STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2009.12.18. 08:40

Miután Nyözö barátom szavaiban megcsillan némi irónia, szeretném a kételyeket tisztázni:
1: Alapvető kérdés az, hogy az emberi tényező kiküszöbölhető-e az asztrofotózásban?
2: Ha nem kell csillagászkodni, akkor kell-e csillagászkodni?

Feszegessük ezeket az alapkérdéseket:

1: Ha 20 évvel ezelőtt teszik fel ezt a kérdést, akkor csak mosolyogtam volna a naivitáson.
De, azóta? Olyat fordult a világ: laptop, goto, Canon EOS, CCD, autoguiding......, hogy elérhető közelségbe került a teljes automatizálás. Persze a Természet "sem mai gyerek!", nem adja olyan könnyen: légmozgás, refrakció, csövek dilatóciója, befelhősüdés (eső!), párásodás, mechanikai egyenetlenségek.....
Mint egy mérlegen, sok érv szól a megvalósíthatóság, és - sajna - elég sok ellene. De! Azért ismerjük el, hogy egyik oldal sincs túlsúlyban, már majdnem: egál a meccs állása.
Mit is akarunk?
Rábízni a gépekre a kaptafa munkát!
2:
(Száz éve még az asszonyok a patakon subickolták a ruhát, főzték a szappant és sparhelton melegítették a vizet a mosogatáshoz. És mi van ma? Megnézném azt az asszonyt, akit le lehetne zargatni a patakhoz!)
30 évvel ezelőtt: a házi barkácsolású mechanikámon Zenit gép lógott Forte filmmel, és kézzel tekergettem a veezetést 10-30 percig, miközben a lábam odafagyott a pocsolyához. Viszont huszonéves voltam és "jó hecc volt!".
Ma ötven éves vagyok, lusta és vak! De, Imádom a csillagokat.
És konyítok a sz. gépek nyelvéhez.
Ha egy fiatal és egészséges ember motoros rokkant kocsival glasszál, akkor az egy kicsit morbid.
Ugyanez egy fogyatékos esetében természetes.
A technika áldásos fejlődése lehetővé tette, hogy farkasvakságom ellenére is adózhassak imádott kedvtelésemnek! Értem?

Ráadásúl: egészen aranyos és húzós kihívás van a dologban!? Nem?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.18. 11:24

Izgalmasan alakulnak a fejlemények :)

Tehát semmi akadálya, hogy két géppel, utóbbin több programmal, tőlük sok kábellel kvázi robottávcsőként működjön a műszer.
Kérdésem: ez egyes funkciókhoz ki mit használ?
Illetve, van olyan rész, ami nincs megoldva, egy telepített távcsőnél is manuálisan, a tubus mellett kell beavatkozni?
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.18. 11:44

Stella_209 írta:Miután Nyözö barátom szavaiban megcsillan némi irónia, szeretném a kételyeket tisztázni:

Nem Laci, nem irónia. :) Eszemben sincs kétségbe vonni a dolog jó móka voltát -- és azt sem mondtam, hogy megvalósíthatatlan. Nyilván meg kell keresni a kompromisszumokat, mind technikai, mind fizikai oldalkról. Ez is nagy élmény ám! Én pusztán azon mosolyogtam, hogy ha az ember elkezdi az elsőre triviális kérdést felboncolni, akkor gyönyörű dolog ahogy kinyílnak a téma finom buktatói, ezernyi szempont, érv. Én a programozásban nagyon szeretem a tervezési részét is, és vallom, hogy jóval előbb kell elkezdeni a dolgokról sokat-sokat agyalni, tervezni és csak a legutolsó fázis, hogy nyitjuk az illetékes fejlesztőkörnyezetben a projektet. :)

Stella_209 írta:1: Alapvető kérdés az, hogy az emberi tényező kiküszöbölhető-e az asztrofotózásban?
2: Ha nem kell csillagászkodni, akkor kell-e csillagászkodni?

