Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.08.06. 17:26

A klímaváltozás csak egy tünete a legfőbb problémának. Akárcsak a fajkihalás.

A legfőbb probléma pedig a túlnépesedés.

Ez okozza az éhínségeket, magas csecsemőhalálozást, hasonlókat is. Az emberi szenvedést is, meg a természet pusztulását is.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.06. 17:53

Zoli, akkor helyben vagyunk. A bekovetkezheto népességcsokkenés bizonyos szintje után, megint bekovetkezik a fejlodés. Analogiának képzelem pld. Defoe gondolatát ilyesmirol " A londoni pestis" konyvébol. Mikor a krizis elér egy turhetetlen fokot, automatizmus (?) lép fel, itt pld. tuzvész. Indiai esetekrol is beszél. Misztikusnak tuno dolog az élo foldgolyo, de vannak jelenségek.
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2016.08.06. 19:00

A klímaváltozás egyik számomra általánosságban is érezhető hatása, hogy úgy tűnik, nagy átlagban nőtt a levegő páratartalma. Ez logikus. Ha melegebb van, több a pára a tenger felett, ami előbb-utóbb a szárazföld felé is eljut. Az elmúlt 10 évet figyelembe véve sokkal többször érzem zavaróan "párásnak" a légkört , mint 8-10 évvel korábban. Sokkal kevesebb a "zavartalan mélykék" égbolt a nyári estéken, sokszor a szürkéskék, és fehéres szín a jellemző gyenge/közepes átlátszósággal. A január-februári "2 hónapig nem látjuk a napot" időszakról nem is beszélve. Emiatt érezhetően kevesebb a csillagászatra alkalmas éjszakák száma télen és nyáron (vagy csak én lakom mindig rossz helyen). Tavasszal és ősszel változást nem érzek. A hőmérsékletben annyira nem éreztem változást az elmúlt 15 évben. Amikor az Alföld déli részén éltem, már 15 éve sem volt ritka a 35°C fölötti hőmérséklet nyáron. Minden nyáron volt pár nap, amikor volt 38-39°C (árnyékban). 40°C csak nagyon ritkán volt, 2-3 alkalomra emlékszem összesen. Ami érdekes, hogy régebben 2-3 óra után égtem le a napon a hőségben, most fél óra is elég. Aki emlékszik 40-50 évre, ott valószínűleg még erősebb a változás trendje. Mondjuk emlékszem amikor nagyanyám mesélt arról, hogy a háború előtt, amikor gyerek volt, olyan kemény telek voltak, hogy vastagon befagyott a Duna és rendszeresen átjártak rajta. Én összefüggő jeget sosem láttam a Dunán.

A lehetőségeket nézve optimista vagyok (akkumulátor technológia, MI, napelemek fejlődése, vagy a már elérhető víztisztító technológiák), a gyakorlati megvalósítást nézve sajnos már nem, mivel az egész világot érintő strukturális (gazdasági, társadalmi) változások kellenek, mondjuk 20-30 év alatt. Nem tudom, volt-e ilyen méretű tervezett változásra példa a történelem során egy emberöltő alatt, lehetőleg erőszak nélkül. Szerintem (azért megfelelő korlátok közé szorított) mesterséges intelligencia nélkül nem fogunk tudni a jelenleginél hosszútávon életképesebb gazdasági rendszert találni/átállni/fenntartani anélkül, hogy túl sok embernek okozna "nagy törést" az életében, és ezzel aláássák a folyamat sikerét.

Ne felejtsük el, hogy ez a bolygó zárt rendszernek tekinthető ( a meteorok, napszél, napfény, kozmikus sugárzás részecskéi, kisugárzott hő, kevés világűrbe szökő könnyű gázt és évi kb. pár száz tonna mesterséges űreszköz ebből a szempontból nem releváns). Egy zárt rendszerben folyamatosan növekedni tartósan nem lehet. Vagy terjeszkedünk az űrben is (ez a következő 40-50 évben nem tűnik reálisnak), vagy növekedő és recessziós időszakok váltják egymást egyre sűrűbben, és kezd túlélésért/erőforrásokért harcoló szaga lenni a dolognak, ahol nem jut elég erőforrás a káros környezeti hatások csökkentésére (is). Meglátjuk.

