Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.02.25. 21:43

Husi írta:Sziasztok!

Totál kezdő vagyok pár napos a 90/900 refraktorom és letöltöttem a stellariumot, de a pontos idő és dátummal nem a valós égboltot mutatja.Be van állítva a föld és Magyarország. Pl.: Ma este 19:30- kor is még a programnak fenn volt a nap és a Hold Vénusz d-re volt de igazából már ny-on járt. Valami időeltolódási probléma van? Állítsam odébb az óráját?

Köszi előre is.


Szia Husi!
Üdvözöllek a csillagvárosban, márt csak azért is mert nekem is SW 90/900 EQ-2 távcsövem van.
Ha valami problémád lenne a távcsővel szivesen segitek.
Nekem a stellarium 0.11.0 verzió van telepítve. Nem írtad le, hogy melyik verzíót telepítetted.
Itt van egy link, ami talán a legújjabb verzió :
http://szoftverbazis.hu/search?search=s ... set_=UTF-8
Keresd ki a google earth segitségével a megfigyelő helyed pontos koordinátáit.
Kapcsold be a stelláriumot és a kurzort told a bal alsó sarokba teljesen. Kiugrik két info léc.
Van ott két pici háromszög. Ha ráklikkesz akkor nyitva marad az adott info léc.
A függőlegesen a legfelső egy 8 ágú csillag. Arra klikkelj rá és kinyíllik a "hely" ablak.
Oda írd be a földrajzi szélességet és a hosszúságot, valamint a tengerszínt feletti magasságot
és a lakóhelyed nevét. Ha valamit nem értel írjál a címemre. Nem fontos minden apró
részletet a topicban megytárgyalni.
Üdv Bogáncs.
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2012.03.10. 19:29

Megjelent a Stellarium legújabb 0.11.2 verziója. Többek között fejlesztették az Oculars plugin-t, valamint ezentúl lehet mindent lokalizálni. Elképzelhető, hogy bizonyos régebbi plugin-ekkel inkompatibilis lesz, nekem pl. le kellett törölnöm a régi Oculars plugin adatait, hogy rendesen működjön az új. Ami még nagyon tetszett (bár ezt lehet, hogy már korábban is tudta a program), hogy végre az internetről frissíteni lehet a kisbolygó és üstökös adatokat.
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.03.11. 07:16

Szia Kovisoft!

Kösz, hogy felhívtad a figyelmünket az új verzióra.
Pélaul innen is lelehet tölteni :
https://launchpad.net/stellarium/+milestone/0.11.2
Üdv Bogáncs.
Laci41
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.19. 01:31

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Laci41 » 2012.03.19. 01:40

Sziasztok!

Pár napja telepítettem a legújabb verziót de az Ocular módba lépés után nem jó.Kell még mindig telepíteni valamit a legújabb verziónál is? Miért nem tudja "gyárilag" a program? Különböző távcsővekkel akarom tesztelni.Honnan és hogyan telepítsem?Régebbi verziókat nem használtam,pár napja kezdtem.
Összesen hányféle dolgot lehet telepíteni még pluszba? Köszönöm.

Üdv:Laci
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2012.03.19. 21:27

Szia Laci!

Szerintem egy teljesen "szűz" telepítésnél kellene működjön az Oculars plugin. Nem írtad, hogy milyen oprendszert használsz. Nekem Windows-on fut, és le kellett törölnöm a régi "c:\Documents and Settings\Username\Application Data\Stellarium\modules\Oculars" könyvtárat, ami egy korábbi verzióból maradt ott. Használat előtt viszont konfigurálni kell az Oculars plugint (Configuration Window/Plugins): be kell állítani, hogy program induláskor töltse be (Load at startup), valamint meg lehet adni a távcsövek, okulárok és képérzékelők adatait. Az aktiváláshoz először ki kell választani egy objektumot, azt fogja megmutatni az "okuláron át" (bár azt is be lehet állítani, hogy enélkül is lehessen aktiválni). Érdemes lehet kirakni az On-screen control panel-t, ezzel könnyü váltogatni a nézetek között.

Hasznos plugin még az Angle measure, ezzel szögtávolságokat lehet kimérni. Valamint a Satellites, ami a műholdakat jeleníti meg.
Amilyen plugint használni akarsz, arra be kell jelölni a "Load at startup"-ot.

Üdv
/Tamás
Laci41
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.19. 01:31

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Laci41 » 2012.03.20. 00:56

Szia Tamás!

Köszönöm a választ!
Nekem nincs is Application Data könyvtárom,csak a "szűz" Stellarium legújabb verziója van telepítve,előtte se volt semmi más régebbi Stellárium.
Windows XP Home -t használok.
Mit javasolsz? Köszönöm.

