Rossz hírek

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.06.06. 02:01

Attila írta:
1. A tényt, hogy az ipari forradalom óta rendkívüli mértékben melegszik a Földünk, mindenki elismeri. A vita csak azon megy, hogy ennek lehet-e az emberi tevékenységen kívüli oka is, vagy nem.

2. Én - mindenféle elmélet, modell-számítás és egyenlet-bogarászás nélkül - azt vallom, hogy nincs más olyan természetes eredetű geológiai, biológiai és/vagy csillagászati folyamat, hatás, ami ennyire rövid távon (kb. 150 év alatt) ekkora, már-már szingulárisnak tekinthető ugrást okozhatna (egy kisbolygó becsapódáson, közeli nóvarobbanáson, vagy egyéb diszkrét hatáson kívül) a földi környezet paramétereiben, csak az emberi felelőtlenség.
MDA


Bocs, hogy a szószerinti idézet helyett két pontba szedtem a mondataidat és kiemeltem egy szót. Reagálnék is rá.

1. Az utóbbi 15 évben nem melegedett a Földünk átlaghőmérséklete egy tized fokot sem. Az IPCC modelljei ebből semmit sem jeleztek előre. Az a cikk, amit belinkeltem, pont erre szeretne valamilyen matematikai magyarázatot adni és ki is emeli, hogy utána gyakorlati magyarázat is szükséges a 9 és 21 éves ciklusok megértéséhez. A cikkíró kiemeli, hogy a Föld-Nap és a Föld-Jupiter ciklusoknak köze LEHET ehhez, de nem találta meg az Ok-Okozati kapcsolatokat. Ugyanide tartozik, hogy az 50-es évektől a 70-es évekig LEHÜLÉS volt kimutatható globális szinten, és többen cikkeztek az új jégkorszak eljöveteléről. Ez a trend megfordult, és 30 évig emelkedett. Viszont az utolsó 15 év átlagban a hőmérséklet átlaga nem emelkedett. A "mindenki elismeri" kijelentésed ezen tények ismeretében (egyébként is:ad populum) nem igaz.

2. Van egy csomó tudós, aki szépen kimegy a terepre, lerak egy hőmérőt, meg egy COx szondát, és mér. Sokat mér. Aztán rájön, hogy ejbanyek, gondok vannak, mert a napi hőmérséklet ingazozás, a ciklikus klímaingadozások (EL Nino és társai), a Naptevékenység meg egy csomó minden más akkora zajt csap, hogy nehéz kibogozni a szálakat. Ami működik az északi féltekén, nem működik a délin. Ami működik az egyenlítő körül, az nem működik a sarköröknél. Ha kitör egy vulkán, már dobhatjuk is ki a helyi CO2 mérési adatokat a kukába. De mondok neked még valamit. A Föld 2/3-át víz borítja. Ennek a víznek a hatalmas felszíni kiterjedése és mélysége annyira jelentős, hogy a klímatudósok a fejüket vakarják, mert a modellekben bizony nincsenek benne a vizek pontos mélységi hőmérséklet-eloszlás adata, csak műholdas vízfelszín hőmérsékleteink vannak. Nincsek benne a tenger-klíma rendszer(mert a tenger olyan, mint a levegő, viharok dúlnak a felszín alatt, ciklonok-örvények, hideg-meleg áramlatok keverednek benne,stb), és nincsen benne a klímamodellben a tenger fenekén zajló vulkanikus tevékenységről egy szál adat sem. Fogalmunk sincs, hogy a tenger fenekén végbemenő új szigetkialakulások (Japán partoknál vagy a Hawaii szigeteknél) mekkora hőt és CO2-őt szabadít fel, márpedig ez egy igen jelentős hő és gáztermelő folyamat. De nem csak aktuális adatunk nincs, történelmi adatunk sincs.
Ezen felül még sorolhatnám a szupervulkánok tevékenységét, ami a kéreg alatt zajlik, hő és gáztermeléssel jár, rövidtávú és nagyságrendileg beleszól a bolygó klímájába.

