Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.05. 17:20

nyozo írta:Nem találtam én sem...


Kár! Bíztam benne, hogy esetleg csak nagyon eldugták a funkciót! Jelenleg úgy zajlik a dolog, hogy a Stellariumban kinézem, hogy mit lenne érdemes megfigyelni, aztán egy (kevésbé látványos) StarCalc nevű programból nyomtatok egy teljes égbolt térképet, az adott időpontra, helyre. Egyelőre még nem nagyon ismerem ki magam az égen, úgyhogy kell az ilyen mankó.

Tegnap felraktam az okulár plugint is, így már nem fogom csalódásként megélni a Marsot. Elég pici lesz még 200x-nál is.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2010.01.05. 17:48

Elkészültem az újabb, javított tájképpel. Ez is viszonylag régi -- tavaly márciusi képek alapján készült, úgyhogy nem pontosan tükrözi a mostani állapotokat; de legalább ebben a nyugati horizont már jó, és remélhetőleg a többi hiba sem zavar már minket. Többet nem is csinálok, mert beigazolódott, hogy csak nappali felvételek alkalmasak alapanyagnak. Kétféle méretű kép is található a csomagban, alapesetben a kisebbik kerül be a programba.
Polaris-stellarium3.zip


Polaris_a_Stelláriumban--Képernyőkép.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Pollux
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.10.02. 13:36

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Pollux » 2010.01.05. 20:25

Nekem a Stellarium az egyik nagy kedvencem, mert rá van telepítve a laptopomra és ha kint kémlelem az eget akkor segítséget nyújt nekem az objektumok megtalálásában. Így egyszerűbben és könnyebben megtalálok mindent. De szerettem még az a programot is, hogy Starry Night Pro Plus 6 csak az angol verzió, amíg nem volt a Stellarium-om addig azt használtam erre a célra. :D
Üdv
Kati
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.06. 10:07

rumpfbarna írta:Kár! Bíztam benne, hogy esetleg csak nagyon eldugták a funkciót! Jelenleg úgy zajlik a dolog, hogy a Stellariumban kinézem, hogy mit lenne érdemes megfigyelni, aztán egy (kevésbé látványos) StarCalc nevű programból nyomtatok egy teljes égbolt térképet, az adott időpontra, helyre. Egyelőre még nem nagyon ismerem ki magam az égen, úgyhogy kell az ilyen mankó.

Ehhez a StarCalc nagyon hasznos kis program, és ráadásul egyszerű, kicsi, nem kell neki erőgép stb. Igen nem fotorealisztikus a kép, de cserébe használható. Nem tudom tudod-e, vagy érint-e de van PocketPC-s változata is, így kicipelhető ég alá is. Javasolható másoknak is! :)

rumpfbarna írta:Tegnap felraktam az okulár plugint is, így már nem fogom csalódásként megélni a Marsot. Elég pici lesz még 200x-nál is.

Az a baj ezzel, hogy éppen ezekhez kellene a hosszabb észlelői rutin, így a Mars első oppozíciója bizony ált. kisebb csalódást kelt. No de lesz még Mars-oppozíció, jobb is mint most -- igaz várni kell pár évet rá:
Kép
távolság (millió km)

Kód: Egész kijelölése

2003. augusztus 27.  55,7
2005. november 7.    70,3
2007. december 19.   88,6
2010. január 28.     99,2
2012. március 3.    100,7
2014. április 8.     92,8
2016. május 22.      76,2
2018. július 27.     55,7
Amcsillüdv: Nyözö
Ramirez
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.11. 12:55

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Ramirez » 2010.01.06. 10:31

rumpfbarna írta:Sziasztok!

Én is a Stellariumot használom többnyire, de a nyomtatást nagyon hiányolom. Vagy csak én nem találok (csillagtérkép) nyomtatási lehetőséget? Esetleg plugin-ról tudtok, ami tudja ezt? Én keresgéltem a Stellarium oldalain és a Google-ban is, de semmit nem találtam.


Most kapásból nem tudom pontosan, mert az otthoni gépemen van csak Stellarium, de van benne egy olyan opció, hogy a képernyőt le lehet menteni képként, akár inverzben is. Ha jól emlékszem többféle kiterjesztés közül is lehet választani, hogy milyen fájlként mentse le.
Ezt utána már simán ki tudod nyomtatni.
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.06. 14:07

Ramirez írta:...Ha jól emlékszem többféle kiterjesztés közül is lehet választani, hogy milyen fájlként mentse le.


A Ctrl+S-re gondolsz? Ahogy én eddig tapasztaltam, az csak a Print Screen-nel is elérhető képernyőfelbontásban menti el a képet, tehát nem túl nagy felbontásban. Olyasmi lenne az igazi, mint a StarCalc-ban. De az egész Stellarium helpben ill. wikiben semmi utalás nincs nyomtatásra, így valószínűleg ezt még nem fejlesztették ki.
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.06. 14:19

Nyozo! Most már nagyon kíváncsi vagyok a Marsra! Abból indulok ki, hogy egy narancssárga ponton kívül semmit sem fogok látni, ehhez képest pedig minden csak jobb lehet. 2018-ra meg majd beújítok egy nagyobb távcsövet. Vagy addigra tovább fejlődik a távcsöves látásom, ami azért olcsóbb lenne...
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2010.02.09. 23:25

Sziasztok!

Megjelent a Stellarium új (0.10.3) verziója. A honlap szerint izgalmas új dolgok vannak benne, de első olvasatra olyanokat említ meg (pl. műholdkövetés, okulár mód), amiket az előző verzióban is telepíteni lehetett kiegészítőként. Még nem töltöttem le, de amint lehet, kipróbálom.

Üdv
Kovács Tamás
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.02.17. 17:04

Üdv!

Meg tudná valaki mondani nekem, hogy Linux alatt a Stellarium a csillagkatalógus frissítéseket miért nem tartja meg?
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.02.19. 12:31

Üdv

Megoldódott a kérdés, nem a csillag katalógus frissítővel kellett letölteni a katalógusokat, hanem külön és utána beilleszteni a megfelelő könyvtárakba.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”