Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.01.20. 02:54

Üdv a PULI-soknak!

A projectet hol lehet támogatni és milyen módon. Gondolok itt olyanra, hogy akár munkával hozzájárulni is olyan módon, hogy ha teszem azt van száz ráérő programozó, aki ha egy adott feladatot megkap leosztva rengeteg dolgot meg tud csinálni, de ugyanígy pl. hobbi cnc-sek, vagy egyéb szakemberek is hozzá tudnának járulni a megvalósuláshoz. Egyenként nem is kell feltétlenül sok munka, de ez, ha jól meg van szervezve, akkor nagyon sokat hozzá tudna tenni, ugyanis a pénz az önmagában nem minden, mert ha van bárkinek egy jó ötlete a sok ember közül, az sokkal többet jelenthet, akár egy ugrást is. Szerintem érdemes lenne megkeresni ilyen fórumokat is neten, és ott is reklámozni a dolgot, van nagyon sok érdeklődő, vagy tenni akaró ember is mindenfele. Akár egy weblapon munkaelosztó és szervező rendszert csinálni a feladat megoldásokra, ötlet falat, stb... Afféle MLM rendszert csak nem keresedelmi célra, meg hát van rengeteg módszer nyilván. Igen, időbelileg 2013 még kicsit odébb van, bár könnyen el tud szaladni az idő, kisebb dolgokkal is elmennek hónapok egy tervezésnél is, mindenesetre a tervvel érdemes nagyon alaposan és hosszan foglalkozni, mert azon nagyon sok múlik.

Béla.
peregrinus
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.10.25. 08:56

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: peregrinus » 2011.01.23. 19:19

Néhány gondolat, amint azt ígértem, a teljesség igénye nélkül; nem kimondottan személyeknek szóló válaszok, ezért elnézést kérek, ennek oka pusztán időm szűkössége.

Mit teszünk a Pulinál azért, hogy a GLXP küldetés sikeres tudjon lenni? (Itt most nem a müszaki értelemben vett dolgokra gondolok.)

* Ismeretterjesztés: társadalmi értéket teremtünk, a kihívás felvállalásával és annak való megfelelésre való törekvéssel, magas színvonalú ismeretterjesztéssel szeretnénk a fiatalokat lelkesíteni a tudós és mérnöki pályák iránt. Eddig azokon a rendezvényeken, ahol részt vettünk, már mintegy 3.000 embert /diákot értünk el személyesen! Facebook oldalunknak már most több, mint 2300 kedvelője van.

* Szeretnénk, ha minél több magyar ember és cég támogatását el tudnánk nyerni, hogy együtt megmutathassuk, igenis lehet egy ilyen projektet csinálni Magyarországon! Szerencsére nem vagyunk egyedül azzal, hogy szükség van a pesszimista gondolkozásmód megváltoztatására Magyarországon.
http://www.sikerado.hu/rolunk
http://hirportal.sikerado.hu/tudomany/2 ... i_az_urben

Ès ezen a fórumon is vannak hasonlóan gondolkodók, szerintem nem is kevesen :-)

* Fenntartható üzleti vállalkozás: A GLXP kihívás mellett a Puli hosszú távú célja olyan fenntartható űripari, ill. űripar-közeli high-tech vállalkozás kialakítása, amely a GLXP-s fejlesztéseknek való megfelelés után is versenyképes maradhat. Ezért már most megkezdtük fejlesztésünkön belül azoknak a területeknek a vizsgálatát, amelyek akár rövid határidőn belül is piacképes spin-off termékeket tudnának nyújtani.

Ezzel három "stratégiai" lábon is áll a GLXP Pulija.

Költségek: Az a költség, amiből egy ilyen misszió min. 90%-os biztonsággal teljesíthető a 4-10 milliárd forintos zónában van (20-50 millió USD), amelynek legnagyobb tétele a szondának a világűrbe való kijutása ill. annak Föld körüli pályáról a Holdra való eljuttatása. Ezek megvalósítására sok opció létezik, ezért a nagy szórás az összköltség becslésében. A Puli együttműködéseivel, tapasztalataival, kreativitásával törekszik ezt a költséget minél inkább leszorítani; de most még lehetetlen megmondani, melyik opció fog megvalósulni.

Költségvetés: valóban, egyik csapat sem teregeti ki költségvetését, mi sem fogjuk ezt nagyon megtenni, de teljesen titkolózni sem fogunk. Egyébként nagy és (kockázatos) projektek esetében bevett üzleti gyakorlat, hogy a teljes költségvetés előzetes biztosítása nélkül megy a projekt - lépésről-lépésre. Hiszen minden elért mérföldkőnek van hasznosítható eredménye is; ez egyben egyre növekvő biztosítékot is jelent, hogy a következő lépéseket is meg tudja tenni a projekt. Mi is így haladunk.

