Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.02.12. 09:04

mephi írta:
2019.02.07. 21:24
D.Laci írta:
2019.02.07. 16:13
... Egy kis gyors fejszámolás és ki is jött, hogy 695Ft-ot kell megspórolnom naponta a tízóraimon fél éven át és meg lesz a Powermate. ...
Nekem a kedvenc kávézómban (ami egy pékség, és munkanapokon délben iszok meg ott egy kávét) 13888 nap alatt sikerülne összespórolni a vágyott SONUS FABER OLYMPICA 2 hangfalpárt, ami (munkanapokat számolva) ~53 év, és csak egy kicsivel kerül többe mint Gyulai Pali F/6,5-ös 140 mm-es CFF refraktora.
De mire ez összejönne már ~108 éves lennék, úgyhogy inkább iszok még egy sört, és kukkolom az eget a meglévő cuccommal amit majd megint elviszek Tarjánba, hogy más is kukkolhassa rajta az eget. ;)

Mephi!
Esetleg ez? Nem lehet rossz :)

http://apro.hifipiac.hu/category-table- ... aron,61755

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.02.12. 11:20

D.Laci írta:
2019.02.12. 09:04
...
Mephi!
Esetleg ez? Nem lehet rossz :)

http://apro.hifipiac.hu/category-table- ... aron,61755

D.Laci
Biztos nem rossz, de ez nem lenne előrelépés a jelenlegi felszerelésben. :)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2019.02.12. 16:05

Az asztalomon van egy HDD lemez(tányér), poháralátétnek használom.
Nézegetve a felületét merült fel bennem a kérdés, hogy ezt nem lehet valamilyen optikai elemként használni?
Nem, nem vagyok lázas és a gyógyszereimet is bevettem. :D

A felülete szemre nagyon egyenletesen tükröz, a tükrözött kép torzítás mentesnek tűnik. Nyilván van a közepében egy szép nagy lyuk, illetve a felülete mikroszkópikusan nem homogén.
https://www.petervis.com/gallery/hard/H ... plant.html

Van ennek valamilyen csillagászati alkalmazhatósága?
Csak kávéházi eszmecserének szántam, ne kövezzetek meg érte. :mrgreen:
Üdv: Frigyes
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.02.12. 17:23

Frigyes írta:
2019.02.12. 16:05
Az asztalomon van egy HDD lemez(tányér), poháralátétnek használom.
Nézegetve a felületét merült fel bennem a kérdés, hogy ezt nem lehet valamilyen optikai elemként használni?
Nem, nem vagyok lázas és a gyógyszereimet is bevettem. :D

A felülete szemre nagyon egyenletesen tükröz, a tükrözött kép torzítás mentesnek tűnik. Nyilván van a közepében egy szép nagy lyuk, illetve a felülete mikroszkópikusan nem homogén.
https://www.petervis.com/gallery/hard/H ... plant.html

Van ennek valamilyen csillagászati alkalmazhatósága?
Csak kávéházi eszmecserének szántam, ne kövezzetek meg érte. :mrgreen:
Segédtükröt csinálhatsz belőle , ha jól emlékszem van róla írás itt a fórumon is .
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.02.12. 18:23

Végh Zoli írta:
2019.02.12. 17:23
Frigyes írta:
2019.02.12. 16:05
Az asztalomon van egy HDD lemez(tányér), poháralátétnek használom.
Nézegetve a felületét merült fel bennem a kérdés, hogy ezt nem lehet valamilyen optikai elemként használni?
Nem, nem vagyok lázas és a gyógyszereimet is bevettem. :D

A felülete szemre nagyon egyenletesen tükröz, a tükrözött kép torzítás mentesnek tűnik. Nyilván van a közepében egy szép nagy lyuk, illetve a felülete mikroszkópikusan nem homogén.
https://www.petervis.com/gallery/hard/H ... plant.html

