STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.12.17. 10:04

Stella_209 írta:Három lehetőség van:
1: Fókuszon belül vagyunk;
2: Fókuszban ill;
3: Fókuszon túl vagyunk.
Számunkra tehát csak a 2. eset a megfelelő.


Ez így nem teljesen igaz. Fotometriához (főleg DSLR gépeknél) az a jó, ha egy kicsit fókuszon kívül van a kamera. A DSLR gépeknél általában az érzékelő dinamikája 12 bites (az új EOS 7D-nél már 14 bites), és ez messze nem elég 0.01 mg méréséhez. Kicsit szét kell kenni a csillag képét, akkor a dinamika feltornászható akár 16 bitre is.

Kvi
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.17. 10:22

KVI írta:A DSLR gépeknél általában az érzékelő dinamikája 12 bites (az új EOS 7D-nél már 14 bites), és ez messze nem elég 0.01 mg méréséhez. Kicsit szét kell kenni a csillag képét, akkor a dinamika feltornászható akár 16 bitre is.

KVI, ezt hogyan is? Ha a mintavételed 12 bit akkor ugye 2^12-en tónuskülönbséged (4096) van összesen. Ez miért lesz több ha életlen a képed? Egy ötletem van csak:

Nyilván így életlenebb a kép --> Imax kisebb, nem ég be belül marad a 4096-on, mondjuk 4000-en. Ha több képet összeadsz, és nem cropolod le 12 bitnél a képet, akkor az előző példa Imax-a már elérheti a 8000-et. Minden összegzéssel tehát eggyel növeled a "bitmélységet"? Így 5 kép összegével eljutsz 12-ről 16 bitre? Valami itt nekem sántit kicsit, mert ez inkább csak egy "szétskálázás" és csak a zaj miatt lesz kevésbé lépcsős a hisztogramm. Vagy tévednék??? :oops:

Nanu-nanu: Nyözö
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára nyozo 2009.12.18. 01:24-kor.
Amcsillüdv: Nyözö
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.17. 10:45

Ha már felmerült a fókuszálással kapcsolatos problémakör, "robottávcső" esetén nem lehetne valami "rögzitett-fókuszos" rendszert alkalmazni? A csillagok mindig ugye végtelenben vannak, tegyük fel, hogy mechanikailag stabilan meg van építve a tubus (talán nem lehetetlen ezt elérni még a mi szintünkön sem) egyedül tehát a hőmérsékletváltozás hatására mászhat el a fókusz. Ezt mondjuk egy karboncsővel ki lehet váltani, ami egy 80-as tubus esetén megfizethető árú lenne. Nagyon hülyeség amire gondolok?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.17. 11:06

SzarkaLevente írta: sem) egyedül tehát a hőmérsékletváltozás hatására mászhat el a fókusz. Ezt mondjuk egy karboncsővel ki lehet váltani, ami egy 80-as tubus esetén megfizethető árú lenne. Nagyon hülyeség amire gondolok?

Nem hülyeség -- bár ugye a fókusz fényerős műszer esetén akár századmiliméterre is finnyás lehet. Ez szerintem a karboncső se tudja, nem? A másik, hogy adott esetben az ember nem feltétlen dedikáltan erre szánja a DSLR vázát (nem nem a virágtartóra gondolok :D akkor meg néha le kell venni a cuccot...

nyozo-dslrvaza.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára nyozo 2009.12.17. 11:18-kor.
Amcsillüdv: Nyözö
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.12.17. 11:12

Nekem volt karbonszálas távcsövem (anno RCX-400-as név alatt futott...) és rohadt érzékeny volt a
hőmérséklet vátltozásra. Sajna, van olyan éjszaka, hogy 6-8 C fokot is esik a hőmérséklet, na azért
ezt nem nagyon bírják a cuccosok, szó nélkül.
Ezt a problémát csak a cső jelenleg nem bírja megoldani, kell mindenképpen egy hőmérséklet kompenzált fókuszírozó. Ami meg jó ha ASCOM kompatibilis.
Egyébként amiről itt, robottávcső és egyéb címszó alatt beszélélgettek szoftveres oldalról, az mint korábban írta vki, már teljes maga valóságában megvalósult, pl. a MAXIm DL szoftvercsaládnál.
Egy progiban kezelünk mindent (még a kupolrés nyítás, zárást, stb. is).

