Magyarország új időzónája?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: maro » 2015.10.29. 20:10

A következő tanulmányt - melynek címe: “GMT+2 időzónát Magyarországnak!” javaslat - most találtam:
https://docs.google.com/document/d/1B0L ... Aq15I/edit
Kíváncsi lennék a véleményetekre.
Tamás
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2015.10.30. 05:59

Üdv! Nekem tetszik a cikk és hogy foglalkozik ezzel a problémával.

Persze lehetne úgymond pro-kontra érveket felsorakoztatni de jómagam már régóta ugyanezen a véleményen vagyok. Főleg pl. én (és az itt K Mo.-on élők) olyannyira ki vagyunk tolódva a +1-es időzóna K-i szélére hogy itt dec 22 környékén már 15:45 körül totál sötét van. És utána még bő egy óra van csupán este 17:00-ig. Aztán hol van a nap többi része.
Persze a dunántúlon nem biztos hogy ez annyira feltűnő de itt nagyon.

De persze nem biztos hogy ami itt megfelelő az máshol is. Mindenesetre szerintem átgondolásra érdemes az ötlet. Én amellett szavaznék hogy legyünk a Greenwich-i középidőtől állandóan +2 óra "távolságban"...

De ez csak egy személyes véemény.
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.10.30. 10:27

Sziasztok!

A GMT+2 egyértelműen jobb lenne, pláne a mai világban, amikor már olyan munkahelyek nem nagyon vannak, ahol korán kezdődne a munka. Mellesleg pl. egy gyárban vagy üzemben édes midegy, hogy odakint világos van-e vagy sötét, a világító testek folyamatosan üzemelnek, mert a csarnokokban a természetes megvilágítás nem elégséges a munkavégzéshez. Sőt, ha jól körülnézünk, ügyintézéseink közben, a legtöbb irodában is folyamatos mesterséges megvilágítás mellett történik a munkavégzés. (pl. egy bevásárló központban nézzük végig a különböző üzleteket, irodákat -- nincs is természetes fény)
Gyakorlatilag bármilyen zárt, fedett helyiségben nincs elegendő természetes fény, se nyáron, se télen.
A rövid nappalok idején viszont délután, koraeste jól jönne még egy-két óra világosság otthon.
Az emberi faj nappali életet él (normálisan), szüksége van a világosságra (lelkileg is).
Ezért haragszom Edisonra, aki csak azért találta fel azt a villanykörtét, hogy éjszaka is (sötétben) lehessen dolgoz(tat)ni. :lol: (biztosan a gyárosok pénzelték)
Ám én még elvetemültebb vagyok!
A GMT+2 -höz tennék még 1 órát, de télen!

Ez az én meglátásom az óraállítgatásokról.

Üdv
Gábor
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.30. 11:20

Sziasztok!

Az anyagot áttanulmányoztam, a saját véleményem ezzel kapcsolatban a következő.

A GMT+2 re történő átállás mellett tenném le én is a szavazatomat. Bár tudom ennek megvalósítása nem könnyű feladat lenne, mert a mostani zóna felosztást meg kellene változtatni. Én napi szintem érzem a zónaidőből adódó különbséget, mivel a napi munkavégzésem +1 óra eltolódással történik. Magyarul, másik időzónában dolgozok.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.10.30. 18:56

Gyakorlatilag sokkal előnyösebb lenne, de lehet, hogy nehezen vezetnék be, hacsak nem vitanyitás nélkül, a legközelebbi adandó alkalommal, pl. úgy, hogy 2016-ban egyszerűen elhagynák az őszi idő-visszaállítást. Ha nem jelentenék be előre, csak keveseknek tűnne fel. Érintett benne Lengyelország, Szlovákia, Szerbia is. Össze kellene hangolódni, és megtenni, majd bejelenteni, hogy 2016 október végétől hol az időzóna határvonala. Elvégre ha eddig alkalmazkodtunk a nyugathoz, és többnyire gazdaságtalan, egészségtelen volt, akkor most megpróbálhatnák a fordítottját is, hátha az járna valódi előnyökkel. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.10.31. 08:25

Imre írta:Elvégre ha eddig alkalmazkodtunk a nyugathoz, és többnyire gazdaságtalan, egészségtelen volt, akkor most megpróbálhatnák a fordítottját is, hátha az járna valódi előnyökkel.