Végszó: a legnagyobb probléma nem az, hogy merre haladunk, meg hogy nem tesszük meg a megfeleő lépéseket. A gond az, elfogult emberek becsmérelnek más tudósokat. Lenézik, lefikázzák, gonoszságot vagy összeesküvést feltételeznek. Amit csinálsz, nem tudóshoz, tanult emberhez méltó viselkedés. Nem tudósok párbeszéde, nem adatelemzés és következtetés. A te utad nem azért rossz, mert te hiszel a globális felmelegedésben én meg nem, hanem azért, mert pont úgy viselkedsz, mint egy vallási fanatikus.

Nagyon örülnék, ha a jövőben tartózkodnál az ilyen becsmérlő kijelentésektől, hogy "Kukac már menthetetlen", mint ha a szkeptikus gondolkodás valami betegség lenne.
Én nem Newton törvényeit vonom kétségbe, se Einstein relativitás elméletét. Nincs világmegváltó teremtés elméletem, se multiverzum elméletem, a Nagy Bummot is tiszteletben tartom, és nem gondolom, hogy Kennedy elnököt UFO-k ölték meg. Én csak azt mondom, hogy mivel az IPCC modelljei rosszak, márpedig azok, akkor
a belőlük levont következtetések is azok, és KELL PONTOSABB KLÍMAMODELL.

Ehhez se te se én nem értünk, így nem tudunk dűlőre jutni itt, a fórumon, de annyit biztos tehetünk, hogy tisztelük egymás véleményét, személyét, nem becsméreljük és támadjuk a másikat, csak azért, mert nem ért egyet velünk.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.06.06. 04:37

Üdv Mindenkinek! Bár én nem vagyok tudós de egyet értek András által leírtakkal.Az is tény hogy a folyamat teljes megértéséhez és a teljes kép meglátásához egy emberöltő is kevés talán még több sem lenne elég.A lényeg szerintem azon van hogy tegyen az ember a változásért.Ez hosszú és szerteágazó folyamat.Kezdve azzal hogy gyermekeinket is környezettudatos ságra neveljük mi és az iskolában a tanárjaik egészen a gyakorlati megvalósításig amely technológiák és törvények kötelező beiktatása az iparba és mindennapjainkba.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.06.06. 04:49

Ha eljutnánk odáig hogy egységesen világméretű szinten alkalmazzuk a környezetkímélő megoldásokat és környezettudatosan élünk akkor majd lenne változás de addig csak sodródunk az árral. A gondolkodásmód változtatás legyen az első fontos lépés nem csak a felmelegedés miatt. Minden fejben dől el és minden út egy elhatározással kezdődik majd megnyilvánul az első lépésben.
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.06.06. 05:00

Amíg sokan úgy gondolkodnak hogy tiltsanak meg korlátozzanak ezt meg azt csak az én autómat meg fűtésrendszeremet hagyják ki addig minden hiába.Pedig nem ezzel kezdődne a dolog.Az eddig beállított rendszert nem lehet megváltoztatni egy varázsütésre hiszen az nem is működne de minden változás fáj és ami fájóan érinti az ember megszokott kényelmes életét az már nem is kell.Na de nem okoskodok tovább.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2014.06.06. 08:09

Ez inkább "jó hír", de a fent részletezett témához kapcsolódik.

Világviszonylatban is újszerű klímaváltozás-kísérletet indít az MTA Ökológiai Kutatóközpont

http://mta.hu/mta_hirei/vilagviszonylat ... nt-134403/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.06.06. 08:43

Kukac!

Kevés az időm, de kénytelen vagyok röviden reagálni.


Kukac írta:1. Az utóbbi 15 évben nem melegedett a Földünk átlaghőmérséklete egy tized fokot sem. Az IPCC modelljei ebből semmit sem jeleztek előre. Az a cikk, amit belinkeltem, pont erre szeretne valamilyen matematikai magyarázatot adni és ki is emeli, hogy utána gyakorlati magyarázat is szükséges a 9 és 21 éves ciklusok megértéséhez. A cikkíró kiemeli, hogy a Föld-Nap és a Föld-Jupiter ciklusoknak köze LEHET ehhez, de nem találta meg az Ok-Okozati kapcsolatokat. Ugyanide tartozik, hogy az 50-es évektől a 70-es évekig LEHÜLÉS volt kimutatható globális szinten, és többen cikkeztek az új jégkorszak eljöveteléről. Ez a trend megfordult, és 30 évig emelkedett. Viszont az utolsó 15 év átlagban a hőmérséklet átlaga nem emelkedett. A "mindenki elismeri" kijelentésed ezen tények ismeretében (egyébként is:ad populum) nem igaz.