Üdv:
Zsolt, CBO
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.12.17. 15:35

nyozo írta:
nyozo-dslrvaza.png

OFF: szerintem te túl sokat olvasod a Szóvicc-blogot. :-)
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2009.12.17. 18:50

Fókuszálás

Aki ellátogatott a honlapomra (esetleg ki is próbálta az eddigi teszt programjaimat (ImgTest) ), ill. áprilisban a Jászberényi változó csillagászok találkozós előadásomat (Csillagok a számítógépben) látta az emlékezhet rá, hogy első ténykedésem egy automatizált csillagérzéselő StarDetect rutin kidolgozása volt. Ez alapvetően nem tesz mást csak a felvételen megkeresi a csillagok lokális maximumait és a sugarát.
Ez alapja lehet egy automatizált fókuszkeresési rutinnak is. (AutoFocus)
A kísérleteim elkezdéséhez jó lenne egy léptetőmotoros fókuszírozó amit az SW 80 ED apo-mra rá tudnék szerelni és összeköthetném a sz.géppel.

Már eddig is nagyon sok jó gondolat "csillant" meg a hozzászólásaitokban!
Nagyon sokat tanulok Tőletek, amiért hálás vagyok az együtt gondolkodó magyar amatőröknek.

Szeretném itt és most leszügezni:
- Tudom, hogy vannak megoldások az általam felvetett témákra;
- Tudom, hogy mások már egészen jól megoldottak részlépéseket: MaxDSLR stb.....;
- Azt is tudom, hogy egyedül nem vagyok képes megoldani minden feladatot!

De:
- Engedjétek meg nekem, hogy én is megpróbálkozzam!
- Örömömre szolgál, hogy észrevételeitekkel segítetetek és
- Annak örülök a legjobban, hogy kezd kialakulni egy kollektív együttgondolkodás köre!
Tudjátok, nem vagyok nacionalista, de olyan jó dolog lenne egy magyar fejlesztést kihozni, ami egy kupacban tartalmazná az amatőrök gyakori feladatait.
Mivel a Cartes du Ciel szerzője forráskód szinten közzétette a munkáját - ezzel nagy inspirációt adva nekem, és gondolom még számtalan amatőrnek a világon - mi is tegyük ezt.
T.i. : Akármilyen szuper is egy szoftver, de:
- A kor túlhaladja: ujabb géptipusok jelennek meg, újabb ötletek vagy igények merülhetnek fel....;
- A távcsőépítéshez hasonló örömet: az ALKOTÁS ÖRÖMÉT nyujthatja egy saját fejlesztés.
- Ha mindig elfogadnánk az eddigi megoldásokat, akkor a fejlődés megállna.

Tegnap hozzájutottam a Canon SDK-hoz. Ezzel megnyílt az út a Canon EOS gépek távvezérléséhez.
(Már saját programból exponáltam tegnap este!)

Most az izgat a legjobban, hogyan lehetne azt megoldani, hogy a sz.géptől csak egy (soros, USB,...) kébel menjen ki a távcsőhöz és ott egy komplex interfész címezné, osztaná szét a feladatokat az egyes részegységeknek: mechanika, autoguider port, Canon, web kamera, vezető távcső mechanikája, fókuszírozó. Az mégsem elegáns megoldás, hogy: ehhez USB, ahhoz soros, amahhoz meg párhuzamos kábel kell, és még kitudja mennyi egyéb kanóc!
Tehát, kellene egy olyan interfész dobozka, amihez csak egy drót megy ki, onnan pedig meg egy soros ST4 kábel a mechanikához, egy soros interfész-től (8 bit) egy mini jack kábel a Canonhoz, 4 szál a vezetőtávcső motorjaihoz, ill. 2 a fókuszírozóhoz. Ráadásul ezeket címezni, vezérelni kell tudni egymástól függetlenül.

Szóval, van még min filózni!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.17. 22:13

A kábelköteg fogyókúráztatását én a következőképpen oldottam meg:
Az állvány lábai közti helyet kihasználtuk és épült egy doboz, amiben minden szükséges dolog (éppen) elfér.
Ennek eredménye képpen az asztaltól csak egy 230V-os tápkábel és egy USB kábel fut be a dobozba. Belül helyet kapott egy két dugaljas elosztó a 12V-os tápegységhez illetve az USB hub tápjának. a 12V-os tápegységről megy a mechanika, ha kell hűtőventik, fókuszmotor, illetve egy Iván féle dobozkán keresztül az EOS. Az USB hubhoz csatlakozik 2 db soros átalakító a B idős expóvezérléshez és a Meade kézivezérlő számítógépre kötéséhez. Ide fut még be a fényképező USB-je és a webkamera is.
A kábelköteg felkúszik az oszlopon a mechanikafejig, itt csatlakozókkal szétválasztható minden és könnyebben szállítható. A mechanikánál 2 db kábellel lesz kevesebb: táp és kézivezérlő. A többi fixen be van tekerve a dekli motorhoz vezető spirálkábelbe és egy kötegként ér véget a tubusnál: Canon műakksi, mini Jack az expóvezérléshez, USB, +-12V a fókuszmotorhoz és ventilátorhoz. A webkamerát a szállíthatóság miatt külön vezetem el az állványfejig. Néhány nekifutás után így egy elég letisztult képet sikerült elérnem. További előny hogy egy-egy kitelepülésnél minden kábelvégnek meg van a helye, minden csatlakozó más és nem akad el semmiben.
Ami lógó kábelpárt láttok a képen a dobozból kijönni, az a kézivezérlőhöz tartozik. Utólag jutott eszembe hogy szebben is letehettem volna :-)
Távcsőalkonyatkor2.jpg

