Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.06.16. 13:10

Ennek a Mars helikopternek mennyi lesz vajon a maximális repülési ideje egy menetben ?

https://www.youtube.com/watch?v=rDQOWjPrI0o

Ugye ott valamivel kisebb a tömegvonzás, így eszerint tovább bírja egy akksi akár, mint a Földön.

Csak a felhajtóerő az 1% sűrűség miatt mennyiben más igényű ?

Itt ezek a kis helikopterek, olyan 250W körüli teljesítményt kérnek 1 kg tömeg levegőben tartásához nagyjából, mostanában próbálgatom a rep témát éppen.

Elvileg, amik most vannak itt, azok 15-30 perc körül reptethetőek saccra.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.16. 15:50

Tüsi írta:
2020.06.16. 08:51
Itt folytatnám a témát ami a Kettőscsillagoknál off volt:

Géza tiltásának feloldása részemről elfogadható, amennyiben a többség ezt szeretné.
Ezt neked kell mérlegelni és eldönteni. Se a tiltás, se a tiltás feloldása ne a fórumozók kívánsága legyen.
Részünkről észrevétel van és javaslat. Utána te döntesz. Mint a demokráciában mindenhol. :lol:
Én már megtettem a javaslatomat.

(De ez csak az én véleményem)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.06.16. 18:43

Ezek a kis műszerrel is nagyon jó részleteket látó fórumtársaink lehet, hogy a 21. század Tycho Brachéi. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.16. 20:16

Schlosser Sanyinak válasz a kettőcscsillagos topic-ból:


Rosszindulatot érzek rajtad Sanyi, velem szemben, ami persze szíved joga (sajnos a sörözést a jövő évi MTT-tre kell halasztanunk...), de olyan kijelentést ne tulajdoníts nekem, amiket nem tettem.
mizar írta:
2020.06.16. 17:55
Azért D.Gy.-t nem lehet hibáztatni, hogy ért ahhoz, amit csinál.
Ezt honnan veszed, hogy bárki is "hibáztatta" volna? Pláne én? Miből vezetted le? Nem hibáztattam. Sőt, ellenkezőleg.
Csupán arra utaltam, hogy senki sem tudott vagy tud vele érdemben vitába szállni, hisz akinek nincs meg a hozzá hasonló szaktudása, az csak hiteltelen szájtépést produkál és nem vitát. (Pl. én is "visszavonulót fújtam", amikor régebben a gömbszimmetrikus test precessziójáról diskuráltunk, mert nem tudtam ellentétes értelmű számítási eredményt vagy szimulációt felmutatni, az "érzés" pedig nem fizikai kategória...)

mizar írta:
2020.06.16. 17:55
Attila! A Cs.B.K.-ról nem nekem kell papolni, én tudom, hogy milyen volt, és azt kívánom, hogy megint azok az idők jöjjenek vissza.
Megint csak félremagyarázod: nem "papoltam" a CsBK-ról (sőt, "én" is tagja voltam - talán még régebb óta is, mint te -, "én" is tudom, hogy milyen volt, még elismerő oklevelet is kaptam anno), hanem példaként hoztam fel csupán a NEVÉT, merthogy milyen találó, és ezzel akartam utalni az amatőrök közötti baráti jelzőre.

Továbbá a hobbi-szintű időtöltésnek is lehetnek, sőt vannak "tudás-fokozatai", vagy "szintjei". De ellentétben a "profi" területekkel, itt - jó esetben - nincs teljesítmény-kényszer, nincs könyöklés, nincs hierarchia, nincs lenézés és nincsenek rendfokozatok. Ugyanakkor vannak már nagyobb tapasztalattal rendelkező, többet és pontosabban észlelő, méréseket végző amatőrök (pl. az általad felsoroltak is), és vannak totál kezdők, de akár haladók, ugyanakkor nem észlelés-feltöltögetők, mert nem éreznek magukon ilyen jellegű kényszert, hanem csak gyönyörködnek abban, amit a távcsőben látnak. Ha egyszer hobbiról van szó, akkor mégis, milyen alapon listázol alá vagy fölérendeltségi viszonyokat te vagy bárki más közöttük?????????????????????????


Kedves Sándor!

