Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.25. 22:08

régebben Mohari András részt vett a projectben, neki köszönhetjük a magyar nyelvű dolgokat, ugyanis ezek nem maguktól nőttek ki a Stellában sem (köszönet-köszönet-köszönet érette). Sztem előbb-utóbb nem ártana ha valaki oda állna a helyére és folytatná, pótolná az azóta már hiányzó részeket - szabad szoftver, szabad részvétel, nem fogja senki elküldeni a jelentkezőt.
sp.

ezt https://launchpad.net/stellarium nem ismertem, ez is sourceforge - bocsi, misibácsi odaállt. :)
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2013.01.26. 11:35

Imre írta:... ha a Nap a nézőpont, akkor nem látszik a Föld!


Hol állítod be, hogy a Nap legyen a nézőpont? Nálam csak földi megfigyelőhelyeket lehet kiválasztani.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.26. 12:16

ráállsz ehy bolygóra/Holdra/Napra, van a Ctrl G , az odavisz. a felszín mutatását érdemes kikapcsolni,.
sp.
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2013.01.26. 19:50

sp. írta:ráállsz ehy bolygóra/Holdra/Napra, van a Ctrl G , az odavisz. a felszín mutatását érdemes kikapcsolni,.
sp.


Kösz, megvan!
misibacsi
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2013.01.18. 17:53

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: misibacsi » 2013.01.26. 20:14

Imre írta:Telepítettem a legújabb programot. A hiba maradt, mely szerint, ha a Nap a nézőpont, akkor nem látszik a Föld!


Nálam a 0.12 RC1 verzió van fent és látszik a Föld, sőt mellette a Hold is.

Imre írta: a Nap nézőpontból a Föld konzekvensen -12 ívpercen kering a Nap körül!


Ezt hol olvasod le?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.26. 21:00

Javítottak sokmindent, pl. a bolygókról a többiek nézeteit, a felület megvilágítottságát is. Most talán már ezzel alkalmas lesz bemutatásra, oktatásra, mert a korábbi változatokban ez hibás volt. Az aszteroida megjelenési helye viszont változatlanul nagyon pontatlan! Kb. 3 óra lemaradással fut a pályán, ami viszont szerintem jó helyen van. A Földről nézve is ez a helyzet, ott is lemarad 3 órával a pályáján, ez viszont azt jelzi, hogy az aszteroida helyzete a programban nem UT-ban lett számítva, hanem attól kb. 3 órával eltérően. Aki ért hozzá az a forráskódját átnézheti, hátha csak egy egyszerű elírás, vagy előjelhiba miatt áll fenn a hiba. A helyi téli/nyári idő korrekció, illetve az UT fix korrekció kiadhat 3 órát itt, ha az előjelek nem jók! Egy hátránya látszik kialakulni, ugyanis egyre nagyobb erőforrást igényel, és már alig mozog szegényke! Szerintem sokmindent kikapcsolhatóvá kéne tenni benne, ami épp szükségtelen. Szerinem a képernyő folyamatos felülírása is felesleges, elegendő csak a pixelméretet meghaladó elmozdulás esetén a megfelelő objektumot letörölni, és a jó helyre ismét felrajzolni. A másik nagy probléma, hogy a break az mindenek felett kellene álljon, és bármikor aktiválható kellene legyen. Ha a program nem látszik a képernyőn, akkor azonnal le kell állítani benne minden olyan dolgot, ami a képernyőre vonatkozik. Most a tálcára téve az erőforrás igény nem változik, tehát a program minden része fut tovább, csak nem látható az eredmény. Át kellen kicsit nézni valakinek, aki ért hozzá, ezen szempontból is. Nem csak a magyarítás, az aszteroida pontos megjelenítése a gond! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.01.26. 21:19

Imre írta:Telepítettem a legújabb programot. A hiba maradt, mely szerint, ha a Nap a nézőpont, akkor nem látszik a Föld! Nos a 10.2 volt az utolsó, amiben láttam. Egy másik érdekes dolog, hogy a Nap nézőpontból a Föld konzekvensen -12 ívpercen kering a Nap körül!


Szia!

Szerintem az történik amikor a Napot kiválasztod, hogy csak a "bolygó" változik, minden más felszíni adat marad (szélesség, hosszúság, magasság), így a Nap felszínének egy bizonyos pontjáról látható eget mutatja a program. Ha a Nap kiválasztása után a felszínének egy az egyenlítőre eső pontját adod meg, akkor a Föld már pontosan keleten kel, nyugaton nyugszik. Mondjuk szerintem nem veszi figyelembe, hogy a Napnak is van tengelyferdesége (7 fok). A másik hiba, hogy a Nap forgása eltérő szélességeken más (25-35 nap), ahogy észrevettem a program mindenhol 30 nappal számol, de ez már tényleg csak szőszálhasogatás :twisted:

Üdv,

Gábor

Nap.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.26. 21:22

Nyílt forráskódú, szabad szoftver. Itt http://bugs.launchpad.net/stellarium lehet írni a poblémákról és az esetleg hiányzó fícsörökről.
sp.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.26. 22:03

misibacsi írta:
Imre írta:Telepítettem a legújabb programot. A hiba maradt, mely szerint, ha a Nap a nézőpont, akkor nem látszik a Föld!


Nálam a 0.12 RC1 verzió van fent és látszik a Föld, sőt mellette a Hold is.

Imre írta: a Nap nézőpontból a Föld konzekvensen -12 ívpercen kering a Nap körül!


Ezt hol olvasod le?

Beállítom a Nap-ot, mint a megfigyelő helyét. Hely magadása ablakban alul választható. Keresőbe a Föld, majd csak az égi korrdinátákat kapcsolom be, mert a földinek nincs értelme! Nos ezen a Föld bármely időpontban a - 12 ívperces vonalat követi. Szerintem ennek a 0 fokon kellene haladnia, illetve a Hold járásától függően attól kissé eltérően, hol felette, hol alatta, de nem fordulhat elő az, hogy mindig alatta, ha jól sejtem! Hosszú idejű átlagban a Föld a 0 fokon halad! Pontosabban fogalmazva a Föld és a Hold közös súlypontja halad a 0 fokon. A többi bolygó hatását itt nem kell már figyelembe venni, már azért sem, mert kisebb eltérést okozna, mint amit érdemes kiszámolni és megjeleníteni ebben a progragban. 1999.08.11. napfogyatkozás ábrázolása is kicsit hibás. A Hold és a Föld közös súlypontja a Nap- Föld egyeneshez nagyon közeli, ezért a 0 fokos vonalnak át kellene haladnia a Földön és a Holdon is. Az ábra a Földet -11'40" -en, a Holdat -11'38" -en mutatja. A Hold egy kicsit alacsonyabban is halad, mint a valóságban történt, ugyanis az árnyéka Afrika északi részére esik! Ha ez így van, akkor még a számítások alapja sem pontos, tehát a fejlesztőinek előről át kellene nézni a program teljes logikáját, és a már ismert kritikus időpontokra tesztelni! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.26. 22:59

ezért szeretem a Stellát. (Mars aPhobosról)
sp.
(öregszem - ismétlem magam)
lehet-sőt-biztos hogy nem 100% ban ilyen, de nagyjából ilyen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sp. 2013.01.26. 23:33-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”