Egy USB-ről tehát felügyelhetem a távcső közel összes funkcióját (fókuszálást és vezetőcsillagkeresést kivéve) de mivel nem fixen telepített műszerről van szó, nem is hiányzik több. Az objektum beállítását a kitelepülés részének tartom és az éjjeli 1-2 db goto-ért nem éri meg betanítani se a vezérlőt. Kövesse csak szépen az objektumot órákon át, ezzel már boldog vagyok :-)

Üdv.:
Tibor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.18. 01:44

Stella_209 írta:Most az izgat a legjobban, hogyan lehetne azt megoldani, hogy a sz.géptől csak egy (soros, USB,...) kébel menjen ki a távcsőhöz és ott egy komplex interfész címezné, osztaná szét a feladatokat az egyes részegységeknek: mechanika, autoguider port, Canon, web kamera, vezető távcső mechanikája, fókuszírozó. Az mégsem elegáns megoldás, hogy: ehhez USB, ahhoz soros, amahhoz meg párhuzamos kábel kell, és még kitudja mennyi egyéb kanóc!

Halod-e, Laci Te! :) Jó nagy fát találtál a fejszédnek. :) Ehhez először is kellene valami hardware alapú közös többszörös. Legyen mondjuk USB, még talán az az ami a leguniverzálisabb. De ha azon pl. tolja a képeket egy webkam (guider), esetleg a DSLR befelé a képeket, stb. gyanítom hamar kifogysz az USB sávszélességéből is. :)) Arról nem is szóva, hogy ennek a sw oldala se lesz valami vékonyka, így a feladatra kell egy PC. Mikrokontrollerrel ez szvsz nem menne már. Innentől a dolog ugye áll két gépből, meg közöttük vmi. kommunikációból. Nem ismerős ez valahonnan? :)

Ha a jó meleg szobában szeretnél lenni és mindent kontrollálni akkor Tedd ki a vezérlőgépet a távcső mellé, és húzz be onnan egy darab LAN kábelt a házhoz -- mondjuk gigabiten :-P De még elegánsabb lenne wireless-en, úgy még drót se kell. Aztán egy távoli eléréssel rálépsz a kinti gépre RDP/VNC/SSH/X bármin keresztül, de faraghatsz magadnak saját protokollt is TCPre ültetve és ennyi... Innen csak egy lépés, hogy a netről is kiadhasd a parancsaidat a műszernek, mondjuk egy nagy sörrel a kezedben az egerszalóki ...meleg vízben ülve! :)
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.18. 01:55

btibor9891 írta:Egy USB-ről tehát felügyelhetem a távcső közel összes funkcióját (fókuszálást és vezetőcsillagkeresést kivéve) de mivel nem fixen telepített műszerről van szó, nem is hiányzik több. Az objektum beállítását a kitelepülés részének tartom és az éjjeli 1-2 db goto-ért nem éri meg betanítani se a vezérlőt. Kövesse csak szépen az objektumot órákon át, ezzel már boldog vagyok :-)

Szép megoldás Tibor, bár ha jól értem Laci egy kicsit más lovat keres,mert máshova akar eljutni. Egyrészt neki az is ott volt az ötletei között, hogy akár komplett észlelési programot írhasson meg előre, pl. márciusban végigfotózna egy teljes Messier listát... :) Fókuszálna, goto-zgatna stb. Azért halk poén kikívánkozik: egy programozó csak ne szeresse a GoTo-t!!!! Laci remélema kódodban sincsen ilyen.. :lol:

Tehát nem funkciónkként feltenne egy-egy célszerszám szerű dobozt a távcsőre, ami ugyan valamennyire programozható, és utána önnálóan csinál valamit, hanem ezeket szeretné rendszerbe foglalva működtetni, távvezérelni.
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”