Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.09.02. 20:06

Tulajdonképpen minek is az az esőerdő, nem kell az annyira ugyebár.

Oxigén semleges, ha eltüntetnénk az esőerdő anyagát a Holdra teleportálva, akkor az oxigénszint nem változna, de ha égetjük, akkor szén dioxid nő és az oxigén csökken a légkörben, aztán az óceán meg lehet elnyelné a szén dioxidot ? Vagy hova kerülne ?

No persze az a millió élőlény ami benne van rengeteg faj, ami eltűnve nagyon sok idő alatt keletkezne újra, illetve sose, vagy helyette új fajok pár millió év alatt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2019.09.02. 20:34-kor.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.09.02. 20:17

Gázkibocsájtás és aktuális egyebek, úgy látszik épp javul a világ. Mig néztem a videót, csillagászipar is eszemben járt.. mire költsünk. https://www.youtube.com/watch?v=vkpXvw-T50w Aztán a villanyautó milyen fejtörést okoz még majd, a jövő zenéje.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.09.02. 20:36

.géza írta:
2019.09.02. 20:17
Gázkibocsájtás és aktuális egyebek, úgy látszik épp javul a világ. Mig néztem a videót, csillagászipar is eszemben járt.. mire költsünk. https://www.youtube.com/watch?v=vkpXvw-T50w Aztán a villanyautó milyen fejtörést okoz még majd, a jövő zenéje.
Az autó elég nagy hülyeség, pl. az év majd felében annyira jó az idő Magyarországon is, hogy ha ugyanazok a figurák elektromos keróval közlekednének, töredék energiával ugyanoda jutna mindenki azonos idő alatt.

Az áruk keresztül kasba szállítása is ökörség, ha kicsit tervezettebb lenne a dolog, amit lehet csak helyben felhasználva, csak a tényleges szükségletet hozva máshonnan, mindjárt meg lehetne spórolni újra egy jó nagy szeletet a mai energia felhasználási tortából.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.02. 20:47

jokesz írta:
2019.09.02. 16:56
...
A lángoló esőerdők nagyon jó példa arra, hogy az utca embereként mennyire nem tudunk logikai kapcsolatokat összerakni azokból a sajnos hiányos adatokból, amit az iskolában tanultunk, és mennyire könnyű az érzelmeinkre hatni.
Én már annyi egymásnak tök ellentmondó "tudományos dolgozatot", cikket olvastam, hogy igen erős fenntartással kezelem mind. Általában az egyik prof fikázza a másikat...
Az idézett blog-bejegyzést is olvastam már, és az abban közölt adatokat, számokat sem tekintem hitelesebbnek, mint bármelyik másikat.

Ezért egy teljesen más megközelítést javaslok: a természet úgy alakult ki, önszabályozó módon, hogy az a földi bioszféra számára a legjobb legyen. Ha ezzel ellentétes irányban bármit teszünk az emberi tevékenység révén (pl. az erdők égetésével, a levegő és a víz szennyezésével) az egészen biztosan nem jó, és számomra ennyi elég. És nem érdekel semmilyen légköri ppm vagy egyéb "magyarázat", hogy ami rossz, az tulajdonképpen jó...

Ennyi.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.09.02. 21:28

Igen Attila, első fokon igazad is van. Azonban a bioszféra dinamikus rendszer, tele változóval. Ilyen pl. az is, hogy az emberek száma 120 év alatt az 5x-ére nőtt. Több kaja kell, több levegőt szívunk, nagyobb területen élünk, stb. A fogyasztásról nem is beszéltem, mert már az 5x lélekszám is elég, hogy elindítson a zárt rendszerben valéami olyat, ami addig nem volt. De a zárt rendszer ezt is ki fogja kompenzálni - csak nem biztos, hogy számunkra előnyös módon :-)
jokesz
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2011.01.07. 08:55

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: jokesz » 2019.09.03. 14:39

És nem érdekel semmilyen légköri ppm vagy egyéb "magyarázat", hogy ami rossz, az tulajdonképpen jó...

Ennyi.


MDA
Amíg nyáron légkondiban ülünk, hideg sört és palackozott ásványvizet iszunk, évente új telefont és még nagyobb tévét veszünk, és az interneten éljük a kényelmes életünket, addig nem hiszem hogy jogosan háborodunk fel a brazil földművesen, aki azért gyújtja fel az erdőt, mert meg akar élni. Számára az erdőégetés jó dolog, mi viszont rossz szemmel nézzük.

Azt, hogy mi a jó és mi a rossz, nehéz objektíven megítélni. A 65 millió évvel ezelőtti meteor becsapódás jó volt, vagy rossz? A dínók biztos nem örültek, de az emlősök sokat köszönhetnek neki.
Az ember által okozott klímaváltozás sem más, mint egy "meteor". Gyors léptékű, globális hatással, nyertesekkel és vesztesekkel. Az élet mindig megtalálja magának az utat, magunk miatt kell aggóndunk, hogy ne kerüljünk végleg a vesztesek oldalára...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.09.03. 16:19

jokesz írta:
2019.09.03. 14:39
... Amíg nyáron légkondiban ülünk, hideg sört és palackozott ásványvizet iszunk, évente új telefont és még nagyobb tévét veszünk, és az interneten éljük a kényelmes életünket, addig nem hiszem hogy jogosan háborodunk fel a brazil földművesen, aki azért gyújtja fel az erdőt, mert meg akar élni. Számára az erdőégetés jó dolog, mi viszont rossz szemmel nézzük. ...
Én ebből csak a "hideg sört iszom" dolgot venném magamra, de belátom, hogy azzal is elég sok üvegházhatású gázt juttatok a légkörbe.
Ettől függetlenül én mégiscsak fel vagyok háborodva a szándékos erdő égetésen, és nem is feltétlenül a megélni próbáló embert, hanem az ezt előidéző/támogató
gazdaságot és politikát ítélem el.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.17. 08:57

Végre egy - szerintem - teljesen egyértelmű írás a témában:
https://index.hu/techtud/2019/09/16/ot_ ... imate_now/

Legfőképp az alábbi grafikon tanulságos.
Vigyázat!!!! A lépték miatt a görbe nagyon csal, mert vegyes időléptékkel mutatja az értékeket: lineáris, de szakaszonként különböző léptékű, ami a görbe lefutását nagyon torzítja, de még így is brutális a felmelegedés.

Régi mantrám: szeretnék végre egyszer egy olyan görbét látni, ahol a hőmérséklet-változás idő szerinti első deriváltját, azaz a változás sebességét mutatják be. Ott az ipari forradalom után gyakorlatilag egy függőleges vonallal futna az égbe a görbe. Az mutatná be igazán, hogy mekkora a baj, és hogy korábban SOHA nem volt, még csak megközelítőleg sem ilyen gyorsaságú változás (kisbolygó-becsapódások és gigavulkán kitörések kivételével), ami kizárja a természetes okokat, minden további kutatás nélkül is. Mint egy orrbaverés...

Számomra elgondolkodtató, hogy még egy ilyen "tudomány-közeli" fórumon is, mint a Csillagváros, voltak (vannak?) olyanok, akik kétségbe vonják a fentieket... :cry:

Grafikon.JPG


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.09.17. 09:23-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.09.17. 09:21

A Földet kéne kissé távolabbi pályára állítani, és akkor minden megoldódna. :)

Vagy egy változtatható árnyékvetőt a föld körül keringetni ami szabályozná a kapott energiát.
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.09.17. 20:31

Nem ember okozta hirtelen (igen jelentős) változások előfordulnak. Most néztem. https://www.youtube.com/watch?v=UeovIdpNPxY
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”