IRAF

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

IRAF

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.10.02. 14:33

Szóval... IRAF. Szeretném minél előbb megtanulni, először is. Azért szeretném kérdezni először, hogy létezik-e rá valahol v.mi használati utasítás? A suliban nemsoká tanulni fogom, de én hamarabb és jobban meg akarom tanulni, mert TDK-zni kéne mielőbb, és igazán-igazán-igazán jó lenne, ha értenék hozzá. Igaz az, hogy létezik vagy készül verziója windows alá is? Mert szerintem ez egy igen ósdi pletyka, de ki tudja. Valaki esetleg haszálja is? Milyen hibákba könnyű beleesni, praktikák fortélyok, scriptbazár, stbstbstb....
Köszi
Elza
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.30. 00:06

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: Elza » 2009.10.02. 19:19

Szia!

Az IRAF-nak elvben van windows verziója, de még nem találkoztam olyannal, amit fel is lehetett volna telepíteni. A linuxos változattal csak nagyon ritka esetben lépnek fel technikai nehézségek.
kti
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.24. 11:01

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: kti » 2009.10.02. 21:18

Létezik Windows alá is, de nem próbáltam. A hivatalos honlapon találsz hozzá irodalmat is.

üdv
szabomgyula
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.23. 17:37

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: szabomgyula » 2009.10.07. 20:36

Kirami írta: Szeretném minél előbb megtanulni, először is. ... praktikák fortélyok, scriptbazár, stbstbstb....
Köszi

Hát, a minél előbb, az - készülj föl - eltart vagy tíz évig. A helpeket kell olvasgatni állandóan, a workhorse kicsit kőkorszaki implementáció, de majdnem mindenre van jó megoldás, a helpje pedig egészen jó. Benne van az összes algoritmus human readable formában, példafuttatások, "lásd még" dolgok stb. Ha valamit meg kell csinálni, arra "aznap este" is kitalálhatsz egy erősen döcögős megoldást, de leglább évek a teljes akkomodáció.

Ez minden programozós dologgal így van egyébként, van fél-egy-kettő-tíz év ámokfutás, mielőtt az ember emészhető parancssorokat le tud írni (mondjuk olyat, amit öt év múlva is megért, és kapásból át tud írni, ha szükség van rá).
remekficko
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.29. 01:28

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: remekficko » 2009.11.07. 18:18

Én is arra jutottam, hogy elkezdek kicsit bohóckodni hasonlókkal: IRAF, MIDAS. Valaki azt mondta, hogy dacból fejlesztik ezeket inkább linuxra. Nem tudom. Mindenesetre továbbadom, amivel én is most próbálkozom: Microsoft Virtual PC-vel lehet windows alatt létrehozni linuxos környezetet.
De azért kicsit szontyola lettem az előttem szóló 1-2-10 éves jóslatától... kár, hogy parancssoros a program.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.08. 10:13

remekficko írta:Én is arra jutottam, hogy elkezdek kicsit bohóckodni hasonlókkal: IRAF, MIDAS. Valaki azt mondta, hogy dacból fejlesztik ezeket inkább linuxra. Nem tudom. Mindenesetre továbbadom, amivel én is most próbálkozom: Microsoft Virtual PC-vel lehet windows alatt létrehozni linuxos környezetet.
De azért kicsit szontyola lettem az előttem szóló 1-2-10 éves jóslatától... kár, hogy parancssoros a program.