zárásként:
- sok viszonylag magasan kvalifikált (tapasztalt mérnök) ismerősöm gondolja úgy, hogy a "klímaváltozás természetes folyamat, esetleg pár százalékban ráerősítünk a folyamatra". Kevésbé kvalifikált kollégák kevésbé kételkednek az emberi hatásban. Fordított arányra számítottam. Nem tudom ez a vélekedés milyen arányban lehet a teljes társadalomban (30-40 fős mintából azért nem lehet messzemenő statisztikai következtetést levonni).
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.06. 19:08

Igazad lehet, az energiaárulo cégek egymás ellen rémitgetnek, a haszon érdekében. Ezért jelennek meg ilyen szépen illusztrált "tudományos hirek" is, gondolom. Nagyon szép, érdekes képek. Korulnéztem, ilyen ugyben hogy legyen konkrét is valami, ezt találam. Van, de mégsincs. http://fuel-efficient-vehicles.org/ener ... age_id=927 Pár évvel ezelott már kerult elém katalogusban (Graupner?) sebességi automodell vizzel hajtva. Mintha drága lett volna. Tetszett. Nem tudom mi lett belole.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.06. 19:54

kincsesm írta:... sok viszonylag magasan kvalifikált (tapasztalt mérnök) ismerősöm gondolja úgy, hogy a "klímaváltozás természetes folyamat, esetleg pár százalékban ráerősítünk a folyamatra". ...


Néhány emberöltő alatt ekkora léptékben??????
:shock: :shock: :shock:

Melyik egyetemen végeztek???


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.08.07. 06:33

SzZoli írta:A klímaváltozás csak egy tünete a legfőbb problémának. Akárcsak a fajkihalás.

A legfőbb probléma pedig a túlnépesedés.

Ez okozza az éhínségeket, magas csecsemőhalálozást, hasonlókat is. Az emberi szenvedést is, meg a természet pusztulását is.


A túlnépesedés is tünet. Az emberi szellem válságának tünete. A modernség (hibás) filozófiájára (Descartes, dualizmus, anyag és szellem kettéválasztása) felépített mértéktelen létberendezkedési rendszer (kezdetben a protestáns etika által katalizált kapitalizmus, majd később az ipari kapitalizmus) szimptómája. A modernség filozófiája mögött pedig még mélyebb okok húzódnak. Egyébként már Swift is felhívja a figyelmet a túlnépesedésre a Guliverben, amikor szembeállítja egymással a nemes és szép nyihahákat az egymást saját ürülékükkel dobáló jehukkal. A nyihahák születésszabályozást használnak, míg a jehuk üresfejűségük révén természetesen nem. Amikor végignézek a mai világon nem nehéz arra gondolni, hogy nem embereket látok magam körül, hanem jehujat, vagy doktor Moreau szörnyetegeit. És a túlnépesedés nem csak a harmadik világ országaiban van jelen, hanem mindenütt. Egy százezres város is túlnépesedettnek számít. Föld nélküli, panelekbe zárt proletárok gigantikus csordái, akik teljes mértékben a tőke rabszolgái és csak az intenzív és hipergépesített mezőgazdaság miatt tarthatóak életben. A természettől és földtől teljesen elszakadt életet élnek. Nem tudják milyen óriási élmény, amikor az ember alkonyatkor a földből ássa ki a vacsoráját és a saját erejével és ügyességével felvágott fa tüzénél megsüti, vagy milyen reggel nem gépzajra, hanem az aranyos tarajos kukorékolására ébredni, vagy tyúkok fészkét puha szénával bélelni, hogy kényelmesen üljenek, mikor tojást tojnak. Miért gyűlölte vajon Heidegger a nagyvárosokat és miért lakott Thoreau egy erdő széli tónál?

Ami a felmelegedést illeti, az én véleményem is az, hogy az ember erősen közrejátszik benne. És a tudósok mondhatnak amit akarnak, mert év 20 múlva valószínűleg épp az ellenkezőjét fogják állítani annak, amit ma. Miért esik egybe a népesség túlszaporodása a felmelegedéssel? Az 1700-as években még nem volt a világ annyira túlnépesedve, mint ma és annyira meleg sem volt. Véletlen lenne az összefüggés? Naponta pedig 150-200 faj hal ki, ami erősen vészjósló.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.07. 10:06

