FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.12. 01:00

Pillanatnyilag az egész magyar weben egy szót sem találnak a keresőprogramok az ESA/ESO/NASA FITS Liberator nevű Photoshop pluginról, úgyhogy azt hiszem, itt az ideje ezen változtatni, mert valószínűleg nem csak engem érdekelhet.

Néhány hete bukkantam erre a programra, és nagyon belelkesedtem, mivel gyakorlatilag asztrofotós, illetve csillagászati-képfeldolgozó tapasztalat nélkül is felhasználhatók vele a Hubble űrteleszkóp nyers, FITS formátumú képei. Így saját magunk készíthetünk a Hubble Hertiage Project képeihez hasonló, látványos alkotásokat.

Az alábbi kép például a 2010-es Meteor évkönyv borítóján is szereplő Hubble WFC3-felvétel az NGC6302-ről, csak éppen én más szűrők képeit használtam fel, mint a Hubble csapata. (Itt az F373N szűrő képe a kék, az F469N a zöld, az F673N pedig a piros színt adja az RGB képhez.)

barnabas-rumpf-ngc6302.jpg


A FITS Liberator itt tölthető le (természetesen ingyenes):
http://www.spacetelescope.org/projects/ ... index.html
Itt angol nyelven bőséges információ található. Csak Photoshop alatt működik a plugin, és minimum alapszíntű Photoshop tudás szükséges! (Layerek, módosító layerek, színcsatornák stb.)

A Hubble észlelések során létrehozott FITS fájlok egy jó része elérhető, mindenfajta regisztráció nélkül is. Igaz, azért nem egy egyszerű "click to download" procedúra a fájlokhoz való hozzájutás. Én több közül ezt a keresőoldalt találtam a legszimpatikusabbnak:
http://archive.stsci.edu/xcorr.php
Itt meg kell adni a célobjektum nevét (pl. NGC 6302), illetve, hogy milyen műszerrel történt rögzítésre keresünk rá, stb..., majd a kiválasztott archív anyagokhoz például ftp-n keresztül juthatunk hozzá. Némi angol nyelvtudás szükséges, és egy korlátlan internet hozzáférés is, mert egyszerűbb képek esetén is esetleg gigabájtos nagyságrendű adatokat kell leszedni.

Igen érdekes egyébként a program használatán keresztül meglátni azt, hogy mennyire az esztétikára helyezik a hangsúlyt, a nagyközönségnek, illetve a sajtónak kiadott Hubble-képek összeállításakor!

Most, ebben a szutyok időben, az ember a saját távcsövét úgyse nagyon tudja használni, talán érdemes egy kicsit az űrtávcsövön keresztül nézegetni a minket érdeklő objektumokat. Szóval, javaslom, a FITS Liberator kérdéseket vitassuk meg itt!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2010.01.12. 21:40

rumpfbarna írta:Pillanatnyilag az egész magyar weben egy szót sem találnak a keresőprogramok az ESA/ESO/NASA FITS Liberator nevű Photoshop pluginról, úgyhogy azt hiszem, itt az ideje ezen változtatni, mert valószínűleg nem csak engem érdekelhet.



Hmm, de szép! Nincs kedved csinálni még pár más objektumról hasonlót, s mindezt megírni a hirek.csillagaszat.hu számára is? Részletekhez dobj egy emailt a ksl@mcse.hu címre.

Ksl
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.01.13. 13:01

Sziasztok!

Tenyleg nagyon szep kep...
Egyebkent a Gimp alapbol tudja kezelni a FITS fajlokat, nem tudom, a pluginnak vannak egyeb plusz funkcioi is?

--mpt
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.14. 08:17

Én azt tapasztaltam, hogy a Gimp nem igazán alkalmas ezeknek a HST-féle FITS fájloknak a feldolgozására. Talán túl szűk sávban van a hasznos információ ahhoz, hogy az elérhető beállításokkal használható képet adjon. Nem lehet kiemelni a hasznos részeket. (Próbálkoztam egyébként néhány más programmal is, ami FITS fájlokat kezel, de a nagyobb részük meg se nyitotta ezeket.) Viszont a FITS Liberatort szerintem kifejezetten a HST-képekre hegyezhették ki, hiszen a spacetelescope.org projektje.
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2010.01.14. 18:39

Ezzel a plug-in-nal a saját képeinken is lehetne dolgozni ha FITS kiterjesztésűek?
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.14. 20:41

Hozé írta:Ezzel a plug-in-nal a saját képeinken is lehetne dolgozni ha FITS kiterjesztésűek?


