STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.04. 13:45

Simons írta:figyelmetekbe ajánlom DeepSkyStacker Live-t, amellyel az éjszaka folyamán kontroll alatt tartahatod

Konkrétan erre a programra gondolsz: http://deepskystacker.free.fr/english/live.htm?
Első blikkre elég sok lehetőség van benne, bár az is igaz, hogy cserébe beavatkozási lehetőségeid is korlátozottabbak lesznek. Ezért próbáltam korábban azt pedzegetni, hogy mielőtt vadul kódolni kezdene valaki érdemes alaposan ki és átgondolni mire is akarja használni a programot az ember. Ha más írja tutira nem pont az lesz amit akarsz, de adott élethelyzetben lehet érdemes kompromisszumokat kötni, főleg ha nem bitbuherátor valaki. :)
Amcsillüdv: Nyözö
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2010.01.05. 00:50

A DSS Live-hoz mégegyszer:
Első blikkre elég sok lehetőség van benne, bár az is igaz, hogy cserébe beavatkozási lehetőségeid is korlátozottabbak lesznek.

Az általad megadott linkre gondoltam , de nem értem a felvetésed az idézetben.
A praktikus oldalát tekintve úgy müködne a dolog, hogy pl.nem szeretném elveszíteni a felvételeket ill. másnap, amikor a kártyából kijátszanám a képeket döbbennék rá, hogy fölösleges volt a fotózás, v. hogy élezni kellett volna, v. hogy a háttér fényszennyezett lett a feljövö Hold miatt( plusz párásodott az objektívem-a vezetöcsilag képe eltorzult a rossz seeing/hötágulás miatt, be kellet volna állítani/ élezni a guider-távcsövet, egyáltalán milyen FWHM mellett fotózok-a csillagok átméröjét/felbontást tekintve a hötágulás változásakor. A grafikus megjelenítések szerintem megtaníthatnak kezelni ezeket a dolgokat ill. odafigyelve a paraméterekre jobb minöségü fotót készíteni _ (megjegyzem, hogy nincs semmiféle érdekeltségem a DSS -ben, tehát nem reklámból beszélek).

Simons
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.05. 08:09

Simons írta: Az általad megadott linkre gondoltam , de nem értem a felvetésed az idézetben.
...
hötágulás változásakor. A grafikus megjelenítések szerintem megtaníthatnak kezelni ezeket a dolgokat ill. odafigyelve a paraméterekre jobb minöségü fotót készíteni _ (megjegyzem, hogy nincs semmiféle érdekeltségem a DSS -ben, tehát nem reklámból beszélek).

Úgy látom ebben a topicban valamiért nem érthető amit írok, mindig félreért valaki. :(

Először is azért írtam mert ugyan nekem sincs érdekeltségem egyik projektben sem, de szeretem, ha vki., ír/ajánl valamit akkor ha már az neten is elérhető, akkor belinkeli az elérését. Főleg ha az ingyenes, és úgy gondolod másnak is hasznos. :) Ezzel segítesz a software írójának (és ugye miért is ne segítenénk egy szerintönk jó program alkotójának, aki ráadásul ingyen adja a közösségnek a munkáját), másrészt segítesz rátalálni a megfelelő sw-re annak akinek ez szükséges. :) Én vettem a fáradtágot és letöltöttem, belekattogtattam kicsit.

Ahogy én elnéztem ez a program nem égminőség kontrollnak lett szánva, hanem a klasszikus webkamerás módszertant követve a DSLR képtömeg minőségmérése, egymáshoz igazítása, stackelése a célja. Ez egyébként jópofa alkalmazás lehet pl. ha éjjel is csillagos képet adó webkamera a célod és valahogy összegezni szeretnél pár képet a jobb HMG miatt. Ha jól látom van lehetőség pl. minden 5. képet stackelni, és utána menteni valahová.

Természetesen benne van az a lehetőség is, amit Te említesz, bár direktben nem erre szánták szerintem.
Ha jól nézem a program fogja magát, és a monitorozásara beállított könyvtár tartalmát figyeli, az oda kerülő képekkel dolgozik. Amint belekerül egy új kép ráveti magát, és jól megcsócsálja.