Jó kérdések, de visszakérdeznék: mit nevezel asztrofotózásnak? Hol kezdődik és hol végződik? Tudod, szoftveres vagy: specifikáljunk! :))) Asztrofotózás a képek elkészítése az ég alatt, vagy ideérted a feldolgozást is? Minnél szélesebb értelmezési tartományt adsz az "asztrofotózás" fogalmának, annál inkább kérdéssé válik az egyes pontod. Ha "csak" fotometria, és eképpen fényesség-idő-objektum számsorok a végső célod, akkor a teljesen embermentes automatizáció az járható, és egyben hasznos is az eredmény tekintetében. Itt az emberi beavatkozás "randomsága" csak rontja az eredmény értékét. De ha úm. zsánerképek készítését célzod, akkor szvsz. az alapkorrekciók (dark, flat, etc) után érdemesebb meghagyni az ember teljes szabadságát -- persze itt is lesznek automatizálható dolgok, de a döntéseket nem automatikusan kell meghozni hanem humán módon. Pl. ember döntsön, hogy összegzel, vagy átlagolsz, vagy lineárisan skálázol, vagy pl. gauss-skálázol, hogy rászaturálsz vagy sem, stb.
A második kérdés nem kérdés. Hajózni és csillagászkodni KELL. :D

Stella_209 írta:1: Ha 20 évvel ezelőtt teszik fel ezt a kérdést, akkor csak mosolyogtam volna a naivitáson.

Hát 20 éve ugye fel se merült ez a kérdés az emberben... Akkor még éppen a Bükkben kirándultunk (Teplectortúráztunk helyesebben) Laci a nyáron a szomolyai MMTÉH találkozó után és marha éhes, meg fáradt voltál Kocska mesterrel együtt, ezért egy egresföldet megszálltatok és "telelegeltétek" magatokat. Aztán agitáltátok a népet egy esti fürdőzésre Egerszalókra... :) Más világ volt, és más kötött le minket.

Stella_209 írta:De, azóta? Olyat fordult a világ: laptop, goto, Canon EOS, CCD, autoguiding......, hogy elérhető közelségbe került a teljes automatizálás. Persze a Természet "sem mai gyerek!", nem adja olyan könnyen: légmozgás, refrakció, csövek dilatóciója, befelhősüdés (eső!), párásodás, mechanikai egyenetlenségek.....

Ez így van. Ezért mondtam, hogy először azt kell lespecelned, hogy mit is értesz a teljes automatizáltság alatt. Mi a végeredmény? A bemenetet ismerjük, a rendszer kimenete azonban még nem specifikált.

Stella_209 írta:Mint egy mérlegen, sok érv szól a megvalósíthatóság, és - sajna - elég sok ellene. De! Azért ismerjük el, hogy egyik oldal sincs túlsúlyban, már majdnem: egál a meccs állása.
Mit is akarunk?
Rábízni a gépekre a kaptafa munkát!

Ez az a kérdés amit először meg kell válaszolni! Ugynis a céltól függ, hogy mi kaptafa-munka és mihez kell elengedhetetlenülk az emberi kreativitás! Ha el akarsz jutni Egerszalókra célszerű eleve megfelelő irányba indulni. A Föld gömbölyűsége segít, de azért mégiscsak élmény az is, hogy a hatékonyabb irányokat keressük meg előbb. :)

Stella_209 írta:(Száz éve még az asszonyok a patakon subickolták a ruhát, főzték a szappant és sparhelton melegítették a vizet a mosogatáshoz. És mi van ma? Megnézném azt az asszonyt, akit le lehetne zargatni a patakhoz!)

Példád kapcsán egy kis OFFTOPIC vicc:
Az indián felesége a vízesés alatt mos a vízben állva. Egyszer csak a zuhatag egy nagy követ görget le a magasból, ami épp agyoncsapja az asszonyt. Az indián látja ezt és bosszúsan felkiállt:
-- A francba! Az idén már a második mosógépet teszi tönkre a vízkő!

Stella_209 írta:Ma ötven éves vagyok, lusta és vak! De, Imádom a csillagokat.
És konyítok a sz. gépek nyelvéhez.
Ha egy fiatal és egészséges ember motoros rokkant kocsival glasszál, akkor az egy kicsit morbid.
Ugyanez egy fogyatékos esetében természetes.
A technika áldásos fejlődése lehetővé tette, hogy farkasvakságom ellenére is adózhassak imádott kedvtelésemnek! Értem?
Ráadásúl: egészen aranyos és húzós kihívás van a dologban!? Nem?

