Pulit a Holdra

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
lucidus
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.21. 15:31

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: lucidus » 2010.09.23. 19:05

Sajnos tényleg nem sok info van a videóban, de én úgy vettem ki, hogy pár dekás egységről lenne szó, amit potyautasként szeretnének LEO-ra tenni. (ingyen, a nagy rakomány mellett)
Viszont az is elhangzott, hogy a holdig is valami vásárolt cucc vinné a "szekeret", ami ráadásul a fékezést is megoldaná landoláskor (+ballonos érkezés).
Ha jól értelmezem, akkor a ballon maga az eszköz burkolata is, amiből felfújható csápokat lehet kiengedni, ezzel mozogna, megy egyebek...
Egyébként van egy ilyen DARPA fejlesztés, ott a ballon egyes szegmenseit lehet pluszban felfújni, így mozog folyamatosan torzítva a geometriáját.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.23. 20:13

maro írta:Ha ez a GLXP nem jön össze, vagy be se indul, akkor melyik vállalkozó fog itt a jövőben űrtechnikára pénzt adni?


Továbbra is úgy gondolom, hogy reálisan megvalósítható terveknek érdemes nekiesni.

Az űrtechnika témában itt van például az eddig nagyon sikeres, de a médiában természetesen szinte soha nem szereplő MaSat-1. Erre sikerült is néhány cég támogatását megnyerni, és össze is jött az a kb. 30 millió, ami kell hozzá. Ebből 20 millió lesz az, hogy a kis műholdacskát felhiénázzák 2011-ben egy indiai rakétára egy nagy műhold mellé.

Ha minden jól megy, addig lesz még egy magaslégköri ballonos kísérlet is egy kassai csapat segítségével, de ez még csak pletyka. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.09.24. 10:18

Sajnos én is úgy látom, a Puli terv túl ambíciózus és nem tartalnaz túl sok konkrétumot. A MaSat viszont reális, sőt, már sínen van. És reális lehetőség még: http://www.urvilag.hu/europai_korszeru_ ... r_hatarara
(A pályázatok beadásának határideje 2010. október 24!)
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.09.26. 15:43

Nos, habár a két óra közötti szünetben hirtelen a netre pillantva jó dolognak tűnt a puli, átgondolva tök nevetséges az egész. A téma részemről lezárva.
cslaci
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2009.10.12. 19:03

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: cslaci » 2010.09.26. 17:00

Ma reggel a MTV1-is foglalkozott a témával! Szokás szerint a riport után közvélemény kutatás: Mit küldenél a Holdra, elmennél-e oda, Mi is az a PULI? (Segítségképp a négylábú ott szaladgált)
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.26. 18:57

A sok negatív hozzászólást olvasva Madách szavai jutottak eszembe (nem szeretnék senkit sem megbántani, tényleg ez jutott eszembe): "A tett halála az okoskodás".
A Puli honlap anyagait tanulmányozva, tényleg elég kevés az információ. Ennek alapján eldönteni, hogy eleve sikertelen, vagy sikeres lesz, szerintem nem lehet. Nem is kell most még. Az eredeti felhívásom azoknak szólt, akiknek kedvük és lehetőségük is van a támogatáshoz. Ebből gondoltam az is következik, hogy akinek nincs pénze, vagy inkább másra költi azt az ezer forintot (2 sör), vagy örültségnek tartja az űrkutatást (minek erre költeni, mikor annyian éheznek a Földön), pesszimista beállítottságú (nekünk ez úgysem sikerülhet) stb. stb. az ne támogassa.
Meggyőzni nem akarok senki. A feladat valóban óriási, a kudarc lehetősége is ott van a pakliban, ahogy a sikeré is. Nekem megért pár ezer forintot, hogy legalább megpróbáljuk...
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.09.27. 16:52

Szervusztok!

Mint puli-tag válaszolok pár felvetődött problémára :)
Látom sok a kérdés és a kételkedés, de ez nem baj, ezekből tanulunk mi is. Ahogy elnézem, olyan dolgot, amivel mi magunk ne törődnénk nem vetettetek fel - leginkább a dolog marketingje és kommunikációja nem jutott el hozzátok teljesen. Ez nem is csoda, még két hete sincs, hogy megjelentünk a nagy nyilvánosság előtt, úgyhogy tanácsolom, hogy biztos ami biztos alapon folyamatosan figyeljetek minket rádiókban, tévékben és kövessetek minket facebookon is :) .