Ezt beszéld meg a jegesmedvékkel.


Kukac írta:2. Van egy csomó tudós, aki szépen kimegy a terepre, lerak egy hőmérőt, meg egy COx szondát, és mér. Sokat mér. Aztán rájön, hogy ejbanyek, gondok vannak, mert a napi hőmérséklet ingazozás, a ciklikus klímaingadozások (EL Nino és társai), a Naptevékenység meg egy csomó minden más akkora zajt csap, hogy nehéz kibogozni a szálakat. Ami működik az északi féltekén, nem működik a délin. Ami működik az egyenlítő körül, az nem működik a sarköröknél. Ha kitör egy vulkán, már dobhatjuk is ki a helyi CO2 mérési adatokat a kukába. De mondok neked még valamit. A Föld 2/3-át víz borítja. Ennek a víznek a hatalmas felszíni kiterjedése és mélysége annyira jelentős, hogy a klímatudósok a fejüket vakarják, mert a modellekben bizony nincsenek benne a vizek pontos mélységi hőmérséklet-eloszlás adata, csak műholdas vízfelszín hőmérsékleteink vannak. Nincsek benne a tenger-klíma rendszer(mert a tenger olyan, mint a levegő, viharok dúlnak a felszín alatt, ciklonok-örvények, hideg-meleg áramlatok keverednek benne,stb), és nincsen benne a klímamodellben a tenger fenekén zajló vulkanikus tevékenységről egy szál adat sem. Fogalmunk sincs, hogy a tenger fenekén végbemenő új szigetkialakulások (Japán partoknál vagy a Hawaii szigeteknél) mekkora hőt és CO2-őt szabadít fel, márpedig ez egy igen jelentős hő és gáztermelő folyamat. De nem csak aktuális adatunk nincs, történelmi adatunk sincs.
Ezen felül még sorolhatnám a szupervulkánok tevékenységét, ami a kéreg alatt zajlik, hő és gáztermeléssel jár, rövidtávú és nagyságrendileg beleszól a bolygó klímájába.


Összehordasz hetet-havat, mindenféle féligazságokat, a tájékozottság látszatát keltve. A "nagyságrendi beleszólás" min. 10x változást jelent. Az általad felsorolt - egyébként geológiai időléptékeken helytálló - hatások az elmúlt 150 év alatt (bekötött szemmel mondom) nem okozhat nagyságrendi (de még 1-2x-es) változást sem. Nyugodtan rugózz még ezen egy darabig, ha akarsz, de inkább tanulj még egy kicsit, pl. statisztikát: nézz utána, hogy mit jelent a folytonos eloszlású valószínűségi változó diszkrét helyen vett helyettesítési értéke.

Kukac írta:Végszó: a legnagyobb probléma nem az, hogy merre haladunk, meg hogy nem tesszük meg a megfeleő lépéseket. A gond az, elfogult emberek becsmérelnek más tudósokat. Lenézik, lefikázzák, gonoszságot vagy összeesküvést feltételeznek. Amit csinálsz, nem tudóshoz, tanult emberhez méltó viselkedés. Nem tudósok párbeszéde, nem adatelemzés és következtetés. A te utad nem azért rossz, mert te hiszel a globális felmelegedésben én meg nem, hanem azért, mert pont úgy viselkedsz, mint egy vallási fanatikus.


Kedves, Drága Kukacom!

Olvasd vissza a hozzászólásaidat: ezt éppen Te teszed:
"mert még mindig vannak emberek, akik értenek a tudományhoz"
"EZO-buzi"
stb.