Ez egy közösség, amelynek - magánvéleményem szerint - BÁRKI értékes tagja lehet, ha érdeklődik a csillagászat és/vagy a csillagászati megfigyelő műszerek iránt, és egy minimális "jólneveltséggel" rendelkezik (minimum nem b..megezik írásban!). Egyáltalán nem feltétel, hogy hány kettőst fedezett fel eddig, hány megfigyelését tolta fel az észlelés-feltöltőn (ami ráadásul simán lehet "pontatlan" is, mint pl. egy mélyég vizuális leírás), stb. Ráadásul kérdezni bárkinek bármit lehet, véleménye is bárkinek bármiről lehet.
(Csak zárójelben: eleddig egyetlen embert ismertem meg itt, aki nyilvánvalóan és pregnánsan látható módon "nem túlságosan hozzáértőként", rendszeresen a fizikát (de ő is legalább csak a fizikát, és nem embereket...) orbitálisan sértő állításokat - kijelentő módban - oktató bejegyzéseket tett (ő Géza). Szinte folyamatosan korrigálni kellett a helytelen kijelentéseit... Ezzel nem Csabát akarom befolyásolni, akár fel is oldhatja Géza tiltását, ahogy másutt írtad, ez valóban az ő felelőssége; azután majd meglátja...)

Tehát - véleményem szerint - nyugodtan írja le itt bárki amit gondol, tapasztal vagy kérdezze meg, amit nem ért, továbbra is.
Véleményként is bármi megfogalmazható. Nincs itt semmiféle "farok-méregetés", meg "alfahím-verseny", vagy mi a túrót írtál...
Egyetlen "elvárás" van (szerintem), hogy a kezdőket valótlan állításokkal ne tévesszük meg. Ha valaki mégis ilyet tesz, akkor azt SZAKMAI alapon, SZAKMAI érvekkel alátámasztott vitában meg kell győzni. Ennyi.

Kértek, se te, se más ne akarja megszabni, hogy ki a "jó amatőr", meg ki a "rossz amatőr". Tisztelem Ernőt a a mérési eredményeiért és felfedezéseiért, de legalább annyira tisztelem azt a hetvenéves nyugdíjast, aki most nézett először távcsőbe, és azóta nem bír lemászni róla. De még azt is, akinek a távcsőtükör vagy lencse csiszolása a No1. és távcsőbe szinte csak a teszteléskor néz...

A szavaiddal (de finomabb megfogalmazással) élve: nincs itt a palacsintában semmi szennyeződés.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.16. 21:10

Attila írta:
2020.06.16. 20:16

Rosszindulatot érzek rajtad Sanyi, velem szemben, ami persze szíved joga (sajnos a sörözést a jövő évi MTT-tre kell halasztanunk...), de olyan kijelentést ne tulajdoníts nekem, amiket nem tettem.

MDA
Köszönöm, hogy leírtad a véleményed! Semmi rosszindulat sincs bennem, még azok után sem, hogy nyilvánosan kiprédikáltad a távcsövemet. Tudom, hogy csupán az irigység szólalt meg benned, de jól érzed, hideg sörrel kárpótolni tudsz majd, ha legközelebb találkozunk.
Talán egyszer egy messzi-messzi galaxisban találkozik majd a nézőpontunk, de ha nem, akkor sem omlik össze a tér idő kontínuum. Ezt a témát kedvenc szimbólumaiddal én ezennel lezárom.
:D :D :D :D :D :P :P :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:

U.i. Néha Gézában megpróbáltam felfedezni a pozitívumot, szép képeket készített és ötletes barkácsmegoldásai voltak.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.16. 22:03

mizar írta:
2020.06.16. 21:10
Köszönöm, hogy leírtad a véleményed! Semmi rosszindulat sincs bennem, még azok után sem, hogy nyilvánosan kiprédikáltad a távcsövemet. Tudom, hogy csupán az irigység szólalt meg benned, de jól érzed, hideg sörrel kárpótolni tudsz majd, ha legközelebb találkozunk.
Érdekes, hogy mindenre rosszul emlékszel... :twisted: (Ez egy új, általam ritkán használt szimbólum; remélem értékeled.)
Bocsesz; a sört te ígérted nekem. (Olvasd vissza.) Már akkor is engem csesztettél, és azzal igyekeztél kárpótolni...

Viszont már érteni vélem az ellenszenved gyökerét: a távcsöved paca csillagtesztjére nem mondtam azt a tavalyi (vagy két évvel ezelőtti?) MTT-n, hogy perfekt. Ámbár ezt ott és akkor te sem vitattad (hiszen ugyanazt láttuk mindketten, így nehéz is lett volna tagadni...). De hangsúlyozom: nem "kiprédikáltam" (bár nem tudom, hogy ez alatt mit értesz), hanem valami olyasmit mondtam udvariasan, hogy ezen lehetne még mit javítani.
Később azt állítottad, hogy első nap nem volt még rendesen összejusztírozva, de másnapra már pipecre összehoztad, és tökéletes volt. Én pedig erre azt válaszoltam, hogy sajnálom, hogy másnap már nem néztem meg, de simán elhiszem; ráadásul - emlékeim szerint - ezt, mármint a perfekt csillagtesztet más is alátámasztotta.