Nem tudom, kerult-e kezedbe Lem: Summa Technologiae-ja. Akkoriban egymás kezébol kapkodtuk. A mérnoki befolyástol átalakulo, nekunk ma rémesnek tuno lassu (?) változásrol irt. Nem mindenben értettem vele egyet, de a véletlen és a bekovetkezo kényszeru statisztikai változásokrol irtak ma is hatnak rám. Nehéz olvasmány a gyenge forditás miatt. Érdemes végigkinlodni, mottoja lehetne "a kutya ugat, a karaván halad...". Egy magyarázat a sok kozul és szuggesztiv.
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: star rover » 2016.08.07. 10:56

géza írta:Nem tudom, kerult-e kezedbe Lem: Summa Technologiae-ja. Akkoriban egymás kezébol kapkodtuk. A mérnoki befolyástol átalakulo, nekunk ma rémesnek tuno lassu (?) változásrol irt. Nem mindenben értettem vele egyet, de a véletlen és a bekovetkezo kényszeru statisztikai változásokrol irtak ma is hatnak rám. Nehéz olvasmány a gyenge forditás miatt. Érdemes végigkinlodni, mottoja lehetne "a kutya ugat, a karaván halad...". Egy magyarázat a sok kozul és szuggesztiv.


Igen, már régebben olvastam. A címe Aquinói Tamás fő művének paródiája. Nem volt túl nagy élmény nekem az a könyv (magyarul olvastam, lehet tényleg nem jó a fordítás), nem sok mindenre emlékszem belőle, nyögvenyelősen olvastam. A regényeit és novelláit annál jobban szeretem. Szerintem Lem elsősorban író és csak másodsorban gondolkozó, akinek igen színes a fantáziája és erős a nyelvjátékokra való hajlama. Esetleg felidézhetnéd dióhéjban, hogy mi is a lényege a véletlen és a kényszerű változásokról szóló gondolatainak.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.08.07. 11:08

star rover írta:A túlnépesedés is tünet. Az emberi szellem válságának tünete. A modernség (hibás) filozófiájára (Descartes, dualizmus, anyag és szellem kettéválasztása) felépített mértéktelen létberendezkedési rendszer (kezdetben a protestáns etika által katalizált kapitalizmus, majd később az ipari kapitalizmus) szimptómája.


Szerintem kevéssé filozofikus ez a jelenség.

Az emberek mindig is rendszeresen párosodtak, az asszonyok megfogantak, aztán szültek. Egy életben 7-15 gyereket hoztak a világra.

Aztán a kedvezőtlen körülmények - éhség, fertőzések, éhes oroszlán - hatására a "felesleg" elpusztult. Sok korábbi törzs évszázadokon át mindig kb. ugyanakkora népességű maradt.

De olykor kedvezőbbek lettek a feltételek. Birodalmak alakultak ki, ahol szervezettebb és így jobb lett az élet. A sok gyerek nagyobb része élte meg a felnőttkort, és ők is szaporodtak. Megindult a népességrobbanás. Igaz, ez a visszájára fordult a birodalmak hanyatlásával. Visszaállt az egyensúly.

Európában az ipari forradalom hasonló hatást okozott. (Nagyjából) mindenki kapott eleget enni, aztán a csatornázásokkal sok járványnak lehetett elejét venni. Az orvostudomány fejlődött, sok olyan fiatalt is meg tudott menteni, aki korábban meghalt volna. Megindult a népességszaporodás. De az európai ember ez ellen is felvette a harcot. Kialakult a "szaporodás nélküli szex", a fogamzásgátlás. Az európaiak megállították a népességrobbanást.

A "fejlődőnek" nevezett világban sok tényleges fejlődés történt. Már csak kevés helyen éheznek (bár az éhezők számát, ha jól emlékszem, ma is 1 mrd-ra becsülik), és a modern orvostudomány, a higiénés körülmények javulásának hatására kevesebben halnak meg fiatalon. (Persze, még mindig sokkal többen, mint nálunk. De az egyensúly már felborult.)

Ami a baj, az, hogy ott még mindig él a nézet, hogy sok gyerekem kell, hogy szülessen, ők fognak eltartani. És születnek is nagy számban, nincs fogamzásgátlás.

Meg is van ennek az eredménye.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzZoli 2016.08.07. 11:13-kor.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.08.07. 11:09

Star rover ne kivánj tolem ilyent, amit irtam azt mondhatom itt roviden. Mint csináltad, ha kiváncsi valaki ott a gugli. Most tudtam meg épp ott, Szt.Tamás parodia. Mindjárt egy gondolat, mindig a fundamentumot kell elolvasni, nem a kommentárt. Az megélhetési irodalom, rendelésre. Attol lett ilyenebb a világ, talán. Ez a párosodás dolog élénkebbé tenné a dolgot, abban a témában kéne bovebben itt...az amatorcsillagászok meglátásom szerint már szabályoznak. (kép a forumbol)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”