Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.15. 17:00

peregrinus írta:A Puli csapata nevében szeretném megköszönni az eddigi támogatást mindenkinek, a Kis Lépés Klub jelenleg 427 tagjának (innen a fórumról is vannak :-)) és céges szponzorainknak is!

Bízom benne, hogy a jövőben is meg tudjuk mutatni, van értelme "lehetetlen" dolgokat csinálni - nem véletlenül választottam mottómnak Herman Hesse szavait: "Az embernek újra és újra meg kell kísérelnie a lehetetlent, hogy a lehetségest elérje."

A Pulik pontosan tudják, hogy a történet neheze csak most kezdődik; de megvannak az elképzeléseink, hogy milyen utat akarunk bejárni, és lépésről-lépésre haladunk.

Pozitív értelemben kritikus kérdéseknek pedig örülünk, mert ez segít nekünk is megoldásokat találni és cselekedni.

De talán ami a legfontosabb: mi úgy gondoljuk, ahhoz, hogy elérjük kitűzött céljainkat, ahogy maro írta, a költő szavaival: tenni, tenni kell!


Kedves Dr. Pacher Tibor!

A Csillagváros Amatőrcsillagászai már jól tudják, hogy mindig mindenbe belekotyogok és mindemellett egyfolytában kérdezek. Tanárként én is erre buzdítottam nebulóimat: mindig mondjátok el amit gondoltok és mindig kérdezzetek, mert nem szégyen. Több helyen felkaptam a fejem miközben nagyjából végigböngésztem a linkeket és ezt a fórumot.

Elsősorban tanulmányoztam az Ön profilját. Kicsit kedvemet szegte látni azt, hogy a Pulik vezérének /hangsúlyozom, a profil alapján/ semmi köze a csillagászathoz. Konkrétan gondolok itt a "nem szoktam észlelni - nincs kedvencem" megadott sorra. Végül is így tényleg nagyobb öröm lesz nézni a Hold-felvételeket, ha még semmit sem tudunk róla.
Véletlen sem akarok magammal példálózni, mert itt sokan mások vannak, akik hasonlóan cselekszenek, de megosztanám Önnel, hogy ma hajnali 4-kor azért keltem fel, hogy fél 6-ig Szaturnuszt észleljek. A Szaturnusz egy bolygó. Fizetni sem kell azért, hogy az ember láthassa.

Továbbá szöget ütött a fejemben, hogy az ember nem soros kapcsolás... minimum párhuzamos, hanem csillag-delta. Vagyis célszerű előre tervezni, miből, hogyan, mi módon érjük el a célunkat. Ez alatt azt értem, hogy a Puli csak úgy tud majd a Hold felszínén gurulni, ha az emberek megtanulnak a realitás talaján járni. Természetesen minden egyes lépéssel közelebb kerülünk a célhoz és nem vitatom szürkeállomány tőkéből nincs hiány országunkban. Viszont egy egészen másfajta tőkéből annál inkább.
Ezért illő dolog lenne egy betartható! - minden részletre kiterjedő akcióterv kidolgozása, a kutatási eredmények publikálása. Ugyanis sem a magánszemélyek se pedig a szponzoráló intézmények nem fogják elfogadni a kudarcot nyugodt szívvel, ha a projekt balul sül el. Viszont ha eleve sejtjük, hogy nem jön össze, akkor meg nem támogatják az elképzelést.
Ráadásul sokkal nagyobb anyagi problémákkal küzdenek egyéb más csillagászattal kapcsolatos szervezetek, egyesületek, obszervatóriumok, planetáriumok, akik már bizonyították társadalmi és tudományos hasznosságukat. Ezért vonom kétségbe a "majd lesz pénz szponzortól" elméletet, lehet, ezzel csak a hiszékenyebb 1000 Ft-al adakozó embereket akarják altatni.

Valaki megjegyezte a fórumban: neked csak 2 sör - de másnak nagyon sok sör. Gondolom azért írta ezt, mert senki sem tudja, hogy mi áll a szerződések apró betűs részében a befolyt támogatás kapcsán. Nyilván visszatérítésről szó sincs.

Zárszóként megemlíteném Hermann Karl Hesse idézete alapján formálódott véleményemet. Nem hiszem, hogy egy idealista romantikus költő filozófiája bármilyen szinten is összeegyeztethető a Holdra szállás rendkívül bonyolult, sokrétű tudományos fogalmával. Inkább érzelmi töltetként szolgál azoknak, akik a Puli problémával foglalkoznak. Szerintem viszont be kell látnunk, hogy csak azért mert "nagyon akarjuk" még nem jutunk el égi kísérőnkre.

Egyelőre úgy érzem, a Puli üzemanyaga az emberi könnyelműség.

