Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.01.06. 12:05

Az a baj, hogy igazatok van és lassan kezdem magam rosszul érezni és szégyellni, hogy próbálok odafigyelni a környezetemre. Ebbe az irányba igyekeztem terelni a gyerekeimet is.
De hát a korábban leírtak egyben azt is sugallják, hogy miért vigyázzak pont én, más se vigyáz és ezzel felmentést is adunk magunknak. Lehet hogy naiv a szemléletem.
Ahhoz nem kell különösebben sok pénz, csak némi igényesség, hogy az építési törmelék, a használt autógumi, a vegyszeres flakon ne az erdő alján, vagy a Duna parton landoljon. De hát igényesség sincs, tisztelet a kivételnek. Az nem látszik akik nem tették oda, csak az aki odadobta. Nem kell itt mindjárt atombombára gondolni.
A fejekben van a bibi a kis emberek szintjén is nem csak az állami vezetőknél..

D.Laci
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2018.01.06. 12:13-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.06. 12:12

D.Laci írta:... miért vigyázzak pont én, más se vigyáz és ezzel felmentést is adunk magunknak. ...


"Ha mindenki tisztára seperné a maga portáját, az egész világ tiszta lenne."
(Szintén Teréz-anyától)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.01.06. 12:14

Attila írta:
D.Laci írta:... miért vigyázzak pont én, más se vigyáz és ezzel felmentést is adunk magunknak. ...


"Ha mindenki tisztára seperné a maga portáját, az egész világ tiszta lenne."
(Szintén Teréz-anyától)


Nem volt Ő buta, csak naiv mint én.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.06. 12:16

D.Laci írta:Az a baj, hogy igazatok van és lassan kezdem magam rosszul érezni és szégyellni, hogy próbálok odafigyelni a környezetemre. Ebbe az irányba igyekeztem terelni a gyerekeimet is.
De hát a korábban leírtak egyben azt is sugallják, hogy miért vigyázzak pont én, más se vigyáz és ezzel felmentést is adunk magunknak. Lehet hogy naiv a szemléletem.
Ahhoz nem kell különösebben sok pénz, csak némi igényesség, hogy az építési törmelék, a használt autógumi, a vegyszeres flakon ne az erdő alján, vagy a Duna parton landoljon. De hát igényesség sincs, tisztelet a kivételnek. Az nem látszik akik nem tették oda, csak az aki odadobta. Nem kell itt mindjárt atombombára gondolni.
A fejekben van a bibi a kis emberek szintjén is nem csak az állami vezetőknél..

D.Laci


Laci!
Ma szinte bárki bármit megtehet minden következmény nélkül.
A fejekben van a bibi, de kiknek a fejében?
Nem folytatom tovább, mert (bár hatása a klímaváltozásra is kihat,) tömény politika lesz belőle.

Megyek tükröt csiszolni, és ha észlelni akarok akkor majd a Fényszennyezés topikban fogok dühöngeni. :D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.06. 12:20

Attila írta:
D.Laci írta:... miért vigyázzak pont én, más se vigyáz és ezzel felmentést is adunk magunknak. ...


"Ha mindenki tisztára seperné a maga portáját, az egész világ tiszta lenne."
(Szintén Teréz-anyától)


Lehet, hogy te vagy Teréz -anya? :lol:
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.01.06. 12:37

mizar írta:
Lehet, hogy te vagy Teréz -anya? :lol:


Még nem operáltattam át magam, erre a kis időre nem is tervezem, amig nincs szükségem a kis kék bogyóra. ;)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2018.01.06. 12:40

Érdekes ez a hatalom vs. profit kérdés. Elgondolkodtam, ha valakinek megvan a hatalom, a vagyon és minden, akkor mi a további motiváció? Arra jutottam, hogy gyakorlatilag tényleges hatalma eddig nem sok embernek volt a múltban, mert a hatalom gyakorlásához elég komoly kiszolgáló apparátus kell (katonák, üzletemberek, hivatalnokok), sok olyan emberrel, akik még nincsenek a csúcson, de motiváltan másznak felfelé. A hatalma a kiszolgálóktól függ, a kiszolgálók jóléte pedig a hatalmastól. Tehát kell a profit együttműködésre bírni egy tetszőleges rendszer elemeit. Így a pénz egy eszköz, a hatalom pedig illúziónak tűnik. Egyben azt is jelenti, hogy a döntési pozícióban lévők sem sérthetnek túl sok érdeket, mert kiállnak mögüle, és magasról zuhannak nagyot. Ha tényleg így lenne (nem tudom, nem vagyok ott, csak egy eszmefuttatás), az elég baj, mert a jelenlegi gazdasági modell (a világ minden országában ugyanaz a lényege) szerint "fájdalmas" döntéseket korlátozza, vagy lassítja, mint pl. a bolygó bioszférájának védelme érdekében bevezetett szabályokat.