A GLXPs induló csapatok nagy része el fog bukni valahol a Hold felé vezető hosszú úton. De bárhol bukik is el valaki, addig eljutott, és az már önmagában is siker! Részeredmények is tudnak nagyon fontosak lenni, ld. a diszkusszióban elhangzott ARCA-témájú megjegyzést. Mi ugyan nem akarunk hordozórakétát fejleszteni – hogy mi jelenik meg rólunk a sajtóban, azt bár minden erönkkel igyekszünk “kordában tartani”, de végső soron nem rajtunk múlik - , de pl. a most elkezdett következő lépésünkben - az "Iteration 2 / Hunveyor 15" kódnevű projektünkben - létrehozzuk többek között a küldetés "szoftveres idegrendszerét", azaz a küldetésirányító szoftvert, amellyel pl. szimulációkat is végre lehet (ill. kell is a teszteléshez) majd hajtani. Akár más küldetések számára is majd, vagy oktatási célokra.

Sok más példát sorolhatnék; de talán mindenki el tud gondolkodni röviden azon, hogy mi minden hasznos dolog tud megszületni ebben a “lépésről-lépésre” stratégiában. Véleményem szerint pl. ezért is gondolják sokan, hogy a Kis Lépés Klub (egy-két) ezer forintos adományai nem kidobott pénz, hanem megtérülhet akár az oktatáson, akár a természettudományos ismeretterjesztésen keresztűl,  akár a gyakorlati életben is. Csak azzal, hogy segített elindítani a Pulit. (Az eddigi 441 KLK “tag” egyébként összesen mintegy 1,8 millió forint értékű adománnyal (forintban, euróban és dollárban is kaptunk támogatást) fejezte ki a Puliba vetett bizalmát. Kisbetűs részek nélkül, de NAGYBETÜS KÖSZÖNETTEL a Puli részéről :-))

Hermann Hessétől kölcsönzött mottómat pedig szeretném azzal is aláhúzni, hogy nagy megtiszteltetés számomra az Icarus Project tanácsadójaként olyan emberekkel együtt tenni egy másik, még a Pulinál is “lehetetlenebb projekt” (a csillagközi utazás gyakorlati megvalósítása) egy lépésének sikeréért, mint Vint Cerf (http://hu.wikipedia.org/wiki/Vint_Cerf), és a többi kolléga:
http://www.icarusinterstellar.org/team_members.php

Rögös út vezet a csillagokhoz - Ad astra per aspera!

Tibor
peregrinus
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.10.25. 08:56

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: peregrinus » 2011.01.26. 11:10

PS: most olvastam az Indexen, Obamát többek között a következő módon idézték:

"Fél évszázaddal ezelőtt amikor a szovjetek megvertek bennünket a világűrben a szputnyik nevű műhold fellövésével, fogalmunk sem volt róla, hogy hogyan verjük meg őket a Holdért folytatott versenyben. A tudomány akkor még nem tartott ott és a NASA nem létezett. Ám, miután beruháztunk a kutatás és az oktatás jobbá tételébe, az újítások olyan hullámát szabadítottuk el, amely új iparágakat teremtett és új munkahelyek millióit."

http://index.hu/tudomany/2011/01/26/urv ... ett_obama/

"Az X Díj Alapítvány (X PRIZE Foundation) egy oktatási/ismeretterjesztési fókuszú közhasznú szervezet, melynek küldetése olyan radikális kitörési pontok létrehozása, amelyek az egész emberiség hasznára válnak, új iparágak, munkalehetőségek létrehozásával is."

Az Ansari X Prize-ban részt vett 26 csapat több mint 100 millió US dollárt fektetett a fejlesztésekbe. A SpaceShip One sikere óta - 2004.október 4. - több mint 1,5 milliárd US dollárt (magántőke és állami támogatások) fordítottak a magánűripar fejlesztésére (=munkahely)

Forrás: http://space.xprize.org/ansari-x-prize
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.02.18. 14:18

Megvan a hivatalos minősítés is.

http://pulispace.com/hu/media/blog/134- ... ompetition

Jó ezt látni! Sok sikert, és a jelenleginél kisebb ellenszelet kívánok! Hajrá Puli!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.08.16. 10:34

tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.16. 12:06



Ha olyan szoftvereket kapnak, ahhoz valószínűleg már azt használni is tudó ember is van, mert pár nap alatt nem lehet egy ilyen komoly szoftvert rutinszerűen megtanulni használni, legalábbis éveket szoktak emlegetni mire nagyon jól megy.

Ezelőtt 40 évvel hogy tervezték az űrhajókat egyebeket, akkor még nem volt CAD rendszer és valahogy mégis boldogultak, sokkal több ember kellett hozzá, manapság hatékonyabb, bonyolultabb dolgokat meg lehet tervezni ezekkel az eszközökkel, jóval kevesebb pénzből ?

További sok sikert a fejlesztésekhez !
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2013.02.09. 08:07

Bár a jó hírek között már megjelent, itt is helye van:
http://index.hu/tudomany/2013/02/08/mar ... holdjarot/
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”