Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.22. 10:09

Egy eddig példátlan magyar kezdeményezésre szeretném a figyelmeteket felhívni. Egy kis magyar csapat a fejébe vette, hogy indul a Google Lunar X PRIZE díjáért, amit az kaphat meg, aki önjáró robotot küld a Holdra, ami ott aztán 500 métert megtesz. Nem kis feladat mindezt magánerőből, állami segítség nélkül megtenni. És ez csak az első kis lépés, hiszem űrjárművek rendszeres indításában is bíznak, ahogy ez a honlapjukon olvasható: http://www.pulispace.com/

Arra kérlek hát benneteket, ha van anyagi lehetőségetek, és kedvetek is arra, hogy részt vegyetek a nagy kalandban, segítsetek az indulásban és lépjetek be a Kis Lépés klubba, amit már egy ezressel is megtehettek (egy mozijegy többe kerül, (igaz egy sör meg kevesebbe :-))) Ismerőseitek figyelmét is hívjátok fel erre, nehogy valaki később szemrehányást tegyen nektek, hogy kihagytátok. Ha meg akarjátok tenni a kis lépést, akkor a részleteket, és a már résztvevők listáját megtaláljátok itt: http://www.pulispace.com/hu/vegyen-reszt/kis-lepes-klub
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.09.22. 12:50

Tetszik nekem ez a puli! Sajna anyagilag egy ezres nem sok, de annyim sincs rá. Viszont szívesen beszállnék én is egy ilyen projectbe. Ha nem most, akkor később. Csilla köztük van, nekem miért is ne sikerülhetne?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.22. 21:17

Hát, ily' módon az 50000 dolláros nevezési díjat sem fogják összekalapozni 2014. december 31-ig.
Az X PRIZE sajnos nem ábrándos lelkületű magyar egyetemisták játéka.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.22. 23:00

csakb írta:Hát, ily' módon az 50000 dolláros nevezési díjat sem fogják összekalapozni 2014. december 31-ig.

Remélem tévedsz! :(
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.23. 02:20

Én is remélem, de az 50000 dodós beugró (10 millió forint) aprópénz, semmiség ahhoz képest, hogy mibe kerül eljuttatni akár 50 kg-nyi motyót is a Holdhoz. Van még hátra bő 4 év, és a díj kihirdetése óta eltelt már vagy 3. Érdemes megnézni a GLXP oldalán a már beregisztrált formációkat. Hát nem kispályások, és már egy kicsit előrébb járnak egy műanyaglavórból, üdítős kupakokból és játékautóból faragott rover-modellnél...

Ezen kívül a gyakorlati lehetősége zéró, hogy valaki Magyarországon fejleszt ki egy holdrakétát ennyi idő alatt.

A legtöbb vállalkozás azon dolgozik, hogy valami kereskedelmi hordozórakétával feljutnak legalább LEO-ig, és onnan már "csak" 6 km/s többletsebességet kell kicsiholniuk (vagy LTO-ról 3 km/s-ot) a rakétatechnikában jártas partnercégek segítségével. Erre az egyik legolcsóbb megoldás a SpaceX Falcon-1 rakétája, ami olyan 570 kg-ot tud LEO-ra vinni potom 6-7 millió dollárért (1,2-1,4 milliárd forint). Viszont fél tonnából szerintem jelenleg senki sem tud kihozni olyan fokozatot, ami LEO-ról eljut a Holdig, vagyis nagyobb rakétát kell venni, sokkal-sokkal drágábban.

Szerinted össze fognak hozni több tízmilliárd forintot paypal adományokból és hazai cégek, vállalkozók pumpolásából?

Az árvízkárosultaknak mennyit sikerült összegyűjteni egy nagyon intenzív, országos kampány segítségével? 55 és 100 millió között? És az azért egy olyan cél volt, ami érthető okokból megnyitotta a magyar pénztárcákat és vállalati számlákat is.

Szóval ezek a kérdések merültek fel bennem először az űrpuli kapcsán.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.09.23. 10:33

Minden tiszteletem azoké, akik ilyen hurráoptimizmussal képesek belevágni egy amúgy reménytelennek látszó vállalkozásba. Egy pillanatig rajtam is elhatalmasodott az a gondolat, hogy csatlakozzam a projekthez, mivel oriási szakmai kihívásnak érzem, de aztán győzött a realitásérzék :-( Sajnos Balázs véleményét vagyok kénytelen osztani a kérdésben.

csakb írta:Én is remélem, de az 50000 dodós beugró (10 millió forint) aprópénz, semmiség ahhoz képest, hogy mibe kerül eljuttatni akár 50 kg-nyi motyót is a Holdhoz. Van még hátra bő 4 év, és a díj kihirdetése óta eltelt már vagy 3. Érdemes megnézni a GLXP oldalán a már beregisztrált formációkat. Hát nem kispályások, és már egy kicsit előrébb járnak egy műanyaglavórból, üdítős kupakokból és játékautóból faragott rover-modellnél...


