Könyv-kérdés

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.01.31. 14:24

Egyszerű. Ahol nekünk füllentettek, ott már nem hiszünk. Ahol egyszer becsaptak, oda már nem megyünk. Aki ezt nem tartja be......olyan.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.01.31. 14:46

géza írta:Egyszerű. Ahol nekünk füllentettek, ott már nem hiszünk. Ahol egyszer becsaptak, oda már nem megyünk. Aki ezt nem tartja be......olyan.


Hát ez sántít Géza!
Nekünk itt már annyiszor hazudtak és minket annyiszor átvertek és mégis itt vagyunk.
/ Na nem ezen a weblapon gondoltam./

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.01.31. 19:32

SzZoli írta:
Először olvasd el figyelmesen mit írnak a többiek, utána kommentáld!

Elolvastam. Az tűnt ki belőle, hogy eléggé net-ellenes hangulat alakult itt ki.

Rosszul látod Zoli a dolgot, egyedül csak Te írsz, beszélsz olyanokat, hogy net-ellenes hangulat alakult volna ki! Ilyenről szó sincsen. Mindenki szereti, használja a nettet. Én már több mint 15 éve nettezek. A felrakott anyagok közül ki kell tudnia választania az embernek a számára fontos, értelmes információkat a sok értelmetlen, szemét közül ami a világhálón megtalálható. A nettre felrakott friss információnak nem biztos, hogy van minden esetben valóság tartalma! Ezeket ennek megfelelően kell kezelni. Persze, ha biztos, megbízható a hírforrás, akkor más a helyzet. A netten felrakott hír a másod perceken belől olvasható, míg ami könyv formájában kiadásra kerül, az olykor jelentős késésekkel olvasható. Mire valami könyv formájában kiadásra kerül, lehet, hogy már elavult az információ, mert pl. a könyv nyomdai megjelenésének ideje alatt módosul az elképzelés, hír. Ez benne van a pakliban. Ugyanezt a világhálón, másodpercek töredéke alatt közzé lehet tenni, megosztani. Az elektronikus sajtó terjedésével még egy probléma fog jelentkezni a későbbiek folyamán (de ne legyen igazam). Mégpedig az, hogy a kézírás, kézzel írt szöveg olvasása egyre jobban a háttérbe fog szorulni.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.01. 10:27

Nem hittem volna, hogy a hsz-om ennyi választ vált ki.

Addig, amíg nem írtam ide tegnap, nekem úgy tűnt, hogy net-ellenes hangulat alakult ki. Így éreztem. Aztán írtam egyet, és utána sokatok bizonygatni kezdték a net fontosságát. Úgy látom, teljesen egyetértünk.

És én is írtam, hogy sok szemét között kell keresni a hasznos dolgokat. Mellesleg, nemcsak a neten.

Szerintem kissé túlságosan fel lett fújva a kérdés. Részemről nem akarok tovább vitázni erről. Nem érdemes. Beszéljünk ebben a topicban inkább konkrét könyvekről.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2016.02.01. 11:40

Re: Könyv versus net.
Tisztázzuk frontvonalainkat: az internet nagyon hasznos, mivel napra készen, friss információkat szolgáltat, és ehhez (helyenként) kiegészítést, javítást is hozzá tehetünk (sajnos nem mindenütt). Viszont félelmes mennyiségű hamis, hazug, téves információt is közöl. Az adott kérdésben kevéssé járatos, tájékozatlan kezdő a 90 százalékban téves vagy felületes közlések közül nem tudja, vagy nehezen tudja kiválasztani a helyeset, tehát a net a jóhiszemű laikus, vagy kezdő számára rengeteg tévedést terjeszthet. Emellett egyes közlemények idővel eltűnnek.
Nagyon nagy előny, hogy ma már a könyvtárak, intézmények, egyesületek nagyon sok munkőát beszkennelnek, és nem kell alapművekért a könyvtárba elkocogni.
A nyomtatott könyv maradandóbb, a megbízható szerzőtől származó munka a megjelenés időpontjáig megbízható. Kezelése egyszerű: bármikor vissza lapozhatok pillanatok alatt az éppen szükséges oldalra. Viszont nem vitatkozhatok, helyesbíthetek benne. (Az esztétikai részről most nem is beszélek!) Csak a kézirat lezártáig terjedő ismereteket nyújt. Viszont maradandó, akár a évszázadokkal korábbi művet is elővehetek.
Forrásmunkául elsősorban könyv vagy folyóirat közlés alkalmas. Friss információkért azonban a net ma már nélkülözhetetlen.
A net akkor lesz majd hiteles tájékoztató, ha megoldható, hogy a közlések hitelessége valahogy ellenőrizhető legyen. Talán ez is megoldható egyszer. BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.02. 13:31

Remélem, nem korbácsolok tovább egy vitát, amelyben pedig mindegyik félnek nagyon hasonló volt a véleménye.

De:
A net akkor lesz majd hiteles tájékoztató, ha megoldható, hogy a közlések hitelessége valahogy ellenőrizhető legyen. Talán ez is megoldható egyszer. BQ.


Hát, ezt nem hinném, hogy megoldhatóvá válhatna. A net szabadsága okozza a szabadosságát.