Az egészen a digitalizálódó, automatizálódó világunk kezd egyre növekvő rést ütni. Nem tudom megbecsülni sem, hová fog ez majd vezetni, de pont emiatt van még értelme tudatosan élni, példát mutatni a magunk egyszerű szintjén és tenni a jövőért, csökkenteni az ökológiai lábnyomot, így nevelni a gyerekeket, stb. Ha jobb elvek mentén nevelve nő fel egy újabb generáció, már elértünk valamit.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: star rover » 2018.01.06. 12:48

A jólét szerintem azért nem lehet végcél, mert véges, mint az emberi élet. Hiába van valakinek annyi pénze (és sok ilyen ember van), hogy minden nap 10 millió luxusprostituáltat tudna fizetni, és minden nap ezernyi különböző drága luxusautóval és helikopterrel járkálni, meg több tonna luxuskaját megenni, és egyszerre 25 ágyban aludni stb. egyszerűen fizikailag képtelen lenne rá, mert nem lenne elég ideje hozzá. Ezeknek is csak 24 órából áll a napjuk. A túl nagy jólét egy idő után csömörré változhat. Be lehet telni vele. Nem feneketlen kút. Lásd pl. Az ember tragédiájának római színe. Azonban a hatalom, ami elvontabb fogalom, már sokkal inkább lehet végső mozgató, mert jóval inkább megközelíti a végtelent. Az emberi tudattalanból fakad, az alantas állati territoriális, dominátor majom viselkedéséből. A jehu, aki saját ürülékével dobálja fajtársait. Persze nem mellékes a jólét sem. Akik a hatalmat akarják, legtöbben maguk sem tudják, hogy mit akarnak. Az ilyen emberek, mint az említett diktátorok egy szánalmasan öntudatlan életet élnek.

Nem kisebb gondolkodó, mint Nietzsche jutott arra a következtetésre, hogy az élet nem más mint a hatalom akarása. Ezt írja könyve (Der Wille zur Macht) elöljáró beszédében, valamivel több, mint 100 évvel ezelőtt:

Amit itt elmesélek, nem egyéb, mint a következő két évszázad története. Azt írom le, ami
jön, ami már nem jöhet másként: a nihilizmus térhódítását. Ez a történet már most
elmesélhető: mert itt maga a szükségszerűség munkál. Ez a jövő szól hozzánk már ezernyi
jelben, ez a sors jelzi jövetelét mindenfelé, és már mindenki a jövő e zenéjére hegyezi fülét.
Egész európai kultúránk már régen évtizedről évtizedre fokozódó, gyötrelmes feszültséggel
tart e katasztrófa felé: nyugtalanul, erőszakosan és rohamosan: akár az áradat, amely a véget
akarja, a vég felé tör, amely már nem akar észre térni, mert retteg attól, hogy emlékezzék.


Vagyis a nihilizmus, amin az ember még úgy látszik, hogy nem jutott túl. Nincs érték és isten, tehát élhetek úgy, mint egy állat, túlnépesíthetem és megmérgezhetem a bolygót, mert nincs aki megbüntessen érte, mert nincs túlvilág és semminek semmi értelme. Úgy tűnik, hogy ebből a szemléletből nem gyógyult ki a nyugati kultúra és ez ide vezet, ami most van.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára star rover 2018.01.06. 13:58-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.06. 12:54

star rover írta:A jólét szerintem azért nem lehet végcél, mert véges, mint az emberi élet. Hiába van valakinek annyi pénze (és sok ilyen ember van), hogy minden nap 10 millió luxusprostituáltat tudna fizetni, és minden nap ezernyi különböző drága luxustóval és helikopterrel járkálni, meg több tonna luxuskaját megenni, és egyszerre 25 ágyban aludni stb. egyszerűen fizikailag képtelen lenne rá, mert nem lenne elég ideje hozzá. .


Azért én szeretném kipróbálni legalább egyszer. :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.06. 13:38

Erről a diskurzusról MBA tanulmányaim jutnak eszembe (még 2002-ből... :cry: ).
Nevezetesen Gossen I. törvénye, a jószágok határhasznosságáról.

Óriási "vita" (vagy inkább diskurzus) alakult ki anno az egyik előadáson, ahol az előadó (név nélkül, de nagyon nem buta ember...) maga is fenntartásait fejezte ki az említett "törvény" kapcsán. Konkrétan szerinte (és a magam részéről egyet értek vele) a pénz az egyedüli jószág, melynek határhasznossága nem véges (azaz végtelen).

Azaz, ha kapsz egy Mercedes-t ingyen, ku...ra örülsz neki. Ha kapsz egy másodikat is, annak is örülsz; odaadod a feleségednek. Stb-stb. De kb. a 18. Mercedes-nél már nem lesz őszinte a mosolyod. Tehát a Mercedes (és minden más jószág, a pénz kivételével) határhasznossága véges.

De pénzt bármennyit és bármikor örömmel fogadsz el. (Gossen szerint ez nem így van, de az élet sajnos nem Gossen-t támasztja alá...)

Itt egy jegyzet a témában (szerintem nagyon érdekes és hasznos olvasmány, vizsga-kényszrer nélkül is :lol: ):
http://mba.net-tech.hu/Projektek/MBA2005B/Uzleti%20gazdtan%20alapjai/Uzleti%20gazdtan.doc


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.01.06. 13:43-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”