Mi a probléma a fentiekkel?

Jómagam anno dacumal az előző nap során összeállított 140-es GPU APO tubusomat - nagy örömömben és sietségemben - mindenféle belső árnyékolás nélkül vittem el a 2008-as MTT-re kipróbálni és mutogatni, de olyan fényes volt belülről, hogy szinte vakított. Szinte mindenki lehányta, meg leszarozta (és sokkal kevésbé udvariasan, mint amit én mondtam neked), ráadásul akkoriban a Gyulai Pali lencséit még gagyizni volt divat (nagyon jól emlékszem rá...). Veled ellentétben azonban én a nevükre sem emlékszem már, viszont nagyon boldog voltam (a megfelelően árnyékolt) 140-es, és vagyok most a 160-as távcsövem képével...

Nem gondoltam volna, hogy a neked nem tetsző, ámbár általad is igaznak elismert vélemény ennyire beakad nálad.
De annak őszintén örülök, ha benned sincs rosszindulat (őszintén).

Ezek után talán valóban térjünk vissza az éghez...


MDA

u.i.: egyébként igazad van Géza kapcsán: pl. az ő beszámolója alapján gondolkoztam el nagyon komolyan, hogy a kupolarésbe kétrétegű, hőszigetelt ablaküveget szerelek, mert úgy nem fújna be a hideg szél a kupolámba, és a távcső simán átlát rajta. :mrgreen: De sajnos nem kaptam megfelelő ívben hajlított típust. :lol:
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.06.17. 08:08

Sziasztok! Úgy látszik visszavonhatatlanul le van állítva a 2020-as MTT.
Haverokkal gondolkodunk az augusztus 20-ai hétvégén Szentléleken szervezni egy alternatív összejövetelt. Újhold-as hétvége.
Félig meddig sátras dolog lenne, félig meddig önellátással. Mit szóltok, propagáljuk meg, lenne kedvetek hozzá?

egy hozzászólás Arcturus kollega kimoderálásához:
- nagyon egyszerű a kekeckedő, nagylórólbeszélő, mindenbenhibát találó alpári stílusos komentjeinek oka:
a klavíatúrán is átszűrődött a piaszag.

Viszont annak abszolút nem örülök , hogy ez történt egy ilyen fórumon, ahol amúgy is nagyon kevesek vagyunk.
Tényleg, mindenki a facebookon nyomul???

T.Csaba
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.17. 08:54

Attila írta:
2020.06.16. 22:03

Bocsesz; a sört te ígérted nekem. (Olvasd vissza.) Már akkor is engem csesztettél, és azzal igyekeztél kárpótolni...
Igen, ez valóban így volt. Az Egódra tettem megjegyzést, magam sem értem miért. A távcső fikázással viszont elkúrtad (ez nemzetközileg elfogadott szó) a kárpótlást, de mielőtt azt gondolnád, hogy sőher vagyok visszavonom. Tarjánban még az ellenségemet is meghívnám, hát még téged.
Nem paca volt amúgy a képe, erre világosan emlékszem. Szar volt az tény, de inkább olyan, mint egy asztalhoz, vagy a földhöz odaütött GPU-é ami elállítódott és át kell ezért csiszolni. Elvégre az egész világon mindenki hülye rajtad kívül.
Mindegy én nem csiszolom át, mert inkább csináltam egy másikat.
Igazad van, nem kell ide fizikus, meg csillagász, sem egyéb szakember. Mert akkor a fórumozók valakitől hiteles információkat hallanának.
Így be kell érniük ökölszabályokkal (brrr. már a cím is borzasztó).
A te perfekcionizmusod tisztán pénz alapú, semmi köze a profizmushoz. A profizmus az emberrel kezdődik.
Vannak néha azért pozitív megnyilvánulásaid, amikor bénáztál a kábellel és a Vénusz fotót csináltad akkor úgy éreztem, kicsit leereszkedtél közénk.
De ritka pillanatok ezek.
Most is betakarta valami a szemed (talán az EGO ?) ennek a témának nem te voltál a gyújtózsinórja, de te akarsz lenni a bomba.
András! Ha van kedved, ülj be ide egy kávéra. Volt ez a hely már minden, még gumiszoba is, most elegánsan Astrocaffé.
Petőfiék is ott kezdték a beszélgetést és nézd meg mi lett belőle! Bár szerintem már így is maradandót alkottál, és nem csodálkoznék azon, ha legközelebb a táborban nyáron valaki felkiáltana a sötétben, hogy "Látom a Sirius B-t" !
Addig is kőbe vésett dogmák helyett ajánlom mindenkinek ezt a videót:
https://www.youtube.com/watch?v=snz7JJlSZvw
Nem röpködnek a csodás Srehl számok és a hangzatos " egy mérés nem mérés" megállapítások. Még csillagteszt sincs, amit utána lehet fikázni.
Mégis az egész hallatlanul profi és szerethető, mert emberi.
Bárhogy pedálozunk, ezt a szintet nem fogjuk elérni soha, de megpróbálok egy lépéssel közelebb kerülni hozzá azáltal, hogy bármit válaszolsz nem reagálok már rá. Nem tiszteletlenségből, hanem azért mert ettől a diskurzustól bármilyen tevékenység értelmesebb és kár erre időt pazarolni.
Akár kocsmai nyelven íródik akár madárnyelven, a lényeg ugyan az. Nem kis szennyeződés van ebben a palacsintában, hanem egy nagy kupac trágya, ami akár hasznos is lehet, de én nem ételbe és nem a szoba közepére szoktam tenni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.17. 12:37

