Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.12.05. 08:44

Nekem nem a műszaki részével van az alapvető problémám, hanem azzal, hogy ez nem szabad szemes észlelés. Ezzel az erővel, kis túlzással -talán nem is túlzás- berakok egy kamerát az okulár helyére, bedrótozom egy számítógépbe, és akár egy meleg szobában nézegetem a látványt. Ez a dolog hasonlít a mai világra ahol lassan más semmi természetes sincs, minden művi. Ezzel nem elvetni akarom ezt a technikát, csupán azt gondolom, hogy ez már egy másik világ, egyre távolabb a természet, természetestől. Mire megírtam és elküldtem a hozzászólást, Mephi kolléga, egy hasonló tartalommal megelőzött.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.12.05. 09:08

rgeri írta:... Mire megírtam és elküldtem a hozzászólást, Mephi kolléga, egy hasonló tartalommal megelőzött. ...


:)
Nem versenyezni akartam.
És nagyon egyetértek a meglátásoddal.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.05. 09:37

A reakciókból úgy látom, nagyon félreértettétek az előző véleményemet. S ha ez többekkel is megtörtént, akkor - nagy valószínűséggel - én nem fogalmaztam eléggé pontosan...

Az eV okulárt (ha a gyakorlatban is megvalósul, és még el is terjed - persze az újdonságokra jellemző jelentős áresés után...) magam sem tekintem az "igazi" vizuális megfigyelés alternatívájaként. Sőt, annak végkép nem látom értelmét, hogy ha már egyszer egy elektronikusan "felizgatott" képet tudunk előállítani, akkor azt miért is kell továbbra is csupán egy szemmel bekukucskálva egy kis lyukon keresztül nézegetni... Ennek lehet értelme egy rohamosztag infra-szemüvege esetén, de ott ez kényszerűség: mégsem rohangálhatnak a katonák egy monitorral a kezükben... :lol: Ezzel szemben már a fényképezőgépeken is jelentős méretű kijelzőket alkalmaznak (egyre inkább a DSLR-en is!!!).

Ezzel szemben én arra utaltam, hogy maga az eV okulár lehet működőképes, ráadásul "akármilyen" érzékenységű és "akármilyen" jel/zaj viszonyú változatot is el tudok képzelni, ami még akár arra is képes lehet, hogy egy emberi szemmel a távcső konvencionális okulárjában egyáltalán nem is érzékelhető extragalaxist vagy köd-filamentet láthatóvá tesz, "real time"-ban (azaz valósidejű video képként). Ez "csak" technológia kérdése; gondoljatok az EMCCD-k nemrég még hihetetlennek tűnő képességeire. Sőt, tulajdonképpen erre már ma is láthatunk számtalan példát...

Az elméletileg megalapozott fizikai korlátok azonban áthághatatlanok. Nincs az a még oly okos technológia sem, ami képes lenne pl. egy 10mm-es objektív átmérőből kihozni egy 200mm-es által mutatott felbontást. Itt a miniatürizálás szóba sem jöhet.

Én erre próbáltam rávezetni Gézát, eleddig eredménytelenül...
(De már feladtam. :lol: )


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.12.05. 09:51-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.05. 09:50

A folyamat. Néztük. Aztán mesterségesen növeltük a pupillánkat - üveget csiszoltunk. Aztán meguntuk az üvegi sok melót és fotonokat gyüjtögetünk - csak a főüveggel - olcsóbb. Mellesleg szélesebb frekvenciát "látunk" szinte azon az áron (lóvé). Megy a világ. Egy novella jár az eszemben. Egy okos gép a pocsolyapenészfélékből egy egész újfajta robotot állított össze és bemutatásakor a Nagyok kérdésére ki vagy ? Ádám, mondta ez az izé. Mostanában gyakrabban gondolok erre. Meg örülök, végre jobban foglalkozunk ezzel a eV dologgal . Nem értem fel ésszel, számitottam az okosabbakra, itt megmagyarázzák majd nekem. Mert itt van, létezik. Meg milyen olcsó az eddigiekhez képest a látvány vele. Takarékos vagyok.Még annyit, a nyert információ nagy képernyőn is élvezhető. Mint a digi fotók is már eleinte . Ez azonos időben 5-15 sec jelenleg. A dig - kémiai váltás idején nagyon sok ellenző volt, emlékszem. A karaván halad....
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.05. 12:32

géza írta: A karaván halad....


Géza!
Én most kivételesen teljesen értelek, és egyetértek veled!
És nem tudom, hogy a többiek miért ragadtak egy helyen.
Talán mert öregek és rugalmatlanok. Nem úgy mint te. :D
Ez az izé, ez az ev okli tényleg nem az igazi. De mi ketten nem is erről beszélünk, hanem arról, hogy a jövő elkezdődött. Ma az üveg gyűjti a fotont, holnap meg valami más. Miért baj ez?
Az a kütyü, amin most írok még pár éve nem létezett, az őse pedig egy lakótelepen is alig fért el.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.12.05. 13:16

