Hogy kerül a csizma az asztalra???

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.06. 09:44

:shock:

Ma érkezett egy AAVSO körlevél, amit egész egyszerűen nem tudok hova tenni. Nem változókról szól, nem szakmai rendezvényről, nem tudományos ismereteket terjeszt, hanem valami egészen másról.
Ha lenne "csillagászati politika" vagy "politikai csillagászat" rovat, akkor még oda se sorolhatnám, mert csillagászatról még csak szó sem esik benne...

Nem az a problémám, hogy egyetértek-e a levél mondanivalójával vagy sem. Nem az a kérdés, hogy "jó ügyet" szolgál, van nem. Hanem az, hogy miért kellett ezt egyáltalán megírni és szétküldeni??? :shock: Egy AAVSO-nak! :roll:
Nálam itt most leállt a fúzió...

Íme a levél:

"Dear friends,
We hope you and your loved ones are safe and well during these turbulent times. Thank you so much for your continued love and support throughout the years. We wouldn’t be here without you.

As scientists, researchers, educators, and human beings we have a responsibility to respond, to empathize and to acknowledge our different human experiences and reactions to troubling events. That means rejecting racism and inequality and embracing our entire community. We condemn discrimination and harassment in any form, and are actively working to promote the ideals and principles outlined in our Ethics policy. Our Event Conduct policy gives process to our vision and purpose for representing the best that our science can be.

Broadening the AAVSO’s reach to under-represented communities is one of the elements of our Strategic Plan. It will require both immediate and long-term efforts while humbly acknowledging that the AAVSO citizen science community remains one of the least diverse disciplines in the sciences. In the weeks and months ahead, the AAVSO leadership will be furthering our efforts toward building a more diverse, respectful, and inclusive space for all astronomy enthusiasts and citizen scientists to thrive. We ask you to join us and to challenge us to make a real difference.

We’re hopeful that this moment is a lasting catalyst for a world permanently filled with more love, compassion and equality for everybody. As Carl Sagan reminded us, we are all made of the very same star dust.

Sincerely,

Gordon Myers, AAVSO President
Stella Kafka, AAVSO Executive Director
and the AAVSO Board"



Na, erre varrjon gombot, aki tud.

Magyarra fordítva (és kicsit - a könnyebb érthetőség kedvéért - "sarkosabbá" téve a lényeget): menjünk pl. a szinte csak cigányok (vagy romák, ki-ki válasza ki a neki tetsző jelzőt) által lakott Rakacára távcsöves bemutatót tartani az "under-represented communities" számára, az esélyegyenlőség jegyében.
O.K., ezzel még akár egyet is lehet érteni. Bár én anno egy cigány gyereket sem löktem ki a Miskolci Urániából; igaz, erre nem is volt túl sok lehetőségem, mert ezerből egy érdeklődő volt "cigány kisebbségi", valamint cigány többségű általános iskolákban is tartottam TIT-szervezésű előadásokat... ("Ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor Mohamed megy a hegyhez" alapon. 8-) )

De mi köze ehhez (náluk természetesen a négerekre értve) egy kimondottan szakmai szervezetnek, az AAVSO-nak??? :? Még azzal együtt is, hogy náluk mostanság "világégés" van (ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy ennek valóban és ténylegesen valós etnikai háttere van...).
S egyáltalán, hogy kerül a "policy" szó önálló kategóriaként, általános értelemben (tehát nem "astronomy-policy"-ként) bele egy csillagászati szakmai társaság szövegébe?

Úgy látszik, mára mindenki meghülyült. Vagy én élek rossz helyen és/vagy rossz időben (a Földön és most...). :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.06. 10:10

Egyrészt ez a levél is tükrözi, mekkora társadalmi feszültség van most a demokrácia legfőbb terjesztőjénél (ugye értjük a szarkazmust?), másfelől meg azt hiszem az ottani amcsill mozgalom nem olyan népközé menős, mint itt nálunk. E kettő eredője lehet a levél. Ha lett volna egy Kulinjuk, talán nem kellene ilyen levelet írniuk.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.06. 10:32