Ezzel annyira egyet kell értenem, hogy netovább...
Minden esetre nem hiszem, hogy a döntéshozóink bármelyikét is a legkevésbé érdekli, hogy valójában mi lenne jó nekünk, tekintve, hogy se nem három műszakoznak, se nem sötétben mennek és térnek haza a munkából. Nekik inkább az a fontos, hogy mi itt úgy érezzük, hogy fontosak vagyunk, de csináljuk azt amit mondanak.
mőnich lászló
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2014.01.15. 09:18

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: mőnich lászló » 2015.10.31. 09:11

Sidius írta:
Imre írta:Elvégre ha eddig alkalmazkodtunk a nyugathoz, és többnyire gazdaságtalan, egészségtelen volt, akkor most megpróbálhatnák a fordítottját is, hátha az járna valódi előnyökkel.


Ezzel annyira egyet kell értenem, hogy netovább...
Minden esetre nem hiszem, hogy a döntéshozóink bármelyikét is a legkevésbé érdekli, hogy valójában mi lenne jó nekünk, tekintve, hogy se nem három műszakoznak, se nem sötétben mennek és térnek haza a munkából. Nekik inkább az a fontos, hogy mi itt úgy érezzük, hogy fontosak vagyunk, de csináljuk azt amit mondanak.



Mintha a kelethez alkalmazkodás a vágyaink netovábbja lenne... :? Volt rá 40 évünk...
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: UBI » 2015.10.31. 09:26

Érdekes témát boncolgatunk G+2 órának a mai G+1 váltásával. Az említett link sokat foglalkozik az energia megtakarítással, az emberi egészségre gyakorolt jótékony hatásával. Az egészségügyi gondokra nem találtam utalást, pedig ez komoly probléma az időseknél, csecsemőknél, gyermekeknél, és beteg embertársainknál.
Ezen korosztályok sokkal nehezebben viselik el az óra-átállítás okozta egészségügyi problémákat. A tünetek
míg a külső-belső /biológiai/ óra öszhangba nem kerűl, jelentkezhetnek. Ezek lehetnek: alvászavar, fáradtság, depresszív hangulat, koncentráló képesség csökkenése, ingerűltség, étvágytalanság, és még lehetne folytatni a felsorolást.
A 4-14 napig tartó tünetek a változtatás megszokásáig is tarthatnak, természetes ez egyéntől föggő.
A felsoroltakból látható, hogy ez az élet minden területén ovatosságra int, /közlekedés, balesetveszélyes munkahelyek/ és ezt illik figyelembe venni. Ezzel együtt én úgy érzem, hogy a téma aktuális, érdemes ezzel foglalkozni.
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.10.31. 10:17

Új hozzászólásSzerző: Borhi József (UBI) » Ma, 9:26
Érdekes témát boncolgatunk G+2 órának a mai G+1 váltásával. Az említett link sokat foglalkozik az energia megtakarítással, az emberi egészségre gyakorolt jótékony hatásával. Az egészségügyi gondokra nem találtam utalást, pedig ez komoly probléma az időseknél, csecsemőknél, gyermekeknél, és beteg embertársainknál.
Ezen korosztályok sokkal nehezebben viselik el az óra-átállítás okozta egészségügyi problémákat. A tünetek
míg a külső-belső /biológiai/ óra öszhangba nem kerűl, jelentkezhetnek. Ezek lehetnek: alvászavar, fáradtság, depresszív hangulat, koncentráló képesség csökkenése, ingerűltség, étvágytalanság, és még lehetne folytatni a felsorolást.