Ami többé-kevésbé hiteles lehet, az a miénkhez hasonló fórumok, ahol hiteles emberek hurrogják le a zöldségeket. Hiteles emberré pedig a többség a válaszaival "szavazza meg" az illetőket.

De ilyen történhet egy asztrológiai, UFÓ-hívő, vagy tenyérjós fórumban is. Az ilyenekben résztvevő teljesen laikusok félre lesznek vezetve.

Nincs hát garancia a hitelességre.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.02.02. 13:52

Könyveknél is hasonló a helyzet, mint a neten.
Ahogy a csillagészati könyveket sem fogja egy asztrológus lektorálni, így fordítva sem fog megtörténni. Vagyis a könyvek között is jelennek meg mindenféle információk. Így ugyanúgy válogatni kell a netes információk között, mint a könyvek között.

Sőt!
Erre a sőtre mondok egy példát:
Nemrég olvastam Lee Smolin Mi a gubamc a fizikával könyvét, ami arról szól miért nem tudjuk a kvantumfizikát összekapcsolni a relativítás elmélettel.
A könyvben sok helyütt hangzik el bírálat ismert fizikusok és elméleteik felé, amikkel laikusként nem tudok mit kezdeni. Ugyanis a könyv logikája szerint igazat adok neki, ugyanakkor emlékszem mikor a bírált témában olvastam könyvet, akkor annak is igazat adtam. Viszont ez esetben mindenkinek nem lehet igaza! :)

Ebből csak azt akarom kihozni, hogy a könyvek sem mindig olyan kézenfekvőek, mint gondoljuk. Ez persze abból adódik, hogy még mindig nem ismerjük a világunkat.

Azért én még mindig könyvpárti vagyok, bár nagyon sok helyet foglalnak, de legalább nem merülnek le, nem kell őket feltölteni. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.02.02. 21:31

Tom írta:... Ahogy a csillagészati könyveket sem fogja egy asztrológus lektorálni, ...



Háááát, egy asztrológus ne is akarja lektorálni a csillagászati könyveket - sokkal inkább egy asztronómus...
De asztronómusból is van ilyen is, meg olyan is.

Tudomásul kell venni, hogy a kételkedés - akár önmagunkban is - a tudás velejárója. A túlságosan magabiztos emberek a megismeréshez vezető út elején járnak csupán.

Nincs abszolút igazságokat közlő információforrás, talán csak az újszövetségi Biblia lehet kivétel (az ószövetség - a tudomány jelen állása szerint - megbukott már Ádámnál és Évánál), bár annak megbuktatására is hajtanak sokan, egyelőre konkrét eredmények nélkül...

Newton F = m x a egyenletét is tuti befutóra fogadta minden fizikus, amíg Einstein a véges és abszolút fénysebesség valamint a Lorentz-transzformációk "egymásra hatásából" ki nem hozta, hogy m≠konst.
Így az F = dI / dt sokkal közelebb áll az ún. "igazsághoz". Lehetne számtalan egyéb példát is hozni; de az előbbi talán a legismertebb "ugrása" a fizikának.

Tehát mi is a tiszta forrás???
Én nem ismerek ilyet sem könyvben (a fent említetten kívül), sem az interneten.

Javaslatom tehát: kételkedjünk mindenben és mindenkiben, és csak saját, eddig megszerzett, folyamatosan gyarapodó (s így egyre bizonytalanabb...) tudásunkon keresztül szűrve ítéljük meg egy-egy információ morzsa valóságtartalmának valószínűségét. Így egyre biztosabban lehetünk bizonytalanok. S aki ebben ellentmondást lát, az nem értette meg, amit írtam.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: Tom » 2016.02.03. 09:19

Attila írta:
Tom írta:... Ahogy a csillagészati könyveket sem fogja egy asztrológus lektorálni, ...



Háááát, egy asztrológus ne is akarja lektorálni a csillagászati könyveket - sokkal inkább egy asztronómus...


Egyetértek veled, de fenti dolog, nem elírás, azt akartam ezzel mondani, hogy a hasonló a hasonlót fogja elismerni. Így könyvekből is megjelenhet mindenféle tudományos, áltudományos. (A csillagászati könyveket csillagászok lektorálják, az asztrológiai okfejtéseket, meg asztrológusok. Nem fog egy csillagász beleírkálni egy horoszkópiás könyvbe, hogy oké, oké, de ez nem így van, pl. mert megmértük, vagy csak nézz fel az égre.)
Aztán persze ki tudja mi a valóság? Örökös kétkedés és bizonytalanság.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Könyv-kérdés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.03. 12:56

a kételkedés - akár önmagunkban is - a tudás velejárója


Így van!

Viszont az asztrológusok nem kételkednek a saját világnézetükben, szikrányit sem. A jósok sem, és még sorolhatnám. (Vagy ha nem hisznek benne, akkor ezt gondosan titkolják, pénzkereset okán.)

És sok paranoid futóbolond dolgozta ki a saját elméletét, pl. a relativitás elmélet cáfolatáról, stb. Ezek olykor ezen a fórumon, olykor másutt - egyre gyakrabban a Kozmofórumon - hirdetik az igét, és minden kételkedést kapásból visszautasítanak. Nem kételkedek az ilyenek semmiben. Ami hamis elméletekhez vezető biztos út.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”