Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.01.17. 17:33

meunier írta:Mi vagyunk a kétkedők, a többiek a hívők.
Úgy, mint az ufológiában... :mrgreen:

Majdnem. Tényleg ti vagytok a kételkedők. Mi vagyunk a tenni akarók és tudók.
Mint pl. a fényszennyezés elleni harcban :mrgreen:
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: ozy » 2011.01.18. 05:03

Egy igaz történet „hívőkről” és „kétkedőkről”:
Kb. tíz éve, a Victoriai Csillagászati Egyesület (ASV) kapott egy 76 centis tükröt a Mt.Stromloi csillagvizsgálótól azzal a kikötéssel hogy lesz belőle egy közhasznú teleszkóp.
Hamarosan alakult egy hívőkből álló csoport akik hittek saját képességeikben és hitték hogy ez egy olyan cél amiért érdemes föláldozni szabad idejüket. És ezek általában olyan emberek voltak akik már letettek valamit az asztalra, képességeiket bizonyítandó.
Meg is indult a munka, tervezéssel, a legjobb megoldások kiválasztásával stb. Közben pedig megjelentek a kételkedők akik nagyon elkezdték félteni az adakozók pénzét és minden áron egy részletes pénzügyi tervet követeltek. A hívők ilyen jövőbe látó papírmunkával nem akartak foglalkozni mert ettől a műszer úgy sem lett volna olcsóbb és az ilyen még a NASA-nak sem jön be. A végén a kétkedők nyertek mert a hívők visszavonták támogatásukat. A csatolt képen látható láda pedig azóta ott gyűjti a port egy lépcső alatt, de ez nem zavarja a kétkedőket.
(A lehetséges adakozók pedig, gondolom, elvitték a pénzüket sörözni ahol összetalálkoztak a kétkedőkkel és egy jót mulattak. A hívőknek biztos nyoma sem volt ott mert ők találtak maguknak hasznosabb időtöltést.)
Ha ez off topic volt akkor bocsánat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.18. 06:37

Kedves Ozy!
Mindegy hogy off volt-e az előző, mert akkora tanulságos igazság, mint egy ház. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy errefelé sokszor a céltalan kicsinyesség meg az értetlenség mekkora méreteket ölt, akkor méginkább ide (is) való írás volt. Ezenkívül az álmok hajszolása sem jellemző már, csak kevesekre. Anélkül pedig nincs következő lépés.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: ozy » 2011.01.18. 12:00

Köszönöm Sidius, jó érzés tudni hogy nem csak én látom így a helyzetet.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.01.18. 12:33

Írtam is egy korábbi hsz-omban, hogy ha túl sokat kérdezek, engem fognak kétkedőnek, ellendrukkernek nevezni :(
Pedig a kíváncsiság emberi tulajdonság és magának az amatőr csillagászatnak is az egyik hajtóereje.
Kicsinyesség, akadékosság kérdezni? A tükrös példát tekintve, a kérdéseimmel veszélyeztetem a Puli projekt megvalósulását? Ezt semmiképpen sem szeretném, inkább befogom a szám.
Sidius

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.01.18. 13:04

Bocs, én az általános helyzetre és nem feltétlenül e rovatra gondoltam, s főleg nem személyeskedő jelleggel. Bár tényleg off a téma, itt sehova se és ugyanakkor mindenhova való és jellemző Ozy példája.
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.01.18. 13:16

Ígérem ez lesz az utolsó hozzászólásom ebben az ügyben.

1, A tükrös eset Ausztráliában történt, a Pulit meg Magyarországon akarják megvalósítani. Miért is fontos ez? Azért, mert a nyugati demokrácia hazánkban csak húsz éves múltra tekinthet vissza, ha egyáltalán lehet ezt demokráciának nevezni. Nyugatról ezidáig majdnem kizárólag csak a káros dolgokat kaptuk meg (multik, fényszennyezés stb.). Itt nálunk szinte napi szinten lehet hallani, olvasni azt, hogy magánszemélyektől ilyen-olyan indokkal kicsalt pénzek tűnnek el nyomtalanul az elkövetőkkel együtt (ugye emlékszik még mindenki az Isaura felszabadítására...Vagy esetleg az Il Ferro biztosan sokaknak mond valamit). Természetesen a Puli megvalósítóit egyáltalán nem tartom csalónak és ha esetleg ezzel megbántottam volna őket, most kérek elnézést.