Adja Isten, hogy ne legyen igazam.
Üdvözlettel: Rab Attila
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.15. 17:39

Na, ez kemény volt, mint a Rolling Stones ;)
Az én véleményem: lehet valaki megszállot Holdra-Pulit-Juttató anélkül, hogy lelkes amcsill lenne. Még azt is elfogadom, hogy távcsövön nem érdekli az ojjektum, csak helyben készült felvételről.
Viszont mostmár végre én is szívesen látnék egy részetesebb tevet az ütemezést, főbb lépéseket, és a költségvetést illetően. Nekem az alább emlegetett kétségek mindig a legutóbbiak miatt merültek fel. Tehát: nem ellendrukkolok - elő a részletekkel!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.01.15. 18:34

"Elsősorban tanulmányoztam az Ön profilját. Kicsit kedvemet szegte látni azt, hogy a Pulik vezérének /hangsúlyozom, a profil alapján/ semmi köze a csillagászathoz. Konkrétan gondolok itt a "nem szoktam észlelni - nincs kedvencem" megadott sorra. Végül is így tényleg nagyobb öröm lesz nézni a Hold-felvételeket, ha még semmit sem tudunk róla.
Véletlen sem akarok magammal példálózni, mert itt sokan mások vannak, akik hasonlóan cselekszenek, de megosztanám Önnel, hogy ma hajnali 4-kor azért keltem fel, hogy fél 6-ig Szaturnuszt észleljek. A Szaturnusz egy bolygó. Fizetni sem kell azért, hogy az ember láthassa. "

Bocs Atis!
Nem a profil szabványszövege ("nem szoktam észlelni - nincs kedvencem")alapján kellene ítélni!

http://www.kisalfold.hu/mosonmagyarovar ... z/2107696/

http://twice.hu/hitech/pulit-a-holdra#more-3188

http://www.urvilag.hu/almuk_a_vilagur/2 ... t_a_holdra ......stb.....stb.

Igaz, én sem változtattam a profilom szövegén, pedig kb. átlag napi öt órán keresztül néztem a csillagos égboltot 30 éven keresztül, nappal!!! :D
Még egyszer bocs!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.15. 19:08

Nincs semmi gond, akkor nyilván alaptalan a félelmem és a küldetés bizonyára sikerrel jár.
Viszont megismétlem, tényleg nem provokatív jelleggel írtam a fentieket. Ha országunk tudományos java adja hozzá a nevét, az lehet garancia mindannyiunk számára és ami történik majd az egyben referencia az Ő számukra.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: ozy » 2011.01.16. 05:15

Atis írta:Szerintem viszont be kell látnunk, hogy csak azért mert "nagyon akarjuk" még nem jutunk el égi kísérőnkre.

Egyelőre úgy érzem, a Puli üzemanyaga az emberi könnyelműség.
Üdvözlettel: Rab Attila

Én pedig úgy látom hogy ha valamit nagyon akarunk akkor minden akadály legyőzhető,
ha pedig nem akarunk semmit, akkor irány Zimbabwe vagy esetleg marad minden a régi.
Igaz, nem 427-en kell akarjuk hanem sokkal többen, de ha nem próbáljuk meg akkor még azt sem tudjuk
meg hogy mennyien vagyunk akik nagyon akarjuk.
Az is igaz hogy még én sem küldtem el a sörre valómat, de ami késik az nem múlik. És ráadásul én annyira könnyelmű vagyok hogy nem is fogom visszakövetelni ha a Puli nem nyeri meg a versenyt.
Ne legyünk rövidlátók, itt sokkal többről van szó mint a verseny megnyerése.

Tisztelettel,
Stefan Buda
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.01.16. 13:16

peregrinus írta:Bízom benne, hogy a jövőben is meg tudjuk mutatni, van értelme "lehetetlen" dolgokat csinálni - nem véletlenül választottam mottómnak Herman Hesse szavait: "Az embernek újra és újra meg kell kísérelnie a lehetetlent, hogy a lehetségest elérje."


Lehet nem fogalmaztam pontosan: az általam mondott "nagyon akarjuk"-al még hamarabb elérhetnénk a Holdra mint a fenti idézet alapján. Félretéve kicsit a kulturált hangnemet az ilyen "lehetetlen" dumáktól engem a hideg ráz. Főleg, ha anyagi része is van a dolognak. de nem akarok senkivel összevitatkozni ezen.

Eddigi munkahelyeimen az én feladatom volt támogatásokat kérni, szponzorokat keresni. Egy esetben sem fordulhatott elő, hogy az utolsó forintig nem számoltunk el és nem mutattunk fel eredményt. Sőt, támogatást mindig csak úgy adtak bármire is kértük, hogy előre leírt projekttervet kellett benyújtani amit 100%-ban kellett teljesíteni. Tehát szóba sem jöhetett, hogy nem sikerült valamit megvalósítani. A cél a tartósan hátrányos helyzetű, fogyatékkal élő gyermekek megsegítése volt.