Egyébként én Deák Márton vagyok, a tudományos ismeretterjesztésért felelős csapattag. Bár igyekezni fogok, a fórumot nem tudom mindig nézni, úgyhogy akinek kérdése van teljesen nyugodtan írjon: a címem dmarton42//kukac//gmail.com .


Először is nem 2014-ig, hanem 2010 decemberig kell befizetni az 50.000 dollárt, minden máson csak ez után lehet gondolkozni. Ez nem jó hír, de bízunk benne, hogy menni fog. A Kis lépés klub meglepően jól halad, de kaptunk azon kívül is adományokat, illetve megy a háttérben a tárgyalás egyéb szponzorokkal. Persze a dolog így is elég necces lesz, úgyhogy ha hozzájárulnátok a Puli sikeréhez, kérlek ne fogjátok vissza magatok :) Paypalon vagy ebankon keresztül 5 perc az átutalás (nagyjából ennyi megírni egy hozzászólást) és akkor a kritika mellett még építettétek is a dolgokat.
Úgy látom ami fő kérdés az az, hogy elég-e négy év erre. Azt kell, hogy mondjam, hogy a szondához már majdnem kész tervek vannak, Pali (Vizi Pál Gábor) ezzel foglalkozik jó 20 éve. De igazából manapság egy szondát tervezni nem olyan, mint 40-50 éve volt. Rendelkezésünkre állnak az elődök tervei, tudjuk ők mit és hogyan csináltak, tehát nem kell a nulláról indulni. Én a magam részéről (szigorúan nem a mérnöki csapat tagjaként) arra tippelnék, hogy egy év múlva elindulhat az első prototípus tesztelése, azon még egy évig megy a finomítgatás, így ha minden jól megy 2012 decemberében repülhet a Puli. Persze nyilván nem fog minden jól menni, ezért érezzük a 2013-at reálisabbnak, de a 2014 - ha összeszedjük a regdíjat - egészen biztosan tartható.
Hogy erre honnan lesz pénz? Nagyban számítunk a komoly cégek és gazdag emberek támogatásaira, de emellett saját, üzletszerű munkából szednénk össze. A csapat célja, hogy hosszútávon egy sikeres űripari vállalkozást építsen ki (mert valljuk be: Magyarországon az űripar olyan, mint Kenyában a vízilabda - van, de nem éppen húzóágazat), ami kiszolgálna egyes megrendelőket: Pali nagy kedvence, a terménybecslésre használható műhold, vagy katasztrófavédelmi, telekommunikációs műholdak feljuttatása. Ebből világszerte egyre több cég él meg, ráadásul az a szép benne, hogy senki nincs földrajzi előnyben, hiszen az Űr mindenhonnan egyformán messze van. Ha ez már működik, a Puli egy saját rakétán amúgy "mellékesen" feljuthat a Holdra, megnyerve a versenyt. Egy ilyen céget kiépíteni nem lehetetlenség, a szakértelem már most megvan hozzá. Jóval hangsúlyosabb itt az adminisztráció, a business és a marketing, amiből szintén ahhoz képest, hogy mindenki ingyen csinálja nagyon jók vagyunk és ez a jövőben csak tovább fog erősödni.
Maróti Tamással egyetértek. Olyan időket élünk, amikor a high-tech, a kvartener szektor és a kutatás-fejlesztés hozza a pénzt. Ebben valaha mi, magyarok nagyon jók voltunk. A potenciál még mindig megvan, inkább valahol a hajlandóságon csúszott el a dolog, aminek véleményem szerint a közoktatás és a média az oka. A Pulin belül viszont összegyűlt sok ember, akik ezt mind célul tűzték ki, ez a hobbijuk és rendkívül elhivatottak, a szakértelem és a hajlandóság tehát megvan.

