Óra átállítás

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
astvan
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.11.23. 18:11

Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: astvan » 2011.03.28. 04:27

Nyári időszámítás

A Nap ezen a hosszúsági körön (19 fok Kelet), idén (2011.) január 1-jén közép-európai idő szerint (KÖZEI, vagy CET) 11 óra 47 perckor delelt Budapesten a Gellérthegy felett, ami Magyarország csillagászati középpontja.
Július 1-jén is éppen akkor fog.
Az óra átállítás miatt ez júliusban 12 óra 47 perckor fog bekövetkezni.
A legkorábban október végén, november elején 11 óra 27 perckor delel (CET), a legkésőbbi időpontok július vége, augusztus eleje, 11 óra 50 perc (CET).
A szórás szinte elenyésző. A legnagyobb eltérés is csak 23 perc a Nap járása szerint, tehát +/- 11,5 perc.
Ha Magyarország kelet - nyugati kiterjedését nézzük, az idő eltolódás akkor is csak 27 perc.
A legkeletibb ponton legkorábban 11 óra 31 perckor, a legnyugatibb ponton legkésőbb 12 óra 27 perckor delel.
Az ország legkeletibb pontja is csak 32 perccel van korábban a 15 fokos hosszúságtól, a legnyugatibb pedig csak valamivel több, mint 4 percre.

A két országvégpont, és a delelési időpontok között valóban évi közel egy óra eltérés van, de ez gyakorlatilag csak napi 27 perc.
Így a delelési időpont nem igazolja az óra átállítását.

Akkor mi is igazolhatja?

Tulajdonképpen az igazolhatná, hogy a munkaidő és az iskolai órák kezdete általánosságban reggel 8 órára esik, és ez az időpont kőbe van vésve, mint a három műszakos munkahelyeken a 6, 14, és 22 óra, és utánna este egy órával tovább tudnak az emberek a természetbe kimenni, a csillagászok meg annál később észlelni, (mert mintha egy órával tovább lenne világosság...) (bárcsak lenne már végre világosság).

És a 6 milliárd forint országos megtakarítás!
Akinek "csak" 6 milliárdja van, az be sem kerül a 100 leggazdagabb közé....
Lassan már egy lottó főnyereménnyel is elérhető ez a kis pénz.

Miről beszélünk?
Arról, hogy egyes körök még az időjárást, sőt, a bolygók mozgását is befolyásolni akarják, na de ez nem megy.
A lényege a megegyezés, de hogy kik egyeztek meg a fejünk felett, ezt nem tudjuk, mint ahogy azt sem, hogy kik azok, akik ehhez a megegyezéshez továbbra is ragaszkodnak.

Mindenesetre a Föld nagyobbik lakott részén nem alkalmazzák az óraátállítást. Sőt, az Amerikai Egyesült Államokban, valamit Kanadában vannak olyan államok, melyek nem hajlandók áttérni, mint Új-Mexikó, Saskatchewan.
Ausztráliában csak három állam alkalmazza, Victoria, Új-Dél-Wels és Dél Ausztrália.
Közép-, Dél- és Kelet-Ázsiában néhány országban bevezették egy ideig, mint Japánban, majd elfelejtették, Afrika szinte nem is ismeri.

Érdekes módon ott is repülnek a repülők, és semmi gondot nem okoz a menetrend.

Történetileg a váltakozó feszültségű villamos áram továbbításával kezdődött, valamikor 1907 környékén Amerikában, aztán a törekvés kudarcot vallott.
Lenin 1920-ban vezette be a GOELRO tervet a Szovjetúnió villamosítására. 1921-től két évre átálltak a nyári időszámításra az amerikai mintát követve, hogy egységesítsék a hatalmas ország energiaiparát. Nem sikerült.
Később Magyarországon a rákosi időszakban is próbálkoztak, aztán 1980-ig csend volt róla.
Ma már a számítógép is átállítja magát.(Lenin bosszúja)
Néhány éve két időzónát az oroszok meg is szüntettek, és az időzónák határait megvátoztatták. Mostantól pedig nem lesz Oroszországban óra átállítás.

Magyarország pedig majdnem az időzóna meridiánján fekszik. Akkor meg minek kell ez?