A parancssorosság kontra GUI csupán szokás és filozófia kérdése... Én attól vagyok "szontyola" amikor nem megismerni akar valaki vmi. eszközt, hanem előbb morog rá. :) A parancssorosság sokkal rugalmasabb, kreatívabb használatot tesz lehetővé -- persze ennek ára a kis tanulás. Az se ördögtől való, csak kicsit más, így rá kell jönni a logikájára, utána gyorsabb a fejlődés. Szó sincs dacból linuxról -- a csillagászat, és ált. a kutatói életében gyakoribb a unix-linux környezet. Te dacból tiltakozol minden ellen ami nem windows? :D

Nem kell virtuális gép se amúgy (az úgyis csak macera, mert a fileok bejuttatása, letöltése bonyolultabb...) elég a cygwin csomag installja a windowsodra, és abból is szépen lehet IRAFolni. Ha kell segítség jelezd. Azt tudod már mire fogod használni? Ez ugye egy céleszköz, ne egy parancssoros photoshopot várj tőle! :)
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.11.09. 14:23

remekficko írta:...amivel én is most próbálkozom: Microsoft Virtual PC-vel lehet windows alatt létrehozni linuxos környezetet.


Nem fog menni. Ezt írja a MS ( http://www.microsoft.com/downloads/deta ... oContainer ):

A Windows Virtual PC a következő gazda- és vendégrendszereket támogatja:
Gazda: Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Enterprise.
Vendég: Windows XP Professional 3. szervizcsomag (SP3), Windows Vista Enterprise 1. szervizcsomag (SP1), Windows Vista Ultimate 1. szervizcsomag (SP1), Windows Vista Business 1. szervizcsomag (SP1), Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Enterprise.


Ebben a linux (és semmilyen windowstól eltérő dolog) nem szerepel,

Kvi
remekficko
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.29. 01:28

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: remekficko » 2009.11.09. 17:57

Szervusztok
Nem akartam morogni. Nem is morogtam szerintem. A pár (akár 10) éves jóslat miatt szontyoláztam :geek:
Volt már, hogy egy nagyon bonyolult programhoz kellett átcsavargatni az agyamat, de egy év alatt belejöttem, és igen büszke voltam magamra. Ez is menni fog, ha akarom.
A programmal csak ismerkedni akarok egyelőre, kíváncsi vagyok rá.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.09. 18:15

remekficko írta:A programmal csak ismerkedni akarok egyelőre, kíváncsi vagyok rá.

Azért kérdeztem van-e konkrét ötleted, hogy mire szeretnéd használni, mert ugye ez egy erősen specializált eszköz. Lesz hozzá megfelelő pl. nyers képadagod, hogy ismerkedj vele? Hogy kitapasztald hogy darkolsz/flatelsz, hogy hogy fotometrálsz ki pl. 200 képet? Lehet persze doksikat olvasgatni, csak a "szárazedzés" ebben az esetben számos dolgot nem hoz elő, itt fokozottan érvényes, hogy gyakorlati munka során lehet a megfelelő tapasztalatot elérni. Konkrét méréssor nélkül meg éppen a kíváncsiségod marad kielégítetlen. Merőben más dolgokat kell megtanulni ha fotometrálni fogsz vele, mint ha teszemazt pl. holdképeket dolgozol fel.

Kérdés: egyáltalán van értelme IRAF-al feldolgozni pl. hold/bolygó felvételeket? IRAF fogyaszt CCD-s körökben használt FITS formátumon kívül bármi mást? Pl. DSLRek RAW formátumát? Ilyenre én sosem próbáltam, csak 2-3 alkalommal mértem ki vele pártucat képet fotometriai céllal, amire végülis remekül megfelelt, bár nekem hiányzik még jelenleg a rendszeres használat adta rutin, amitől igazán kézreálló lesz az IRAF.
Gondolom a korábban több évesre írt tanulás elsősorban ennek a megszerzésére utal. Nyilván ez nagyban változik az egyénen, de pl. gyakorló linuxosnak sokkal magától értetődőbb egy csomó minden mint ami életében nem használt semmiben commandlineos programokat.
Amcsillüdv: Nyözö
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.09. 18:18

KVI írta:
remekficko írta:...amivel én is most próbálkozom: Microsoft Virtual PC-vel lehet windows alatt létrehozni linuxos környezetet.


Nem fog menni. Ezt írja a MS...

Ha mindenképp virtuális gép akkor VMWare Server/player ezt a problémát áthidalhatja. Ez ingyenes környezet virtális gépek futtatására.
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”