Mizar, ezzel nincs szerintem semmi baj, az ember folyamatosan feszegeti testi, biológiai stb. határait és igyekszik azt "megtoldani egy arasszal". Ez is egy ilyen törekvés. Nem is feltétlenül rossz.
Pl. ha szeretném megszerettetni a gyerekeimmel a csillagos ég látványát (amit nagyon is szeretnék), egy ilyen eszköz - nekik - sokkal nagyobb élményt jelentene, mivel ott a látvány. Ami nekem speciel nem jön le az, hogy:
- hogy a retekbe lehet ilyen kicsi apertúrával ilyen jó képet csinálni (ez itt fizikai határokat feszenget, szerencsére nálam okosabbak is erre a dilemmára jutottak)
- hogyan tudják az iszonyatos erősítés ellenére megőrizni a hasznos információt ilyen szinten (ez lehet egy nagyon ügyes fejlesztés, nem zárom ki)
- miért nem látunk olyan összehasonlító teszteket autentikus (nem SETI, hanem pl. ismert amatőr csillagász vloggerek, szakemberek) forrásokkal, pedig a projekt nem új keletű (a Cloudyhights-on is lezárták a topicot, pedid az unistellar dobta fel, hogy szóljanak hozzá az amcsillek, adjanak ötleteket stb., de jópár komment után a moderátor zárta, mondván majd ha az Uni reagál, van értelme tovább vinni).
Szerintem ez bizonyos irányokban forradalmasíthatja a kukucskálást, pont az olyan kedvcsinálás esetében, amit fent is írtam, de egyelőre nem váltja ki a hagyományos, vagy kevert optikai/digitális rendszereket.
Mondom mindezt informatikus mérnökként úgy, hogy ha valamin nincs 10 gomb meg 5 menü, rá se nézek. :lol:

Az ötlet - még egyszer - nem ördögtől való, de valahogy nem hihető a teljes sztory az előzőek alapján SZÁMOMRA. Ergo senkit se rá, se le nem akarok beszlni semmire/semmiről.
Lehet, hogy el kellene engedni ezt a témát, se nem rajongani, se nem rágcsálni, maradjon a eddigi vonal azok számára, akik mást várnak a csillagászattól és fejlődjön ez a vonal azok örömére, akiknek meg ez tetszik.
Érdemes egyik szemünket rajta tartani kíváncsiságból, de hitvitákba kár bonyolódni. ;)
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.05. 15:52

mizar írta:... a jövő elkezdődött. ...


A kerék felfedezése, a gőzgép és az ipari forradalom, a számítógép, a Holdra szállás, a CCD feltalálása, stb., stb, stb. Napestig lehetne sorolni.

Minden nappal a jövő kezdődik el... :D
De minden generáció úgy érzi, ez az ő idejére igaz. :lol:

Talán mára felgyorsult ez a fejlődés, de csak ennyi a különbség.
Szerintem.

Minden estre jó Astrocaffé téma. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.05. 17:03

Üljünk tovább a kellemes kávéillatban. Nem kötelező konkrétum, jöhet a szórakoztató fantázia, mint a gyerekkori rémmesék kellemes borzongatása. Magam elé képzelem a felszerelésem eddig gyüjtött darabjait, tünődve, miket tudok majd használni eV időben. Egyáltalán, kell-e nekem ez az eV (borzasztó kisértés..). Úgy tűnik, minden gyártó éppen mostanában hozza ki a nagylátószög alkalmas APO, ED lencserendszereket a kívánatos de eddig szokatlan rövid fókuszokkal, teleszkópnak szerelve. Abból a meggondolásból, könnyű kicsi, a mai kor körülményeinek megfelelő csillagászati plussz földi távcsővel versenyezzen a vevő kegyeiért. Megjelentek az ide illő eddig szokatlan 2 - 7mm-es zoom okulárok is. Valahogy épp most, hogy megjelenik ez a fránya eV mittudommi, aminek fő tulajdonsága, nem kell neki nagy drága apertura ahhoz, hogy valóban sokat mutasson. Az ember divatra gondol, de valóban az-e ? Mindig egy kicsi könnyűre vágytam, csillag - föld kényelmesen jóra. Mintha ezek jelennének meg most igen megnövekvő teljesítménnyel, ahhoz képest nem drágán engem súlyos rágódásba döntve, kell-e, neme...nekem. (majd megőrülök a gondtól)
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.12.05. 17:06

Hát nekem ez az egész eV távcső a guminőre hajaz ... hasonlít az igazira , a felhasználói élmény is megvan ( ráadásul mindenféle macera nélkül ) , de pont a dolog lényege veszik el :mrgreen:

Egyébként meg éppen most jelentek meg újra , a klasszikus f13 körüli akromatikus refraktorok a távcsőboltok kínálatában a méregdrága APO-k alternatívájaként . Minimális színezés töredék áron ... szóval nem értem honnan veszed , az 500mm-nél hosszabb fókuszok kora lejárt .
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.12.05. 21:21

Ha az ember az eredeti, igazi amatőrcsillagász élményt akarja, akkor távcső+okulár. Ez mással nem helyettesíthető, mert ez az, ami. Lássak inkább csak 11 magnitúdóig 16 helyett, de azt én lássam a maga valójában, ne a gép tegye elém. Monitort a szobában is nézhetek.
De ha pl. mérni szeretnék, képet rögzíteni, azaz nem a direkt élményt keresem, hanem valami származtatott eredményt (ami lehet egy fotó is, egy adat, egy video), akkor jöhet, sőt, jöjjön a technológia összes áldása, hogy minél pontosabb és könnyebben elérhető eredményhez jussak.
A kettő nem ugyanaz. Az öszvér megoldások kompromisszumok.
Volt már ilyen rendszerű távcső a forgalomban (fotózásra kitalált Celestron Fastar..., talán más is). Nincs új a nap alatt.
De amíg valaki igazi független amatőr nem ír erről az eV-ről recenziót, addig nincs miről beszélni.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”