Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.08.06. 17:27

MDA: a tudománynak nincs baja az Isten-hittel, csak akkor, amikor a tudomány által bizonyított dolgokat is azzal akarnak magyarázni. De ez már régi, lejátszott lemez :-)
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.06. 17:40

Hát - lehet, hogy most belenyúltunk a lecsóba :D


Szerintem a termodinamika II főtétele valójában nem "igazi" fizikai törvény, hanem a jelenségekre korlátozottan alkalmazható speciális elméleti konstrukció. Egy pontosabb változata bekerült a statisztikus fizikába is, de az is csak nagyon szűk jelenségkörben működik. A "nagy" fizikai elméletek, mint a speciális és az általános relativitáselmélet, vagy a részecskefizika standard modellje nem tartalmazza ezt a paradigmát - az nem is vezethető le belőlük, de nem is szükséges az általuk leírt folyamatok működéséhez (szemben a termodinamika I. főtételével, amely valóban univerzális fizikai törvény).

Ma a kozmológiába ismét divat ennek a leírásnak a használata, és kidolgoztak olyan a fekete lyukakra is alkalmazható entrópia-definíciót, amely használatával érdekes (a videóban is szereplő) elméleti konstrukciók kialakításához jutottak (pl. Hawking-sugárzás). De valójában senkinek sem fájt, hogy elég sokáig olyan kozmológiai modellek is forgalomba voltak, amelyek a világegyetem szintű léptékben sérteni látszottak a II. főtételt - még a fekete-lyukak klasszikus elmélete is ellentétes volt vele.

Szerintem pl. semmi igazi konfliktus sincs a tudomány meg az istenhit között. A modernebb teológiai konstrukciók a teremtésnek olyan definicióját használják, amely nem ellentétes semmilyen mai kozmológiai elmélettel sem (cserébe viszont semmilyen módon nem is támasztható alá, vezethető le természettudományos megfigyelésekből).

(Nem vagyok fizikus, de tudományfilozófia a szakterületem -ezért sokat foglalkozom a természettudományos elméletekkel. Meg életem egy bizonyos szakaszában teológiát is tanultam...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.07. 20:32

Ankalimon írta:
2020.08.06. 17:40
Hát - lehet, hogy most belenyúltunk a lecsóba :D
...
Biztos; de az Astrocaffé ezért van.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.08.08. 16:00

Én úgy vélem, most hirtelen, hogy az "istenhit" az önmagában OK lenne, mert végül is akármi lehet, csak nem abban a formában, ahogy a Biblia, vagy egyebek leírják, mert ami nagyon egyértelműen nem úgy működik, ahogy a "hívők" magyarázzák akár a Bibliára vagy egyébre hivatkozva, azokat nagyon könnyen lehet cáfolni, minimális józan ésszel is, minden előtanulmány tudományos előképzettség nélkül.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2020.08.08. 18:09

Attila írta:
2020.08.06. 16:31

Ezek után csak azt nem értem, hogy mi baja a tudománynak az Isten-hittel...

MDA
A tudománynak van baja az istenhittel???
Én eddig csak azt láttam, az istenhitnek van baja a tudománnyal...
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.08.08. 18:56

Maczó András írta:
2020.08.08. 18:09
Attila írta:
2020.08.06. 16:31

Ezek után csak azt nem értem, hogy mi baja a tudománynak az Isten-hittel...

MDA
A tudománynak van baja az istenhittel???
Én eddig csak azt láttam, az istenhitnek van baja a tudománnyal...

Hát persze!
Nem cél a csiszolt elme, sokkal könnyebb irányítani, (befolyásolni) az együgyű agyakat.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.08.09. 08:29

D.Laci írta:
2020.08.08. 18:56
Maczó András írta:
2020.08.08. 18:09
Attila írta:
2020.08.06. 16:31

Ezek után csak azt nem értem, hogy mi baja a tudománynak az Isten-hittel...

MDA
A tudománynak van baja az istenhittel???
Én eddig csak azt láttam, az istenhitnek van baja a tudománnyal...

Hát persze!
Nem cél a csiszolt elme, sokkal könnyebb irányítani, (befolyásolni) az együgyű agyakat.

D.Laci
Nembiztos hogy rossz dolog volt irányítani a civilizáció egy bizonyos fejlődő szakaszában az egyszerűbb embereket. Karl Marx tollából szabadon: " a vallás a nép ópiuma "
A vén komcsinak ebben is igaza volt: " a vallásnak gyakorlati szerepe volt a társadalomban, és ez hasonlított az ópiumhoz, amit a beteg vagy sebesült embereknek adtak: csökkentette a közvetlen szenvedést és kellemes illúziókat adott, amelyek lehetővé tették, hogy folytassa életét. Marx ugyanakkor károsnak is tartotta a vallást, mivel akadályozta az embereket az osztályelnyomás és a kizsákmányolás felismerésében"
Egy szakember szerint a vallások fontosak az emberré válás során. Azért mondom, többesszámban mert jelenleg 2500 féle vallást tartanak nyílván, és mindegyik vallja hogy az övé az igazi.
Véleményem szerint a mai korban viszont komoly gondot is jelent a vallással irányított néptömegek jelenléte a civilizációnkon belül.
Gondolok itt a muszlimokra, meg az egyéb fundamentalista-fanatista emberekre...

T.Csaba
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.08.09. 12:15

Szerintem a vallással semmi baj nincs. A gond akkor van, ha ideológiaként használják.
A néptömegek irányítására alkalmas ideológiák között meg vannak vallásosak és vallásellenesek egyaránt.
És azt azért ne felejtsük el, hogy az emberi történelem két legpusztítóbb tömegideológiája közül egyik sem volt vallásos, sőt a kommunizmus kifejezetten vallásellenes.

Szerintem egy normális vallásos ember ma semmi közösséget nem érez a vallásához valahogyan kapcsolódó szélsőséges ideológiákkal. Egy normális muszlim hasonlóan elitéli az iszlámhoz kötődő terroristákat, ahogy a keresztények sem éreznek közösséget a Ku-Klux-Klánnal...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.08.09. 13:41

"Egy normális muszlim hasonlóan elitéli az iszlámhoz kötődő terroristákat,"


Kedves Tamás, érdemes megközelíteni ezt a témát. Szerény tudásom birtokában hadd jelentsem ki, hogy normális muszlim nem létezik. Már a mi keresztény, és megbocsájtó neveltetésünk szerint.
A Korán, amely nemcsak a vallásuk, hanem az életfelfogásuk alapja határozott parancsokkal írányítja a muszlimokat. Pont úgy ahogy a zsidókat a Tóra. Náluk a vallás nem a lelki béke,és harmónia megtalálását jelenti, hanem földi életük irányítását.
Idézek a Koránból:

„Öljétek meg a pogányokat, ahol csak föllelitek őket!”
„Amikor összetalálkoztok a hitetlenekkel, akkor vágjátok el a nyakukat! Mikor azután nagy rontást tettetek bennük, akkor szorosan kötözzétek meg őket.

Meg sorolhatnánk...

Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.08.09. 15:29

Szó sem volt itt vallásról, vallásokról.
Istenhitről volt szó és a tudományról.
Mi köze a vallásnak a tudományhoz?
De, ha már Istenhit vs. tudomány, akkor itt van egy nagy klasszikus:

"Mielőtt megértenénk a tudományt, természetes azt hinni, hogy Isten teremtette a Világegyetemet. Most már azonban a tudomány meggyőző magyarázatot kínál erre. Mindent tudunk, amit Isten tudhatna, ha létezne. De nem létezik."

Stephen Hawking
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”