Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.01.26. 23:05

Én ezt látom:

1999.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.27. 00:05

Köszi a tippet, hogy a helyet is le kell nullázni, hiszen a Nap felszíne elég nagy. Már jól látom, de a háló megtörik! Feltehetően a hardver eltérés is befolyásolhatja a megjelenítést, illetve az, hogy 32 bites a windows, a megjelenés formája is kicsit más. Megnéznéd a 2012 DA14 helyztét is, hogy ott mit mutat? A kelése a Földről nézve Budapestről 19:35 UT körüli a MPC adatai szerint, de nem azt mutatja a Stellarium. A Napból nézvést is jól látható a közel 3 órás késés, mert kb. 23:40-re emelkedik abba a magasságba, hogy Budapestről, azaz 47,5 fok magasról látható legyen. Csak egy érintőt kell húzni a kérdéses időpontban a Földgömb oldalhoz, és annak szöge azonnal mutatja, hogy mikor zár be derékszöget a Budapest-Föld középpont iránnyal. Egy másik gondom, hogy fókuszálok az aszteroidára, majd elindítom, hogy normálisan, ahogy telik az idő, figyelemmel kísérjem az útját. Nos ezt úgy mutatja a Stellarium, hogy elmegy egy csillag mellett, majd visszaugrik, és ismét elhúz mellette, majd egy másodperc múlva ismét kicsit visszaugrik, és megint halad egy kicsit. Ha ezt nagyobb ráközelítéssel nézem, akkor kész kabaré a látvány! Ide videót nem tudok tenni, tehát bemutatni nem tudom, de hátha másnál is jelentkezik, és megtalálja az elhárítás módját!Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.27. 00:52

Kaszás Gábor írta:Szerintem az történik amikor a Napot kiválasztod, hogy csak a "bolygó" változik, minden más felszíni adat marad (szélesség, hosszúság, magasság), így a Nap felszínének egy bizonyos pontjáról látható eget mutatja a program.

Mi lenne ha mondjuk - előjellel a magassági adatba be tudnám tenni a sugarát? Az a közepére mutat, és kész is a megoldás. Ezt méterben kellene megadni, igaz? Ha jól gondolom, akkor teljesen mindegy a felszíni adat, forg, ahogy akar. Nálam sajnos ezt nem lehet megtenni. -2000 m a határ! A kézi beírás meg egyáltalán nem megy, mert a fókusz az első szám beütése után automatikusan átugrik a keresőbe! A megoldás, egy CENTER, "Középpontból" jelölőnégyzetecske lehetne. Akkor teljesen egyértelmű, hogy onnan nézve szeretném hogy mutassa mit kell. Ez a Föld esetében is hasznos lehetne időnként. Ha ezt bejelölik, akkor a felszíne mindig átlátszó lesz, és nem mutatja! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.27. 01:35

Visszanéztem ezt a furcsa lüktetős, visszaugrós megjelenítést. Hát ami azt illeti a Stellarium 0.10.5 az utolsó változat, ahol ez még nem jelentkezik. Az utána kiadott összes többi sajnos hibás! A hiba lényege, hogy másodpercenként fűrészfog szerűen ugrálva mutatja a nagyobb sebességgel haladó égitestek mögött elvonuló égetret és annak minden csillagát, rácsvonalát. Akkor is hibás, ha egy lassabban mozgó égitestre erősen ráközelítünk. Az újabb változatokban már nem is engedi a nagyobb közelítést, lehet, hogy ezt a hibát így küszöbölték ki? A lényeg, hogy a korábbi változatban, a 0.10.5-ben még jó ez a rész, onnan vissza tudja emelni ezt a megjelenítő részt aki fejleszti, aki ért hozzá. Ráadásul a megjelenítés kevesebb erőforrást igényel, és ott még 39 fps-el tudja kezelni a gépem a képernyőt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2013.01.27. 10:38

"A program lassan fut" jelenségre az alábbi tanácsot adják:

"Ez akkor történik, ha a hardveres "rendering" ki van kapcsolva. Újabb videokártya esetén (ami képes 3D-s megjelenítésre) az OpenGL drivereket kell felrakni vagy frissíteni."

Friss videokártya-driverek letöltése:
* nVidia cards from site: http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en
* ATI cards from site: http://support.amd.com/us/Pages/AMDSupportHub.aspx
* Intel cards from site: http://downloadcenter.intel.com/default ... ownloadctr
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.01.27. 11:58

Imre írta: A megoldás, egy CENTER, "Középpontból" jelölőnégyzetecske lehetne.


Hát lehetne, de gondolom a fejlesztőnek csak egy kis látványosság létrehozása volt a célja a más égitest felszínéről való nézelődéssel, nem több.

Imre írta:Visszanéztem ezt a furcsa lüktetős, visszaugrós megjelenítést. A hiba lényege, hogy másodpercenként fűrészfog szerűen ugrálva mutatja a nagyobb sebességgel haladó égitestek mögött elvonuló égetret és annak minden csillagát, rácsvonalát.