mizar írta:
2020.06.17. 08:54
Attila írta:
2020.06.16. 22:03

Bocsesz; a sört te ígérted nekem. (Olvasd vissza.) Már akkor is engem csesztettél, és azzal igyekeztél kárpótolni...
Igen, ez valóban így volt. Az Egódra tettem megjegyzést, magam sem értem miért. A távcső fikázással viszont elkúrtad (ez nemzetközileg elfogadott szó) a kárpótlást, de mielőtt azt gondolnád, hogy sőher vagyok visszavonom. Tarjánban még az ellenségemet is meghívnám, hát még téged.
Nem paca volt amúgy a képe, erre világosan emlékszem. Szar volt az tény, de inkább olyan, mint egy asztalhoz, vagy a földhöz odaütött GPU-é ami elállítódott és át kell ezért csiszolni. Elvégre az egész világon mindenki hülye rajtad kívül.
Mindegy én nem csiszolom át, mert inkább csináltam egy másikat.
Igazad van, nem kell ide fizikus, meg csillagász, sem egyéb szakember. Mert akkor a fórumozók valakitől hiteles információkat hallanának.
Így be kell érniük ökölszabályokkal (brrr. már a cím is borzasztó).
A te perfekcionizmusod tisztán pénz alapú, semmi köze a profizmushoz. A profizmus az emberrel kezdődik.
Vannak néha azért pozitív megnyilvánulásaid, amikor bénáztál a kábellel és a Vénusz fotót csináltad akkor úgy éreztem, kicsit leereszkedtél közénk.
De ritka pillanatok ezek.
Most is betakarta valami a szemed (talán az EGO ?) ennek a témának nem te voltál a gyújtózsinórja, de te akarsz lenni a bomba. ...
Ámen.

Mindazonáltal megértem az érzéseid: én csak vettem egy lencsét, amit megszereltem, te viszont készítettél optikát is hozzá (vagy többet is) magadnak, így érzelmileg is másképp viszonyulsz a saját termékedhez.
Ez teljesen érthető, és jól is van így. Sőt, megsüvegelendő, még gratuláltam is hozzá (bár ez nyilván semmit nem jelent). Ugyanakkor nem hasonlítottam a képét se a saját távcsövemhez, se más távcsövéhez, csak a csillagtesztre tettem ott és akkor egy "udvariasan kritikus", és általad is elismert észrevételt.

Miközben te folyamatosan kővel dobálsz, és én igyekszem ezt kenyérrel visszadobni, sportszerűtlen lenne arra az újabb ellentmondásodra rávilágítanom, hogy ha a második nap - korábbi elmondásod szerint - tökéletesre sikerült kollimálni a távcsövet, akkor mégis, miért kellett újat csiszolni... De nem bírtam magamban tartani ezt az ellentmondást; elnézés kérek ezért.

A személyemet érintő durva, személyeskedő kirohanásaidra, az általam világosan leírtak totális kiforgatására nem reagálok; úgy látszik, hogy ez ragályos...
De ha ennyire negatív a megítélésem, és ez általános, akkor valóban velem lehet a probléma, és elgondolkozom az ittlétem értelmén. Ámbár pl. az általad is említett, kezdőknek segítségül szánt blog-omra eddig érkezett vélemények, köszönetek nem ezt támasztják alá. Ők pedig jóval többen vannak (eddig).

Az igazság az, hogy piszokul unom már az állandó támadó személyeskedést a helyett, hogy az eget néznénk...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.06.17. 13:57

Sziasztok!

Szabolcs kapcsán írok megint: ezúton szeretnék tőle elnézést kérni a figyelmeztetés nélküli letiltásért, ezt nem érdemelte meg.

Tiltását feloldottam az előbb, azonban figyelmeztetése továbbra is él.

Géza ügyét pedig még ma átgondolom, holnap jelentkezem.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”