Kukac írta:Nagyon örülnék, ha a jövőben tartózkodnál az ilyen becsmérlő kijelentésektől, hogy "Kukac már menthetetlen", mint ha a szkeptikus gondolkodás valami betegség lenne.
Én nem Newton törvényeit vonom kétségbe, se Einstein relativitás elméletét. Nincs világmegváltó teremtés elméletem, se multiverzum elméletem, a Nagy Bummot is tiszteletben tartom, és nem gondolom, hogy Kennedy elnököt UFO-k ölték meg. Én csak azt mondom, hogy mivel az IPCC modelljei rosszak, márpedig azok, akkor
a belőlük levont következtetések is azok, és KELL PONTOSABB KLÍMAMODELL.


A szkeptikus gondolkodás nem betegség. De a korlátoltság már az.

Kukac írta:Ehhez se te se én nem értünk, így nem tudunk dűlőre jutni itt, a fórumon, de annyit biztos tehetünk, hogy tisztelük egymás véleményét, személyét, nem becsméreljük és támadjuk a másikat, csak azért, mert nem ért egyet velünk.


A "becsmérlést" a Te soraidból vélem felfedezni.
Viszont, ha Te sem és én sem értünk ehhez, akkor miért vagy ilyen magabiztos, hogy neked van igazad???

Ha nem értesz hozzá, akkor hogyan állíthatsz ilyet:
"Én csak azt mondom, hogy mivel az IPCC modelljei rosszak, márpedig azok, ..."

Javaslom, az IPCC-t tájékoztasd a véleményedről, és csatold a "mért, számolt, és rendkívül tudományosan igazolt" bizonyítékaidat. Amíg ezt nem teszed meg, addig több alázatot javaslok a valódi (és nem botcsinálta) tudománnyal szemben.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.06.06. 08:44

Gyulafi12 írta:Amíg sokan úgy gondolkodnak hogy tiltsanak meg korlátozzanak ezt meg azt csak az én autómat meg fűtésrendszeremet hagyják ki addig minden hiába. ...


Kedves Gyula!

Úgy látom, humorérzék nem sok szorult beléd. :(
Pedig oda is tettem egy hülye pofát, az ironikus megjegyzésem jelzésére - gyengébben kedvéért... :oops:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.06.06. 10:56

Látom, számodra továbbra is ez a lekezelő stílus az egyetlen, ami kijön belőled, ez szégyen rád nézve de ez van.

Amúgy köszi, hogy kioktatsz statisztikából, mert nem csak értek hozzá, hanem statisztikai modellezéssel is foglalkoztam, most pedig tanítom a statisztikát. Innen a "hozzáértés" meg az "alap", hogy esetleg érdemben bele tudok szólni egy ilyen témába.

De lényeg, hogy neked van igazad. Mert te azt mondtad, és én meg korlátolt vagyok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.06.06. 11:40

Kukac írta:tanítom a statisztikát. ...


Akkor meg hogy nyúlhatsz ennyire mellé?
Murphy-nek igaza lehet, hogy ki tanítja a "tudást".

Mindenesetre sokatmondó, hogy áttértél a stílusom kritikájára (ami az értetlenséged és megdönthetetlen magabiztosságod okán vált ilyenné...) ahelyett, hogy a tartalmi állításomat értelmezted volna.

De nem életcélom, hogy meggyőzzelek; az elkövetkező évtizedek majd megteszik ezt helyettem - bár a magabiztosságodat látva, ebben sem vagyok bizos...

Azzal viszont egyetértek, hogy ennek a vitának közöttünk semmi értelme a továbbiakban.
Befejeztem.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2014.06.06. 12:12-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Gyulafi12
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2012.09.01. 14:51

Re: Rossz hírek

Hozzászólás Szerző: Gyulafi12 » 2014.06.06. 11:53

Kedves Attila! Nem tudom honnan és miért veszed a bátorságot hogy olyat írj ,,gyengébbek kedvéért'' A te ,,humoros'' megjegyzésedet azért hoztam fel példának mert az emberek nagy többsége hasonlóan gondolkodik ahoz amit te poénnak szántál. Andrásnak igaza van.Nem érdemes olyannal vitázni aki olyan stílusban ír mint te.Én ezzel lezártam feléd a dolgot.Ahogy a mondás tartja ; okos enged ...
Lezárt

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”