Vizi Péter írta:
2020.06.06. 10:10
... E kettő eredője lehet a levél. ...
Egy globális(nak mondott) szakmai szervezet ezért ne reagáljon lokális szakma-idegen problémákra...
Különben a következő AAVSO körlevél szólhatna az ausztráliai korallzátonyok elhalásáról is. :mrgreen:
(Ha valaki ebből azt vonja le, hogy a korall-állatkák és a négerek közé egyenlőségjelet teszek, az húzza le magát a WC-n... :lol: )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.06.06. 11:35

Igazad van, de úgy gondolom, nem tudják kivonni magukat az események hatása alól. Különben is tudjuk, az amik hajlamosak azt hinni, ők a világ közepe.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.06. 13:51

Vizi Péter írta:
2020.06.06. 11:35
Igazad van, de úgy gondolom, nem tudják kivonni magukat az események hatása alól. Különben is tudjuk, az amik hajlamosak azt hinni, ők a világ közepe.
Nem csak azt hiszik, meg vannak róla győződve.
Hatalmas önbizalmuk van. Beléjük van nevelve.
Amikor Apache harcihelikopter pilóták között voltam, mást se hallottam "Yes Sir I can do it", de ezt teljes meggyőződéssel.
(Különben a világ dolgairól megdöbbentő volt a tájékozatlanságuk.)
Nem akarok politizálni, de ami mostanában megy náluk az néha úgy érzem agyament dolog.
Legutóbb a WHO felé való kinyilatkoztatás.
Meghülyült a világ.
Szerintem.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.06. 14:23

Vizi Péter írta:
2020.06.06. 11:35
... Különben is tudjuk, az amik hajlamosak azt hinni, ők a világ közepe.
Dolgoztam amerikai cégnél, amerikai kollégákkal, többször voltam New Yersey-ben is, a tulajnál, és csak megerősíteni tudom a fentieket (pedig ő még egy kifejezetten intelligens képviselője volt az amerikai népességnek)...
Lesznek (nem sok örömre okot adó, ámbár sokkal inkább "tudat átformáló") meglepetések náluk (is) az elkövetkező évtizedekben, azt hiszem.

Az új technológiák egészen kicsire húzták össze a korábban hatalmas világot, ami így sokak számára már túlontúl szűkké és kezelhetetlenné vált...
De az AAVSO-nak (és más, szakmai szervezeteknek) - szerintem - nem kellene beállni a kánonba.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2020.06.07. 12:06

Bevallom, az inkriminált körlevelet megkaptam, de néhány sor után nem folytattam, mert nem értettem, "hogy került a csizma az asztalra', éppen úgy mint Ti sem. No de azt hiszem innen a mi közép-európai, viharos történelmen edzett gondolkodásunkkal nem is érthetjük az amcsikat. Lényegében azonban azt gondolom, hogy a közép- és nyugat-amerikai farmar, egészen másként látja a világot, mint pl. a megapolisok lakosai! Ez azonban nem teszi világossá a körlevél mondandóját. Teljesen egyetértek azzal, hogy az USA-beli amatőrök másként oszlanak meg, mint akár nálunk, akár más európai országokban. Náluk az egyes amatőr individuum, legfeljebb csak lazán, alkalmilag kapcsolódik a közösséghez, míg nálunk, ha valamelyik amatőrnek már-már professzionális szintű "magán csillagvizsgálója" van is, azért szorosabban kapcsolódik a helyi, de akár országos közösséghez is. (Ez persze a jóval szűkebb területünkből is adódik: nálunk egy pécsi amatőr sokkal közelebb van, akár gyakrabban találkozhat is a miskolcival, mint pl egy kaliforniai a new yorkival.) Ám mindez az ő gondjuk, de a ma már nemzetközi jellegű AAVSO-nak nem feladata a helyi gondokat a világ más népségére kiterjeszteni. BQ.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Hogy kerül a csizma az asztalra???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.07. 19:10

astrohist írta:
2020.06.07. 12:06
Bevallom, az inkriminált körlevelet megkaptam, de néhány sor után nem folytattam, ...
Ennyivel vagy "rutinosabb" nálam, kedves Lajos... :lol:
Én beleszaladtam, tövig. ;)

Ugyanakkor szívet melengető, amit a hazai "amatőrségről" írsz; régebben így is volt, de bárcsak ma is így lenne... :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”