Értem ám, és eddig is értettem! Laci, Te nagyon félreértettél! Nem mondtam, hogy ne csináld! Ez egy érdekes kihívás, jó játék, agyalás, szellemi kikapcsolódás. Egy percig se haboznék, én is milliószor szoktam mások által már rég megírt programokat, rendszereket újraírni, mert élmény, és élvezetes alkotómunka van benne. Éppen ezért kezdtem el belegondolni a kérdésekbe. Ha nem tartanám érdekesnek akkor minek is szánnék rá energiát??? Szóval ne érts félre, szó sincsen és nem is volt irónikus megmosolygásról. :)

Szép napot mindannyiotoknak: Nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.20. 16:02

Sziasztok,

valamikor egyszer régen, meszze-messze egy távoli galaxisan :D sikerült CdC-vel egy CAM-ot célra irányítani (elvileg, nappal történt és szobában, próbaképp). Úgy emlékszem, ASCOM drivert kellett előtte telepítenem. De a részletek a ködbe vesznek, és most egy Linux alól (Ubuntu) szeretném a CAM-ot vezérelni. Valaki össze tudná foglalni pár pontban, mi minden szükséges ehhez? (Egy jó link is segítene, a gugli találatok között kicsit elvész az ember...)
(Ez kicsit OFF, messze nem robottávcső, csak egy kis lépés egy amatőrnek, de nem akartam új topicot nyitni.)
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2009.12.20. 19:25

Figyelmedbe ajánlom a Cartes du Ciel (CdC) programot, ami ingyenesen letölthető és használható.
De, ha elolvasod az alábbi dokumentumot, akkor lehet, hogy segíteni fog:

http://stella_209.extra.hu/Doc/ASZTROTAP1.htm

A CdC futtatható linux alatt is és én is a segítségével hajtottam a CAM Goto-mat ASCOM interfész-en keresztül.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.27. 09:16

Stella_209 írta:Figyelmedbe ajánlom a Cartes du Ciel (CdC) programot, ami ingyenesen letölthető és használható.
De, ha elolvasod az alábbi dokumentumot, akkor lehet, hogy segíteni fog:

http://stella_209.extra.hu/Doc/ASZTROTAP1.htm

A CdC futtatható linux alatt is és én is a segítségével hajtottam a CAM Goto-mat ASCOM interfész-en keresztül.


Szia,

köszönöm, olvastam régebben is a leírást (akkor win alól próbáltam a vezérlést, végül sikerült). A kérdesem, hogy linuxra van ASCOM driver? A letöltéseknél csak .exék vannak. CdC-vel szeretnék CAM-ot vezérelni. Vagy amivel lehet.
lht
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.09.19. 09:38

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: lht » 2009.12.27. 12:06

Sziasztok!

A mellékelt linken találhattok érdekes dolgokat.

http://www.pmdo.com/auto.htm

Üdv, Laci
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.27. 13:40

Érdekes, de nem sokat ír a SW és a mount kapcsolatról. ACP 3-at hhasznál, ez fizetős. A CdC ingyen megcsinálja, amit kell, de az ASCOM, úgy látom, csak vindózra van.
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2010.01.04. 00:32

Amcsüdv,

figyelmetekbe ajánlom DeepSkyStacker Live-t, amellyel az éjszaka folyamán kontroll alatt tartahatod (én személyesen eddig nem teszteltem a csillagdámban) a felvételekböl kiolvasható adatok (FWHM, szögeltolódás, égháttér, stb,) romlását/javulását.
Grafikusan összegzi a mért értékeket. Azt hiszem automatiksan is müködik-csak ki kell választani a forrást és SW akár hangjelzéssel figyelmeztet a bejelölt határérték átlépésekor.

Simons
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.04. 13:39

SzZoli írta:Érdekes, de nem sokat ír a SW és a mount kapcsolatról. ACP 3-at hhasznál, ez fizetős. A CdC ingyen megcsinálja, amit kell, de az ASCOM, úgy látom, csak vindózra van.

Az ASCOM nagyrészt .net alapú ha jól rémlik. Így esetleg nem reménytelen mono vagy rotor alapon (ez azt hiszem M$ próbálkozás a .net más platformra történő terjesztésével) megpróbálkozni a nem windows alapú ASCOM-al... Azért teljesen kompatibilis működést én nem várnék így se, az is jó jel ha egyáltalán megnyikkan a kód... :)
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”