Ez nálam is jelentkezik, és szerintem valamilyen interpolációs számítás hibáját láthatjuk megjelenni. Úgy gondololm ez elfogadható hiba, valamekkora pontatlanság mindenképp van, viszont ilyen közeli égitest, aminél látszik is, az igen ritka. Érdekes, hogy a műholdaknál nincs hiba, gondolom azokat a program teljesen másképpen kezeli, egyszerűsített számítási módszerekkel.

Imre írta:Megnéznéd a 2012 DA14 helyztét is, hogy ott mit mutat? A kelése a Földről nézve Budapestről 19:35 UT körüli a MPC adatai szerint, de nem azt mutatja a Stellarium.


Nekem sem, viszont a Cartes du Ciel is ugyanazt mutatja, mint a Stellárium, ami biztos hogy rossz. Sem a fényesség, sem a távolság adatok nem stimmelnek. Nekem az a tippem, hogy a jelenlegi pályája - amit a programok ismernek - jelentősen módosulni fog a Föld közelében való elhaladás miatt, és ezt ezek a programok (érthető módon) nem tudják számolni. Ha valaki tudna csinálni egy keresőtérképet a pontos adatok alapján, azt megköszönném.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.27. 16:41

Kaszás Gábor írta:
Ez nálam is jelentkezik, és szerintem valamilyen interpolációs számítás hibáját láthatjuk megjelenni. Úgy gondololm ez elfogadható hiba, ....

No ezzel nem tudok azonosulni. Korábbi változatban hibátlan volt!
Ez nem interpolációs hiba! Egyszerűen logikai, ugyanis egy korábbi időpontra ugrik vissza a megjelenítás másodpercenként, és nem onnan folytatódik, ahol abbamaradt, hanem ismétel egy időszakaszt. Halad, de 10-egységet előre, majd 9-et ugrik vissza, és ismét halad 10-et előre, és ezt ismételgeti.
A régi változat megjelenítése még nem "dadogott", szépen folyamatosan mondta a magáét. Stellarium 0.10.5

Kaszás Gábor írta:... viszont a Cartes du Ciel is ugyanazt mutatja, mint a Stellárium, ami biztos hogy rossz. Sem a fényesség, sem a távolság adatok nem stimmelnek. Nekem az a tippem, hogy a jelenlegi pályája - amit a programok ismernek - jelentősen módosulni fog a Föld közelében való elhaladás miatt, és ezt ezek a programok (érthető módon) nem tudják számolni. Ha valaki tudna csinálni egy keresőtérképet a pontos adatok alapján, azt megköszönném.

A MPC adatait használja a Stellarium! Ha ott már pontos, azaz nincs 1 ívpercen belüli hiba, akkor ugyan miért lenne a Stelláriumban, ha nem programhiba? Ugyan ez a Cartes du Ciel esetében is igaz. Egy kaptafára készülnek a számítások, szerintem valami lényeges dolgot kihagytak, nem számolnak valamivel, ezzel akarták egyszerűsíteni a programozást, de nem jött össze, mert sajnos lényegbevágó dolgot érintett.

Lehet, hogy csak egyszerű elírás az oka?
Gondolok én arra, hogy a pálya ábrázolása az szerintem pontos, csak épp nem akkor van ott az égitest, amikor a valóságban, hanem késöbb, kb. 3 órával késik. Ez alatt viszont a Föld elforog 45 fokot, és az égitest már nem azon a helyen jelenik meg majd a képen, mint a valóságban.

A 2012 DA14 -et igen érdekesen mutatja. A pálya Budapestről nézve szinte pontosan függőlegesen emelkedik, és ez betudható annak, hogy az aszteroida a geoszinkron pályán haladáshoz közeli adatokkal mozog a Föld mellett, tehát van egy olyan időszakasz, amikor csak függőleges komponense van a látszó mozgási irányának a forgó Föld felszínéről nézve. Igen ám, de az, hogy mely irányban emelkedik a látóhatár fölé, az óraszög, már igen pontosan ismert. A Föld forgása miatt ez az irány kelet és dél között bárhol lehet, amennyiben az idő szerinti helyzet számítása pontatlan. Minél közelebb halad az aszteroida pályája a Földöz, ez annál pontatlanabb. Egy távoli bolygó esetében a kelés helyében néhány ívperces eltérés, az itt már sok fokot is jelenthet, akár 45 fok is!

Megpróbálhatok sziszifuszi munkával egy térképet összerakni, de hogy az mennyire lesz használható, és pontos, azt sajnos nem tudom megmondani. Itt szépen elemezgetünk köben, a vége az is lehet, hogy borult idő lesz és esőnap hiányában egyszerűen a jelenség elmarad! Stelláriumban a hiba a következő ilyen érdekes esetig senkit nem érdekel, marad benne. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.01.27. 20:14

Imre írta:Egy kaptafára készülnek a számítások, szerintem valami lényeges dolgot kihagytak, nem számolnak valamivel, ezzel akarták egyszerűsíteni a programozást, de nem jött össze, mert sajnos lényegbevágó dolgot érintett.


