ge.nom problémái

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.10.20. 10:55

Tóni írta:a nagyobb kilépő pupilla a szem látóideg felületén nagyobb felületen oszlik el.


Elnézést, ez nem stimmel. Nagyobb kilépő pupilla esetén a szemlencse nagyobb felületén halad át a fény, de ez nekünk mindegy, a lencse a képet az ideghártyára ugyanúgy képezi le. Ha a kép nagyobb felületre lesz leképezve, az nem más, mint nagyobb nagyítás.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2010.10.20. 14:35

Szia Zoli!

Valóban igazad van. Ezért nem kell elnézést kérni.
Most nincs időm többet és bővebben írni. Én arra
gondoltam hirtelenjében, hogy egy adott objektívátmérőnél
a nagyobb kilépő pupillán kisebb a fénysürűség.
Szia, Tóni
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.10.24. 12:24

Szerintetek ha a Marsot tényleg szabad szemmel látnánk Hold méretűnek, az milyen hatással lenne a bolygóra?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.24. 12:56

Ahoz, hogy a Marsot akkorának lássuk, mint a Holdat puszta szemmel (30') kb. 75-ször közelebb kellene lennie (kb. 700000 km). Mivel a kölcsönös tömegvolzás a távolság négyzetével fordítva arányos, a Földre kb. 7500-szor nagyobb lenne a hatása, mint most (a legnagyobb földközelség idején). Ezzel arányosan ennyivel nagyobb mértékben befolyásolná a Föld keringési pályaelemeit. (És természetesen a Föld is ugyancsak erősebben befolyásolná a Mars keringését.) Ez jelentps hatással lenne a Föld keringésére. Egyébként így is jelentkezik a hatása, pl. a földpálya perihélium irányaának elfordulására. BQ.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.24. 14:48

ge.nom írta:Szerintetek ha a Marsot tényleg szabad szemmel látnánk Hold méretűnek, az milyen hatással lenne a bolygóra?


Ez sztem eléggé offtopic... Merthogy ez nem problémád, hanem egy kérdés, amelynek meg volna a megfelelő helye. Elnézést, nem vagyok én önjelölt moderátor, de a fórumnak az a lényege, hogy a többi felhasználó adott információn adott című topicban keres.
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
lepomara
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.10.26. 13:48

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: lepomara » 2010.10.26. 14:08

Sziasztok! Tudnátok nekem segíteni. A párom szeretne egy távcsövet, és gondoltam meglepem vele. Az öcsém kint dolgozik németo.ban néztem az ebay-en olcsóbbak ott mint nálunk.... Ez jó lehet egy kezdő számára? Fernrohr Astronomisches Teleskop 700mm/76mm mit Stativ


http://cgi.ebay.de/Fernrohr-Astronomisc ... 7270070266
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.10.26. 14:34

Szia Mara,

szerintem ezt inkabb ne... (pl. a megadott 787x-es maximalis nagyitas elarulja, hogy nemigen ertenek hozza: egy ekkora muszernek elvi maximalis nagyitasa 150x korul van, de meg ehhez is joval stabilabb allvany kellene, mert amugy csak a remeges kerget az oruletbe...)
ha nem titkos, oszd meg az alabbi kerdesekre a valaszt, konnyebben talalhatunk otleteket:
- kb. mennyi penzben gondolkozol
- elsosorban mik erdeklik a parodat (bolygok? Hold? Nap? Kodok-galaxisok?)
- honnan tudnatok hasznalni a muszert (erkelyrol, szukos helyrol; nagyvaros kozepebol (fenyszennyezes!); kellemesen sotet, nagy kertbol?)
- erdemes lehet keresni egy kozeli amatort, belenezni egy-ket csobe, mit tudnak.

Egyebkent pedig szerintem: cipot a cipoboltbol! :) szerencsere mar nalunk is vannak jo cipoboltok: http://www.makszutov.hu, http://www.tavcso.com

--mpt
lepomara
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.10.26. 13:48

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: lepomara » 2010.10.26. 14:40

Kösznöm a gyors választ!
Hát 20.000, 25.000 körül gondoltam.. nem nagyon tudom, hogy ennyiért lehet e találni vmi normálisat... (kezdőnek) Hát :) jó kérdés... de a hold azt tudom, illetve bolygó.. A használata bárhonann megoldható, van nagy udvaruk a városban, illetve csendes sötét helyes kis tanya. Ennyiért szerinted mit kaphatnék, illetve mire figyeljek...
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.10.26. 14:46

Bar bolygokon reszleteket nem mutat (a Jupiter holdjainak tancat igen), es a Holdon is csak a nagyobb kratereket, en ebbol a penzbol egy jo binokulart (latcsovet) vennek, kicsit nagyobb atmeroben es nagyitassal, pl. egy 12x60-ast vagy 15x70-est.
Sotet egen hihetetlen csillagmezoket, tagabb kettosoket, halmazokat mutat meg. Szerintem pl. 15x-os nagyitassal a legszebb a Fiastyuk. Ala egy fotoallvany celszeru. Amellett termeszetfigyelesre is kitunoek.

Bolygokhoz nagyobb nagyitas (legalabb 50x, de inkabb felette) kellene, amihez viszont egy stabilabb allvany is szukseges, ami mar magaban kimeriti a keretet.

--mpt
lepomara
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.10.26. 13:48

Re: ge.nom problémái

Hozzászólás Szerző: lepomara » 2010.10.26. 14:50

:) nagyon rendes vagy, de nekem ez kínai... binokulár.. értem, nézegettem azokat is . És erről mi a véleményed? http://www.makszutov.hu/refraktor_akro/sw_70r
Lezárt

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”