Klímaváltozás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Sidius

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.22. 11:30

Én se vagyok nagy szakértője ennek a témának sem, de a mai divatot követve kicsit azt látom, hogy sokan csak a jelenlegi jólétért aggódnak, de hangosan kiabálnak, hogy tenni kéne valamit.
Nem vagyok biztos abban sem, hogy pontosan merre is tart a klímaváltozás, mert az ezzel hivatásszerűen foglakozók se értenek egyet mindenben, 1-2 száz év meg nem biztos, hogy perdöntő, akármi is változik az alatt. A jégminták se hiszem, hogy évszázados felbontásúak lennének.
Emellé, bár pontosan idézni nem tudom, (pedig imádom az írói stílusát) Illés Erzsébet néhány éve megjelent cikkében pont azt taglalja, hogy lehetséges, hogy a Mars is most jön ki egy jégkorszakból. Ott sok emberi aktivitás pedig egyelőre nincs. Nem tudni, hogy pontosan milyen körülmények játszanak szerepet egy-egy bolygó életében, de a változás nem a mi léptékünkben zajlik. Persze ez jó téma abban az esetben is, ha le akarjuk kötni a "felelősséggel gondolkodókat", hogy pl. ne a fejük feletti döntéshozókkal foglalkozzanak. De ez egy divattéma is manapság, meg persze nagyon kemény bolygótudomány.
Ahhoz persze különösebben nem kell tudományosan gondolkodni, hogy belássuk, hogy időszerű lenne egy kicsit visszafogni a környezeti erőforrások rovására megszokott dőzsölést.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.22. 20:05

Hát szerintem jó eséllyel az átmeneti felmelegedés után visszazuhanunk egy jégkorszakba . Nem a bolygót kell alakítgatni , hanem nekünk alkalmazkodni . Ehhez megvan a technológia és a tudás ... csak az akarat hiányzik .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.22. 21:19

Nem lesz itt egyhamar jégkorszak; sőt, állítólag már túl vagyunk a visszatérési ponton, csak nem verik nagydobra... :(

(A forrás nem akarom megnevezni.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.22. 22:58

Olvasgassatok itt is: http://nov79.com/gbwm/gbwm.html Szerintem nagyon is érdekes....
Eddig nem sokat hallhattunk erről a magyarázatról, de talán 400 év múlva már belátjuk. Vagy mégsem.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.23. 00:20

Imre írta: Szerintem nagyon is érdekes...


Ez a legelső mondat:
"A tiny amount of something can never heat a large amount of something under any set of conditions."

Ha ez igaz lenne, akkor pl. az elektroncső és a tranzisztor sem működne.

Azt hiszem, fölösleges is tovább olvasnom...
Egyébként attól tartok, nem lesz 400 évünk kivárni bármit, ha nem cselekszünk azonnal (ha még el nem késtünk).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.23. 17:29

Attila írta:Nem lesz itt egyhamar jégkorszak; sőt, állítólag már túl vagyunk a visszatérési ponton, csak nem verik nagydobra... :(

(A forrás nem akarom megnevezni.)


MDA


Anno hallottam , hogy ha elolvad a sarki jég , akkor felhígul az óceán és a megváltozott sótartalom plusz a jég hiánya leállíthatja az óceáni vízkörzést , ami meleget hoz északra . Így átmeneti lehűlés várható a mérsékelt égövben , ami hosszabb és havasabb teleket eredményez , ami jó eséllyel egy öngerjesztő lehűlést idézhet elő .
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.23. 20:36

Ha belegondolunk egy pár (10) kilométeres meteor becsapódás is elég rendes klímaváltozást tud okozni, pedig az a Földhöz képest nem egy nagy valami, sőt ami most haladt át egy Naprendszeren kívüli is, az meg még jó nagy sebességgel menve még kis mérettel is nagy galibát tudna okozni.

Az időjárás, klíma is van annyira bonyolult lehet, mint az emberi egészség, amit ugye sok pirulával egyébbel próbálnak karbantartani, mégse mindig sikerül, meg nem is értik, mi hogy működik benne, eléggé.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.11.30. 13:14

MDA:
citálhatnám a fukushima-i cunamis reaktor-balesetet is: egy mesterséges, emberi építmény tönkremeneteléért a természeti erőket teszik felelőssé. Hülyeség. A tervezéskor nem volt elég körültekintő az EMBER!!! Ezeket mindig emberi mulasztások okozzák.


A F-i reaktor a tengerparton volt. Védőgátat építettek elé, amit 9-e cunamira méreteztek. Évszázadok óta nem jött ekkora.

Most jött egy nagyobb. Elmosta a hűtésért felelős Diesel-generátorokat. A katasztrófa elkerülhetetlen volt.

Hibáztak a mérnökök? Mulasztottak? Nem tapasztaltak még 9-es cunamit se. Több száz évre. Most mivel számoljanak?

A folyók töltéseit a legutóbbi 100 év legnagyobb árvizek szintje + 1m -re tervezik. De mindig jöhet egy ennél is nagyobb árvíz.

Talán megoldás, ha atomreaktort a cunami-zónába még védőfallal sem tervezünk a tenger mellé. De még jöhet egy minden eddiginél is nagyobb földrengés, rázuhanhat egy repülő... (Igaz, állítólag az utóbbira is méretezik.)

Természet Anyánk nincs tekintettel arra, hogy mi történt eddig, és mi mire számíthatunk. Meglephet minket.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.12.01. 15:19

Gazdasági és egyéb számítások alapján szoktak méretezni dolgokat, hogy még meg is érje, de ha mégis beüt akkor a valószínűséggel szorozva elég kis érték jöjjön ki, de ha pont bejön, ami nem hiányzik, akkor úgy jártunk.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Klímaváltozás

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.12.02. 21:55

Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”