Van ennek valamilyen csillagászati alkalmazhatósága?
Csak kávéházi eszmecserének szántam, ne kövezzetek meg érte. :mrgreen:
Segédtükröt csinálhatsz belőle , ha jól emlékszem van róla írás itt a fórumon is .
A HD lemezek igen pontos felületűek, még mikroszkópikusan is!!! Amennyiben a fej, amely a lemez felett néhány mikronos légpárnán repked, és nem került sehol mechanikai kontaktusba magával az adathordozóval - kivéve a landing zónát - akkor optikailag is tökéletes síknak mondható. A felülete nem lesz sérülékenyebb, mint egy ezüstözött felületű üveglemez. A vékonységa előny, mert hamar átveszi a környezeti hőmérsékletet. A rugalmas deformálhatósága legalább akkora, mint az üvegé, de a rugalmas alakváltozás határa meglehetősen alacsony. Ebből a szempontból nézve kedvezőtlen, nem törik, hanem meghajlik, és úgy is marad!!! Ezért magát az egész lemezt kell egyben valamivel, pl. melegre lágyuló anyaggal, optikai szurokkal felragasztani egy kissé vastagabb üveglemezre, és utána abrazív módszerrel oválisra vágva alkalmas lehet segédtükörnek. Egy lemezből, amely sértetlen felületű, 3 darab is kivágható. A vágás előtt a lemez felületét természetesen védeni kell, pl. vastagabb viaszos papírral leragasztani, avagy öntapadós fóliával bevonni. Ezt a vízsugaras abrazív vágás simán átviszi, az üveget is, amire rá lett erősítve szurokkal. A vágás után a tükröző felületet ugyan úgy kell tisztítani, mint az ezüstözött üvegeket. A szurok viszont oldódik alkoholban, tehát ha lehet a vágott szélét lakkozzuk le, vagy fessük le fekete alkoholban nem oldódó festékkel. Matt fekete spray is megteszi. A kivágás lehet ferde, ellipszis alakú, de akár az üvegre is merőleges, ha az nem túl vastag. Sajnos eléggé macerás a készítés módja, de érdemes egyszerre akár 3-4 korongot is egyszerre kivágatni, mert elsőre sok a selejt!

Leesik a ragasztás, mert nem lett letisztítva az üveg, avagy zsíros maradt, megsérült a túl vékony védőbevonat a lemezen, megsérült a tisztítás alatt... stb.

Kísérletezni mindenesetre érdemes, én is készítettem többet is. 500-as nagyításon csillagteszttel kimutatható a legkisebb deformációja is!!! Ha selejt lett, az csillagra egyáltalán nem fókuszálható, mert rettenetesen asztigmatikus a képe!!! Ha préselve ragasztják fel az üvegre, és nem csak a saját súlyával nyomódik rá a megolvasztott hajszál vékony szurokkal a teljes felület alatt, akkor lehetséges ilyen asztigmatikus hiba kialakulása. A szurkot porrá zúzva az üveglemezen kell megolvasztani, és ráejteni a HD lemezt! Lassan hűtsük le! A lemez megtartja eredeti sík felületét, és a szurok erősen rátapasztja a nem tökéletesen sík, ablaküveg minőségű üvegfelülethez. A szurok lehet akár negyed milliméter vastag is, de már 5-10 mikronos is megfelel. Elvileg a HD lemez bőven negyed hullámhosszon belül van, ugyanis ha nem így lenne, akkor a 5-7000 fordulattal pörgő felület felett nem tudna kialakulni a 10-15 nanométer vastag légpárna, ugyanis ekkora az a légréteg, amin még átmágnesezhető a lemezre felvitt bevonat, és a fej is biztonságban soha nem ér a felülethez, kivéve a landing zónában, ahol a forgás megszűnésekor a légpárna elmúlik, illetve induláskor kialakul. Ott kissé matt a lemez felülete!

Elméletileg tehát a felület pontos, visszaverése UV és IR fényre is tesztelten nagyon jó, a hordozója nagyon kemény és rugalmas aluminium ötvözet, de a mágnesezhető rétege lehelet vékony másféle fémgőzölögtetés! Szerintem a nikkel dominál a fényvisszaveréskor. Segédtükörnek megfelel, pl. zenittükröt is lehet készíteni ilyen módszerrel. Kíváncsian várom az eredményt! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: .géza » 2019.02.13. 10:04

A kérdés nekem is fejtörést okozott. Imre a válaszod izgalmasan érdekes volt, kössz !
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: star rover » 2019.02.13. 10:54

Főtükörnek miért nem alkalmas (a kis méretén kívül)?
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.02.13. 12:13

A Polarisban ki szokott lenni fogadóbizottság, ha valaki megy oda égnézni ?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Imre » 2019.02.13. 12:27

