Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.08. 22:40

viragviko írta:... Kíváncsi vagyok olyanok véleményére, akik értik a csillagászatot. ...


Az óraátállítás negatív hatásait nem elsősorban a csillagászok szenvedik meg, mert az éjszaka hossza végül is nem változik, csak későbbre tolódik az alkonyat is és a pitymallat is.

Igazából szerintem itt a biológusok, orvosok és etológusok szava lehetne döntő - tekintettel az "időugrás" hatására az emberi szervezetre és az állatok életciklusára (a mesterséges világítás miatt).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.02.08. 23:48

Kíváncsi leszek, hogy az okos finn javaslatot fogadják el, vagy kitartanak a "téli" mellett? Mit gondoltok, hogy tőlünk kissé nyugatabbra mikor kezdődik a napi életritmus? Nem mindegy, hogy mit mutat az óra? Elhatározás kérdése és mondjuk óraátállítás nélkül is átállíthatják bárkinek az életritmusát, munkakezdését a megkérdezése nélkül. Szerintem semmi nem függ attól, hogy az óra mit mutat. Március utolsó vasárnapjától mondjuk törvényileg minden vonat 1 órával korábban indul a téli időhöz képest, és ez tart október utolsó vasárnapjáig. Ennyi, és szó sem lesz óraátállításról! A rendelkezés érvényét veszti, de lesz helyette száz másik. Központilag lehet így is szabályozni, oszt marad minden a régiben.
Ha komolyra fordítom a szót, akkor Európa legalább négy időzónát fog át, és eddig csak három volt használatban. A keleti, a közép és a nyugati időzóna. Ha már modernizálni akarnák a dolgot, akkor mind a négyet illene használni, mert a hatalmas középzóna összevonása indokolatlan. A keletebbre élőknek és a nyugatabbra lakóknak nem jó, csak az időzóna közepén lévőknek. Kis átcsoportosítást kéne rendezni, ha már stabilizálni szeretnék a helyzetet. Ez lehetne az időzóna reformja is egyben, hozzáigazítva a benne élők biológiai ritmusához. Ez lenne a lényege, és erre talán most kínálkozik egy jó lehetőség. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
viragviko
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.08.04. 21:44

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: viragviko » 2018.02.09. 06:42

Attila írta:
viragviko írta:... Kíváncsi vagyok olyanok véleményére, akik értik a csillagászatot. ...


Az óraátállítás negatív hatásait nem elsősorban a csillagászok szenvedik meg, mert az éjszaka hossza végül is nem változik, csak későbbre tolódik az alkonyat is és a pitymallat is.

Igazából szerintem itt a biológusok, orvosok és etológusok szava lehetne döntő - tekintettel az "időugrás" hatására az emberi szervezetre és az állatok életciklusára (a mesterséges világítás miatt).


MDA


Lehet nem fogalmaztam jól. Amiatt kérdem a csillagászokat, mert ők jobban értik a dolgok működését az égen (föld tengelyferdeség, nap éves járása, időzónák, helyi idő stb.) Régen nekem is csak annyi jött le, hogy át kell állítani az órát. Tavasszal örültem, hogy későn nyugszik a nap. Ősszel meg, hogy tovább alhatok egy órát. Nem tudom, hogy az emberi szervezetre milyen hatással van. A személyes véleményekre voltam kíváncsi olyanoktól, akik nem csak annyit látnak, hogy rövidebb lett a nappal (, holott a hossza nem is változott :D).

Az állatokat nem tudom mennyire befolyásolja. A mesterséges világítás egész éjjel megy, az befolyásolja biztosan. Nem is örülnek neki a biológusok/etológusok, de a csillagászok sem. Ami az óraátállítás miatt változhat, az az üzemek, lakások kivilágítottsága.

Imre írta:, mert a hatalmas középzóna összevonása indokolatlan

Szerintem is ezt lenne célszerű változtatni.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Id%C5%91z%C3%B3na#/media/File:Standard_World_Time_Zones.png
Ha megnézi az ember, akkor ebből látszik, hogy Magyarország akkor is az UTC+1-be esne, ha a középeurópai időt felosztanánk több részre. Inkább a BeNeLux államok, Franciaország illetve Spanyolország kéne, hogy UTC+1-ből UTC+0-ba menjen. Mi az UTC+1-ben jó helyen vagyunk, igaz a középvonalától keletre, így korábban történnek a dolgok (napkelte, napnyugta), mint ahogy az az időzóna többi részében.

Üdv,
Viktor
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.09. 07:51

Usrin
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.23. 19:26

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Usrin » 2018.02.09. 09:57

tobe_ írta:Azt nem tudom, hogy ha az EU ad pénzt térkő építésre vajon csillagvizsgálókra nem ad ?

Csillagvizsgálókra is ad. A közelmúltból: Pannon Csillagda (Bakonybél) 358 millió Ft, Zselici Csillagpark 669 millió Ft.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.02.09. 18:28

Elcsípték földi távcsővel az űrben hasító Teslát

https://index.hu/tudomany/2018/02/09/el ... to_teslat/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2018.02.09. 20:54

mephi írta:Elcsípték földi távcsővel az űrben hasító Teslát



Lehet, hogy nem is az volt, hanem ez:
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... ZoqEA0W1Io

:lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.02.09. 22:33

Az adaptív optikánál a lézerfényhez milyen erős lézer kell ? 5W-os kék dióda lézer nem elég ehhez ?

Magyarországon vannak ilyen távcsövek ?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2018.02.10. 11:28

Vannak. Kérdezd Kereszty Zsoltot.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.11. 02:03

tobe_ írta:Az adaptív optikánál a lézerfényhez milyen erős lézer kell ? 5W-os kék dióda lézer nem elég ehhez ? Magyarországon vannak ilyen távcsövek ?


Amennyire én tudom, az "igazi" adaptív optikák (az SBIG AO8 - ami pl. nekem is van - nem ilyen...) nátrium lézert használnak, és az alábbi képet elnézve nem 5W-ost... Magyarországon nem tudok ilyenről (persze ettől még lehet, hogy van.)

Paranal_Observatory.jpg


Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_guide_star


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”