Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.06. 19:25

Re üstökös-fényesség.
Bár nem a Stellarium-ot használom, de feltételezem, hogy a Minor Planet Center adatait veszi át.
Az üstökösök fényességét nagyon bizonytalanul lehet csak előre kiszámítani, mivel nem lehet előre tudni, hogy pl. mekkora gáz- vagy pormennyiség szabadul fel egy bizonyos naptávolságban. Ezért csak közelítő, inkább csak tájékoztató jellegű adatokat lehet előre számolni.
Az üstökösök esetében a vizuális őszfényességet adják meg. A fényesség értéke főleg a kómára vonatkozik, mivel az üstökösök többségénél (de nem mindegyiknél) a csóva aránylag csekély mértékben járul hozzá a fényességhez. Amennyiben a fej látszó szög-átmérője nagy, az összfényesség nagy felületen oszlik meg, ezért az üstökös egésze halványabbnak tünik.
Az üstökösök léátszó fényességét (m1) az un. m0 abszolút fényesség ismeretében a d földtávolság és r naptávolság függvényében számolják az alábbi képlet alapján:

m1 = m0 + 5 log d + 2,5n log r

Az abszolút fényesség a Naprendszerben azt a fényesség-értéket jelenti, amilyennek akkor látnánk egy égitestet, ha egyaránt 1 Csillagászati Egységre lenne a Naptól és a Földtől is. A képletben az "n" hatványkitevő azt mutatja, hogy az üstökös fényessége az r naptávolság mely hatványával változik. Az m0 abszolút fényesség és az n hatványkitevő üstökösönként változik. Pl. a Lovejoy 2013 R1-et az alábbi értékekkel számolták:

m1 = 6.7 + 5 log d + 15.0 log r (itt a 15 a 2,5 n = 2,5 x 6-ból adódik) Az m0 abszolút fényességet és az n kitevőt a hosszabb-rövidebb időre terjedős megfigyelésből lehet levezetni, de ezek értéke a naptávolsággal változik! Végeredményben egy üstökös fényességét legfeljebb +/- 2 magnitúdó hibával lehet előre kiszámolni.
Éppen ezért kell mennél több fénymérés adatát összegyűjteni, hogy visszamenőleg a helyes értékeket.
(misibácsi! Az felületi fényesség egy kiterjed felületű objektum egy felület-elemre - pl. egy négyzet-ívmásodpercre - eső fényessége, az őszfényesség pedig azt jelenti, hogy milyen fényes lenne, ha a felületet egyetlen csillagszerű ponttá nyomnánk össze.) - Jó fénybecslést: BQ
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2014.12.25. 06:51

Megjelent a 0.13.1 verzió, letölthető innen: http://www.stellarium.org/hu/

Magyar szakszavak és kifejezések használatával kapcsolatos kritikák, javaslatok jöhetnek ide!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.25. 11:28

A 0.11.1 verzió nekem egy idő után lefagy a gépet az akksit kell kihúznom a laptopon, hogy ki tudjam a gépet is kapcsolni, ez mitől lehet ?


Ha nézelődök benne, gyorsítom az időt pl. hogy előre megnézzek valami eseményt, meg ha egyáltalán mozgatom ide-oda az égboltot, pár perc alatt lefagy.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.25. 18:37

Nekem a 13-as csinálja ezt, de csak a laptopon. A nagy gépen megy rendesen.
Üdv: Géza
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.25. 18:57

Üdv, nekem is a nagy gépen megy rendesen, akkor ennek van valami kis hibácskája nem véletlen ezek szerint, viszont a nagygépet nem cipelem ki a kertbe ezért jó, ha laptopon is ott kint mikor kameráznék, bele tudok nézni, mi hol is van.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.25. 20:02

Érdekes, mert laptop is egy erős gép, ráadásúl csak az van rajta, ani a távcsőhöz kell. ASCOM, PHD2, APT, meg a Stelarium és a diverek.
Üdv: Géza
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2014.12.25. 20:10

tobe_ írta:A 0.11.1 verzió nekem egy idő után lefagy a gépet az akksit kell kihúznom a laptopon, hogy ki tudjam a gépet is kapcsolni, ez mitől lehet ?

Ha nézelődök benne, gyorsítom az időt pl. hogy előre megnézzek valami eseményt, meg ha egyáltalán mozgatom ide-oda az égboltot, pár perc alatt lefagy.


A program specifikációinak megfelel a gép? Hardver, szoftver? Mivel a Stellariumból van már 0.13.1-es verzió, érdemes lenne kipróbálni, hogy azzal hogy működik.
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.12.25. 20:53

Igen, megfelel.
Üdv: Géza
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2014.12.26. 05:58

Meg kellene próbálni a Stellarium 0.13.1-es (tehát pillanatnyilag legfrissebb) verziót felrakni.

Utánanéztem a technikai részleteknek és tudok mondani néhány tanácsot (némelyik elég általános):

Mindenekelőtt érdemes frissíteni a grafikus kártya driverét.

A grafikus kártya képességeit a GPU Caps Viewer nevű ingyenes programmal lehet megnézni. Ezek között jó ha van OpenGL3.0 támogatás.

A program újabb verziói nem támogatják a korai ATI Radeon Xxxx sorozatot, az nVidia GeForce FXxxx és az Intel GMA X3000 előtti kártyákat. Ha valakinek ilyen kártya van a gépében, szoftveres MESA-támogatást kell választani installáláskor, ezzel futtathatóvá válik a program, bár működése lassabb lesz, de nem omlik össze. (vagy régebbi verziójú Stellariumot kell használni).
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.29. 13:30

Feltettem a legújabb verziót, ez úgy néz ki megy, első próbára nem fagott le csak nagyon lassú a szoftveres MESA valamivel próbáltam ki elsőnek, lehet megnézem a másik verziót is, az mit csinál.

Azt tudom, hogy ebben a laptopban az OpenGl 4.0 az biztos nem támogatott hardveresen vagy lehet a 3.0 sem már .
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”