Én nem ismerek sík főtükrös távcsövet. Azonban ki kell próbálni, mert a végtelen nagyítású távcső még kijöhet belőle! Tetszőleges okulárral adja majd a végtelen nagyítást, csak fókuszba kell tenni! Persze lehet kísérletezni a görbítgetéssel is, amennyiben van egy jó modszered, hogy felületi sérülés nélkül sikerül pontos paraboloidra, vagy gömbre hajlítani. Egy módszert ajánlok, és az a következő. A közepét egy vastagabb, de a lyuknál néhány milliméterrel nagyobb lemezzel,befeded, de rugalmas ragasztóval. Ez után egy megfelelő mély fazék tetejére ráhelyezed, egy gumikarikával tömítetten, majd vákuumot létesítesz a belső térben. Legegyszerűbb egy kis égő mécsest tenni a fazék aljára. A tömítő gumit vékony inyjekciós tűvel átszúrva le tudod emelni a meggörbült lemezt, és megméred ( pl. kilóra) a tükröt. Ha másnak nem, hát egy ledes zseblámpának kiváló tükre lehet! Ha nem lenne lyuk a közepén, akkor elméletileg egy sík, kör alakú nyílásra központosan feltámasztva szabályos paraboloid felület lenne ha alatta légritka teret hozunk létre. A külső légnyomás behorpasztja. Lehet fordítottan is próbálkozni, pl. egy nagynyomású fazék zárófelületeként használva a lemezt. Egy kukta fedelének pontos, de kisebb átmérőjű kivágásával készíthető ilyen edény. Bele kell tölteni egy kis vizet, és lezárás után feltenni forralni a rezsóra, aztán futás, jó messzire! Sok sikert! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
star rover
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2016.07.07. 08:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: star rover » 2019.02.13. 13:09

Imre írta:
2019.02.13. 12:27
Én nem ismerek sík főtükrös távcsövet. Azonban ki kell próbálni, mert a végtelen nagyítású távcső még kijöhet belőle! Tetszőleges okulárral adja majd a végtelen nagyítást, csak fókuszba kell tenni! Persze lehet kísérletezni a görbítgetéssel is, amennyiben van egy jó modszered, hogy felületi sérülés nélkül sikerül pontos paraboloidra, vagy gömbre hajlítani. Egy módszert ajánlok, és az a következő. A közepét egy vastagabb, de a lyuknál néhány milliméterrel nagyobb lemezzel,befeded, de rugalmas ragasztóval. Ez után egy megfelelő mély fazék tetejére ráhelyezed, egy gumikarikával tömítetten, majd vákuumot létesítesz a belső térben. Legegyszerűbb egy kis égő mécsest tenni a fazék aljára. A tömítő gumit vékony inyjekciós tűvel átszúrva le tudod emelni a meggörbült lemezt, és megméred ( pl. kilóra) a tükröt. Ha másnak nem, hát egy ledes zseblámpának kiváló tükre lehet! Ha nem lenne lyuk a közepén, akkor elméletileg egy sík, kör alakú nyílásra központosan feltámasztva szabályos paraboloid felület lenne ha alatta légritka teret hozunk létre. A külső légnyomás behorpasztja. Lehet fordítottan is próbálkozni, pl. egy nagynyomású fazék zárófelületeként használva a lemezt. Egy kukta fedelének pontos, de kisebb átmérőjű kivágásával készíthető ilyen edény. Bele kell tölteni egy kis vizet, és lezárás után feltenni forralni a rezsóra, aztán futás, jó messzire! Sok sikert! Imre
Igen, nyilván a hajlításra gondoltam, mert írtad korábban, hogy megtartja az alakját, ha elhajlik és nem törik, mint az üveg. Köszi a tippeket.

Érdekes ez a téma. Olyannyira, hogy közben előszedtem egy régi floppylemezt és kivettem a belsejét, ami alapból hajlékony és felfogható a merevlemez modelljeként. Nem tudtam úgy hajlítani, hogy közben ne keletkezzen benne valamilyen gyűrődés. Ezért azt csináltam, hogy kivágtam belőle ollóval egy vékony körcikket és a kivágott résznél összeillesztettem és így már egy homorú felületet kaptam. Lehet, hogy a hard-disk esetében is használható lenne. Nem tudom, lehet-e egyáltalán szabályos gömb- vagy parabolafelületet készíteni így, és ha igen, akkor hogyan lehet kiszámolni a kivágott rész(ek) méretéből és alakjából a keletkező felület fókusztávolságát. Érdekes lenne mondjuk egy nagyon fényerőtlen gömbtükröt (mondjuk f/15-f/20) csinálni így, bár lehet, hogy még elméletileg sem lehetséges. Ezért is kérdeztem rá. Egy standard asztali számítógép merevlemezének tányérja is nagyjából akkora, mint egy floppylemezé, tehát majdnem 9 cm átmérőjű, mint azé a kis makszutové, amit sokan dicsérnek.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”