Szerintem igen. Az előbb próbaképpen letöltöttem a netről pár fits formátumú képet innen-onnan, és megnyitotta mindegyiket.

Én egyébként az 1.01-es FITS Liberatort használom, mert régi Photoshop-om van (7-es), és ezzel az újabb plugin nem működik tökéletesen.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.01.15. 09:04

Érdekes, a CdC (SkyChart) is Fits fájlokat használ a képek megjelenítésénél.
Sztem olyasmiről lehet szó, hogy a képhez tartozó infók is be vannak rakva a kép mellé, pl koordináták, mikor készült, kép mérete, orientációja, ésatöbbi, gondolom a célja az, hogy így igen egyszerüen össze lehet hasonlitani soksok képet ami pl egy azonos égterületről/galaxisról készült. Keményen tudományos. De arra is jó ahogy a CdC használja, egyszerüen meg lehet jeleniteni a képeket a térképen, nem kell egy külön adatbázisban a képek adatait tárolni. Ki is próbálom, valahol keresek majd fitsfájlokat. Merre is van az "innen-onnan" ?

Itt találtam egy nézegetőt:
http://heasarc.gsfc.nasa.gov/docs/softw ... nload.html
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.01.15. 12:37

sp. írta:Merre is van az "innen-onnan" ?


Írd be a Google-ba, hogy "download fits files", én az elsők közül szedtem le párat!

Tegnap olvasgattam a VirGO nevű Stellarium pluginról, amellyel, - ha jól értettem a lényeget - akkor a European Southern Observatory képei között lehet bogarászni tulajdonképpen. A leírás szerint ez is FITS fájlokat nyit meg. Majd hétvégén kipróbálom, hogy így van-e. Nem lenne rossz, mondjuk VLT anyagokból is egy-két szép képet összerakni. Sőt, akár összedolgozni a Hubble képeivel, azonos objektumról, ahogy a nagyok csinálják.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.15. 13:56

rumpfbarna írta:Tegnap olvasgattam a VirGO nevű Stellarium pluginról, amellyel, - ha jól értettem a lényeget - akkor a European Southern Observatory képei között lehet bogarászni tulajdonképpen. A leírás szerint ez is FITS fájlokat nyit meg. Majd hétvégén kipróbálom, hogy így van-e. Nem lenne rossz, mondjuk VLT anyagokból is egy-két szép képet összerakni. Sőt, akár összedolgozni a Hubble képeivel, azonos objektumról, ahogy a nagyok csinálják.

Ne feldjétek, hogy a DSS képei is leszedhetőek FITS formátumban. Lehet a Stellárium plugin is ezt csinálja (amit amúgy a jó öreg GUIDE is tud egyébként). Ezt ugye a ESO Online Digitized Sky Survey képtömege és nem a VLT nyers képtömege!

Ez két korábbi felmérés anyaga, és a képközép és LM-méret megadásával leghet lekérni égterületeket akár FITS-ben (tömörítetten is), akár GIF-ben. Az ún. DSS-1 felmérés egy teljes eges sorozat, a DSS-2 3 sávban készült. Vörös sávban 98%-os, kékben 45%-os, és infrában 27% van meg a teljes égből... Ezek régi, szerintem még jó 30 évvel ezelőtti fotólemezes észlelések digitalizálásából keletkeztek, nem friss CCD-nyersképek.

Említi az oldal a http://archive.eso.org/cms/tools-docume ... pplication címet is, ez lehet az az elérési mód, ami a Stellariummal működik, mert itt szerepel az általad is említett Stellarium VirGO plugin...
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: FITS Liberator - avagy Hubble Heritage Project otthon

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.15. 14:59

A lentebb említett ESO-DSS képek alapján poénból csináltam egy hamisszínes verziót. Kinek melyik tetszik? Ez az infravörös, vörös, kék (i,R,B jelölve) értelemszerűen más-más sávok helyére illesztve...

M27_VARIACIOK.jpg


A spektrumbeli sorrend szerint az iRB lenne a jó sorrend, mégsem azt érzi az ember kellemesnek. Nektek melyik színvariáció jön be.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”