Astrocaffé

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.25. 17:29

.................... Az Ég szerelmese ma még az üvegeken át látottban kaphatja meg a gyönyört, amit a csak kiváncsi nem érezhet a digitálisban. Na meg a másik... az eszköz - a mi üvegünk - energiaforrás független, preciz szép munka, olyan kis kincs, amit bizony meg szoktunk simogatni szeretettel. Már, ha szívünk van.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.12.12. 19:50-kor.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2017.11.25. 17:55

géza írta:......"Belegondolok, utcacsillagászatban viszont előnyösebb lehet, a civil látja azt, amire vágyik. Az Ég szerelmese ma még az üvegeken át látottban kaphatja meg a gyönyört, amit a csak kiváncsi nem érezhet a digitálisban. ......"



Bocsáss meg Géza, de ebben nem osztom véleményed.
Elképzelem a jövőt amint a kijelző bámulós csillagászat felé tolódik (tolódna) az igény ( ahogy leírod LED kijelzős okulár vagy micsoda, és amiben én nem hiszek) akkor már minek kimenni az utcára bemutatózni? Nem egyszerűbb ugyanazt a neten megkeresni, megmutatni? Ilyen alapon már kimenni se lesz érdemes az ég alá. :D
jajj... ti jövő amatőrjei... ne legyenek ennyire a monitorok, kijelzők, irracionális színek rabjai.... :( ki az ég alá, igazi okulárral, igazi élményt szerezni, ha kell hidegben, sötétben, akár egyedül vagy társaságban! (én néha denevérekkel is találkozom éjjelente a teraszon, megfizethetetlen élmény) :mrgreen: :mrgreen: :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.25. 19:28

Az új divat (kereslet) a nagy látószög - a rövid fókusz. (Cloudy Night). Ezek szatyorban vihetők ki könnyedén ( 1-2 kg ) a szabad ég alá. Tartozéka lehet mellesleg eV okulár is, amivel ez a szinte "zsebi" láttatja a ködöt, karokat. Ezek nem tiz-húszkilós cuccok. Uj stílus. Egy ilyen volt a vágyam egész életemben. Megjelent. Az utcai bemutató. Megvettem mivel soha nem volt még tükrösöm, a SkyWatcher 114/500 parabolát. Történt a csoda, a családtagok nagyobb élvezettel nézték ezzel az eget "jobban látszanak a csillagok". Fejtöréssel aztán rájöttem, a pontszerüség az APO és ED-ben nem olyan jellemző náluk a csillagra, mint a pufitosnak mutatkozó az egyszerübb konstrukcióban. Civil logika. Mint a ködök karok hiányzó látványa az utcai nézéseknél. Ott aztán jó ez az új szerkezet ép emiatt. Üvegben ez igen drága lenne.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.25. 20:12

Embere válogatja, legfeljebb az arányok eltolódnak, alakulnak, de mindig lesz igény mindenre, én ettől nem féltem az emberiséget. :)

Szerintem az élő látvány is izgalmas, meg a monitoros is. Közben azért igyunk egy kis kávét is, el ne aludjunk ebben a ködben vagy felétek milyen a kilátás ?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.26. 11:20

Géza nagyon rákattantál erre az elektronikus okulárra , de szerintem amatőrcsillagász szinten ez egy kamu eszköz . Vizuális észlelésként ad el egy fényképet . Nekem lesülne a bőr a képemről , ha utcai bemutatón azt hazudnám az egyszerű érdeklődőnek , hogy amit lát az a valóság , hogy abban az arasznyi távcsőben spirálkarokat lehet látni egy galaxison . Akkor minek a távcső ? Elég a képeket mutogatni egy monitoron :mrgreen:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.11.26. 11:39

......? Ott kattantak rá, nem én. Sajnos vidékies ingerszegény életünk eredménye, későn kapcsolunk. Csak szólni akartam. Semmi lihegés. Sz.,................mi fiatalok, okos telefonnal vezérelt négykilós 16 magnitudóig hasznos kis 11centis teleszkópjainkkal mosolyoghatunk ezentúl avult apáinkon (kék vicsor) , elnézően. Csak azt nem értem, miért kell vicsorogni hozzá (g). Az üveg megmarad, de variálható így vagy úgy. Nem értem ezt az ellenszenvet. Mint a kémiás fotósok akkoriban.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.11.26. 17:42-kor.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.11.26. 13:37

Végh Zoli írta:Géza nagyon rákattantál erre az elektronikus okulárra , de szerintem amatőrcsillagász szinten ez egy kamu eszköz . Vizuális észlelésként ad el egy fényképet . Nekem lesülne a bőr a képemről , ha utcai bemutatón azt hazudnám az egyszerű érdeklődőnek , hogy amit lát az a valóság , hogy abban az arasznyi távcsőben spirálkarokat lehet látni egy galaxison . Akkor minek a távcső ? Elég a képeket mutogatni egy monitoron :mrgreen:



Azért ez nem teljesen így van szerintem, mert élőben egy ilyennel, ha pl csak bogarászol az égen, kissé arrébb mozgatva és rátalálsz valami érdekesre az mégsem ugyanaz, mint képernyőn hogy valamit kikeresel és azt megnézed. A bóklászás és felfedezés öröme megvan itt azért jobban.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.26. 13:45

Persze , lehet létjogosultsága , de az ha jó vettem le ez a kütyü rövid integrációs idejű képeket készít és ezeket jeleníti meg egy kis képernyőn , mintha okulárba tekintenél . Ez nem vizuális észlelés , bemutatáskor meg félrevezetés ... de persze mindenki úgy nézi az eget , ahogy neki megfelel :mrgreen:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.11.26. 15:13

Nekem olyan ez az elektronikus okulár, mint az alkoholmentes sör... :mrgreen:
Vannak, akik szeretik, de én konzervatív vagyok: vagy sört iszom, vagy vizet.

Ha vizualizálok, akkor kukucskálok a kis lyukba, néha lábujjhegyen pipiskedve, néha hétrét görnyedve, közben izzadok vagy didergek (évszaktól függően), tuningolom a szememet, EL-sal keresgélek, katartikus örömöt érzek, ha valami nagyon nehéz kettőst bontok, vagy alig látható homályt észreveszek, stb. Ez az ún. vizuális amatőrcsillagászat. Számomra ez a szubjektív "ÉLMÉNY"!

De ha már elektronika van a szemem és az ég között, akkor annak a végén legyen legalább egy jó nagy monitor, és nézzem egy jó meleg (vagy éppen hűs) szobában! Ez pedig inkább valamiféle objektív "SZAKMA".

Tehát vagy sör, vagy víz. Mindkettő jó. De sörízű víz???? (Bár, ha legalább tényleg sör íze lenne...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Astrocaffé

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.11.26. 21:22

Főleg , hogy a belinkelt videóban szereplő eVscope kétezer dollárba kerül ... annyiért inkább egy harminc centis dobsont vesz az ember ... :mrgreen:
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”