Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.06.23. 20:53

Kösz, Jani, de még ez is "csak" a relatív hőmérséklet változást mutatja, és nem annak sebességét. Sajnos.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.06.23. 22:29

Vitatott, de sokak által vallott nézet a grafikonon is látható "kis jégkorszak" kialakulásával kapcsolatban a nagy földrajzi felfedezések korszakának hatása.
Az európai ember felfedezte és meghódította a világot, őslakosok tízmillióit irtotta ki aminek következtében a korábbi helyi földművelés megszűnt és a megművelt területeket visszafoglalta az erdő.
A visszaerdősödés pedig globális lehűlést okozott.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.06.23. 23:12

mephi írta:
2019.06.23. 22:29
Vitatott, de sokak által vallott nézet a grafikonon is látható "kis jégkorszak" kialakulásával kapcsolatban a nagy földrajzi felfedezések korszakának hatása.
Az európai ember felfedezte és meghódította a világot, őslakosok tízmillióit irtotta ki aminek következtében a korábbi helyi földművelés megszűnt és a megművelt területeket visszafoglalta az erdő.
A visszaerdősödés pedig globális lehűlést okozott.
Nem csodálom, hogy vitatott; számomra sem egészen gömbölyű ez a történet (bár nem vagyok szagember)...
E szerint a hódítóknak nem volt szüksége a földművelésre?
Bár személyesen nem voltam ott :? , de szerintem amilyen ütemben irtották az indiánokat, még nagyobb ütemben települtek át Európából a hódítók. Valamit nekik is kellett enniük a szarvas és bölényhús mellett, nem? Nem hiszem, hogy e miatt csökkent volna a termőterületek nagysága; sőt, szerintem inkább nőtt.

De az is lehet, hogy konténerszámra vitték Kolumbusz után a gyíkhús konzerveket és a fagyasztott zöldségeket. :lol:

Viccet félretéve, az alább említett előadáson a csillagászati okok viszonylag jó korrelációt mutattak a klímaváltozásokkal, de nem több, mint 60-70%-ban (saccra).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.06.26. 08:28

A klímaváltozás a mi világháborúnk

https://index.hu/gazdasag/2019/06/25/jo ... z_interju/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.06.26. 08:42

Nem kimondottan klíma, de ennek is mi isszuk majd a levét. (szó szerint)
Számomra egyértelmű, hogy a politika és a politikusok a felelősök mindenért.
És büntetlenül megtehetnek mindent. (de nem akarom ez irányba elvinni a dolgot)

https://index.hu/techtud/2019/06/26/hor ... _orszagot/
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.06.26. 13:24

mizar írta:
2019.06.26. 08:42
Nem kimondottan klíma, de ennek is mi isszuk majd a levét. (szó szerint)
Számomra egyértelmű, hogy a politika és a politikusok a felelősök mindenért.
És büntetlenül megtehetnek mindent. (de nem akarom ez irányba elvinni a dolgot)

https://index.hu/techtud/2019/06/26/hor ... _orszagot/
Nem a politikusok, őket mi választjuk, meg, ha olyanokat, akik ezt csinálják, meg is érdemeljük.. :) (Már ahol demokrácia van "elvileg") :)
jokesz
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.01.07. 08:55

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: jokesz » 2019.06.27. 13:27

A klímaváltozásért mi magunk vagyunk a felelősek, senki más. A kínálat a kereslet függvénye. Amíg a saját kényelmünk fontosabb, mint a környezet, addig semmi sem fog változni. Amíg szükségem van a légkondira nyáron, palackos vizet iszok a vezetékes helyett, repülővel megyek nyaralni, vagy akár csak egy hosszú hétvégére kiruccanni, amíg a Balaton partján Argentínából származó hekket eszek, amíg városon belül is inkább autóval járok dolgozni, mint tömegközleledéssel, vagy épp évente lecserélem a telefonomat csak azért, mert megjelent a legújabb típus, addig nincs jogom senkit számon kérni a mostani állapotok miatt, mert pont én vagyok a probléma forrása.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.06.27. 13:46

Az éghajlatváltozás várható társadalmi hatásai

https://ng.hu/tudomany/2019/06/27/az-eg ... i-hatasai/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.06.27. 13:53

Sok igazság van abban, Jokesz, amit írsz, ez nem vita tárgya, de a probléma azért ettől szintem kissé összetettebb.

A kormányok, politikusok döntései sokkal nagyobb gyakorlati jelentőséggel bírnak, mint az egyéneké. Idealizmusra vall, ha valaki abban bízik, hogy minden állam minden lakosának egyszerre, mintegy varázsütésre felnyílik a szeme, és egyszerre megváltoztatja addigi szokásait. A marketing-iskolában is a legelső nap legelső órájában azt tanítják, hogy aki önmagából, a saját vásárlási és egyéb szokásaiból kiindulva épít fel egy marketing-stratégiát (amire önkéntelenül is hajlamosak vagyunk), az kizárja a világ önmagán túli, többi részét, és magának adja el a cuccot.

Az, hogy pl. környezetszennyező fosszilis vagy megújuló erőművet esetleg atom-energiát használunk-e, sokkal többet számít, mint hogy te, személy szerint új autót/telefont veszel-e a régi javíttatása helyett. Ráadásul az új technológiák egyszersmind környezetbarátabbak is a régieknél, tehát nem egyszerű megvonni az egyenleget, de alapvetően magam is az új/javított kérdéskör alaposabb mérlegelését nagyon fontosnak tartom.

Nem cáfolom, amit írsz, de a világ bonyolultabb, mint elsőre látszik...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
jokesz
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.01.07. 08:55

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: jokesz » 2019.06.28. 08:34

Igen, a kormányok és politikusok hozhatnának sokkal gyorsabban, sokkal drasztikusabb döntéseket is, de amíg én nem vagyok képes a saját kis mikrokörnyezetemben meghozni a döntést addig nem érzem reális elvárásnak, hogy mások tegyék azt meg helyettem. És a politikusok is csak emberek, ők is csak olyan változásokat fognak bevezetni, amit az emberek többsége elfogad.

Sajnos az is igaz, hogy a problémák megelőzésében sokkal-sokkal gyengébbek vagyunk, mint a problémák megoldásában. Ha már baj van és a saját bőrünkön érezzük, akkor a megoldásra sokkal több energiát és időt hajlandóak vagyunk rászánni, mint amennyit az elkerülésére szántunk volna.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”