Ez a munka kb. abból áll (bizonyára nem ugyanaz az algoritmus ketyeg benne, elsőre itt nem láttam pl. FFT-s beállításhalmazt, bár a pontozási algoritmusa ettől még használhatja, max. nem paraméterezhetően) mint amit amúgy a már sokat említett RegiStax is csinál, azaz a képeket igyekszik minősíteni, majd utána az így leválogatott képeket igazítani és végül stackelni. A képekre amúgy nem csak pontozást végez, hanem FWHM-et számít, megtalált csillagok száma alapján, de égi háttér szerint is rajzol kis diagrammokat. Valóban lehet bizonyos paraméterek átlépésekor figyelmeztetéseket küldeni, így ha az ég alatti munka során egy könyvtárba tolod a képeket megvalósulhat amit Simons kolléga említ: jelzi ha romlik a kép valamelyik jellemzője. Ha a stackelést is felhasználod, mint feldolgozási lehetőséget, akkor arra szerintem igaz az általad nem értett kitételem, miszerint "cserébe beavatkozási lehetőségeid is korlátozottabbak lesznek". Na meg persze úm. meg kell bíznod pl. a csillagkereső algoritmusában, stb.

Node, mi van ha én mentem ide a mélyegeimet, meg közben egy-két darkot is? Mert ugye a megszokott expóvezérlésem néha beiktat egy dark-készítést is a régi hagyományok szerint. Azon ugye csillagszám elvileg nulla, azaz rossz. Az égi háttér ellenben úm. nagyon jó rajta... :)

Egyébként mókás, de nem volt finnyás a programocska: alapban a Dokumentumok mappámból előszedett minden képet és buzgón nekiesett. Nem számított képméret, filetípus, stb. A háttérképemen pl. talált 1956 csillagot, de kislányom képén is 116-ot, egy anaglyph templombelső képen 64-et, de az S CrB D térképén egyet sem... :) A háttérkép azt hiszem érthető egy amatőrcsillagász esetén, és persze a változótérkép esete is, hiszen azon a csillagok képe "TTL" szintű, nem pedig szép kis haranggörbék. Stackelni nem steckelt persze a képtömegemből, mert illesztési lehetőséget nem talált, pedig kíváncsi lettem volna rá. :)

Mindenesetre Simons kincset talált, igaz én személy szerint ezt a programot inkább használnám a már elkészült nyers képeim gyors, és automatizált előválogatására a feldolgozás előtt. Ez mindig nagy kín, kiszedni a bebólintott, életlen, légkör által szétfújt, elfókuszált stb. képeket. És ha futtatom még munka közben, akkor azonnal kaphatok helyes kis logot, hogy melyik képem metrikusan kifejezve milyen minőség, ami bizony jobb válogatási alap, mint a "végigpörgetem valami képnézegetőben" módszer. Természetesen az általad is leírt dolgokra is hasznos lehetnek, ez nyilván attól is függ ki milyen módzserrel dolgozik az ég alatt. Szvsz. a légköri állapotok változását az ember egy idő után tapasztalati alapon is érzi, de biztosan hasznos, ha van erről metrikus visszajelzésed. :)

Nem említetted amúgy, de a DeppSkyStacker Lite úm. része a Lite nélkül jelölt programcsomagnak, ami gyakorlatilag ugyanezeket tudja, de nem figyeli a képek forrásául szolgáló könyvtárat.
Amcsillüdv: Nyözö
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2010.01.05. 09:19

Úgy látom ebben a topicban valamiért nem érthető amit írok, mindig félreért valaki. :(


Elnézésedet kérem Nyozo, persze hogy semmi bajom veled !
Magyarázatra szorult csupán a dolog.

Fejezzük be ezt az off-topic DSSLive-ot (csak a robotizált sw-válogatásban szerettem volna segíteni !)

Jó eget
Simons
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2010.01.06. 02:52

SzZoli írta:köszönöm, olvastam régebben is a leírást (akkor win alól próbáltam a vezérlést, végül sikerült). A kérdesem, hogy linuxra van ASCOM driver? A letöltéseknél csak .exék vannak. CdC-vel szeretnék CAM-ot vezérelni. Vagy amivel lehet.


