gyakran egyenesen megtévesztők és a tudatlanságról árulkodnak.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.12.29. 16:55

Üdvözletem!

Köszönöm a gyors és kielégítő válaszokat!

Csillagos egű Boldog Új Esztendőt kívánok!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.01.22. 22:20

Szép estét mindenkinek! Ma egy kicsit keresgéltem a telefonomra csillagászattal kapcsolatos dolgok után és a nokia boltban, ovi ráakadtam a Stellarium mobile verzióra. Nokia symbian^3 as telefonnal rendelkezőknek tudom ajánlani, bár 1000ft ot kóstál az ára. Letöltöttem, így röviden összefoglalnám az eddigi tapasztalatokat.
A kinézete szinte teljesen megegyezik a számítógépes verzióval, így ez ismerős lehet. Magyarul viszont nem tud. Minimális angol nyelvismeret sem kell viszont a kezeléséhez, mert annyira egyértelmű. Az észlelés helyét a telefon beépített gps vevőjére hagyatkozva, vagy kézzel beírt koordinátákra esetleg a megadott helyre lehet beállítani. A csillagképek névvel, ábrákkal annélkül bolygóstól, holdastól mély-egestől benne vannak. Lehet zoomolni, a kijelölt objektumot követni, minden kijelölt égitestről ott a pcről megszokott infó. Egér helyett tapicskolós irányítással. Van valós idő, tehát ha a telefont az ég felé tartjuk, akkor az iránytű és gps miatt ugye ahohy mozgatjuk azt látjuk amit szabad szemmel is. Lehet gyorsítani, visszatekerni, leállítani, nevekre keresni. Egyszóval mindent. Fontos és jó tulajdonság, hogy a működése nem igényen online kapcsolatot. Viszont van a sok jó tulajdonság mellett egy negatívum amit felfedeztem. Nos az iránytű néha lassabban reagál mint kellene. De rendszerint azért összeszedi magát gyorsan. Ha minden igaz kell hozzá egy qt pakk a telefonra. Ez utóbbi ingyen fenn van a nokiaprogramokon. Én egy c7 en teszteltem. Alap szoftos,így nem tudom hogy megy a hivatalos Nokia anna és a még nem hivatalos belle frissítésen. Ha értékelni kellene akkor 10/9 et kapna. Talán egy frissítés után a célraállás gyorsabb lesz. Stabil program, nem akadt, fagyott. Szerintem az ezrest megéri. Androidra nem tudom van e, de érdemes arra is rákeresni.

Egy kiegészítés a programról. Tegnap nem tűnt fel, a folytonos használat miatt de. H nem nyúlunk a képernyőhöz, akkor bizony elhalványul, majd lezár a kijelzőzár a telefon gyári beállításai szerint. Megoldás a gyári beállítás kitolása, ha valaki letölti és a távcsőre, mellé teszi a telefont, hogy képbe legyen mindig. Ezt az astroller progi megoldotta, gyorsabb is, de csak csillagképek vannak benne. Ebben nincs vörös kijelzős mód, mint abban, de cserébe szinte teljes pc hangulat.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Husi
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.02.24. 22:35

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Husi » 2012.02.25. 20:38

Sziasztok!

Totál kezdő vagyok pár napos a 90/900 refraktorom és letöltöttem a stellariumot, de a pontos idő és dátummal nem a valós égboltot mutatja.Be van állítva a föld és Magyarország. Pl.: Ma este 19:30- kor is még a programnak fenn volt a nap és a Hold Vénusz d-re volt de igazából már ny-on járt. Valami időeltolódási probléma van? Állítsam odébb az óráját?

Köszi előre is.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.02.25. 20:52

Husi írta:Sziasztok!

Totál kezdő vagyok pár napos a 90/900 refraktorom és letöltöttem a stellariumot, de a pontos idő és dátummal nem a valós égboltot mutatja.Be van állítva a föld és Magyarország. Pl.: Ma este 19:30- kor is még a programnak fenn volt a nap és a Hold Vénusz d-re volt de igazából már ny-on járt. Valami időeltolódási probléma van? Állítsam odébb az óráját?

Köszi előre is.

Alul a kezelőpanelen (ami felugrik ha az egeret leviszed) van egy olyan ,hogy valós ídő.Azt hiszem két kis háromszög egymára állítva élével.Talán próbáld meg azt...
Megnéztem,jobbról a 3. jel
90/900 SW
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”