Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.05. 13:48

Kiskun Alajos írta:Úgy tűnik a saját önönmagunk jelentéktelenségét felfogni és elfogadni képtelen olvasótársainknak túl nehezek a sajátjuktól eltérő vélemények.....
Magyarország így szeretlek !!


Régebben D.Gy. írt erről nagyon frappánsan, szépen megfogalmazta, hogy örülni kellene annak ami most van, mert
soha de SOHA többé nem fogjuk ezt látni.
Hosszú cikk volt, mint a legtöbb cikke, szerettem olvasgatni.
De ez már nem klímaváltozás.
Kíváncsi vagyok, hogy fogtok dönteni: Most van, vagy nincs? :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.05. 15:23

mizar írta:[Régebben D.Gy. írt erről nagyon frappánsan, ...


Erre rímel a valamikori századparancsnokunk "jótanácsa", még sorállományú katona-koromból; az egyik terepgyakorlat alkalmával mondta:

- Mi a legfontosabb, elvtársak, atomvillanás esetén?
- ?
- Jó alaposan nézzük meg, mert több ilyet úgysem fogunk látni...


Új sílécet már nem veszek...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.05. 15:25

mizar írta:... Kíváncsi vagyok, hogy fogtok dönteni: Most van, vagy nincs? :lol:


De jó volna, ha ez a mi (mármint fórum-látogatók) döntésünkön múlna!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.01.05. 15:35

Nekem meg az jutott az eszembe, hogy a dínók sz@rtak többet, vagy ma a marhák, akik a klímaváltozás egyik részéért felelősek.

Engem egyébként a sok műanyag szemét jobban aggaszt az óceánokban.
Te mondtad a múltkor, hogy mikor kell izgulni.
Én nyugodt vagyok. :lol:
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.01.05. 15:47

mizar írta:Nekem meg az jutott az eszembe, hogy a dínók sz@rtak többet, vagy ma a marhák, akik a klímaváltozás egyik részéért felelősek.

Engem egyébként a sok műanyag szemét jobban aggaszt az óceánokban.
Te mondtad a múltkor, hogy mikor kell izgulni.
Én nyugodt vagyok. :lol:


Te még fiatal vagy Sanyi neked emiatt nem kell izgulnod, nincs szükséged a kék bogyóra.
Attilához csatlakozva mi fórumozók biztosan nem fogjuk tudni eldönteni, de valami van ami másféle mint eddig. Nevezzük ezt az egyszerűség okán pettingnek.
Szóval ilyen enyhe teleket és forró égető nyarakat, valamint rövid időn belül jelentkező szélsőségeket korábban nem tapasztaltam.
Az időjárás pettinggel velünk.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.05. 15:54

mizar írta:... Én nyugodt vagyok. :lol:


E miatt én sem tördelem az ujjaimat. :lol:

De a Drake-formula utolsó tagja (L) egyre kisebbnek tűnik számomra:
https://www.easycalculation.com/other/science/Drake-equation.php

Amikor Frank Drake megalkotta ezt a spekulatív képletet 1961-ben, még semmit sem tudott a ténylegesen létező exobolygó rendszerekről. Mostanában, hogy egyre több exobolygó-rendszert fedezünk fel, érdemes lehet újraskálázni az együtthatókat...

Lehet, hogy tényleg egyedül vagyunk??? 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.05. 16:35

mizar írta:... Engem egyébként a sok műanyag szemét jobban aggaszt az óceánokban. ...


Pl.:

http://www.origo.hu/tudomany/20171118-tele-van-muanyaggal-a-melytengeri-allatok-szervezete.html
http://www.plasticportal.hu/index.php?lap=cikkek&id=266
http://www.lokal.hu/2016-01-tobb-lesz-az-oceanban-a-muanyag-mint-a-hal-2050-re/

Igen, sajnos több fronton is fűrészlejük magunk alatt a fát... :(
Lehet licitálni, hogy kinek melyik a fontosabb. Szomorú. :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.05. 23:53

"Lehet, hogy tényleg egyedül vagyunk?"
Akár igen, akár nem, elérhető közelségben, sem térben, sem időben nincs más, akire számíthatunk a problémáink megoldásában. Azokra sem lehet számítani, akik eddig saját hasznuk növelése érdekében a környezetet szennyező tecnikát saját hasznukra alkalmazták, mit sem törődve a következményekkel! Így hát ismét a kiszolgáltatott sokadrangú szegényebb réteg húzza a rövidebbet, mint eddig minden korban, hiszen a felsőbb rétegnek mindig legalább egyel több menekülési lehetősége lesz, amit hatalommal, pénzzel, erőszakkal, fenyegetéssel stb. követel magának, természetesen a nagy többség kárára, a saját kisebbség előnyére. Lefordítva, ha a kisemberek nem tesznek semmit, akkor folytatódik minden így tovább, és a következménye csak egy lehet, azaz győz a természet, és elsodor mindent, és mindenkit, aki ellene tett, és azt is aki mellette, tehát óvta, védte. Hiába lesz pénze bárkinek is a meneküléshez, csak ideig órákig, azaz a természet időskáláján másodpercekig tehet ellene bármit! Aki nem tudott együttélni a természettel, az kipusztul. Ha az ember ilyen, akkor kipusztul, és erre minden esélye megvan! A technikai fejlődés elszaladt, a nyerészkedés lett úrrá, a harácsolás, az önzés, ami büntetést von maga után. Nem hiszem, hogy az emberek változnának e tekintetben! A gondolkodásmód, a humánum fejlesztése elmaradt, lemaradt, és háttérbe szorult minden a pénz, a vagyon, a hatalom mögé, pedig eddig senki nem tudott innen egy gyufaszálat magával vinni a túlvilágra, mindent itt kellett hagynia! Egyedül a megszerzett tudást örökíthette tovább, amit utódai vagy saját javukra, avagy kárukra használhattak. Teller Ede mondta, hogy a maghasadás hatalmas tudományos vívmánya az egész emberiségnek, de lehet belőle bombát és lehet energiát is gyártani. És az ember választott. Melyik lett kész elöbb, a bomba, vagy az erőmű? Megyünk az úton előre! Rohanunk saját vesztünkbe. Itt már csak a csoda segíthet, ami ugye nincs! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.01.06. 06:41