Tudomásom szerint Linux alá sajnos nem írtak ASCOM-drájvert, a vindózosak meg WINE segítségével sem fognak működni. Viszont még létezik a jó öreg LX-200-as protokoll, azonkívül van még egy csomó linux alá írt meghajtóprogram, úgyhogy a helyzet nem olyan rossz. Mivel az ASCOM, mint gyártófüggetlenséget lehetővé tevő absztrakciós réteg a kliensprogram és a hardver között , nem rossz dolog; biztos vagyok benne, előbb-utóbb Linux alatt is meg lesz valósítva. Addig is a Kstars nevezetű programot tudnám ajánlani, egy rakat protokollt tartalmaz kéttucatnyi mechanikához, és okos funkciói révén sok segítséget nyújt az észlelőmunkához.
Stella_209
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2009.09.21. 13:16

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: Stella_209 » 2010.01.06. 11:45

Nagyon sokat tanulok a hozzászólásaitokból, mert felvetitek azokat a nehézségeket, amikkel meg kell birkózni, amennyiben hatékony szoftver csomagot szeretnénk létrehozni.
Ha jól értem, akkor az alábbi témakörök vetődtek fel:
1. ASCOM interfész LINUX alatt;
2. Az éjszakai fotózás alatt változnak a paraméterek (hőtágulás, defókuszálódás, légköri állapot változása);
3. A kész képek minőségi válogatása és illesztése.

Nézzük sorban:

1: ASCOM: Ha LINUX-os felhasználó letölti az ASCOM fejlesztő felületét (Developer Tools), akkor forráskód szinten tanulmányozhatja az ASCOM illesztések működését. Ezen példán felbuzdulva, okulva, nosza rajta:
MEG KELL ÍRNI A LINUX ALATT ALKALMAZHATÓ PLATFORMOT!
(Én magam Windows párti vagyok, mert - bár a Linux stabilitásáról, hatékonyságáról sok jót hallottam, de - nem használom, nem ismerem.)
A Delphi programozási nyelvnek van egy Linux-os verziója: KYLIX. Igen előnyös lenne majdon a STAF project Linux-os reprezentációját is megalkotni!

2. VÁLTOZÁSOK: Ennek detektálására a vezető távcső webkamerás ill. a fényképezőgép képei jól felhasználhatónak látszanak. Megfelelően megbízható csillag érzékelő rutinnal (STARDETECT) elérhető, hogy drasztikus változásokat érzékeljünk.
Defókuszálódás során a csillagok képe szétkenődik: ez alkalmasnak látszik arra, hogy a rendszer automatikus ujrafókuszálást kezdeményezzen.

3. A képek minőségi válogatása: Na, igen ez húzósabb! Első feltevésem, hogy a csillagok félérték szélességének vizsgálata talán itt is felhasználható lenne.
ILLESZTÉS: Amennyiben n darab már előválogatott (jó) felvételünk van, azok biztosan nem fedik egymást.
Ha azonos műszer konfigurációt használtunk, akkor elvileg a felvételek léptéke azonos.
Ily módon az illesztéshez, fedésbe hozáshoz 2 alaptranszformációt kell alkalmaznunk:
1. Eltolás ( dx, dy );
2: Elforgatás (delf);
A közös terület meghatározása: a felvételek metszete lesz.
Ennek automatizálásához egy korrekt stardetect rutin kell. A saját rutinom adattömbbe gyüjti ki a csillagok pozícióit ill. hozzávetőleges sugarát.
Lásd: ImageTest teszt programomat: http://stella_209.extra.hu/StarFactory/STAF7.html#
ill. ugyanitt a StarDetect programot.

Kérlek Benneteket, hogy a továbbiakban is csak mondjátok az aggályokat és ötleteket!