Kellene egy népi kezdeményezést indítanunk, és pont nekünk, azoknak az emberkéknek, akik az Univerzumot szeretik, és tudjuk hogyan forog a Föld, mitől élünk, és ha már amúgy is feldúlták a világunkat, legalább az időnket adják vissza.

Androkity István
astvangm@gmail.com
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.28. 15:25

Kedves astvan!
Gondolat ébresztő lenne, amit írtál, ha:
1. Nem lenne benne néhány sanda politikai kirohanás. Ennek itt semmi helye sincsen, ha nem feltétlenül szükséges. Ráadásul még jókat tévedsz is.
2. Az időszámításról kifejtett számolgatásod kicsit zavaros, úgy tűnik, hogy kevered a napórai időt, a középidőt és a zónaidőt.
Számomra egyébként nincsen jelentősége a Közép-európai Idő és Nyári időszámításnak, mert minden adatot Világidőben jegyzek fel. (De meteorológus koromban azért egy-két napig megkavart, azután beleszoktam.) Vagyis sem ellene, sem mellette nem vagyok, és minden átgondolt, ésszerűnek tűnő feljegyzésre odafigyelek.
No de az állításaidról
"Arról, hogy egyes körök még az időjárást, sőt, a bolygók mozgását is befolyásolni akarják, na de ez nem megy. (Nem gondolod, hogy ez így csacsiság? Vagy itt is az összesküvé elmélet tört elő? BQ)
A lényege a megegyezés, de hogy kik egyeztek meg a fejünk felett, ezt nem tudjuk, mint ahogy azt sem, hogy kik azok, akik ehhez a megegyezéshez továbbra is ragaszkodnak.
".
Pontosan tudjuk! Magyarországon 1916-ban, német mintára a Kereskedelmi és közlekedési minisztérium vezette be, ez 1919-ig volt érvényben, amikor éppen a Károlyi- és Kún Béla kormány szünette meg, utána 1942-től 1954-ig volt használatban (energia takarékosságra való hivatkozással), és állításoddal ellentlétben éppen a Rákosi-rendszer szüntette meg. 1954-57 közt ismét életbe lépett, majd hosszú szünet után 1980-ban az Európa Parlament direktívája alapján vezették be újra.
Állításoddal ellentében az USA nagy részén érvényben van, az ázsiai államokban (Mongólia, Kina) mostanában törölték el. A SzU-ban 1980-as években bevezették (gyakorlati okokból), úgy tudom, hogy ebben az évben eltörölték (szintén gyakorlati okokból, de nagyon zavaros módon). Ausztrália sürün lakott ("un. civilizált") részén érvényben van. Dél-Amerikában a legnagyobb kiterjedésű államban (pl. Brazilia) érvényes.
A pártolói szerint energia takarékosság és a délután "meghosszabbodása" indokolja. Az első indokot ma már kétségbevonják, a második helytállónak látszik. (Régen, amikor szén és olaj alpú volt az energiatermelés, még valóban lehetett takatrékosági oka, de ma már az energia fogyasztás napi eloszlása pl. a klimaberendezések elterjedése miatt egyenletesebb.) Ami a tényleges energia megtakarítást illeti, annak mennyisége attól függ, hogy pártoló vagy ellenző kimutatásán alapul-e. Ahány kimutatást láttam, annyiféle számértéket olvastam, én nem tudom, nem vagyok sem közgazdász, sem energetikus. (Az a gyanúm, Te sem.)
Ami a "Rákosi rendszer akarta bevezetni", meg "Lenin bosszúja" kitételedet illeti, az mint látható meglehetősen értelmetlen. (Remélem nem hiszed azt, hogy amikor 1942-ben újra bevezették, a Horthy-kormány összemutyizott Rákosi Mátyással!) Viszont nagyon rontja leveled hitelét.
"Kellene egy népi kezdeményezést indítanunk, és pont nekünk, azoknak az emberkéknek, akik az Univerzumot szeretik, és tudjuk hogyan forog a Föld, mitől élünk, és ha már amúgy is feldúlták a világunkat, legalább az időnket adják vissza".
Gondolod, hogy attól kevésbé szeretem az Univerzumot, hogy a Világidőhöz egy vagy két órát adok hozzá? Nehéz és értelmetlen lenne "népi kezdeményezés" az EU Parlament direktívája, és az egész Európában elterjedt rendszer ellen. No, de a felszólításod szerint még a zónaidő-számítást is meg kellene szüntetni, és minden kis falucskának meglenne a maga helyi napórai ideje! Mert hiszen ez lenne a természetes, az "idő visszadása". Kérlek, gondoldd át, és nézz alaposabban utána a véleményednek, mert hiszen úgy látom az okos problémák foglalkoztatnak. Baráti üdvözlettel: BQ.
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2011.03.28. 19:50