Aki ezt egy kicsit is szívügyének érzi, vagy támogatná, az a Kis lépés klub mellett a népszerűsítéssel is segíthet nekünk. Idehaza sajnos nem divat az összefogás, mégis a Puli körül mintha ez kezdene kialakulni. Minél többen csatlakoznak hozzá, annál híresebb és reálisabb lesz a dolog, amikor pedig sikerül, azt hiszem minden magyar kihúzhatja magát és talán a Holdra is kicsit másképp nézhetünk majd.
Addig viszont még nagyon sok a munka, hiszen alig fél éves a csapat.
Na remélem sikerült mindenre válaszolni :) Nyugodtan keressetek fel, bármi kérdés van, igyekszem válaszolni!
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.09.27. 17:21

Na még pár mérnöki dolog, amennyire belelátok:
Ha a gömbrover fog megvalósulni, az teljesen "normális" módon fog gurulni, belső súlyáthelyezéssel, vagy egy tengelyen felfüggesztett motorral és kerékkel (ennek a működési elvét lehet látni a videoban is).
A Holdra jutáshoz van egy olyan lehetőségünk is, hogy csak a roverrel foglalkozunk, ekkor kilónként 1,5 millió dollárért lehet letetetni oda, ahova akarjuk - az egyik vetélytárs, az Astrobotic akar így pénzhez jutni. Tehát ha egy mini rovert küldünk fel és az mondjuk cakkumpakk 3 kiló, akkor kevesebb, mint 1milliárd Ft-ból megvan a dolog. Persze ez is csak egy mellékes terv, csak azért írom, hogy lássátok, van miből válogatnunk :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.09.27. 19:36

Kedves Márton!


Örvendetes, hogy megtaláltad ez a kis fórumocskát, és próbálod oszlatni a Puli körüli homályt! :)

A pénteki előadásaitokból, és/vagy az eddigi, publikus tv-interjúitokból nem tesztek ki valami anyagot a honlapotokra? Még nem tudtam végignézni, de itt van pl. ez, kezdetnek:

http://premier.mtv.hu/Hirek/2010/09/26/ ... ldra_.aspx


Továbbra is úgy gondolom, hogy ha sikerül tőkeerős cégeket és gazdag mecénásokat megnyerni az ügynek (ezek nélkül nem fog menni, hiába az összefogás és a jóakarat), akkor az 50 kUSD kicsengetése nem jelenthet gondot. Ha viszont ezt is úgy kell összekalapozni 1000 Ft-onként, akkor honnan lesz meg ennek a több százszorosa-ezerszerese?

A magyarországi űrtechnológiai cégekről adott képet azzal árnyalnám, hogy természetesen léteznek működő, és sikeres cégek ezen a területen. Pl. a BHE Bonn, vagy a BL Electronics talán a két legnagyobb, ha jól tudom. Solymosi, vagy Bodnár nevét mégsem látom a Puli körül. Vagy őket is próbáljátok környékezni?

A magyar űripart szerintem az lendítené fel a leginkább, ha az épp aktuális pártunk és kormányunk kegyeskedne végre beléptetni Magyarországot is az ESA-ba. Mondjuk nem lopnának fél évig, és meglenne a tagdíj.
dmarton
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.09.27. 16:13

Re: Pulit a Holdra

Hozzászólás Szerző: dmarton » 2010.09.27. 20:54

Az ESA-val kapcsolatban teljesen egyetértünk, de ez sajnos nem rajtunk múlik. Viszont mint Puli igyekszünk erre is elmozdítani a dolgokat.

A honlapunk és a kommunikáció már annál inkább ránk tartozik :) Ennek a fejlesztése és javítgatása folyamatosan zajlik, nemsokára kikerülnek a médiamegjelenések is. Egyébként aki kíváncsi nézze holnap 11 körül az m1-et, ott leszünk :) . Vettük a kritikát több helyről is, javítunk a dolgokon.

A pénzzel kapcsolatos kérdés is jogos. Teljesen hivatalos csapattá csak akkor válunk, ha felmutatjuk a regisztrációs díjat. Ekkortól használhatjuk akárhogyan a GLXP logót, kapunk írásbeli támogatást és még jópár szimbolikus, de szponzorkeresésnél annál fontosabb dolgot.
Vannak egyéb terveink is, de ezeket nem írom le, még a végén úgy tűnne, hogy jól állunk :) Mint általában az űrtechnológiában, nálunk is van B és C terv, ezeknek azonban a jövőre nézve mind lenne komoly hátránya. Azért találtuk ki a Kis lépés klubot, hogy mindenféle kompromisszum és megalkuvás nélkül szedjük össze a regdíjat és lássuk, hogy mennyire van az emberekben hajlandóság az összefogásra. Remélhetőleg a marketing-gépezetünk kicsit felpörög majd :)
Tervezünk iskolásoknak rajzpályázatot, forgalmas téren távcsöves holdbemutatót, ismeretterjesztő cikkeket, konferenciaszerepléseket... Figyeljetek oda, látszódni fogunk :)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”