Most a blink komparálással (is) foglalkozom, ami felszínre hozta a képek összetranszformálásának kérdését.
Akkor pedig nincs mese, meg kell oldanom: elképzeléseim már vannak. Ha sikerül akkor jelzem!
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.08. 16:30

Stella_209 írta:1. ASCOM interfész LINUX alatt;


Az ASCOM (amint a nevében is benne van) a COM infrastruktúrára épül, ami nagyon mélyen Windows specifikus. A Linuxban inkább a CORBA-t használják helyette, de nem fedi le egymást a kettő, ráadásul a CORBA eléggé macerás dolog. Ez nyilván azért lett így kitalálva, mert így elvi lehetősége van annak, hogy az ASCOM driver meg a vezérlő program két különböző gépen működjön.

Ráadásul az interface-nek két oldala van ugye, és ha te megvalósítod a kliens oldali részét, akkor még ott a kérdés, hogy ki írja a drivereket?

Az ASCOM oldalán írják amúgy, hogy gondolkodnak a Linux/Mac alá történő portolással, csak éppen egyelőre nem tudják, hogy hogyan. http://ascom-standards.org/About/Projects.htm -- utolsó bekezdés.

Persze nyugodtan cáfoljon rám valami Linux szakértő...

Kvi
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.08. 17:17

KVI írta:
Stella_209 írta:1. ASCOM interfész LINUX alatt;

A Linuxban inkább a CORBA-t használják helyette, de nem fedi le egymást a kettő, ráadásul a CORBA eléggé
macerás dolog. Ez nyilván azért lett így kitalálva, mert így elvi lehetősége van annak, hogy az ASCOM driver meg a vezérlő program két különböző gépen működjön.

Nem egészen, a CORBA (Common Object Request Broker Architecture) erősen másra való, jóval bonyolultabb téma. Abban az lenne a cél, hogy a különböző nyelveken írt kódok között lehessen keresztbe-kasul használni egymás objektumait, egyfajta szabványos objektum definíció, ami alapján egy pl. pythonban írt objektumot használhatsz Javaból, stb, stb. mindezt hálózaton át is akár. Tehát egy JAVA objektumból meghívhatsz egy másik gépen levő python kódot.
A COM-platform (a .NET-el ne keverd, az megint más, az a windows alatt tipikusan használt nyelvekhez ad közös alapot, libraryket, stb.) a windows belső hívásaihoz ereszt úm. közelebb, ahoz interface-el. Linuxon ez leginkáb a glib oldal, ami ellenben nyílt, és éppen ezért nem feltétlen kell hozzá külön if hogy elérd a dolgait.

KVI írta:Ráadásul az interface-nek két oldala van ugye, és ha te megvalósítod a kliens oldali részét, akkor még ott a kérdés, hogy ki írja a drivereket?

Nem tudom milyen a driver oldal modelje. Normál esetben ez lenne a kisebb mnacera, hiszen alapvetően I/O műveletekre kell korlátozódnia. A Linuxos Ascomot ügyesen tervezve elérhető, hogy a driver oldalt ne kelljen átírni. Jó driver modell esetén a driver ui. nem kell hogy windows hívásokat használjon, hiszen az oprendszert az ASCOMon át éri csak el. Persze ha a driverek átnyúlnak az ASCOM felett, akkor ez nem igaz.
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.01.08. 19:59

<OFFTOPIC>

nyozo írta:Nem egészen, a CORBA (Common Object Request Broker Architecture) erősen másra való, jóval bonyolultabb téma.


COM (http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms809980.aspx):

Kép

CORBA:

Kép

Feltűnő a hasonlóság (kivéve az emberkét).

</OFFTOPIC>

Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: STAF - Robottávcső házilag, automatizált képfeldolgozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.01.09. 23:29

KVI írta:
Stella_209 írta:1. ASCOM interfész LINUX alatt;


Az ASCOM ... a COM infrastruktúrára épül, ami nagyon mélyen Windows specifikus ()Nem tudtam, h innen jön a neve.). A Linuxban inkább a CORBA-t használják helyette, de nem fedi le egymást a kettő, ráadásul a CORBA eléggé macerás dolog. ... akkor még ott a kérdés, hogy ki írja a drivereket?

Az ASCOM oldalán írják amúgy, hogy gondolkodnak a Linux/Mac alá történő portolással, csak éppen egyelőre nem tudják, hogy hogyan. http://ascom-standards.org/About/Projects.htm -- utolsó bekezdés.



Nem bíztatő :evil:
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”