2, Én nem hiszem, hogy itt ellendrukkerek lennének (én sem vagyok az), ez csak egy ilyen önvédelmi reflex, ami egyszerűen az elmúlt két évtized nyugati típusú demokráciájának köszönhető, hogy minden ilyen jellegű adakozást kétszer-háromszor meggondolok. És ez nem jelenti azt, hogy ne lenne kedvem adakozni, de csak abban az esetben, ha tényszerűen, adatokkal alátámasztott projektet látok megvalósulni.

3, A tükrös távcső elkészítése, még a hozzá tartozó kiszolgálóépületekkel, tokkal-vonóval valószínűleg töredéke lehet egy önjáró robotnak a Holdon történő sétálásához képest. Ezért (is) sántít nekem az, hogy csak egy 1000-es lenne, amit az amatőrcsillagászoktól kérnek. (Vajon hány amatőrcsillagász van hazánkban? Vajon ezek közül hány embernek van tudomása erről? Vajon mennyien tudnak adakozni a megélhetési problémáik mellett? Ez innen befolyt összegből vajon mennyit sikerült megvalósítani?)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: ozy » 2011.01.19. 07:51

Sidius írta:Bocs, én az általános helyzetre és nem feltétlenül e rovatra gondoltam, s főleg nem személyeskedő jelleggel.


Én is az általános helyzetre gondoltam, igaz volt bennem egy kis kísértés személyeskedésre, miután ufológus kategóriába lettem besorolva, de ezt könnyen megemésztettem.

Meunier utolsó hozzászólásában nem tudok egyetérteni azzal hogy „...ez csak egy ilyen önvédelmi reflex, ami egyszerűen az elmúlt két évtized nyugati típusú demokráciájának köszönhető, hogy...” Az én tapasztalatom szerint a nyugati típusú demokráciákban élőkre az ilyen viselkedés nem jellemző. A tükrös példámban sem a gyanakvás vezérelte a kétkedőket. Az pedig hogy a keleti új demokráciák főleg a rossz dolgokat vették át, azért nem a nyugat a felelős. Úgy tűnik negyven valahány év torzított gondolkodásmód után húsz év nem elég egy társadalomnak hogy helyre rakja értékrendjét. De tényleg ezt hagyjuk a szociológusokra.

On topic:
Én egy olyan Puli hívő vagyok aki nem csak azt nem hiszi hogy a Puli megnyerheti ezt a versenyt hanem azt sem hogy bármelyik csapat erre képes lenne a következő három éven belül. Mégis azt mondom, ez a kezdeményezés megérdemli a támogatásunkat. Minden ami hozzájárul egy rendes magyar űripar kialakulásához nagyon is támogatandó, szerintem.
Sokan a siker esélytelenségére hivatkoznak amikor elutasítják a támogatásukat. Ezt nem tartom helyesnek mert ez egy olyan verseny amiben fontosabb részt venni mint megnyerni (főleg ha úgy se fogja senki). Nézzük meg a csapatok listáját, mely országok vannak képviselve, melyek nem, aztán tegyük fel a kérést: hova volna jó tartozni?

A verseny pedig lehet meg lesz hosszabbítva ha nem nyeri meg senki az adott időn belül.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.19. 16:45

Van egy régi bölcselet, miszerint nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos. :)
peregrinus
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.10.25. 08:56

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: peregrinus » 2011.01.20. 00:05

Néhány, már többször felvetett kérdésre talán van válasz a vipcast.hu-n hallható interjúban (linket ld. lenn). És remélem, a hétvégén hozzájutok egy valamivel hosszabb gondolatsor kifejtéséhez is.

Addig is köszönöm mindenkinek a konstruktív hozzáállást!

Dr. Pacher Tibor

És itt van a link a vipcast.hu interjúhoz (ca. 22 perc):
http://www.vipcast.hu/2011/01/17/holdlakok-puli-glx/817
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”