Könyvet írok

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.02.23. 07:46

Az UFO (unidentified flying object) azonosítatlan repülő tárgy, ami annyit tesz, hogy sem az észlelés pillanatában, sem később egzakt módon nem lett beazonosítva. Innentől kezdve kevés tudományos módszer marad, ami segítségével tanulmányozni lehet a jelenségeket (pl. a statisztika, pszichológia). A nem tudományosak terméke végül elbeszélés, regény, bulvár – ami önmagában nem baj. Kellemetlen szájíze akkor kezd lenni a dolognak, ha tudományos köntösbe van csomagolva, ha a szerző is elhiszi magáról, hogy tudós - Uram bocsá - az egyedüli igazságot kinyilatkoztató próféta :lol:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.23. 10:40

UFO-cáfolat: ez a kérdés sajnos megkerülhetetlen, de nem is kell hallgatni, hanem részben hivatalos statisztikákat említeni, részben a legkirívóbb, durva hamísításokat, vagy tévedéseket példaként felhozni, (Egyrészt: az állítólagios UFO-észlelések 98 százaléka mind jól azonosítható, földi vagy égi tárgy, másrészt pl. egy német amatőr leírta, hogy az Orion csillagai közt látott valami rejtélyes tárgyat, viszont az általa közölt időpontban az Orion nem is volt a látóhatár fölött, stb.)
A lélektani effektus nem lehet kihagyni! Jellemző erre, hogy a XIX. sz. végéig senki sem látott "Mars--csatornákat", viszont 1877 után, a Schiaparelli-cikkek megjelenését követően, rengeteg profi csillagász is látni vélte ezeket. Ellenpélda: óriás távcsóvel már a XX. sz. elején is észre vettek a Marson "kráter gyanús" alakzatokat, de annyira a köztudatban volt, hogy a Marson nincsenek kráterek, hogy az észlelő - nem hitt a saját megfigyelésének, és a Mars-szondákig kellett várni a tényleges felfedezéssel.
Úgy gondolom, a helyes eljárás, ha megtaláljuk a kellő egyensúlyt a példákban és magyarázatokban.
Tapasztalatom szerint Kiraminak megvan erre a képessége.
Mi pedig bele segíthetünk, akár krtikával is. - BQ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.23. 12:49

Kedves Kollégák, nyitott kapukat döngettek a pszichológiai magyarázatokkal kapcsolatban. Nem titok, hogy valószínűleg én adom ki Kirami könyvét, amibe éppen ezért tanácsokkal, segítő észrevételekkel bele is szólok. Az egyik ilyen "hozzáadott érték" pont az, hogy szerepelnio fog a könyvben az ezo- ufo- és konteo-hívők személyiségmodellje is. Tehát a könyvben nem csak a hiedelmek lesznek élve boncolva, hanem a téma társadalmi és személyiségi összefüggései is - ismeretterjesztő szinten - fel lesznek tárva. Van erről kellő tapasztalat és avatott szakember, aki megírja, vagy legalábbis a szükséges információt átadja.

Ezzel együtt minden, a könyvvel kapcsolatos ötletet, észrevételt írjatok meg, mert minél több szürkeállomány dolgozik a témán (mondhatom: ügyön!), annál jobb!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.23. 13:16

Vizi Péter írta: Az egyik ilyen "hozzáadott érték" pont az, hogy szerepelnio fog a könyvben az ezo- ufo- és konteo-hívők személyiségmodellje is.


Nyamiii... engem ez érdekel az egészből a legjobban: ) Ezt a részt ki írja?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.23. 13:27

Valószínűleg egy pszichológus. Vagy az ő kontrollja alatt én :D . De akkor is szakmailag teljesen korrektnek kell lennie.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.23. 15:48

Csak egy ötlet: Az egyes témakörök végén, miután részletesen elmeztétek a klf. megtévesztéseket, félrevezetéseket stb. javasolnám összefoglalni röviden a mai tudomány által elfogadott, legújabb kutatási eredményekre épülő helyes, elképzelés ismertetését, hogy aki érdeklődéssel olvassa az a végén tisztába legyen a tudományos csillagászati állásponttal a vitatott kérdésben. Az egész könyv, a sok téveszme összefoglalása után gondolom azzal lehetne a tudomány hasznára, ha ez is szerepelne benne! Lehet, hogy erre már gondoltatok, és így is szerkesztitek. Érdeklődve várom a végeredményt! Remélem, hogy egy jól használható tudományos könyv születik belőle! Az ötlet az jó, de haszna akkor lesz belőle az olvasónak, ha megtalálja a helyes választ is benne. A szöveg magyarításában gondolom, hogy Lasosbá is segíthet, ha kéritek! Hol tartotok a szerkesztésben? Remélem, még az év vége előtt kiadásra is kerül! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.23. 16:42

Természetesen ott lesz mindennek a helyes megfejtése is, nem csak a téveszmék és félremagyarázások.
Én is szeretném még idén kihozni. Nem rajtam múlik, meg aztán elég nagy munka egy ilyen informatív könyv.
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.02.23. 16:52

Én szurkolok, hogy minél hamarabb kijöjjön, biztos vagyok benne, hogy nagy sikere lesz. Ha esetleg a borítóterv készítésében a segítségetekre tudok lenni, csak szóljatok! ;)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.23. 17:24

Sirius írta:Én szurkolok, hogy minél hamarabb kijöjjön, biztos vagyok benne, hogy nagy sikere lesz. Ha esetleg a borítóterv készítésében a segítségetekre tudok lenni, csak szóljatok! ;)

Tényleg! Jó ötlet.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Könyvet írok

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.23. 21:52

Péter, kinevezlek tudományos mikulásnak, mert te mindig a legszebb és legértelmesebb ajándékokat hozod!

Elmondásod alapján, és amennyire ismerlek, jó lesz!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kukac 2013.02.24. 00:58-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”