Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
kovatspeter
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.13. 17:05

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovatspeter » 2010.10.30. 18:01

Üdvözlet mindenkinek!
Sajna nekem sem működik az okulár váltás.Odáig jutottam,hogy a távcső,és a használt okulárok adatait beírtam,mentettem.Most,ha alkalmazom,kapiból beírja az első általam beállított okulárt,de váltani se ctrl [,se számsor nem vált.
fokypit
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.16. 21:33

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: fokypit » 2010.11.05. 23:47

Sziasztok!

Kezdő vagyok egy 60/900-as Skywatcher refraktorral, a segítségeteket kérném:
A Stellarium okulár-plugin beállításokkal van gondom. Mit jelentenek az egyes fogalmak?
A neve és a fókusz számomra is egyértelmű :)
Mi az az aFOV, mit kell odaírnom egy 10 és 20 mm-es Barium okulár esetén? Hol találom meg az adatokat?
Írtam be ide találomra számokat, minél kisebb a fok annál nagyobb a kép. Hogy látnám a távcsőben?
A Field stop mezőt üresen hagyjam? Az angol nyelvű súgó a Stellarium weblapján ezt írta.
Az Image circle az okulárnézetben milyen adatok ad meg mm-ben, ez minek a mérete?

Előre is köszi és bocs, ha sok voltam :)
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2010.11.07. 11:36

Kedves Péter!

Az afov az "apparent field of view" rövidítése, és az okulár látómezejét jelenti, vagyis azt a látószöget, amit a szemeddel látsz, ha belenézel. Ez tehát egy kizárólag az okulárra jellemző adat, nem függ attól, hogy milyen távcsőre van felhelyezve. Az afov 40-100 fok közötti tartományba szokott esni, leggyakrabban 50 fok körül van, 80 fok fölé csak kivételesen nagylátószögű okulároknál megy. A bariumnál ez talán 56 fok, de ebben nem vagyok biztos.
Az okular pluginben meg kell még adni a következő adatokat:
efl (eyepiece focal length): az okulár fókusztávolsága mm-ben.
sfl (scope focal length): a távcsó fókusztávolsága mm-ben.
flip: ezt akkor kell használni, ha a távcsőben nem egyenes állású képet látunk, h-t kell beírni, ha vízszintesen (horizontal), v-t ha függőlegesen (vertical) meg van tükrözve a kép. Lencsés távcsöveknél pl. flip=vh szokott lenni.
Nekem így néz ki egy bejegyzésem a modules\Ocular\module.ini file-ban:

[ocular0]
name = ETX-90+BlueLine 15mm
afov = 66
efl = 15
sfl = 1250
flip = h

Üdv
/Tamás
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2010.12.07. 21:58

Megjelent a Stellarium új 0.10.6-os verziója. A legfontosabb újítás a "Solar System Editor" plugin, amivel kényelmesebbé válik a Naprendszeren belüli objektumok hozzáadása. A plugin segítségével közvetlenül az MPC honlapjáról lehet letölteni a kisbolygó és üstökös pályaelemeket (a kisbolygókat pl. a http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ep ... Bright.txt, az üstökösöket a http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ep ... t00Cmt.txt cím megadásával).
További új pluginek a Landscape Manager, a Time Zone Manager, és továbbfejlesztették a Satellites plugin-t is.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.20. 11:26

Üdv!

Most töltöttem le a Stellarium 10.6.1-es verzióját. Szupi meg minden csak az objektumok adatait olyan olvashatatlan betűkkel írja ki hogy csak na. Van benne normális szó is de vannak görög betűk is stb.
Szerintete mi lehet a gond mert a régebbi verziók nem csináltál ezt?

Talán nincs megfelelő betűtípusfájlom? :?:
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.08.20. 11:35

próbáld meg a 0.11.0-t az a legújabb.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.20. 12:48

Nálom niden tökéletesen működik a programmal, sosem tapasztaltam semmilyen hibát.
Nagyon szeretem az Okulár plug in-t használni, ami pont annyit mutat meg az égből, amit az adott
távcső-oksi párral fogok látni, ha kimegyek észlelni. Persze, ezeket az adatokat kézzel be kell vinni.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.20. 16:05

Köszi a tippet. A 11-es verzió már jó. Minden olvasható :D

...ráadásul jobbak a mélyegek jelölései is
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: BZd » 2011.08.29. 22:31

A hétvégén Ágasváron jártam, ennek az egyik eredménye a mellékelt, a Foton-réten készült tájkép a Stellariumhoz.

A .zip tartalmazza a "telepítési" útmutatót, de bemásolom ide is:

Használata:

1. A Stellarium "landscapes" könyvtárában hozz létre pl. egy "Agasvar" nevu mappát és másold ide a landsape.ini és az Agasvar.png file-okat.
2. Indítsd el a Stellariumot és válaszd bal oldalon "Az ég és a megjelenítés beállításai" (F4) menüt. Itt a "Tájkép" fülön válaszd az "Agasvar" tájképet.
3. Ha a beállításoknál bepipálod az "Ugrás a tájképhez társított bolygóra és helyre" opciót, akkor a program az ágasvári koordinátákkal fog számolni.


A tájképet a Stellarium 0.10.5 és a 0.11.0 verziókkal teszteltem.

Használjátok egészséggel! :D

A képen felfedezhető néhány ágasvári "presszóbútor" tagtársunk is... :lol:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2011.11.09. 11:03

Sziasztok!

Megjelent a Stellarium 0.11.1 verzió. Több, mint 20 hibajavítást tartalmaz. Most már olvashatók a kiírt szövegek. Észrevettem egy zavaró dolgot, miszerint a 2005 YU55 kisbolygó távolsága nem egyezik meg a valós távolsággal. A valóságban közelebb haladt el mellettünk, mint ahogyan azt a program mutatja.

Csillagos eget!
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”