Persze a magánszemély arra ad 1000 Ft-ot amire akar. De szponzorok "csak úgy" alapon a "lehetetlenért" cserébe nem hiszem, hogy nagy tőkét invesztálnának.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2011.01.16. 16:17

Ajánlom mindenki figyelmébe a Petőfi Népe újságban megjelent
cikket, ami itt is elérhető:

http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kultura/ ... dra-353540

Idézet a cikkből:

"– Nem biztos, hogy vennünk vagy bérelnünk kell egy rakétát, saját kezűleg is lehet ilyet építeni. A kereskedelmi forgalomban nagyon sok olyan alkatrész kapható, amiből magunk is meg tudjuk csinálni. Így is sokba fog kerülni, de még mindig sokkal olcsóbb lesz, mintha készen vennénk –"

Ez elég érdekesen hangzik. Több ezer tonna rakéta hajtóanyagot kellene felhasználni, ezek mindegyike
lényegében robbanóanyagnak tekinthető. Ki kapna erre engedélyt?
Fodrászoktól lehetne szerezni hidrogén-peroxidot oxidálószernek, tüzelőanyagnak jó lenne kerozin, vagy
dízel olaj.
Másik lehetőség rengeteg szifonpatront összekötni, és azzal fellőni a Pulit.
Nekem van egy pulim, rengeteget ugat. Lajka kutya mintájára felajánlanám szondának, a Holdon ugathatna kedvére.
A viccet félretéve, - ez az egész emlékeztet engem a "gyűjtés az ismeretlen katona édesanyjának megsegítésére" akcióra, - modernebb változatban.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.01.16. 16:29

Atis írta:Egyelőre úgy érzem, a Puli üzemanyaga az emberi könnyelműség.

Bevallom többször átolvastam a hozzászólást, de még mindig nem értem mi motiválta. Az egy dolog, hogy ez szinte nyíltan rágalmazza Dr. Pacher Tibort, aki nyilván nem először, de semmiképpen sem utoljára találkozik a "támogatás" ezen formájával. De belerúgni abba a pár száz emberbe, aki hajlandó támogatni egy ilyen ilyen ügyet, és könnyelműnek, hiszékenynek (ami a hülye fórumhoz szelídített formája ebben a környezetben) nevezni, mégis csak sok. Hinni valamiben nem hiszékenység. Mint ahogy nem jelenti a realitás talaján állást sem a hitetlenség és kiábrándultság. A Puli az első lépést határidőre sikerrel vette még ebben az ellenszélben is. Ez tény. Semmi okot nem látok látok - a kishitűséget kivéve - hogy a következő ne sikerülne.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.16. 16:54

Emberek!

Barátaim és Ellenségeim!

Régóta a legtöbb Puli-fan és ellenző is egy konkrét tervet vár!
Mivel eddig nem készült ilyesmi, leírom, kérdőjelekkel a konkrétumok helyén, mire lenne végre szükség:

Ahhoz, hogy 1 kg tömeget Hold körüli pályáról a Hold felszínére juttassunk, a1 kg hajtóanyag+oxidálószer szükséges, hidrazinszármazékot és N4O2-t feltételezve, a2 kg más üzemanyagot feltételezve. A hajómű tömege b1, v b2 kg. A lejuttatandó tömeggel számolva, ez x*a1 (v. a2) + b1 (v. b2) kg.

A Földról (LEO) a Holdig 1 kg tömeget c1 kg hajtóanyaggal, d1 kg-os hajtómővel lehet eljuttatni, vagy másfajta hajóanyaggal c2, d2 kg...

Az eddig kapott XXX kg tömeget vagy y tömegú, zeta költségű rakettával lehet fellőni, vagy az xy spacetravel consortium qwe USD/kg összegért juttatja fel LEO-ra.

Ennyi... és egy csomó kérdésem van jelenleg, amit ezek után - ha ezekre válazt kapok - felesleges lenne feltenni.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.01.16. 17:05

SzZoli írta:Ennyi... és egy csomó kérdésem van jelenleg, amit ezek után - ha ezekre válazt kapok - felesleges lenne feltenni.

Ne felejtsük el, hogy egy egy verseny. Aki nyerni akar nem fedheti fel a kártyáit már az elején. Megtalálni azt az egyensúlyt, ami a kétkedőket meggyőzi, de a versenytársakat nem juttatja információhoz... hát ez az ami szerintem ezen a fórumon nem fog menni.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”