Tulajdonképen én is ezt mondom: ezek a progik szerintem a kisbolygók és az üstökösök esetében egyszerű kéttest problémát oldanak meg, figyelmen kívül hagyva pályájuk változását, mikor közel haladnak el egy nagyobb égitest mellett. Persze részemről ez csak egy tipp, de sokkalta valószínűbbnek tartom, hogy ezt az elfogadott egyszerűsítést alkalmazzák, mint hogy valami hiba van mindkét programban. Szerintem egy közelítő módszer használata nem hiba, tudatos döntés annak fényében, hogy ez "extrém" esetben a végeredményt tekintve eredményezhet nagy eltérést, viszont az esetek nagyrészében kellően pontos, töredék erőforrások felhasználása mellet (a fennmaradó erőforrásokat meg lehet cicomára használni :| ). Végülis itt ingyenes, nagyközönségnek szánt, csicsás planetárium programokról beszélünk, nem professzionális célú, az égimechanikai mozgásokat a lehető legpontosabban kiszámító szimulátorról. Persze ha valaki pontosan tudja, hogy hogyan számolnak ezek a progik, ne hagyjon minket kétségek közt vergődni :roll:

Imre írta:a vége az is lehet, hogy borult idő lesz


Mivel ilyen sokat foglalkoztam vele, valószínűleg lesz egy saját kis felhőm, és csak én maradok le róla :lol:

Üdv,

Gábor
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2013.01.27. 21:26

Kaszás Gábor írta: ha valaki pontosan tudja, hogy hogyan számolnak ezek a progik, ne hagyjon minket kétségek közt vergődni :roll:


Pontosan nem tudom hogyan történik a számítás, de szerintem alapvetően egyik program sem hibás, mivel az amerikai NORAD által mért és szolgáltatott TLE pályaadatok feldolgozásával dolgoznak. Ha az nem pontos, akkor első körben meg kell nézni, hogy mikor lettek frissítve a TLE adatok a program számára. Alapból 72 óránként frissíti a program, ezt át lehet állítani 24 órára (sűrűbbre nem érdemes, mert nincs új adat).

Ha üstökösről van szó, akkor szerintem nem lehet túl nagy pontosságot várni a pályaadatokban, főleg azt nem, hogy mondjuk egy hónap múlva az üstökös hol lesz látható.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.28. 15:18

Az üstökösökkel semmi baj! Igen pontosak, és rendszeresen frissíthető az adat a MPC lapról is, de a saját pluginjával is. Egyedül ezzel a Földhöz közeli aszteroidával van a gond. Eddig ilyen közeli elhaladást nem vizsgáltam ezzel a programmal, de mint korábban említettem, a pálya maga pontos. Kimérhető, hogy semmi difi nincs vele, csupán az a gond, hogy az aszteroida más időpontban van ott a valóságban, mint ahogy a Stellarium mutatja. Az időkésés majdnem teljesen pontosan 3 óra, és ez nagyon gyanús, mert igencsak kerek érték. A helyi idő-UTC, a téli-nyári átállás, és sokminden más előjelhibás használatakor előállíthat 3 órányi késés. Ha annyira értenék hozzá, hogy belenézzek a forrásba, már régen megtettem volna, de nem vagyok programozó, ezért reménytelen lenne a kazalban gombostűt keresnem. Szerintem van olyan közöttünk, aki elboldogulna ezzel a dologgal, lehet, hogy már rajta is van, de mert nem talált semmit, egyelőre nem is fedi felmagát! Ha mégis rátalálna az okra, és beküldené, akkor szerintem most azonnal kiadnának egy javított véltozatot, és esetleg a megjelenítő nem vonagló rutinját is visszaemelnék a 10.5 változatból. A többi apróbb hiba az most nem lényeges, de ez a kettő most nagyító alá került az aszteroida kapcsán. Remélem, hogy a Föld melletti elhaladása után sem felejtődik el ez a két probléma, és belejavítanak a programba, hogy jobban használható legyen. A másik rovatban találtam egy linket, amely a 10.3-as változatba beépített hasznos dolgokat tartalmaz, képletöltést, és annak is jó a megjelenítése, nem vonaglik! Kevesebb az erőforrás igénye, tehát laptopra kifejezetten alkalmas lehet. Ezt üzenem Tobe_-nak! Ezt tegye fel a majdani gépére, mert duplán hasznos, hiszen letölthet vele űrtávcsöves felvételeket is saját feldolgozásra! Üdv. Imre
http://archive.eso.org/cms/tools-documentation/visual-archive-browser.html
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”