Én a magam részéről hülyeségnek tartom az állítgatást.
Sokat sírnak a zöldek, hogy képzeljük el, hogy még az óra átállítás ellenére is milyen sok áramot fogyasztunk! Na persze, az utóbbi 20 évben(10?) drasztikusan megemelkedett az elektromos fogyasztók száma a háztartásokban, és hiába van led izzónk, ha az asztali PC-nk tápja, vagy 600W-os(alul becsülöm asszem), és van szobánként egy klíma... Szóval energiakímélés céljából nem lényeges. Ami miatt engem zavar, az az, hogy a teljes biológiai "órarendem" felborul. Hetekig lézengek mint gólya laza ürüléke a levegőben. :D
Amúgy nem különösebben érdekel. Mivel nem hiányozna, ha nem lenne, gondolom, nem is olyan fontos. Ha pl. levegőm nem lenne, sokkal hamarabb észrevenném. ;)
Üdv mindenkinek!
G
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.03.28. 21:09

Teljes mértékben egyetértek. Azt mondják, hogy energiatakarékosságból van az óra átállítás. Nade nem mindegy, hogy reggel vagy este gyújtunk villanyt? Az meg egyenesen nem normális dolog, hogy este 9-kor még majdnem világos van. Ha meg már energiatakarékosságról beszélek, inkább a sok díszkivilágítást kellene lekapcsolni és nem lenne akkora gáz. Nemcsak nekünk, csillagászoknak lenne jó, ha nem égne feleslegesen ennyi villany, hanem a többi embernek-állatnak is. Meg végül is estére minek templomot meg hasonlókat fénybe öltöztetni? Nem mondom, hogy ne legyenek egyáltalán kivilágítva, de szerintem kevesebb, ízlésesen elhelyezett világítás jobb lenne és nem is fogyasztana annyit. Repülő meg úgyse repül gyakran templomokba-hidakba meg hasonlókba.
Abban is egyetértek, hogy megvisel embert-állatot ez az egész, de persze főleg embert. Szerintem az égvilágon semmi értelme az egésznek.
Harmadrészt, lenne ebben az országban olcsó energia, csak nincs kihasználva...szerintem.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.28. 21:24

Sirius írta:Teljes mértékben egyetértek. Abban is egyetértek, hogy megvisel embert-állatot ez az egész, de persze főleg embert.


Látjátok mikor írta? Hajnali 4.27-kor! És 2009 óta ez az első hozzászólása a fórumon.
Azt hiszem, nagyon megviselhette astvan-t ez az óraátállítás, és én megértem.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.03.28. 21:31

Sirius írta:Nade nem mindegy, hogy reggel vagy este gyújtunk villanyt?

Vitatkoznék ezzel az állítással. Az emberi tevékenység manapság nem a Nap járásához, hanem az órához igazodik. Régen a tyúkokkal keltünk és feküdtünk. Ma az emberek jó része városban él, 8-ra jár dolgozni. Az ébrenlét többnyire 6 és 22h között van. Ezért minél nagyobb rész esik ebből a szakaszból a világosra, annál kevesebbet kell világítanunk.

Elhiszem azon szakemberek állítását, akik azt mondják: van megtakarítás. Mivel mérhető mennyiségről van szó, nem tudok velük vitatkozni. Én azt hallottam a tv-ben: egy napi energiát spórolunk meg. Persze mondhatjátok, hogy hazudnak, de mi okuk lenne rá? Ha nem volna kimutatható a megtakarítás, ki állhat az átállítás mögött? Csak nem egy óraátállító lobbi? ;)

Úgyhogy szerintem maradjon az átállás, nekem legalábbis az 1 óra időeltolódás még nem gond. Sőt, hogy borzoljam a kedélyeket, annak idején arról is lehetett olvasni (csak már nem tudom hol), hogy az igazi az volna, ha a nyisz 2 órával tolódna el. Így 3 időszámítás lenne (téli, tavasz-őszi, meg nyári) évenkénti 4 átállással. Azt azonban a szerző maga is megjegyezte, hogy ez már túlmenne az emberek tűrőképességén. De mindenesetre jobban igazodna az ébrenléti időszak a nappalhoz.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.28. 21:50

Tamás írja:
"annak idején arról is lehetett olvasni (csak már nem tudom hol), hogy az igazi az volna, ha a nyisz 2 órával tolódna el. Így 3 időszámítás lenne (téli, tavasz-őszi, meg nyári) évenkénti 4 átállással".