Amit írtál Imre, az szerintem pontról pontra igaz. A Sanyi felvetése pedig a tengerbe kerülő műanyagról meg már nem is egy, hanem legalább kettő, nem túl felelősen kezelt probléma, mert ha feltesszük, hogy nem tudjuk elkerülni a műanyaggyártást, (erősen lehetne csökkenteni) annak akkor se kéne a tengerbe jutnia.
Pont nemrég jelent meg egy jó nagy kérdőjel a fejemben, hogy vajon miért kellett kivonni a forgalomból a visszaváltható PET palackokat? De ha már itt tartottam az üres pezsgősüvegek láttán is elgondolkodtam, hogy annyi energiát miért kell megsemmisíteni, amibe egy üveg előállítása kerül, merthogy azt se veszik vissza.
Emögött szerintem a végtelen ostobaság áll, merthogy a vásárló akkor kap minőséget, ha nem viseltes üvegből iszik, vagy önt a poharába.
A minőség meg aztán... Na! Az aztán korunkban igen fontos! Lassan generációk, meg dinasztiák épülnek a minőségügyre, el is adják a szépen becsomagolt, mutatós, 90 százalékban ipari hulladékokat. Végül is a minőség képzetének kialakítása a cél.
Egy darabig egy nagyvállalatnál dolgoztam, mint műszaki vezető. Óriási földmunkagépek gyártása volt a fő profil. Sose tudtam elfogadni, hogy egy tolólapon lévő festés hibáit kevésbé tolerálta a külföldi megrendelő, mint a hegesztési varratokét. Pedig az a festék a használatba vétel után 3 perccel már nyomokban sem marad meg. Arra is csak az idő, meg az energia ment el fölöslegesen, mint még hány másik helyen...


Pont tegnap csíptem el egy értekezést a Drake-egyenletről. Mivel nem tudom elképzelni, hogy egyedül lennénk ahol civilizáció fejlődött, de látom a saját példánkból a fennmaradás csekély esélyét, bennem az vélemény alakult ki, hogy minden technikai szintre érkező faj elér egy pontot, amikor döntenie kell, hogy változik-e, vagy inkább kihal. Szerintem szerencsés esetben erre egy-két száz éve van onnantól, hogy felismerte a problémát, de persze az adott bolygó függvénye is ez. Viszont amennyiben képes változtatni, -ami sokkal nehezebb, mint kihalni, mert mindenkinek önként részt kell venni benne- akár örökké is fennmaradhat, mert felülemelkedett önmagán, és ezt újra megteszi, ha egyszer már sikerült. (Ezért vagyok szinte biztos benne, hogy nem vagyunk egyedül, csak nem biztos, hogy bárki is a közelünkben van.) Szerintem itt most ennél a pontnál vagyunk, ahol dönteni kell. Jelenleg a hadászati fenyegetés még mindig erősen meghaladja az összes többi fenyegetést, de ha romlik a Föld állapota, mondjuk éhezés lesz, akkor háború is lesz. Szerintem a Földet emiatt nem lesz idő végleg tönkretenni, hacsak nem tömegpusztító fegyverek széles körű alkalmazásával. De akkor meg ha valaki túléli, azt csak a puszta várja, ezért nem hiszem, hogy bevetnék, hacsak nem azért, hogy "ha nem lesz az enyém, akkor a tied se lesz." A sokáig fennmaradó civilizációk száma nem lehet túl nagy. Egy bolygón többször is létrejött civilizáció lehet inkább több szerintem.
Az se mindegy, hogy mikor alakulnak ki gondolkodó lények egy bolygón. Szerintem sokkal nagyobb esélyünk lenne a fennmaradásra, ha mondjuk mostanában alakulna ki az első élet csíra a Földön. Még 3,5 milliárd év telne el, amíg a mostani szintre jutnánk, és már fenyegető közelségben lenne a Nap instabillá válása. Kénytelenek lennénk hát azzal foglalkozni, az erőforrásokat nem mondjuk fegyverkezésre fordítanánk. Az tényleg fejlődés lenne, beláthatatlan lehetőségekkel.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2018.01.06. 08:55

Jani!

A visszaváltható üveggel az a probléma, hogy a tisztításukhoz használt vegyszerek (lúgok) is környezet károsítóak. Nem tudom melyik okoz nagyobb szenyezést a mosószer, vagy pedig az üveget, müanyagot összetörni, ledarálni és újra formába önteni?
Az elöttem szólókkal meg teljessen egyet értek, sajnos igazuk van!
Am még nagyon bosszant, hogy engem mint kisembert mindenféle spórolásra kényszerítenek, energia takarékosság címén (pl. Energia takarékos ízzók, amiről külön meg van a vélményem), addig a multik pazarolnak. Pl. mi a fenének szükséges egy irodaházat éjjel kivílágítani, hogy ragyogjon mint a Salamon töke? Ez nem pazarlás, csak amit én csinálok?

Üd:
Gerő
Üdv:
Gergő (RKM)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”