Jó hírek

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.06.13. 09:50

Magyar színképadatbázis segíti a James Webb-űrtávcső műszereinek kalibrálását

https://www.csillagaszat.hu/hirek/asztr ... ibralasat/
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.06.13. 10:23

Örömmel láttam az új Meteor hátsó borítóján: végre megjelent az első "nemkínai" mechanika a hazai kínálatban (a hazai, és minőségében jóval a kínai fölött álló Fornax-ok után): az első japán Takahashi mount, természetesen minőségi színvonalának megfelelő árazással.
Bár ennek is vannak gyengébb részei (pl. a pólus magasság állítás), de összességében sokkal precízebb tervezésű és igényesebb kivitelezésű az EQ-X sorozat darabjainál (igaz, azok is fejlődgetnek, csak nagyon lassan-lassan...).

Az optikái viszont még kevesebb kompromisszummal készülnek; üdítő színfolt a hazai, "kínai nyitásba" beleszürkült kínálatban!!!

Sajnos az itthoni keresetek mellett jóval többet kell rájuk spórolni, mint egy kínai szutyokra, az igaz, de szerintem megéri annak, aki megteheti (volt szerencsém egyet-kettőt kipróbálni).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.06.13. 14:48

Valóban szívmelengető a BTC hirdetése, hogy végre minőségi termékekkel bővül a kínálat.
Bár a honlapjukon a Meteor hirdetésében feltüntetett termékek közül csak a Takahashi M-200 mechanikát találtam meg, ami háromláb és rögzítőfej nélkül szűk 2 milla.
Biztosan nagyon jó, de egyenlőre az is biztos, hogy tovább barátkozom a jelenlegi NEQ-6 Pro-val.
Gondolom ezzel nem vagyok egyedül.
Ja kérem a minőségi termékekért többet kell fizetni!
De ennyivel...?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.06.13. 15:11

D.Laci írta:... háromláb és rögzítőfej nélkül szűk 2 milla. ...


Hát igen, azt én sem értem, hogy egy "normális" mechanikáért (az itt említett Taka-típus csak a "jó mechanikák" alsó széle közepe; egy Losmandy, 10micron, Astro-Physics vagy Paramount jóval többe kerül) miért kell egy kisebb (vagy akár nagyobb?) autó árát kifizetni.

Nyilván a gyártási sorozatnagyság körül kell a legfőbb okokat keresni, de ezt akkor is túlzásnak érzem; mégiscsak egy két-csigahajtóműves, megfelelően csapágyazott tengelypár némi elektronikával megspékelve (távcső-mechanika) áll szemben egy rengeteg alkatrészt tartalmazó, igen bonyolult és összetett szerkezettel (autó). Jobb ebbe nem is belegondolni.
Szerintem ez rablás fényes nappal...

MDA

u.i.: van Taka Newton asztrográf és Taka apo is a friss felhozatalban...
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2017.06.13. 15:16-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.06.13. 15:15

Azon töprengtem az árát látva, hogy megveszem és ennyi pénzért még használni sem tudom, mert nem áll stabilan és nem tudok rátenni egy távcsövet. Ezekért még külön kell fizetni nem is keveset és akkor már valóban egy autó ára.
Melyik része lehet aranyból? De akkor meg hamar elkopik.!

Tényleg rablás.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017.06.13. 15:24-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.06.13. 15:24

D.Laci írta:... Tényleg rablás.


Azt azért nem hiszem, hogy Szabó Sanyi akarná halálra keresni magát vele; inkább szerintem a "gyári ára" nagyon magas.
(Bár a viszonteladói lánc jutalékai sem kicsik... Pl. a TDM speciel főleg ezért nem olcsó - konkrét számok nélkül.)

De ne itt keseregjünk, mert ez a "jó hírek" rovat... :D

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.06.13. 15:34

Egyre szimpatikusabb a saját mechanikám, hogy azért a csekély kis pénzért még működik is valahogy. Annak idején sokalltam a motoromért a 2,3 millát, pedig abban volt egy 1200-as sor4-es 16 szelepes blokk 100 pacival. Hol van ennek az előállítási és kereskedelmi értéke ahhoz.
Felfoghatatlan...
Hát erről beszélek, hogy lehet a két produktumot egy értéken említeni?

D.Laci

ui.: igazad van, folytassuk csupa jó hírrel!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2017.06.13. 19:49-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.06.13. 15:48

D.Laci írta:... Felfoghatatlan...


Csak egy utolsó gondolat ehhez a témához.
Én már terveztem és saját terveim alapján legyártattam (de nem puszira, hanem piaci áron) és készítettem több mechanika hajtóművet, sőt, komplett mechanikát (de pl. kupolát is) is saját célra.
Azok sem voltak olcsók, de azért nem többmilliós tételről beszélek (sok százezres számla volt az is, de teljesen egyedi darabok voltak, azaz a gyártás legdrágább változata).

Azaz igencsak tisztes haszonnal is kb. bő féláron volna reális a sorozatban gyártott Taka.
Szerintem.

De ha már a gyári ár is eltúlzott, és két-három viszonteladó is tesz még rá hasznot (ami érthető), akkor simán felmehet ennyire. Sajnos.

De örüljünk, hogy legalább végre már nem csak szart kapni, ha csillagászkodni akarsz!
Annyiért, amennyiért... :)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1698
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Jó hírek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.06.13. 15:54

"...de örüljünk, hogy legalább végre már nem csak szart kapni, ha csillagászkodni akarsz!

MDA"

Persze örüljünk ...:?

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”