Igen, volt ilyen terv, a II. világháboru alatt. Ennek valódi oka az volt, hogy éjszaka a bombázások ellen elsötétítés rendeltek el (hogy a célpontokat ne lássák), és arra gondoltak, hogy a reggeli-délutáni csúcsforgalom még világosban bonyolódjon le, és ne a félhomályba borult utakon. Szerencsére nem lett belőle semmi, mert az Amik akkorra már rendszeresítették az éjszakai bombázást,a célzásra nagy fényerejű (F/3) célzó távcsöveik voltak - az infratávcső akkor még nem volt elterjedve. (Ennek a tervnek a valódi okát a hivatalos szervek valóban titkolták.) - BQ
astvan
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.11.23. 18:11

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: astvan » 2011.03.29. 00:56

Kedveseim!

Csak egy hajnali gondolatébresztőt írtam, és nem doktori értekezést, éppen úgy, mint ahogy bárki más is. Egyértelmű, hogy mindenki téved, de ezt nem kell pontokba foglani.

(Kedves Lajos! Tiszteletben tartom a tudásodat, de el kell mondanom, hogy valóban nem vagyok közgazdász (csak pedagógus), mert akkor nem ilyen szemszögből közelíteném meg az óra átállítást, és politika mentes vagyok, erre még esküt is tettem, mint köztisztviselő :).
Nálam a tévé is csak a 19-es csatornától kezdődik felfelé, mert ott van a NatGeo, utánna a Discovery-k, és ebbe nem kell semmit sem belemagyarázni, és nem keverem az idő fogalmakat, csak másokat késztetek arra, hogy hozzászóljanak. Vagy talán ez volna a baj? :) )

Valójában nem érdekel az átállítás, és soha nem is viselt meg, sem oda, sem vissza, csak egy felesleges procedúrának tartom, amit sok mindennel együtt kidobhatnánk már a kukába, mert csupán a nosztalgia miatt tartogatjuk, ahelyett, hogy megszabadulnánk a porfogótól. Remélem látjátok, hogy hányszor próbálkoztak vele, aztán hányszor tették ki a folyosóra, majd hozták vissza, hogy el ne sírjam magam :cry: !

Ha jól belegondolunk, akkor az emberiség történetének nagyobbik része a villamosítás előtt mind azzal telt el, hogy nem érdekelt senkit sem az órák átállítása. Az emberek tették a nap- és évszaknak megfelelően a dolgaikat, hogy meg tudjanak élni.
Ez most egy annyira modern dolog volna, hogy továbbra is fenn kéne tartanunk? Szerintem ezt a gyermekbetegséget már túléltük, mint a bárányhimlőt. A Nap akkor kel és nyugszik, amikor annak éppen ideje van, az éjszaka meg arra való, hogy lássuk a csillagokat, hogy hol is élünk, és ha éppen felhős, akkor meg beszélgessünk a dolgainkról.

Örülök, hogy ennyi mindenkit írásra tudtam fogni, értékes hozzászólásokkal, mert valójában a véleményetekre vagyok kíváncsi :) .

Üdvözöllek benneteket!
Androkity István (astvan)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.29. 09:51

Szerintem túl van lihegve a dolog.
Amúgy, amikor nem leshetem az eget, jobban szeretem, ha tovább van világos.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Óra átállítás

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.03.29. 14:40

Engem személy szerint ez az egy óra eltolódás még sosem viselt meg fizikailag.
Viszont örülnék neki, ha elhagynánk a nyári időszámításra való átállást. Júniusban elég bosszantó tud lenni, amikor 23:30-ig kell várni hogy el lehessen kezdeni az érdemi észlelést.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”