Üdv:Laci
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2012.03.20. 08:44

"c:\Documents and Settings\Username\Application Data" könytárad kell legyen, mert ez a Windows része, nem a Stellariumé (persze a c: és a Username helyett a saját rendszer-meghajtódat és felhasználónevedet kell érteni). De ezzel nem kellene gond legyen, ha nem volt korábbi verzió telepítve.
Haladjunk sorban:
    - Mi történik, ha ráböksz a Configuration Window gombra a bal oldalon, majd a Plugins fülre?
    - Megjelenik-e az Oculars a plugin listában? Ha igen, válaszd ki.
    - Ki van-e pipálva a "Load at startup"? Ha nincs, pipáld ki.
    - Ki lehet-e választani a Configure gombot vagy szürke? Ha lehet, válaszd ki.
    - Feljött-e az Oculars konfigurációs ablaka? Ha igen, nézd meg, hogy van-e kitöltve távcső (Telescope) és olulár (Eyepiece) adatokkal. Ha nincs, töltsd ki, vagy ha van, de nem jó, akkor írd át a saját műszered adataira.
    - Pipáld ki az "On-screen control panel"-t is, ez arra jó, hogy fixen kint legyen a képernyőn az Oculars eszköztára.
    - Ha ezekután kilépsz a konfigurációs menüből, akkor látnod kellene az Oculars control panelt a jobb felső sarokban.
    - Jelölj ki egy objektumot és kapcsold be az Ocular üzemmódot (vagy az Oculars control panelen, vagy az alsó eszközsávon, vagy Ctrl+O).
Laci41
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.19. 01:31

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Laci41 » 2012.03.21. 16:32

Szia Tamás!

Köszönöm a részletes választ!
De akárhogy is nézem nekem nincs Application Data ,Windows XP Home operációs rendszerem van van,neked XP professional van?Az más mappáju?
Ugy van,hogy C:\Document and Settings-ben van két mappa: All User és Laci
All User be van 4 mappa: Asztal, Favorites , Megosztott Dokumentumok , Start Menu
A Laci ban van: Asztal , Dokumentumok , Kedvencek és Start Menu.
Tesom gépén is igy van,tehát nincs az Application Data mappa,érdekes.
De a lényeg,hogy rájöttem miután írtam,hogy a Stelláriumban az F2 után bővítmények fül-re kellett csak kattintani és telepíteni
az Ocular mód-ot,kipipálni a betöltés induláskor ,most a jobb felső sarokban is van néhány ikon.
Eddig eljutottam.
Neked hányféle távcső típus van benne a Teleszkop- fülre kattintva?Nekem csak a c1400 és 80EDF és My teleszkop.
Köszönöm
EndruBoy
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.03.11. 11:45

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: EndruBoy » 2012.03.21. 17:09

C:/Documents&settingsbe bemész, majd Tools/Folder Options/File Types és itt megmondod neki hogy Show hidden files, azaz mutassa a rejtett fájlokat/mappákat. Így már hozzáférhetsz az Application Data mappához, amihez alapértelmezettként nem enged a Windows :) .

Nekem is volna egy kérdésem: van ehhez a programhoz olyan plugin ami infókat szolgáltat az objektumokról? Itt most nem az elhelyezkedésére gondolok, hanem ilyen tömege, anyaga, egyéb storyk. Csak mert így hogy folyton Googleöznöm kell közben nem az igazi (vagy csak nem találtam meg ezt az opciót benne?).
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2012.03.21. 17:11

Ja igen, elképzelhető, hogy az Application Data egy rejtett mappa és alapból nem mutatja az oprendszer. Csak nekem nem tűnt fel, mert mindig bekapcsolom a rejtett file-ok megjelenítését. De ez nem is érdekes, mert nem itt volt a gond nálad.

Alapból ki van töltve néhány távcsőtípus ill. okulár, de nyilván ha a funkciót rendesen használni akarja az ember, akkor ezeket módosítani kell úgy, hogy a saját távcsöve(i)d és okulárjaid (ill. képérzékelőid, ha fotózol) adatait kell ide beírnod. Tehát nincs előre feltöltve sok-sok távcső adataival, amiből válogathatnál.
Több távcső-okulár kombinációt is be lehet írni, aztán ezek között a jobb felső eszközsávon lehet váltogani. Nyilván érdemes a leggyakrabban használtakat előre tenni a listában. A képérzékelőknél sajnos nem találtam, hogy automatikusan be tudná forgatni ekvatoriális módba, de kézzel lehet forgatni a téglalapot 5-10-15 fokos közökben.

Fontos: csak úgy tudsz okulár módba kapcsolni, hogy előtte kijelölsz egy objektumot, vagy a konfigurációs menüben kipipálod, hogy enélkül is be lehessen kapcsolni az Oculars-t (sajnos most nem tudom megnézni a menüpont nevét).
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”