Cartes du Ciel

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.16. 21:59

És itt is van a topik, amit a legjobb ingyenes planetáriumprogi tiszteletére ezennel megnyitok!:- )
Bármilyen kérdés, probléma, dicshimnusz jöhet, valaki csak megválaszolja a kérdéseket.

Innen lehet letölteni a 2.76-ost: http://www.stargazing.net/astropc/download.html
van 3-as verzió is, de szerintem az előző jobb: http://www.ap-i.net/skychart/en/download
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.16. 22:01

...és mindjárt egy probléma: katalógusok/üstökösök. Ha a comet elements gombra kattintok (hogy az üstökös-adatbázisát frissítse) az alábbi hibaüzenet jelenik meg (lásd a nyilat)

felteszem, hogy a link, ahonnan letöltené az adatokat, döglött. De nem tudom kiszedni onnan, kijelölhető, de nem törölhető.
Valaki segítsen, légyszi!

Kép
zsperko
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.17. 07:51

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: zsperko » 2009.09.17. 08:41

Szia!

Én is kipróbáltam, nekem is ugyanezt a hibát okozta. Azt nem tudom, hogy miért hibázik,
de van kerülő megoldás.
A link amúgy nem döglött. Másold be a böngésződ címsorába az alábbi linket
http://cfa-www.harvard.edu/iau/Ephemeri ... t06Cmt.txt
Jelöld ki az összes sort, majd "másolás" v. "Copy"
és a "C:\Program Files\Ciel\cat\planet\" könyvtárban található "Cometes.dat" állományt
nyissad meg mondjuk a "jegyzettömbbel" vagy "Notepad-del". Ez egy sima txt file. Törölj ki
belőle mindent és is illesszed be az előbb kimásolásra jelölt sorokat és mentsed le.
Ezzel készen is vagyunk.

Üdv.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.09.17. 12:14

Nekem sajnos nincs meg ez a kitűnő szoftver, mert nincs linuxos változata -- de mivel érdekesnek tűnt a hiba, keresgéltem egy kicsit:
A hiba oka az, hogy az URL-átirányítás során a sor eleje megváltozik cfa-www rol http://www.cfa-ra, és ezt a program nem kezeli le jól. Megoldás: le kell tölteni a http://www.stargazing.net/astropc/download.html#upd címről a javítást, vagy az extra.ini fájlban kell átírni a kérdéses link sorát.

Tom
skovacs
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.15. 16:46

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: skovacs » 2009.09.17. 12:53

Sziasztok!

A nálam lévő programban ez a link van benn:
http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemeri ... t06Cmt.txt
és teljesen jól megy, nem dob hibaüzenetet a progi...
Javaslom, ennek a linknek a használatát.
Tordai Tamás jelezte is, hogy az extres.ini -ben ezt meg is teheted.

Én már majdnem a kezdetektől használom (kb. 2000 óta), és teljesen meg vagyok vele elégedve.
Nagyon sok katalógust alá lehet tenni, kicsiket és nagyokat is. És sok más egyéb dolgot is tud.
Forrása letölthető, így akár bele is lehet fejleszteni dolgokat... :)

üdv: KS
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.17. 16:46

Én is túlnyomórészt ezt használom, mióta csak csillagászkodok. Most a 2.76c verziót.
Hogy tudnám a Tycho katalógusról (tehát 12 magnitúdóról) tovább növelni a határfényességet? Vagy ez már nem megy egy újabb katalógus néhány perces letöltésével?

Nekem is ez a kedvenc planetárium progim. Az egyik dolog ami különösen tetszik, hogy saját képedre formálhatod a csillagképek alakzatait.
90/900 refraktor
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: András » 2009.09.17. 18:42

És tényleg! Javítottam a kérdéses .ini fájlt, máris nincs hibaüzenet, és valóban a 2.76c verzió is javítja ezt a hibát, hiszen ott van a letöltések-ben leírva!

Köszi mindenkinek a választ!
Szöllősi Attila
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:58

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: Szöllősi Attila » 2009.09.20. 15:07

Pape írta:Hogy tudnám a Tycho katalógusról (tehát 12 magnitúdóról) tovább növelni a határfényességet? Vagy ez már nem megy egy újabb katalógus néhány perces letöltésével?

Ha halványabb csillagokat akarsz a Ciel-ben, akkor le kell töltened pl. GSC ACT katalógust ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/I/255/GSC_ACT/ címről (elég a N000-S8230 könyvtárakat, kb 300 Mb), majd kipipálni a Configuration/Catalog/CDC Stars helyen a HST GSC Compact fület, megadva a letöltött katalógus elérhetési útját.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.20. 17:09

Köszi! :)
Meg fogom próbálni.
90/900 refraktor
skovacs
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.15. 16:46

Re: Cartes du Ciel

Hozzászólás Szerző: skovacs » 2009.09.20. 20:19

Szöllősi Attila írta:
Pape írta:Hogy tudnám a Tycho katalógusról (tehát 12 magnitúdóról) tovább növelni a határfényességet? Vagy ez már nem megy egy újabb katalógus néhány perces letöltésével?

Ha halványabb csillagokat akarsz a Ciel-ben, akkor le kell töltened pl. GSC ACT katalógust ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/I/255/GSC_ACT/ címről (elég a N000-S8230 könyvtárakat, kb 300 Mb), majd kipipálni a Configuration/Catalog/CDC Stars helyen a HST GSC Compact fület, megadva a letöltött katalógus elérhetési útját.


Szia Attila,

Nekem egy gondom van csak ezzel a GSC katalógussal: Vannak olyan csillagok, melyeket megkettőz. :(
Még nem jöttem rá, hogy miért. Neked nem csinálja?
Először azt gondoltam, hogy mivel több katalógus is benn van, és ezeknek nagyobb nagyítással soha nem esik egybe a koordinátája, ezért a kettőzés.
Ellenőriztem magam, több katalógus bekapcsolásával, jön a többszörözés. Ezért kikacsoltam mindet, csak a GSC-t hagytam benn. De néhány csillagnál sajna így is jöttek a kettőzések.
Ellenpróbaként megnéztem több katalógussal is (Tycho, Tycho-2, USNO-A), de ezek egyike sem kettőzi meg ezeket a csillagokat.
Ötlet?

(Az USNO jó "kis" katalógus. Csak egyetlen hátránya van, hogy több, mint 6 GB)

Üdv: KS
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”