4-14 napig tartó tünetek a változtatás megszokásáig is tarthatnak, természetes ez egyéntől föggő.
A felsoroltakból látható, hogy ez az élet minden területén ovatosságra int, /közlekedés, balesetveszélyes munkahelyek/ és ezt illik figyelembe venni. Ezzel együtt én úgy érzem, hogy a téma aktuális, érdemes ezzel foglalkozni.
Borhi József (UBI)

Kedves B.J.
Az itt leírt sorai alaptalan rogatásojk! Ha igaza lenne, akkor emberek milliói szaladgálnának Európában alvászavarral, fáradsággal, stb. De gyakorlatilag meg sem kottyan. (Nem szeretek magamra hivatkozni, de megjegyzem, hogy zsenge ifjú koromban éppen úgy mint most,hat évtized múltán sem ereztem különösebb zökkenőt. A kutyám is csak egy két napig nehezményezte, hogy a reggeli séta ideje egy órával eltolódott.)
No, de gondolja meg: ha felül egy repülőgépre, és elmegy Londonba, (2 óra út), egy órával hátra kell igazítani az óráját. És most kérdezzük meg a turistákat, üzletembereket, sportolókat, akik ma már sűrűn járnak pl. Angliába, hogy jelentkezett-e náluk az a sok szörnyűség, amivel az embereket ijesztgeti. Azt fogja tapasztalni, hogy ezek az utazók észre sem vették az idő eltolódást. (Aki az amerikai kontinensre megy, annak már negyed napnyi csúszás van, az bizony egy-két napig zavart okozhat.)
De mégfhatározottab cáfolat az ijesztgetések ellen: menjen el Debrecenből pl. Nagyváradra! Légvonalban vagy 80 km, de a határon 1 órával előre kell igazítani az órát. Nos, befutott a depresszió, alvászavar, és más rémség? Úgy vélem, valóságban észre sem venné. Ma már sokan járnak innen Erdélybe, de soha sem hallottam olyan panaszokat, hogy valami kellemetlenséget okozott volna az átállás egy órával. (Azért a Közép- és a Kelet-Európai idő közti 1 órás eltolódást tavaly mégis megéreztük Szilágysomlyón: ui. az egy óra különbség miatt lekéstük a konferencia résztvevők közös ebédjét. De szerencsénkre a szálloda vendégszerető konyhásai azért kerítettek nekünk ebédet, így a depresszió elmaradt.)
Érdemes elbeszélgetni az időzóna kérdéséről (én nem mernék energetikai szempontból bármit is mondani, mert ahány kimutatás, annyi féle szám-értéket találok.) De nem létező hatásokkal ne ijesztgessünk. - BQ.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Magyarország új időzónája?

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2015.10.31. 13:11

Nekem mindegy melyik időzóna (megfelelő szoftver kérdése csak), de ne kelljen órákat átállítgatni és folyton máskor felkelni, sok ezzel a plusz adminisztráció és váltások során - nekem legalábbis, másokra nem tudok hivatkoni - nagyon kellemetlen átállni az alvással. Brit tudósok tanulmányait persze lehet idézgetni, kérdés hogy az orvosok mit mondanak (nem tudom).

Szerintem csinálja az óraátállítást az akinek ez örömet okoz, és hordjon magával +1 átállított órát és nézegesse amikor csak szeretné, de másokat hagyjon békén, hibalehetőségeket és plusz adminisztrációt mindesetre bőven okoz. Nyilván nem hal bele az ember, de a sok ilyen felesleges kellemetlenség apránként fel tud halmozódni, valamint a munkában plusz költségeket generálni.

Mindenesetre egységes leglább EU-s megállapodás kell róla, egy kis országon belül semmi értelme külön rendszerhez tartozni, sokan vagyunk külföldi távmunkában (javarészt nyugati irányban - ezért célszerűbb továbbra is ehhez igazodni).

Köszönöm hogy leírhattam a véleményem.

- Péter
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”