Magyarország új időzónája?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
mizar

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.10.23. 09:01

Lassan itt az óraállítás ideje.
Fél hétkor, amikor bejöttem az udvarról észlelés után, még alig pirkadt, bent a lakásban sötét volt.
Decemberig ez csak fokozódna, az iskolába a gyerekek már zombiként mennek reggel.
Aki szerint ez a normális, az beteg.
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.10.23. 09:46

mizar írta:
2019.10.23. 09:01
Lassan itt az óraállítás ideje.
Fél hétkor, amikor bejöttem az udvarról észlelés után, még alig pirkadt, bent a lakásban sötét volt.
Decemberig ez csak fokozódna, az iskolába a gyerekek már zombiként mennek reggel.
Aki szerint ez a normális, az beteg.
Hazamenni se jó sötétben. Én inkább a délutáni világosság mellett vagyok. A reggel úgyis el van b...va pont a munkába/iskolába menéssel.Délután azért csinálna mást is az ember. Ha meg megtehetném, aludnék tovább és 9-kor már úgyis világos van.. :lol:
Kazinczi Zoltán
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.23. 09:56

mizar írta:
... Aki szerint ez a normális, az beteg.
Egyetértek, bár én kissé finomabban fogalmaznék... :D

Egyszerűen az eredeti időzónákat kell megtartani, ami nálunk az eddigiekben télen volt; az fedi a bioritmusunkat. A nyári volt a normálishoz képest eltolva egy órával, állítólagos "gazdasági előnyei" miatt. :roll:
Ezért háborogtam mindig is a "téli időszámítás" terminusz ellen, merthogy olyan nem létezik. Van a "normális" és a "nyári".

Arról az "apró" gazdasági és politikai szempontról nem is beszélve, hogy inkább állítanám a gazdaságomat a tőlünk nyugatabbra lévőkkel egy ketyegésre, mint pl. Romániával és Ukrajnával... :mrgreen:
(Merthogy a KözEI keleti szélén vagyunk, az igaz, de akkor is a KözEI-ben!)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Vizi Péter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.10.23. 10:02

Mizarral teljes mértékben egyetértek. Le a nyári időszámítással!
Az eredeti, kvázi természetkövető időzónákhoz alkalmazkodtunk, nem kell ezt megzavarni.
theHassan

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.10.23. 10:13

Reggel van még remény, hogy világosodik. Este már csak egyre sötétebb lesz. Szerintem viszonylag rövid az évnek az a szakasza, amikor a reggeli sötétség későre nyúlik. Persze ez életritmustól is függ. A délutáni, esti extra világosság több ember életében jelentkezik előnyként. Lehet, hogy csak az első tanóra vége felé kel a Nap, de legalább nem megy le még a napközi alatt.

Szóval én nyári időszámítás / kelet-európai időzóna (kinek hogyan tetszik) pártján vagyok.

Péter, milyen természet? Spanyolország ugyanaz az időzóna, mint mi. Mégis kb. egy órával el van tolódva a Nap járásához képest. Ha mi kelet-európai időzóna lennénk, akkor a Nap járásának geometriája hasonló lenne a spanyolhoz. Ők tök természetesen élnek benne.
Az időzóna nem természeti hanem politikai kérdés. Amikor Magyarország a kozep-európai zónába került, akkor Magyarország nem létezett. Osztrak-Magyar Monarchia volt, főváros Bécs, csomó nyugatra lévő terület. Átlagosan jó választás volt az egész birodalomra. De most már függetlenség van, a saját érdekünk inkább a keleti lenne.
150/1200 Dobson
Vizi Péter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2019.10.23. 10:45

Greenwich - 0 fok, 0 óra UT
Magyarország 19 fok keletre - +1 óra UT.
Így értem a természetet. Természetesen vagyunk 15+ fokkal keletre, ergo UK-hoz képest + 1 órával vagyunk idébb.
A spanyolok a maguk későn kelő későn fekvő életmódjával megint más. :D
mizar

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.10.23. 10:53

Attila írta:
2019.10.23. 09:56
mizar írta:
Egyetértek,
Attila!
Ez akkor most duplán piros betűs nap. :)
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.23. 12:44

theHassan írta:
2019.10.23. 10:13
... Az időzóna nem természeti hanem politikai kérdés. ...
:shock:
Ez most komoly??? Na ne...
Persze mindenből lehet politikát csinálni, még a nemi identitásból is. :(

Már egyszer feltöltöttem, de ismét:
Időzónák.JPG

A legkeletibb néhány négyzetkilométer kivételével az egész ország a +1 órás sávba esik.

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Attila

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.10.23. 13:30

mizar írta:
2019.10.23. 10:53
Attila írta:
2019.10.23. 09:56
mizar írta:
Egyetértek,
Attila!
Ez akkor most duplán piros betűs nap. :)
De nem ez az első... ;)

MDA
Imre

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.10.23. 15:30

Ha jól emlékszem, akkor volt már egy EU-szavazási lehetőség erről, mármint megkérdezték az állampolgárokat, hogy akarják-e az átállítást folytatni, illetve ha nem, akkor a nyári, vagy a hagyományos időzónát választanák. Az eredmény valahol meg is van, mely szerint a többség nem akarja folytatni az átállítgatást, de a nyári időzónát választaná. Akik résztvettek a szavazásban, azok véleményét fogja alapul venni a végső döntés meghozatalakor az EU - ezt ígérték. Az nem lenne célszerű, hogy az EU több időzónára tagolódjon, tehát arra kényszerítik majd a kormányokat, hogy egyezzenek meg abban, hogy melyik zónaidő legyen érvényes az EU területén. Tőlünk nyugatabbra élők is a nyári zónára szavaztak többségben! Ez a kérdés már nem tőlünk függ, ugyanis aki akarta az leadhatta a szavazatát a kérdésben, most már késő reklamálni! Én is leadtam a szavazatomat, mely szerint a nyári idő lenne környezetemnek a kedvezőbb. Arra alapoztam, hogy alvás után könnyebben elviseli pihentebb állapotban mindenki azt a rövid sötétet, mint a nap végefelé már fáradtabban, amikor még tennie kellene egyet, s mást lefekvés előtt. A másik okom pedig a Nap kelt-nyugati helyzetéből adódik, ugyanis a valódi napkelte télen keletebbre, mig nyáron nyugatabbra történik. Néhány lappal korábban egy ábrán is mutattam, hogy a kellemetlen téli időszak sokkal rövidebb, csak 3-4 hónap, és a tavasztól őszig tartó sokkal előnyösebb a "nyári" idő szerint. A kritikus 3 hónapot kellene "átvészeni", hogy nyerjünk nyol-kilenc kedvezőbbet. Az eredeti zónaidő szerint ez az időtartam csak hat-hét hónap lenne. A kérdés elhangzott, a válaszokat megküldték akik fontosnak tartották, a kiértékelés is megtörtént, már csak a EU döntéshozóitól függ, hogy demokratikusan a véleményüket kinyilvánítók szerin, vagy azokkal szembemenvén ellentétesen határozzák meg majd az EU időzónáját. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”