Négy év kb. arra elég, hogy konkrét tervek alapján a kivitelezés megtörténjen. Ha rendelkezésre áll néhány tucat (erős alulbecslés) teljes munkaidős szakember.
A projekt weboldalán elérhető információk viszont azt mutatják, hogy egyelőre a tervezés el sem kezdődött, a csapat még nem állt fel, és hát a team jelenlegi tagjainak jórészének szakmai tudása nem korrellál az űrtechnika által igényelt tudással.

csakb írta:Szerinted össze fognak hozni több tízmilliárd forintot paypal adományokból és hazai cégek, vállalkozók pumpolásából?


Természetesen nem nulla a valószínűsége, hogy valaki a top-100 listáról váratlanul megtér, szegénységi fogadalmat tesz, és a teljes vagyonát a puliprojektre hagyományozza... Az talán elég lenne.

Én azért el tudom képzelni, hogy hazai vállakozók adják össze a pénzt, de akkor nagyon konkrét elképzelésekkel kellene őket megtámadni, hogy tudják, hogy mire adják a pénzt.

Kvi
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.23. 10:49

csakb írta:Szerinted össze fognak hozni több tízmilliárd forintot paypal adományokból és hazai cégek, vállalkozók pumpolásából?

Azt hiszem, hogy Európa jövője és ezen belül Magyarországé az innováción múlik, aminek szükségképpen magántőkéből kell megvalósulnia. Az már láttuk, hogy ha az állam csinálja, mire jutunk. Ha nem lesz meg a magántőke vállalkozási kedve, akkor lesüllyedünk, elszegényedünk és még kevesebb jut majd az árvízkárosultaknak is.
Ezért gondolom, hogy érdemes legalább egy ezrest áldozni rá. Ha nem lesz itt a műszaki és tudományos értelmiség között annyi ember, aki ezt a beugrót összeadja, akkor mit várunk? Hogy a jogászok és közgazdászok, humán szakemberek megteremtik majd a fellendülést?
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.23. 10:56

KVI írta:Én azért el tudom képzelni, hogy hazai vállakozók adják össze a pénzt, de akkor nagyon konkrét elképzelésekkel kellene őket megtámadni, hogy tudják, hogy mire adják a pénzt.Kvi

Azt gondolom ezen dolgoznak. Ezért is nem úrtechnológiai szakemberek vannak egyelőre a csapatban.

Nem hurráoptimizmusból kell támogatni őket, hanem jól felfogott érdekből. Ha ez a GLXP nem jön össze, vagy be se indul, akkor melyik vállalkozó fog itt a jövőben űrtechnikára pénzt adni? A Hold és a holdra szállás jól értelmezhető a legtöbb ember számára.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.23. 14:57

Kár, hogy a honlapjuk gyakorlatilag teljesen semmitmondó. Nem arra vagyok kíváncsi, hogy mit gondolnak a puli kutyáról, hanem arra, hogy milyen ötleteik vannak, amikkel szerintük sikereket érhetnek el. Erről sajnos nincs szó, csak valami minimálinformáció bányászható ki a sajtóanyagok közé elrejtett wörd fájlokból és zippelt jpg-kből.

Aki kíváncsi bővebben is a projektre, az holnap, a Kutatók éjszakájának keretében élőben is találkozhat a tervekkel Kecskeméten (GAMF, Planetárium), és a BME-n:

http://www.pulispace.com/hu/oktatas/ese ... 0/09/24/46

Kár, hogy nem vagyok otthon, mert valamelyik rendezvényre elmentem volna.


Ezen kívül az SFportálon találtam egy két hete készült, 45 perces videót, amiben Vizi Pál beszél a projektről. Most kezdtem el nézni, nagyon kíváncsi vagyok rá!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.23. 17:52

Hát, hiába 45 perc a videó, nem sok információ van benne. Ez kis részben a hihetetlenül amatőr SFportálos "operatőrnek" is köszönhető. :]
Remélem, Pál is felkészültebb és összeszedettebb lesz egy kicsit legközelebb.

Jól tippeltem, hogy az a terv, hogy egy SpaceX Falconra próbálják ráhiénázni a pulit.
Viszont továbbra sem világos, hogy hogyan is akarnak erre összeszedni legalább 10-20 milliárdot magáncégektől és személyektől.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”