IRAF

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.11.10. 12:02

Vagy felteszel egy Wubit. És akkor van egy windóz alól futó teljesértékű linux környezeted.
De akkor már sokkal értelmesebb rendesen feltelepíteni az Ubuntut.
Linux rulez!
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.10. 13:33

remekficko írta:Nincs nyers képem, de tudok szerezni.
De mondom, egyszerűen csak ismerkedni akarok vele, és magával a képfeldolgozással is.
Én annyira zöldfülű vagyok, hogy még a fogalmakat sem ismerem.

Ebben az esetben -- szigorúan magánvélemény -- nem biztos, hogy az IRAF a legjobb kezdés.
Amcsillüdv: Nyözö
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.11.10. 14:38

nyozo írta:
remekficko írta:Nincs nyers képem, de tudok szerezni.
De mondom, egyszerűen csak ismerkedni akarok vele, és magával a képfeldolgozással is.
Én annyira zöldfülű vagyok, hogy még a fogalmakat sem ismerem.

Ebben az esetben -- szigorúan magánvélemény -- nem biztos, hogy az IRAF a legjobb kezdés.


Teljesen egyetértek Nyözövel. Ha teljesen kezdő vagy, akkor inkább az IRIS-szel kellene kezdeni, az sokkal egyszerűbb. És még azzal is lehet egy csomót szívni, mire az ember megtanulja.

http://www.astrosurf.com/buil/us/iris/iris.htm

Kvi
hajdu
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.11.10. 19:19

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: hajdu » 2009.11.10. 19:35

nyozo írta:
remekficko írta:A programmal csak ismerkedni akarok egyelőre, kíváncsi vagyok rá.

Kérdés: egyáltalán van értelme IRAF-al feldolgozni pl. hold/bolygó felvételeket? IRAF fogyaszt CCD-s körökben használt FITS formátumon kívül bármi mást? Pl. DSLRek RAW formátumát? Ilyenre én sosem próbáltam, csak 2-3 alkalommal mértem ki vele pártucat képet fotometriai céllal, amire végülis remekül megfelelt, bár nekem hiányzik még jelenleg a rendszeres használat adta rutin, amitől igazán kézreálló lesz az IRAF.
Gondolom a korábban több évesre írt tanulás elsősorban ennek a megszerzésére utal. Nyilván ez nagyban változik az egyénen, de pl. gyakorló linuxosnak sokkal magától értetődőbb egy csomó minden mint ami életében nem használt semmiben commandlineos programokat.


IRAF-on belül az import rutinnal lehet FITS formátumúvá konvertálni képeket, én RAW képeket alakítottam át, amiket a Sane (egy linuxos scanner-program) csinált.

A linuxos dologhoz pedig csak annyit tennék hozzá, hogy Ubuntut lehet telepíteni Windows alá, ekkor csinál egy szép nagy filet, amiben ő garázdálkodik, felteszi a Grub-ot, amivel bootoláskor ki lehet választani, hogy melyik oprendszert akarod elindítani és ha megunja az ember vagy már nincs rá szüksége, szimplán lehet un-installálni.
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.11.11. 08:23

hajdu írta:A linuxos dologhoz pedig csak annyit tennék hozzá, hogy Ubuntut lehet telepíteni Windows alá, ekkor csinál egy szép nagy filet, amiben ő garázdálkodik, felteszi a Grub-ot, amivel bootoláskor ki lehet választani, hogy melyik oprendszert akarod elindítani és ha megunja az ember vagy már nincs rá szüksége, szimplán lehet un-installálni.

Ezt írtam én is. Ez az alkalmazást hívják úgy, hogy Wubi. De jobb egy rendes Ubuntut feltelepíteni külön partícióra. Száraz, biztonságos érzés...
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: IRAF

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.11.11. 14:10

fidusz írta:Ezt írtam én is. Ez az alkalmazást hívják úgy, hogy Wubi. De jobb egy rendes Ubuntut feltelepíteni külön partícióra. Száraz, biztonságos érzés...


Egyetértek.
De ha valaki fél akár az átparticionálástól, akár a Wubi felinstallálásától, akkor különösen javasolnám egy különálló vincseszter beszerzését - roppant olcsók manapság -, és akkor a legkisebb félelem nélkül fedezhet fel egy másik világot! (Az adatok a lehúzott másik vincseszteren biztonságban maradhatnak, és akkor nyugodtan lehet ismerkedni, kísérletezni.)
Sokan még mindig abban a tévhitben vannak, hogy a Linux az valami száraz, parancssoros környezet és csak a guruk tudják kezelni; holott ez nem így van! A Linux alatt is lehet egerészni, és megfelelő grafikus kártyával a Vista, Win7 megfelelő grafikai effektjeit is produkálja, olyanannyira, hogy egy hozzá nem értő számára össze is téveszthető a vindózzal, vagy a Mac rendszerével -- egyszóval a Linux egy nagy jövő előtt álló modern és gyors operációs rendszer. Nem mellékesen garantáltan jogtiszta, és informatikailag nem egy "fekete doboz", amibe nem szabad beletekinteni, hanem egy - sokévnyi tanulás után - a legapróbb részletekig megismerhető; és nem utolsósorban ezen a vírusok, és egyéb kártevők felbukkanásának valószínűsége sokkal kisebb!
Ezeket a témán kívüli (offtopic) dolgokat azért írtam le, hogy legalább az IRAF kapcsán érdemes egyszer kipróbálni, és megismerni ezt a rendszert -- ha megkedveljük, rájöhetünk arra is, hogy nem csak egy operációs rendszer van a világon.

Sajnos a linuxos programoktól nagymértékben különbözve, az IRAF feltelepítése nem triviális. De ha valaki figyelmesen végigcsinálja a telepítési leírás alapján az eljárást, sikerrel fog járni.

A parancssorosság sokszor nem hátrány, hanem előny. Persze, sokkal egyszerűbb egerészve kattintgatni a különböző menüpontokra, rádiógombokra, stb., de ne felejtsük el, hogy a legjobb vindózos feldolgozó programok is kínálnak parancssoros felületet - valószínűleg nem véletlenül...

Kezdésnek javasolnám Csák Balázs cikkeinek elolvasását (egy kis kereséssel megtalálható), de az interneten is található még jó pár magyar nyelvű, és még több angol nyelvű leírás. De ezen a fórumon is vannak profik, akiktől lehet tanulni, kérdezni -- én ezúton szeretném megköszönni nekik a segítségüket.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”